Niemcy są zapatrzeni w siebie, nie mają też wiedzy o tym, co się dzieje w Polsce, bo rozmawiają tutaj tylko ze swoimi awatarami. Ludźmi o tych samych co oni poglądach. Innych słuchają, ale nie słyszą. Nie wiedzą, że u nas myśli się inaczej o wielu sprawach, czasami bardziej realistycznie - mówi Anna Kwiatkowska z Ośrodka Studiów Wschodnich, współautorka podcastu „Niemcy w ruinie?”.
Sztabowcy PiS do ostatniej chwili trzymali w niepewności opinię publiczną. Ostatecznie w trakcie konwencji w Łodzi „niespodzianką” było wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy. W Poznaniu przed Rafałem Trzaskowskim wystąpiła jego żona oraz szef MSZ Radosław Sikorski.
Podczas konwencji „obywatelskiego” kandydata na prezydenta Karola Nawrockiego w Łodzi głos zabrał prezydent Andrzej Duda. W swoim wystąpieniu odniósł się bezpośrednio do rządu Donalda Tuska oraz osobiście do premiera. Niedługo później Donald Tusk opublikował na platformie X krótki komentarz do słów prezydenta.
Sędzia Waldemar Żurek z Sądu Okręgowego w Krakowie pozywa Skarb Państwa za wszystkie represje, które na niego spadły za władzy PiS. W pozwie wymienione zostały najważniejsze instytucje państwa polskiego m.in. Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego, Kancelarię Sejmu, Kancelarię Prezydenta, Sąd Najwyższy i rzeczników dyscyplinarnych sędziów.
Komisja Europejska chce poprawić bezpieczeństwo na drogach i proponuje przeprowadzanie corocznego przeglądu technicznego dla używanych samochodów. Ubocznym celem tych zmian ma być redukcja zanieczyszczenia powietrza.
Blaknięcie dotyczy już ponad 80 procent raf koralowych na świecie – wynika z nowych badań opublikowanych przez ekspertów programu Coral Reef Watch (CRW). Naukowcy ostrzegają, że skutki tego zjawiska dla ekosystemów morskich mogą być dramatyczne.
Zamiast zakazywać telefonów w szkołach, uczmy dzieci, jak używać je rozsądnie. Bo, jak zobaczyliśmy na pogrzebie papieża Franciszka w Watykanie, także dorośli nie zawsze wiedzą, kiedy i jak po nie sięgać. I nie chodzi tylko o marszałka Szymona Hołownię.
U Franciszka urzekała mnie wizja Kościoła i tego, czym ma być wiara. A także to, jak odbierano jego naukę, a ściślej to, jaki kłopot wszystkim sprawiała.
Nowy sondaż dał PiS minimalną przewagę nad KO i wywołał polityczne poruszenie. Choć to tylko moment, może przesądzić o nastrojach przed ważnym weekendem kampanii. A czasu do jej zakończenia szybko robi się bardzo mało.
Nie ma obowiązku inspirować się myślą zmarłego papieża, ale jego, odmienny od dotychczasowego, styl myślenia będzie wpływał na część teologów.
Marco Rubio – sekretarz stanu USA – powiedział, że porozumienie pokojowe między Rosją a Ukrainą „musi zostać zawarte wkrótce”. Jak dodał, administracja Donalda Trumpa w nadchodzącym tygodniu oceni, czy Stany Zjednoczone wciąż chcą angażować się w konflikt w roli mediatora.
Czy Ameryka w wielobiegunowym świecie może być jeszcze hegemonem? Aby przewodzić, konieczne jest oferowanie innym korzyści. Na razie taki kierunek działań USA nie jest zauważalny - mówi Jacek Chwedoruk, bankier inwestycyjny.
W poniedziałek podpisana zostanie umowa pomostowa pomiędzy Polskimi Elektrowniami Jądrowymi a Konsorcjum Westinghouse-Bechtel - poinformowała kancelaria premiera. Szef rządu Donald Tusk spotka się przy tym z sekretarzem ds. energii USA Chrisem Wrightem.
Sektor nieruchomości odpowiada za 40 proc. globalnego zużycia energii i 38 proc. emisji CO₂. W dążeniu do neutralności klimatycznej UE wprowadza regulacje ESG, które kształtują rynek nieruchomości. Wspierają go certyfikaty BREEAM, LEED, WELL czy DGNB, stanowiące kluczowe kryteria przy wynajmie budynków.
Indeksy na GPW mają za sobą imponującą falę zwyżek. Coraz trudniej jest znaleźć spółki z potencjałem do wzrostów. Analitycy mają swoich faworytów w sektorze gier, biotechnologii, handlu, budownictwa oraz w energetyce.
Pomysł „egzekucji fakturowej” może zredukować liczbę sporów o niezapłacone należności. Eksperci uważają, że należy jednak zachować prawo do sądu, choćby dla tych, którzy nie z własnej winy popadli w niewypłacalność.
Odkryj, jak rowery zmieniają polskie miasta
W najnowszym odcinku podcastu „Powiedz to kobiecie” Marzena Tabor-Olszewska rozmawia z pedagożką, wykładowczynią, autorką książek i trenerką All About Parenting, Magdaleną Boćko-Mysiorską o tym, jak w tych ostatnich dniach wspierać młodych ludzi, nie dodając im stresu, lecz go łagodząc.
Czy polityka wróciła ze świątecznej drzemki? Co dalej z kampaniami Trzaskowskiego i Nawrockiego po serii debat w Końskich. Kulisy konferencji EKG w Katowicach, nowe sondaże – to najważniejsze tematy nowego odcinka podcastu „Polityczne Michałki”.
O „Porządnych ludziach”, powieściowym debiucie polskiej migrantki we Francji, która otrzymała prestiżową Nagrodę Françoise Sagan 2023, opowiada jej autorka Kinga Wyrzykowska. I zapowiada, że kolejna jej francuska powieść rozgrywać będzie się w Polsce.
Rafał Trzaskowski, a w zasadzie jego sztab, na pewno zafundowali sobie brak nudy - mówił w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem dr Mirosław Oczkoś, ekspert ds. wizerunku.
Mówienie, że papież Franciszek był największym sojusznikiem Putina, to zła wola i przesada - mówi Tomasz Terlikowski w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem. - Zabrakło zdecydowania, ale trzeba mieć świadomość, że patrzył na świat z innego punktu widzenia. Przyjechał do Watykanu jako człowiek dojrzały i uformowany – zarówno politycznie, jak i mentalnie - dodał.
Chiny szukają porozumienia z Unią Europejską, sen (a raczej jego brak) kosztuje Polskę 8 mld zł rocznie, a WIG przebija psychologiczną barierę 100 tys. pkt. Ukraina natomiast mierzy się z groźbą niewypłacalności.
Papież Franciszek zmarł, pozostawiając po sobie dziedzictwo, które jednych inspirowało, a innych głęboko dzieliło. W Polsce – kraju tak silnie zakorzenionym w katolickiej tradycji – jego nauczanie często budziło kontrowersje, niezrozumienie, a nawet otwarty sprzeciw części duchowieństwa. W rozmowie Bogusława Chraboty z Tomaszem Krzyżakiem padają pytania o miejsce Franciszka w historii Kościoła, jego reformy, konflikty z polskim episkopatem i wyzwania, jakie Franciszek pozostawia swojemu następcy.
Mimo braku opadów wody dla konsumentów nie będzie brakować
Od marszu z czekoladowym orłem Bronisława Komorowskiego dokładnie wiemy, gdzie w którą stronę nie warto iść, a mimo to Donald Tusk dokładnie tam poszedł – mówi Estera Flieger o zbliżających się obchodach 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego
Katolicy liberalni byli zachwyceni pontyfikatem papieża Franciszka, ostro krytykowali go przedstawiciele katolicyzmu konserwatywnego. Najważniejszym zadaniem następcy papieża Franciszka będzie to, jak zachować jedność Kościoła katolickiego, żeby uniknąć schizmy - powiedział ks. prof. Andrzej Kobyliński, kierownik Katedry Etyki UKSW w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Rak jelita grubego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych. Od kilku lat zachorowalność wzrasta, a choroba coraz częściej pojawia się u młodych osób. Naukowcom udało się zidentyfikować prawdopodobną przyczynę tego stanu rzeczy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas