Zamieszanie z liczeniem terminów przedawnienia karalności wprowadziły przepisy uchwalone w okresie zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii ogłoszonego z powodu Covid-19. Dokładnie chodzi o art. 15zzr ust. 6 ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, który został dodany nowelizacją z 31 marca 2020 r. Zgodnie z tym przepisem, w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19, nie biegnie przedawnienie karalności czynu oraz przedawnienie wykonania kary w sprawach o przestępstwa, przestępstwa i wykroczenia skarbowe oraz w sprawach o wykroczenia.
Do dziś nie było jasne, czy wstrzymanie biegu przedawnienia dotyczy przestępstw popełnionych nie tylko po, lecz także przed 31 marca 2020 r. A ustalenie tego ma znaczenie do spraw rozpoznawanych nawet kilkadziesiąt lat po 2020 r.
W środę siedmioosobowy skład SN orzekł, że określone w art. 15zzr ust. 6 wstrzymanie od dnia 31 marca 2020 r. biegu terminu przedawnienia karalności w sprawach o przestępstwa, przestępstwa i wykroczenia skarbowe oraz w sprawach o wykroczenia dotyczy czynów zabronionych niezależnie od tego, czy zostały popełnione począwszy od 31 marca 2020 r., czy też przed tą datą.
sygn. akt I KZP 9/22
Czytaj więcej
Od ponad dwóch lat terminy przedawnienia w sprawach karnych i karnoskarbowych są bezterminowo zamrożone. A po zmianach przepisy mają być bardziej represyjne.