Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Donald Trump zapewnia, że Wołodymyr Zełenski będzie brał udział w rozmowach pokojowych z Rosją.
Kończymy relację
O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
Trump uważa, że spotka się z Putinem „bardzo wkrótce”
Prezydent USA Donald Trump powiedział, że uważa, że może spotkać się z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem „bardzo wkrótce”, aby omówić zakończenie wojny na Ukrainie.
Trump powiedział, że ciężko pracuje, aby osiągnąć pokój i uważa, że zarówno Putin, jak i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski chcą zakończyć wojnę.
Zełenski precyzuje, jakich gwarancji oczekuje Ukraina
Wśród gwarancji bezpieczeństwa Zełenski umieścił także inwestycje. - Myślę, że Putin nie zaatakuje rakietami fabryk, w których jesteśmy partnerami Ameryki – powiedział.
Czytaj więcej
Naprawdę nie wiemy, jak to działa, ale kiedy Iran zaatakował Izrael, USA, Francja, Wielka Brytania i kilka innych państw broniły Izraela przed irańskimi rakietami. A Izrael ne jest w NATO. Myślę, że bardzo czegoś takiego potrzebujemy - mówił Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla NBC News.
Sekretarz stanu USA: Przedstawiciele Europy muszą być zaangażowani w negocjacje na Ukrainie
Sekretarz stanu USA Marco Rubio oświadczył, że zarówno Ukraina, jak i przedstawiciele Europy będą zaangażowani w proces negocjacji w celu zakończenia wojny na Ukrainie, gdy tylko się ona rozpocznie.
- Musimy zrozumieć, że obecnie nie ma żadnego procesu. Obecnie mamy rozmowę telefoniczną między Putinem a prezydentem Trumpem, w której obie strony wyraziły zainteresowanie zakończeniem tego konfliktu – powiedział Rubio w wywiadzie dla CBS News.
Sekretarz stanu powiedział, że najpierw odbędą się rozmowy uzupełniające, aby ustalić, jak wyglądałby proces rozmowy na temat tych negocjacji.
- Ostatecznie dojdziemy do punktu, w którym będą to prawdziwe negocjacje – mówił. - Jeśli tak się stanie, Ukraina będzie musiała się zaangażować, ponieważ to ona została zaatakowana, a Europejczycy będą musieli się zaangażować, ponieważ mają sankcje na Putina i Rosję, a oni również przyczynili się do tego wysiłku. Po prostu jeszcze tam nie jesteśmy. Naprawdę nie jesteśmy, ale mam nadzieję, że będziemy, ponieważ wszyscy chcielibyśmy, aby ta wojna się skończyła – powiedział Rubio.
Amerykanin zatrzymany na lotnisku Wnukowo zwolniony z aresztu śledczego
28-letni Caleb Byers, zatrzymany przez rosyjskich celników na lotnisku Wnukowo za posiadanie cukierków z dodatkiem marihuany, został zwolniony i oczekuje w ambasadzie USA na lot powrotny, poinformowali jego rodzice.
Byersa zatrzymano 7 lutego na lotnisku Wnukowo wraz z jego rosyjską narzeczoną Naidą Mambetową. Nie wiadomo, czy została wypuszczona na wolność również w niedzielę.
Byersowi postawiono zarzuty przemytu narkotyków na szeroką skalę. Sam Byers twierdził, że marihuanę przepisał mu lekarz.
Zełenski o planach spotkania z Trumpem: Pracujemy nad terminem
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że ukraińskie i amerykańskie zespoły będą nadal pracować nad datą jego wizyty w Białym Domu i spotkania z prezydentem Donaldem Trumpem, aby omówić dalsze kroki w celu osiągnięcia pokoju na Ukrainie.
Podczas wywiadu dla NBC News Zełenski powiedział, że po wizycie generała Kellogga na Ukrainie będzie miał więcej informacji dla prezydenta Trumpa na temat obecnej sytuacji na Ukrainie.
Rosyjski atak dronów na Mikołajów całkowicie zniszczył elektrownię
Rosyjski atak dronów Shahed na elektrownię cieplną w mieście Mikołajów całkowicie zniszczył jej elektrownię. System wytwarzania energii został całkowicie zniszczonym
Mer Mikołajowa Ołeksandr Sienkiewicz napisał na Telegramie, że obecnie trwają prace nad przywróceniem dostaw ciepła, z zastosowaniem alternatywnych rozwiązań.
Po wyborach w Niemczech Europa ogłosi kolejny pakiet pomocy dla Ukrainy
Przedstawiciele rządów europejskich pracują nad nowym pakietem pomocy dla Ukrainy w obliczu podejmowanych przez Trumpa prób szybkiego rozwiązania konfliktu
Oczekuje się, że ogłoszenie nowej pomocy zostanie opublikowane po wyborach w Niemczech, które odbędą się 23 lutego, aby uniknąć kontrowersji przed głosowaniem.
Zełenski ujawnia liczbę poległych ukraińskich żołnierzy
Prezydent Wołodymyr Zełenski oświadczył w wywiadzie dla NBC, że od początku pełnoskalowej wojny Rosji zginęło ponad 46 000 ukraińskich żołnierzy.
Prezydent zauważył, że „nikt nie wie” dokładnie, ilu Ukraińców straciło życie w wyniku wojny.
- Mamy ustaloną liczbę strat – 46 000 zabitych żołnierzy. Następnie, na dzień dzisiejszy mamy dziesiątki tysięcy więcej, którzy zaginęli w akcji lub są w niewoli. I nie można tego wiedzieć na pewno, ponieważ ci zaginieni w akcji mogą być martwi lub mogą być w niewoli
- I nie mamy pojęcia o liczbie – tysiącach, dziesiątkach tysięcy – cywilów, którzy zginęli na tymczasowo okupowanych terytoriach Ukrainy – dodał.
Delegacja Ukrainy przybyła do Arabii Saudyjskiej
W nadchodzących dniach odbędą się dziesiątki spotkań w celu przygotowania wizyty prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Arabii Saudyjskiej. W szczególności przygotowujemy się do podpisania ważnych umów gospodarczych z krajami regionu” – napisała na Facebooku minister finansów Ukrainy Julia Swyrydenko.
Jak wcześniej donosiło wysoko postawione źródło w ukraińskim rządzie, Ukraina nie została zaproszona do rozmów pokojowych w Arabii Saudyjskiej z przedstawicielami Rosji. Rosja i Stany Zjednoczone już potwierdziły wysłanie swoich delegacji
Wcześniej specjalny wysłannik Trumpa na Ukrainę Keith Kellogg powiedział, że Kijów weźmie udział w negocjacjach. Jak jednak podaje korespondent BBC, mało prawdopodobne jest, aby na tym wczesnym etapie miało to miejsce.
Viktor Orbán: Jak przekonać Rosjan, żeby zaprzestali wojny, skoro w zasadzie wygrywają?
Premier Węgier i przyjaciel Putina stwierdził, że jeśli Donald Trump nie doprowadzi do zakończenia wojny na Ukrainie, przekształci się ona w „Afganistan Unii Europejskiej”.
Sekretarz stanu USA: Następne tygodnie i dni pokażą, czy Putin poważnie interesuje się pokojem
Sekretarz stanu USA Marco Rubio oświadczył, że najbliższe tygodnie i dni zadecydują, czy przywódca Kremla Władimir Putin jest naprawdę zainteresowany pokojem na Ukrainie.
- Wiem, że prezydent Trump rozmawiał z Władimirem Putinem w zeszłym tygodniu i w rozmowie Władimir Putin wyraził zainteresowanie pokojem, a prezydent wyraził chęć zakończenia tego konfliktu w sposób trwały i chroniący suwerenność Ukrainy, a to byłby trwały pokój, a nie że za trzy lub cztery lata będziemy mieli kolejną inwazję. To dobra decyzja – stwierdził Rubio.
- Teraz, oczywiście, muszą za tym pójść działania, więc najbliższe tygodnie i dni zadecydują, czy jest to poważne, czy nie. Ostatecznie, jeden telefon nie czyni pokoju – dodał.
Siły ukraińskie odpierają potężny atak rosyjski w pobliżu miejscowości Wełyka Nowosiłka
110. Brygada Zmechanizowana Ukraińskich Wojsk Lądowych poinformowała, że skutecznie odparto zakrojoną na szeroką skalę ofensywę rosyjską w pobliżu miejscowości Wełyka Nowosiłka w obwodzie donieckim, gdzie siły wroga przeprowadziły potężny atak, próbując wykorzystać złe warunki pogodowe
Pomimo śnieżnej zawiei i słabej widoczności, ukraińskie rozpoznanie wcześnie wykryło wroga.
Niemcy. Liderka AfD apeluje o zniesienie sankcji wobec Rosji
- Chcemy zakończyć politykę sankcji, która przede wszystkim szkodzi naszemu krajowi -powiedziała Alice Weidel w wywiadzie dla „Bilda”.
Czytaj więcej
Chcemy mieć bardzo dobre relacje z naszymi europejskimi sąsiadami. Ale chcemy też mieć bardzo dobre relacje z mocarstwami. Dotyczy to również Rosji - powiedziała liderka Alternatywy dla Niemiec Alice Weidel w wywiadzie dla „Bilda"
Szefowie NATO, RE i KE wezmą udział w szczycie w Paryżu
Przewodniczący Rady Europejskiej, przewodniczący Komisji Europejskiej i sekretarz generalny NATO wezmą udział w pilnym spotkaniu europejskich przywódców, zwołanym przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona
Ischinger: Konferencja Bezpieczeństwa w Monachium nie wyjaśniła drogi do pokoju na Ukrainie
Wolfgang Ischinger, przewodniczący Rady Fundacji Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium i jej były przewodniczący, wyraził pewne rozczarowanie, że oczekiwania wielu uczestników tegorocznej konferencji nie zostały spełnione.
Jego ogólne wrażenie z 61. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa pozostaje takie, że „wciąż istnieje wiele nierozwiązanych pytań o to, jak ten proces może się rozpocząć, trwać i ostatecznie zakończyć”.
Jedną z kluczowych niejasności, według Ischingera, jest rola, jaką Europa może odegrać w osiągnięciu pokoju. Ponadto nie jest jasne, w jaki sposób głos Ukrainy zostanie włączony do tych wysiłków.
Stany Zjednoczone wysłały państwom Europy pytania o bezpieczeństwo Ukrainy
Departament Stanu zażądał m.in. szczegółów dotyczących sprzętu wojskowego, który stolice europejskie byłyby w stanie zapewnić, oraz liczby brygad wojskowych, które byłyby gotowe rozmieścić.
Czytaj więcej
Stany Zjednoczone wysłały do europejskich sojuszników ankietę. Pytają o gotowość Europy do ochrony Ukrainy po zawarciu pokoju oraz cenę, jaką Europa jest gotowa zapłacić w zamian za udział w negocjacjach z Moskwą.
Prezydent Finlandii o udziale Europy w procesie negocjacyjnym
Prezydent Finlandii Alexander Stubb uważa, że Europa potrzebuje specjalnego wysłannika na Ukrainę, aby zapewnić Europejczykom znaczącą rolę w jakimkolwiek przyszłym procesie pokojowym.
Stubb zasugerował, aby UE wyznaczyła przedstawiciela podobnego do roli, jaką Martti Ahtisaari odegrał w Kosowie, na poziomie podobnym do wysłannika Trumpa Kellogga, co oznacza, że w tym przypadku Europa będzie miała udział w grze.
W przededniu konferencji specjalny wysłannik Donalda Trumpa na Ukrainę, Keith Kellogg, zaskoczył Europę, stwierdzając, że nie będzie miała miejsca przy stole negocjacji w celu zakończenia wojny rosyjsko-ukraińskiej. Jednak kraje UE stwierdziły, że porozumienie pokojowe z Rosją bez Europy nie wchodzi w grę.
Fabryka amunicji Rheinmetall na Ukrainie rozpoczną działalność w 2026 roku
Zakład amunicji Rheinmetall na Ukrainie, którego budowę ogłoszono w lutym 2024 r., ma rozpocząć działalność w 2026 r.
Poroszenko podaje termin wyborów prezydenckich na Ukrainie
Wybory mają się odbyć 26 października 2025. Były prezydent Ukrainy twierdzi, że wie o tym ze źródeł w Biurze Prezydenta i organach ścigania.
Władze Ukrainy nie potwierdziły jeszcze tej informacji.
Ministerstwo Obrony Estonii: Wsparcie dla Ukrainy będzie kontynuowane przed i po zawieszeniu broni
Estonia będzie nadal pomagać Ukrainie nie tylko środkami wojskowymi, ale także cywilnymi, tak długo, jak będzie to potrzebne - oświadczył minister obrony Estonii Hanno Pevkur na marginesie Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.
- Nasza pomoc dla Ukrainy będzie trwała tak długo, jak będzie to konieczne. Uzgodniliśmy już kolejne trzy lata. Tak więc ten rok plus dwa kolejne, więc jest to ustalone w planowaniu. A jeśli będziemy musieli ją przedłużyć, jesteśmy gotowi kontynuować, jest to z naszej strony całkiem jasne — zapewnił Pevkur.
Jednocześnie wyjaśnił, że Estonia będzie nadal pomagać nie tylko środkami wojskowymi, ale także cywilnymi — to nie podlega dyskusji.
Popołudniowy komunikat ukraińskiego Sztabu Generalnego. 79 starć bojowych na froncie
Od początku dnia doszło już do 79 starć bojowych. Najwięcej walk odnotowano w okolicach Pokrowska - poinformował w popołudniowym komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Dlaczego azerski samolot rozbił się w Czeczenii? Rosjanie znaleźli powód
Rosjanie znaleźli "powód" katastrofy azerskiego samolotu w Czeczenii. To przekleństwa w kabinie pilotów spowodowały katastrofę AZAL Airlines – twierdzi Aleksander Jakowlew, rosyjski ekspert lotniczy.
Czytaj więcej
Kłopoty z nawigacją przy zakłóconym sygnale GPS oraz przekleństwa w kabinie pilotów spowodowały katastrofę AZAL Airlines - uważa Aleksander Jakowlew, rosyjski ekspert lotniczy. Ani słowa o tym, że samolot został ostrzelany przez Rosjan.
Zełenski: W ciągu ostatniego tygodnia Rosja wystrzeliła przeciw nam 1220 bomb lotniczych, 850 dronów i 40 rakiet
„W ciągu ostatniego tygodnia Federacja Rosyjska wystrzeliła przeciwko Ukrainie 1220 bomb lotniczych, 850 dronów i 40 rakiet różnego typu” - poinformował we wpisie na swoim kanale w serwisie Telegram prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Podkreślił potrzebę wzmocnienia obrony powietrznej i międzynarodowego wsparcia w celu ochrony przed rosyjską agresją.
Wolontariusze kupili motorówkę i przekazali ją ukraińskiemu wywiadowi
Wywiad Obronny Ukrainy otrzymał w ramach projektu „Łodzie dla HUR” od wolontariuszy związanych z Fundacją im. Diany Podolianczuk motorówkę T-12, która posłuży do ewakuacji medycznej, misji ratunkowych dla ludności cywilnej z rejonów frontowych i innych operacji wodnych. 12-metrowa łódź T-12 wyposażona jest w nowoczesny sprzęt nawigacyjny i radiowy, ma dwa mocne silniki, które zapewniają prędkość do 95 km/h i zasięg do 500 km – podał Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy.
Rosjanie stracili wyrzutnię TOS-2? W sieci pojawił się wpis opatrzony zdjęciami
Rosjanie stracili swój rzadki system TOS-2. To samobieżna kołowa wyrzutnia pocisków termobarycznych kalibru 220 mm, mieszcząca 18 rakiet. Według Defense Express system ten został po raz pierwszy zauważony na polu bitwy jesienią 2023 roku. Informację o zniszczeniu wyrzutni podała telewizja Kanał24, powołując się na opatrzony zdjęciami wpis użytkownika Aloha na platformie X.
Rosyjskie drony uszkodziły elektrownię cieplną w Mikołajowie. 46 tys. odbiorców pozbawionych ogrzewania
Premier Ukrainy Denys Szmyhal poinformował, że rosyjski atak na Mikołajów w nocy z 15 na 16 lutego spowodował uszkodzenie elektrowni cieplnej, w wyniku czego 46 tys. odbiorców zostało pozbawionych ciepła. "Wszystkie służby usuwają skutki ataku i robią wszystko, co możliwe, aby jak najszybciej przywrócić dostawę ciepła do domów, szkół i szpitali" - napisał w Telegramie. "Rozpoczęto już podłączanie 3 modułowych kotłowni w placówkach służby zdrowia" - poinformował.
DeepState: Rosjanie wdarli się do wsi Nowosiłka
Zmechanizowana kolumna złożona z czterech pododdziałów sprzętu z wojskami desantowymi podjęła udaną próbę szturmu w kierunku wsi Nowosiłka w obwodzie donieckim - podaje projekt DeepState.
Kallas: Rosja musi natychmiast i bezwarunkowo uwolnić prawników Nawalnego i wszystkich więźniów politycznych
"Rosja musi natychmiast i bezwarunkowo uwolnić prawników Aleksieja Nawalnego i wszystkich więźniów politycznych" - wezwała w pierwszą rocznicę śmierci Aleksieja Nawalnego w rosyjskiej kolonii karnej, szefowa unijnej dyplomacji Kaja Kallas. Zaznaczyła też, że podczas gdy Rosja nasila swoją nielegalną wojnę przeciwko Ukrainie, kontynuuje także wewnętrzne represje, wymierzone w tych, którzy opowiadają się za demokracją.
Sikorski mówi o "twardym sygnale". "Wybór w Europie jest między Brukselą a Moskwą"
- Twardy sygnał, jaki odbieramy z tej konferencji jest taki, jak powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski z głębi tragedii wojennej swojego kraju, że Europa musi zacząć traktować swoje bezpieczeństwo poważnie – mówił w niedzielę w Monachium szef MSZ Radosław Sikorski. - Mam nadzieję, że to wreszcie zrozumieją wszyscy polscy politycy, że wybór w Europie jest między Brukselą a Moskwą. I mam nadzieję, że już nikt nie będzie miał złudzeń, bo Ukraina mówi to wiedząc co mówi – dodał.
Ukraińska armia wyparła Rosjan ze wsi Piszczane
Ukraińska armia wyparła Rosjan ze wsi Piszczane, położonej ok. 5 km na południe od Pokrowska, a także odparła ataki w kilku innych miejscowościach – poinformował na antenie kanału Kyiv24 rzecznik zgrupowania „Chortyca” Wiktor Trehubow.
Historyk z USA: Trump chce, by Rosja wygrała wojnę
Donald Trump i Elon Musk są bardzo inteligentni „w sposób, który liberałom trudno zrozumieć” - przekonuje Timothy Snyder w wywiadzie dla tygodnika „Der Spiegel”.
Czytaj więcej
Amerykański historyk Timothy Snyder uważa, że celem Elona Muska jest kolonizacja Europy. W tym celu, posługując się partiami populistycznymi w rodzaju AfD, atakuje instytucje polityczne, aby je osłabić i zniszczyć.
Kliczko: nie czas teraz na wybory prezydenckie
Mer Kijowa Witalij Kliczko, lider partii UDAR, po raz kolejny wypowiedział się na temat niecelowości przeprowadzenia wyborów prezydenckich i zaapelował o jedność kraju. - Musimy teraz uratować naszą niepodległość i integralność terytorialną, a jedność wokół Ukrainy zależy od jedności w samej Ukrainie – powiedział.
Ukraińskie Centrum Rozminowywania żegna troje żołnierzy
W eksplozji w Mikołajowie 14 lutego zginęło troje żołnierzy Centrum Rozminowywania - poinformowało centrum. „Straszny atak terrorystyczny w Mikołajowie pochłonął życie Wadima, Ołeny i Jewhena" - czytamy w pożegnaniu, zamieszczonym w serwisach społecznościowych.
Do wybuchu doszło około godziny 14:00 w pobliżu restauracji w Mikołajowie. Według świadków kobieta, która właśnie dokonała zakupu w pobliskim sklepie, podeszła do grupy żołnierzy w centrum miasta, niosąc torbę. Chwilę później nastąpił wybuch. Oprócz żołnierzy w wyniku eksplozji zginęło kilka osób, a co najmniej osiem zostało rannych.
Kreml szykuje całkowity zakaz eksportu benzyny z Rosji
Po atakach na rosyjskie rafinerie w kraju zaczyna brakować benzyny – rosyjski rząd od 1 marca prawdopodobnie wprowadzi całkowity zakaz eksportu benzyny, by ratować rynek wewnętrzny.
Czytaj więcej
Kreml przygotowuje całkowity zakaz eksportu benzyny z Rosji po serii celnych ukraińskich uderzeń w największe rosyjskie rafinerie. Zakłady wstrzymały produkcję. W Rosji brakuje około 10 proc. mocy przerobowych.
Brytyjski wywiad o walkach pod Pokrowskiem: Rosjanie próbują odciąć logistykę i otoczyć miasto
Brytyjski resort obrony ocenia, że główne działania Federacji Rosyjskiej w pobliżu Pokrowska skupiają się na odcięciu szlaków logistycznych do miasta. W aktualizacji wywiadowczej przypomniano, że Rosja ogłosiła zajęcie wsi Wodiane Drugie, położonej na wschód od Pokrowska, w pobliżu drogi łączącej Kostantynówkę i Myrnograd – ważnego szlaku logistycznego dla ukraińskich obrońców. „W tym rejonie trwają walki, siły ukraińskie najprawdopodobniej odpierają większość ataków” – podał brytyjski wywiad.
Kilkaset osób przy grobie Nawalnego na cmentarzu Borysowskim w Moskwie
Kilkaset osób uczciło w niedzielę w Moskwie pamięć Aleksieja Nawalnego rok po jego śmierci w kolonii karnej – poinformowała agencja AFP. Dodano, że grupy ludzi przemaszerowały cmentarzem Borysowskim, gdzie znajduje się grób Nawalnego. AFP podkreśla, że osoby, które zgromadziły się przy grobie rosyjskiego opozycjonisty, naraziły się na represje władz. Jak przypomina z kolei agencja Reutera, sąd w Petersburgu orzekł, że publiczne pokazywanie zdjęcia Nawalnego oznacza "poparcie dla ekstremizmu".
Alexander Stubb: To trzeba uczynić jeszcze przed negocjacjami pokojowymi ws. Ukrainy
- Zanim rozpoczną się negocjacje pokojowe w sprawie Ukrainy i dojdzie do zawieszenia broni trzeba dozbroić ukraińską armię i nałożyć surowsze sankcję na Rosję, w tym zamrozić jej aktywa – powiedział w niedzielę prezydent Alexander Stubb na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.
Norwegia dołącza do koalicji dronów
Norwegia przyłączyła się do międzynarodowej koalicji dronów. Podpisanie tej umowy przez Norwegię zwiększyło liczbę uczestniczących krajów do 18 i rozszerzyło możliwości finansowe w zakresie zamawiania, produkcji i dostarczania dronów. Międzynarodowa Koalicja Dronów, zainicjowana przez Łotwę i Wielką Brytanię, przeznaczyła dotąd prawie 2 mld euro na drony dla ukraińskiej armii; państwa sojusznicze dostarczyły lub wkrótce wyślą Ukrainie około 100 tys. bezzałogowców bojowych o różnych możliwościach – poinformował na marginesie Międzynarodowej Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium minister obrony Łotwy Andris Spruds.
Rosja zaatakowała 143 dronami. Zestrzelono 95 z nich
Siły rosyjskie zaatakowały Ukrainę 143 dronami w nocy z 15 na 16 lutego. Ukraińskie jednostki obrony powietrznej zniszczyły 95 dronów szturmowych. Kolejnych 46 dronów-wabików zniknęło z radarów (nie powodując żadnych negatywnych skutków) - informują Siły Powietrzne Ukrainy. Rosyjski atak dotknął obwody: kijowski, sumski, mikołajowski i odeski.
Rosja buduje rakietę kosmiczną wielokrotnego użytku. Ma być konkurencją dla Elona Muska i SpaceX
Amur-LNG ma latać z nowego kosmodromu Wostocznyj nad Amurem i będzie wyposażony w powracający pierwszy stopień. Rosjanie chcą zakończyć prace nad rakietą do 2030 roku.
Czytaj więcej
Rakieta wielokrotnego użytku Amur-LNG ma latać więcej razy niż Falcon 9 firmy SpaceX. „Udowodnijcie to” – skomentował Elon Musk.
Olaf Scholz pamiętał o rocznicy śmierci Nawalnego. „Putin brutalnie zwalcza wolność i jej obrońców”
„Kanclerz Niemiec Olaf Scholz uczcił pamięć Aleksieja Nawalnego, który zmarł w więzieniu rok temu, „ponieważ walczył o demokrację i wolność w Rosji”. „Putin brutalnie zwalcza wolność i jej obrońców. Tym odważniejsze było działanie Nawalnego. Jego odwaga (…) wywiera wpływ długo po jego śmierci” - napisał niemiecki kanclerz na platformie X. Rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny zmarł 16 lutego 2024 roku w kolonii karnej. Zdaniem jego zwolenników i bliskich został zabity na polecenie Kremla.
ISW: Wiosną i latem dowództwo rosyjskie może zmienić priorytet w obwodzie donieckim
Dowództwo wojskowe Federacji Rosyjskiej, może zmienić priorytet działań ofensywnych w obwodzie donieckim z Pokrowska na Konstantynówkę wiosną i latem 2025 roku - wynika z analiz amerykańskiego think tanku Instytut Studiów nad Wojną (ISW). „Przerzucenie znacznych sił rosyjskich na kierunek Konstantynówka wskazuje, że rosyjskie dowództwo wojskowe mogło uznać tę ofensywę za swój priorytetowy wysiłek" - stwierdzono w raporcie.
Petr Pavel: Czeska inicjatywa będzie kontynuowana
Czeska inicjatywa dotycząca zaopatrzenia Ukrainy w amunicję wielkokalibrową zaowocowała dostarczeniem 1,6 miliona sztuk amunicji - powiedział prezydent Czech Petr Pavel na marginesie Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Dodał, że udało się zabezpieczyć fundusze na dostawy do kwietnia, a inicjatywa będzie kontynuowana również po tym terminie. - Tutaj, na konferencji, umówiłem się z sojusznikami na zapewnienie dodatkowych zasobów – powiedział Pavel na konferencji prasowej transmitowanej przez czeską telewizję.
Radosław Sikorski studzi zapał Zełenskiego. „Trzeba uważać z tym określeniem"
Szef MSZ Radosław Sikorski pytany o pomysł prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który podczas monachijskiej konferencji bezpieczeństwa wzywał do budowania „sił zbrojnych Europy”, stwierdził, że „tym określeniem, bo ludzie różnie je rozumieją". - Jeśli rozumiesz przez to zjednoczenie armii narodowych, to się nie wydarzy - mówił.
Czytaj więcej
Państwa europejskie nie stworzą jednej, zjednoczonej armii w odpowiedzi na zagrożenia ze strony Rosji - uważa minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Sikorski pytany był o pomysł prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który podczas monachijskiej konferencji bezpieczeństwa wzywał do budowania "sił zbrojnych Europy".
Gen. Skrzypczak: Rosja wyciąga wnioski z wojny. My nie
Generał Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych, stwierdził, że „jeśli chodzi o starcie z Rosją, to sami nawet nie próbujmy z nią się mierzyć, bo nas Rosjanie rozjadą”.
Czytaj więcej
Swoimi ostatnimi działaniami prezydent USA Donald Trump „chce zmusić Europę do podjęcia takich działań, które bardzo nasz kontynent wzmocnią” – uważa gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych.
Nocny atak na obwód kijowski
„Rosjanie zaatakowali obwód kijowski przy użyciu bezzałogowych statków powietrznych. Alarm trwał ponad 5 godzin. W regionie działały siły obrony powietrznej, a wrogie cele zostały zestrzelone” - informuje kijowska obwodowa administracja wojskowa, publikując zdjęcia skutków nalotu. „W wyniku ataku w rejonie Boryspola wybuchł pożar, w wyniku którego zniszczony został dach magazynu produkcyjnego. Pożar został szybko ugaszony. Uszkodzony został również jeden dom prywatny" - napisano.
DeepState: sobota była najcięższym dniem na froncie od początku roku
„Sobota była najcięższym dniem na frontach Ukrainy od początku 2025 roku" - poinformował w niedzielę projekt DeepState. Sztab Generalny Ukrainy ogłosił, że w sobotę doszło do co najmniej 250 ataków wroga na pozycje ukraińskie, co - jak podkreślił projekt - wskazuje na niezwykle dużą intensywność działań Rosjan. Ataki skupiły się przede wszystkim na okolicach miast Pokrowsk i Kurachowe i miejscowości Wełyka Nowosiłka w obwodzie donieckim.
Morze Czarne, Azowskie i Śródziemne - "żadnych rosyjskich okrętów"
O godzinie 6:00 w niedzielę nie odnotowano żadnych rosyjskich okrętów na wodach Morza Czarnego, Azowskiego i Śródziemnego – podaje Marynarka Wojenna Ukrainy.
Macron zwołał szczyt liderów krajów Europy
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski przekazał, że na zaproszenie Macrona do Paryża przybędzie w poniedziałek premier Donald Tusk. „Musimy pokazać naszą siłę i jedność” – napisał. Jednak wkrótce wpis zniknął z oficjalnego konta szefa polskiej dyplomacji.
Czytaj więcej
Europejscy liderzy spotkają się w przyszłym tygodniu na nadzwyczajnym szczycie poświęconym wojnie na Ukrainie. Spotkanie to jest odpowiedzią na obawy, że Stany Zjednoczone prowadzą rozmowy pokojowe z Rosją, które mogą wykluczyć Europę z procesu decyzyjnego. Informację o szczycie potwierdził w niedzielę szef MSZ Francji Jean-Noel Barrot.
Zmasowany atak Rosjan na Mikołajów
W nocy z soboty na niedzielę rosyjska armia przeprowadziła zmasowany ostrzał Mikołajowa, w wyniku którego uszkodzeniu uległy kluczowe obiekty infrastrukturalne, pięć budynków mieszkalnych, sklepy i restauracja, a jeden mężczyzna został ranny – poinformował na Telegramie Witalij Kim, szef miejscowej administracji wojskowej.
Obrona przeciwlotnicza w obwodzie mikołajowskim zniszczyła w nocy dziewięć rosyjskich dronów typu Szahed.
Ukraina zaktualizowała dane o rosyjskich stratach
Jak wynika z danych, opublikowanych w niedzielę rano przez Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, w ciągu ostatniej doby Rosja straciła na froncie ponad 1700 żołnierzy oraz m.in. 5 czołgów i 11 systemów artylerii.
Zapis czwartkowej relacji
Wydarzenia z 1088. dnia wojny Rosji z Ukrainą można prześledzić w naszej wczorajszej relacji.
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.