Rutte: Rosja w ciągu trzech miesięcy produkuje tyle amunicji, ile całe NATO w ciągu roku
Sekretarz generalny NATO Mark Rutte podkreślił potrzebę zwiększenia produkcji przemysłu zbrojeniowego w Europie. Będzie to jeden z tematów zbliżającego się szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Hadze. - Rosja obecnie produkuje w ciągu trzech miesięcy tyle amunicji, ile w ciągu roku produkuje całe NATO, które jest 20 razy większe od Rosji pod względem całkowitej wielkości gospodarki – powiedział.
Komunikat Sztabu Generalnego Ukrainy: Rosjanie stali się bardziej aktywni
"Wróg stał się bardziej aktywny. Od początku dnia, 15 lutego, na froncie doszło do 176 starć bojowych. Największą aktywność zaobserwowano na kierunku Pokrowska, gdzie Rosjanie podjęli 47 prób przełamania pozycji ukraińskich" – czytamy w raporcie Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.
Rosja podaje dane o stratach Ukrainy
Ministerstwo Obrony Rosji podało nowe dane o stratach Sił Zbrojnych Ukrainy w rejonach odpowiedzialności poszczególnych zgrupowań wosjk rosyjskich. Według tego źródła, w strefie działań grupy „Południe” Ukraińcy stracili 205 żołnierzy, pięć opancerzonych wozów bojowych i cztery działa, w strefie grupy „Zachód” - 185 żołnierzy i trzy wozy bojowe, w tym dwa transportery opancerzone M113 produkcji amerykańskiej. W obszarze działania zgrupowania „Wschód” ukraińskie straty to 150 żołnierzy, czołg, trzy wozy opancerzone i cztery działa artylerii polowej, zaś w strefie grup „Północ” i „Dniepr” straty wyniosły ok. 100 ludzi - czytamy. Według rosyjskiego ministerstwa, w obwodzie kurskim dobowe straty Sił Zbrojnych Ukrainy wyniosły 280 żołnierzy. Łącznie Ukraińcy w ciągu doby w walkach we wszystkich rejonach frontu mieli stracić 920 żołnierzy.
Kellogg: Rozważane są różne opcje gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy
- Rozważane są różne opcje dotyczące gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy, jednak ostateczna decyzja będzie należała do prezydenta USA Donalda Trumpa – powiedział specjalny przedstawiciel prezydenta USA na Ukrainę i Rosję, Keith Kellogg.
Kolejna miejscowość w rękach Rosjan
Ministerstwo Obrony Rosji podało, że rosyjscy żołnierze ze zgrupowania „Centrum” zajęli wieś Berezówka w obwodzie donieckim.
Po wyborach zmieni się polityka Berlina ws. rakiet Taurus?
Friedrich Merz, lider CDU i najbardziej prawdopodobny kandydat na kanclerza Niemiec, ogłosił zamiar zmiany polityki Berlina w kwestii dostaw rakiet dalekiego zasięgu Taurus dla ukraińskich sił zbrojnych po wyborach. - Moje stanowisko i stanowisko mojej frakcji zawsze było jasne w tej kwestii – powiedział, odpowiadając na pytania ukraińskich dziennikarzy podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.
Petr Pavel: Europa musi zasiąść do stołu negocjacyjnego ws. Ukrainy
Prezydent Czech Petr Pavel ostrzegł, że „jeśli Waszyngton zdecyduje się pozostawić UE na boku”, konieczne będzie „działanie bardzo aktywne”. - Jeśli chodzi o Ukrainę, jestem zdecydowanym zwolennikiem wspólnego podejścia ze Stanami Zjednoczonymi. Jeśli jednak dojdziemy do wniosku, że ich wizja rozwiązania wojny na Ukrainie różni się od naszej i spycha nas na margines, musimy podjąć bardzo aktywne działania. Myślę, że pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić, jest ustalenie naszego własnego stanowiska w Europie: jakie są nasze czerwone linie? - powiedział podczas dyskusji panelowej na 61. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Podkreślił, że UE musi zasiąść do stołu negocjacyjnego, w przeciwnym razie pojawi się „duch byłego Monachium, który jest dobrze znany w Czechosłowacji”. - Mam na myśli porozumienie w sprawie kraju bez tego kraju. Tym razem chodzi o Ukrainę – zauważył.
W krajach nadbałtyckich po odłączeniu się od rosyjskiej sieci prąd zdrożał. Dlaczego?
Premier Litwy Gintautas Paluckas oświadczył, że synchronizacja i wzrost cen prądu nie są ze sobą powiązane.
Czytaj więcej
Po tym, jak w ubiegły weekend Litwa, Łotwa i Estonia odłączyły się po 65 latach od rosyjskich sieci energetycznych i podłączyły do zachodnich, ceny prądu nad Bałtykiem poszły w górę. Wilno uspokaja, że nie ma to związku z synchronizacją.
Rutte: W sprawie przyszłości NATO pozostaję optymistą
- Wszelkie rozmowy w sprawie pokoju na Ukrainie muszą dać pewność, że kraj ten już nigdy nie padnie ofiarą rosyjskiej napaści - powiedział podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa sekretarz generalny NATO Mark Rutte. - W sprawie przyszłości NATO pozostaję optymistą. Widzę pełne oddanie Sojuszowi, również obecnej administracji USA - zaznaczył.
Szef Rady Europejskiej: Pokoju na Ukrainie i bezpieczeństwa Europy nie można rozdzielić
- Ustępstwa przed negocjacjami pokojowymi w sprawie wojny w Ukrainie są niedopuszczalne - powiedział w Monachium przewodniczący Rady Europejskiej Antonio Costa. - Pokoju na Ukrainie i bezpieczeństwa Europy nie można oddzielić, a zagrożenie rosyjskie wykracza poza Ukrainę - dodał. Costa zauważył, że kraje UE, które są w NATO, wydają obecnie średnio 2 proc. na obronę. - Razem osiągnęliśmy cel, ale zrobimy więcej - powiedział. Zadeklarował, że obronność będzie dla niego priorytetem. Jak dodał, czeka na propozycję Komisji Europejskiej, która w przyszłym tygodniu ma pokazać możliwości wspólnego finansowania przez UE obronności.
Szymon Hołownia: Każdy, kto zamiast w Rosję, bije w Ukrainę, uderza w nasze bezpieczeństwo
"Polska graniczy z imperium zła" - napisał na platformie X marszałek Sejmu Szymon Hołownia. "Putin powiedział jasno: najpierw chcę Ukrainy, a potem chcę decydować o Europie Środkowej, czyli o nas. O tym, kto ma być w NATO, czy Łotwa ma być za, czy przed nową żelazną kurtyną, czy w Polsce mogą być, czy nie, amerykańscy żołnierze (...) Dziś, właśnie w Monachium, Europa i Polska muszą najwyraźniej powiedzieć raz jeszcze rzeczy oczywiste. (...) Każdy, kto zamiast w Rosję, bije dziś w Ukrainę, kto zamiast piętnować Putina, oskarża i piętnuje Europę, kto cieszy się z tego, że Biały Dom fajnie dogaduje się z Kremlem, uderza w nasze bezpieczeństwo i niepodległość" - napisał.
Tusk: Nie ma czasu do stracenia
„Europa pilnie potrzebuje własnego planu działania w kwestii Ukrainy i naszego bezpieczeństwa, w przeciwnym razie inni światowi gracze będą decydować o naszej przyszłości. Niekoniecznie w zgodzie z naszymi interesami” - napisał w serwisie X premier Donald Tusk. „Ten plan musi być przygotowany teraz. Nie ma czasu do stracenia” - ocenił.
Olaf Scholz: Niemcy nie zgodzą się na narzucenie Ukrainie pokoju. "Skorzysta na tym tylko Putin"
Podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa kanclerz Niemiec Olaf Scholz zapewnił, że Niemcy będą wspierały Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne, i nie zgodzą się na "pokój, który zostanie narzucony Kijowowi". - Skorzysta na tym tylko szef Kremla, Władimir Putin - mówił kanclerz.
„Zełenski grzecznie odmówił”. Brak porozumienia ws. surowców
W Monachium przedstawiciele Waszyngtonu i Kijowa nie porozumieli się w sprawie dopuszczenia amerykańskich inwestorów do cennych surowców na Ukrainie.
Czytaj więcej
Rozmowy między prezydentem Ukrainy Wołodomyrem Zełenskim a wiceprezydentem USA J.D. Vance'em zakończyły się w piątek w Monachium bez ogłoszenia porozumienia w sprawie metali ziem rzadkich, które ma kluczowe znaczenie, jeśli Kijów chce pozyskać sobie przychylność Donalda Trumpa - podaje agencja Reutera. Według „The Washington Post”, Zełenski odmówił podpisania przedstawionego mu dokumentu.
Trzy osoby zginęły, 11 zostały ranne na południu Ukrainy
Trzy osoby zginęły, a 11 kolejnych zostało rannych w rosyjskich atakach na obwody zaporoski i chersoński na południu Ukrainy, które przeprowadzono w ciągu ostatnich 24 godzin. Iwan Fedorow, szef władz wojskowych obwodu zaporoskiego, ogłosił na Telegramie, że Rosjanie przeprowadzili w ciągu ostatniej doby 468 ataków na 10 miejscowości regionu, w wyniku których zginęły dwie osoby, jedna zaś została ranna. Z kolei szef władz obwodu chersońskiego Ołeksandr Prokudin poinformował o śmierci jednej osoby i 10 osobach rannych w wyniku rosyjskiego ostrzału.
Zełenski na konferencji w Monachium: Wierzę w Europę
- Kraj, który przeprowadza takie ataki jak ten na sarkofag elektrowni w Czarnobylu, nie chce pokoju – mówił na konferencji w Monachium prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Odnosząc się do słów wiceprezydenta USA J.D. Vance'a o tym, że Europa musi pogodzić się ze zmniejszeniem amerykańskiej obecności w Europie, Zełenski powiedział, że „wierzy w Europę”. - Dla dobra Europy i naszej wspólnej przyszłości, Europa musi stać się samowystarczalna – przekonywał, dodając, że „Europa potrzebuje własnych sił zbrojnych”.
Czytaj więcej
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał podczas głównej sesji Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa do budowania „sił zbrojnych Europy”.
Syrski podał straty Rosji w obwodzie kurskim
Straty Rosji w obwodzie kurskim przekroczyły 48 tysięcy żołnierzy - ogłosił generał Ołeksandr Syrski, naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy, cytowany przez agencję Ukrinform.
Gen. Różański: Wszyscy chcemy, aby ta wojna się skończyła
- W perspektywie dekady, gdy odtworzy swoje zdolności militarne i gospodarcze, Władimir Putin na pewno będzie myślał o tym, żeby swoją imperialną politykę dalej realizować - mówi „Rzeczpospolitej” gen. Mirosław Różański.
Czytaj więcej
Przedstawiciele administracji Donalda Trumpa nie wspominają w ogóle o gwarancjach wynikających z art. 5 Traktatu Waszyngtońskiego o kolektywnej obronie. To jest sygnał mocno alarmowy – mówi „Rzeczpospolitej” generał Mirosław Różański.
W nocy Rosjanie zaatakowali 70. dronami
W nocy z 14 na 15 lutego Rosjanie zaatakowali Ukrainę 70. bezzałogowymi statkami powietrznymi - podają Siły Powietrzne Ukrainy. Potwierdzono zestrzelenie 33 dronów nad obwodami mikołajowskim, charkowskim, połtawskim, dniepropietrowskim, zaporoskim i donieckim.
Opóźnione loty w Rosji
Rano na siedmiu lotniskach - m.in. w Wołgogradzie, Astrachaniu, Groznym i Władykaukazie - w związku z aktywnością dronów wprowadzono tymczasowe ograniczenia przylotów i odlotów, które zostały już anulowane. W związku z sytuacją opóźnionych zostało czternaście lotów - podała agencja Interfax.
Węgry blokują rozpoczęcie rozmów UE z Ukrainą
Węgry zablokowały otwarcie negocjacji Ukrainy z Unią Europejską, stawiając dodatkowy warunek, dotyczący przedstawienia planu ochrony mniejszości narodowych. To zablokowało wysłanie przez polską prezydencję listu z warunkami otwarcia rozmów.
Czytaj więcej
Węgry zablokowały otwarcie negocjacji Ukrainy z Unią Europejską - informuje RMF FM, powołując się na unijnych dyplomatów. Chodzi o list z warunkami otwarcia rozmów, który polska prezydencja planowała wysłać do Kijowa. Tekst pisma uzyskał poparcie wszystkich krajów UE oprócz Węgier. Tymczasem w tej sprawie potrzebna jest decyzja jednomyślna.
Ostrzał w obwodzie sumskim
Sumska Obwodowa Administracja Wojskowa podała, że w nocy i nad ranem wojska rosyjskie czterokrotnie ostrzelały tereny przygraniczne obwodu sumskiego. Odnotowano osiem eksplozji, nie było ofiar w ludziach.
Cywil ranny w obwodzie donieckim
W piątek w wyniku działań wojsk rosyjskich na terenie obwodu cywilnego nie zginął żaden cywil, a jedna osoba (w miejscowości Nowodmytriwka) została ranna - podał szef miejscowej administracji Wadym Fiłaszkin.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 856 660 żołnierzy, 10 068 czołgów, 20 927 pojazdów opancerzonych, 23 174 zestawy artyleryjskie, 1283 wyrzutnie rakiet, 1067 zestawów przeciwlotniczych, 370 samolotów, 331 śmigłowców, 25 341 bezzałogowych statków powietrznych, 3063 pociski manewrujące, 28 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 37 379 pojazdów (w tym cystern) i 3747 jednostek sprzętu specjalnego.
Pocisk uderzył w teren szkoły
„Wróg nadal atakuje placówki edukacyjne w naszej społeczności” - oświadczył przewodniczący administracji miejskiej Chersonia Roman Mroczko informując, że pocisk uderzył w teren jednej ze szkół w rejonie dnieprzańskim. Ofiar w ludziach nie było.
Rosjanie użyli tysięcy dronów
W piątek wojska rosyjskie przeprowadziły 66 uderzeń z powietrza, zrzucając łącznie 91 kierowanych bomb lotniczych - podał Sztab Generalny Ukrainy dodając, że Rosjanie użyli też 2436 dronów kamikadze, a pozycje ukraińskich żołnierzy i tereny zamieszkałe były ostrzeliwane z różnych rodzajów broni ponad 5800 razy.
Rosja. Wycieki ropy jednym z najbardziej szkodliwych skutków deekologizacji
Oficjalnie rosyjskie władze przykładają ogromną wagę do ochrony środowiska naturalnego, a Władimir Putin zapewnia, że Rosja podejmuje „najbardziej rygorystyczne i poważne” kroki w celu zachowania lasów. W rzeczywistości od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę Kreml rozmontował wiele bezpieczników chroniących środowisko naturalne, czym jeszcze bardziej obniżył i tak już niskie standardy.
Czytaj więcej
Rosja tonie w śmieciach, plaże i rzeki zalewa ropa z pękniętych rurociągów i tonących tankowców, ludzie się duszą, zwierzęta giną. Kreml machnął ręką na ekologię, bo jest zajęty wojną, lecz katastrofa, do której doprowadził, dotyka także inne kraje.
Ponad 20 walk na terenie Rosji
W ciągu ostatniej doby w obwodzie kurskim doszło do 23 starć - podało ukraińskie dowództwo. Według tego źródła, na tym odcinku frontu Rosjanie zrzucili 40 kierowanych bomb lotniczych i przeprowadzili 393 ostrzały artyleryjskie, w tym dziewięć za pomocą wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych.
Ukraińskie drony zestrzelone
W nocy systemy obrony powietrznej zestrzeliły nad czterema rosyjskimi obwodami 40 ukraińskich bezzałogowych statków powietrznych - poinformowało Ministerstwo Obrony Rosji dodając, że najwięcej maszyn (17) strącono nad obwodem wołgogradzkim.
Ponad 110 starć na froncie
Sztab Generalny Ukrainy podsumował przebieg piątkowych wydarzeń na froncie informując, że w ciągu doby doszło do 112 starć bojowych, a najwięcej walk odnotowano na Ukrainie na kierunkach pokrowskim (36), nowopawłowskim (14), torećkim (11), łymańskim (8) i kupiańskim (4).
Brak rosyjskich okrętów na Morzu Czarnym i Morzu Azowskim
O braku aktywności rosyjskiej marynarki wojennej na tych akwenach informują ukraińskie siły morskie. W komunikacie podano też, że na Morzu Śródziemnym Rosjanie mają cztery okręty, w tym trzy uzbrojone w łącznie 26 pocisków manewrujących Kalibr.
Tak wyglądała sytuacja na froncie 14 lutego
Tak wyglądała sytuacja na froncie 14 lutego
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Donald Trump zapewnił, że Ukraina będzie stroną rozmów pokojowych z Rosją, które inicjują Stany Zjednoczone.