Przywódcy Europy Północnej pilnie spotykają się na marginesie Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa po oświadczeniach Trumpa
Przywódcy państw nordyckich i bałtyckich odbyli pilne spotkanie na marginesie Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa wieczorem 14 lutego i wyrazili poparcie dla Ukrainy. W w spotkaniu w uczestniczyli premier Szwecji Ulf Kristersson, premier Danii Mette Frederiksen i prezydent Finlandii Alexander Stubb.
Podczas spotkania przywódcy krajów europejskich wymienili się ocenami oświadczeń Stanów Zjednoczonych złożonych w ostatnich dniach w sprawie wojny na Ukrainie i omówili ryzyko konfliktu handlowego między Stanami Zjednoczonymi a Europą.
Støre przekazał, że państwa nordyckie i bałtyckie potwierdziły, że są zjednoczone we wspieraniu Ukrainy. „Zgodziliśmy się kontynuować i wzmocnić nasze wsparcie militarne dla Ukrainy, a także pomóc Ukrainie osiągnąć pozycję negocjacyjną, która pozwoli jej bronić swojej integralności”- napisał na X.
Echa przemówienia Vance'a. Boris Pistorius: Nieakceptowalne
Europejscy politycy krytykują wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych po jego wystąpieniu na konferencji w Monachium.
Vance drugim członkiem administracji Trumpa, po Elonie Musku, który rozmawiał z liderką AfD.
Czytaj więcej
Dla wielu polityków w Europie wystąpienie wiceprezydenta USA, krytykującego stan europejskiej demokracji, było „nieakceptowalne”. - To nie ta Europa, w której żyję - mówił zbulwersowany minister obrony Niemiec Boris Pistorius. Tymczasem jak pisze "Washington Post", Vance spotkał się z Alice Weidel, liderką skrajnie prawicowej AfD.
Prezydent Duda: Rozumiem podejście Donalda Trumpa do kwestii rozmów pokojowych
- Proszę słuchać tego, co prezydent Donald Trump mówi. Proszę się wsłuchiwać uważnie i czytać te słowa także w odniesieniu do tego, jakie instrumenty Trump ma zamiar stosować po to, by osiągnąć rozwiązanie pokojowe - powiedział prezydent Andrzej Duda, pytany o ocenę stanowiska Donalda Trumpa ws. zakończenia wojny na Ukrainie.
Czytaj więcej
- Po tej rozmowie mogę już bez uśmiechu spokojnie powiedzieć: głęboko wierzę, że Fort Trump naprawdę powstanie w naszym kraju - powiedział po spotkaniu z sekretarzem obrony USA Petem Hegsethem prezydent Andrzej Duda. Mówił, że spokojnie patrzy na postępowanie Donalda Trumpa w sprawie Ukrainy.
Arabia Saudyjska zgadza się na zorganizowanie spotkania Trump-Putin na swoim terytorium
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Arabii Saudyjskiej z zadowoleniem przyjęło rozmowę telefoniczną między prezydentem USA Donaldem Trumpem a rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem i jest gotowe na zorganizowanie spotkania między Trumpem a Putinem na swoim terytorium.
Zełenski i Rutte omówili koordynację stanowisk Ukrainy i NATO w sprawie zakończenia wojny
Na marginesie Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa Wołodymyr Zełenski spotkał się z Sekretarzem Generalnym NATO Markiem Rutte.
„Omówiliśmy koordynację z państwami członkowskimi NATO w celu opracowania wspólnego stanowiska w sprawie zakończenia wojny i wywierania presji na Rosję w kierunku sprawiedliwego i trwałego pokoju. Jednym z kluczowych warunków tego powinny być wiarygodne gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy” – przekazał Zełenski.
Kallas chce rozmawiać o Trumpie i Ukrainie
Szefowa unijnej dyplomacji Kaja Kallas zaprosiła ministrów spraw zagranicznych państw UE uczestniczących w Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa na spotkanie w niedzielę, podczas którego omówione mają zostać stosunki z administracją Donalda Trumpa oraz sprawa wojny na Ukrainie - podała agencja Reutera, powołując się na informatora oraz jedno z zaproszeń.
Ukraina odzyskała 8 dzieci z terenów okupowanych
W piątek 14 lutego ośmioro dzieci wróciło na Ukrainę z tymczasowo okupowanych terytoriów, z obwodów ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego.
Ich rodzice i opiekunowie zwrócili się do Biura Komisarza ds. Praw Człowieka o pomoc w sprowadzeniu ich dzieci z powrotem na Ukrainę.
Dmytro Łubinec, ukraiński komisarz ds. praw człowieka,poinformował, że wszystkie dzieci zostały rozdzielone ze swoimi krewnymi z powodu wojny i okupacji, niektóre straciły rodziców.
Od początku 2025 r. udało się pomyślnie sprowadzić z tymczasowo okupowanych terytoriów 17 dzieci.
Ukraina pokazuje drona, który uderzył w kopułę elektrowni w czarnobylu
Ukraina publikuje zdjęcia rosyjskiego drona, który wczoraj wieczorem uderzył w kopułę elektrowni jądrowej w Czarnobylu.
Senator Lindsey Graham przedstawia alternatywę dla przystąpienia Ukrainy do NATO
MImo że amerykańscy politycy z administracji Donalda Trumpa wprost twierdza, że nie widzą dla Ukrainy miejsca w NATO, republikański senator zaproponował, by taka opcja była możliwa w przypadku ewentualnej kolejnej agresji Putina na Ukrainę.
- Myślę, że moglibyśmy dać Putinowi znać, że jeśli kiedykolwiek ponownie dokona inwazji, oni [Ukraina – red.] bardzo szybko wejdą do NATO. A to oznacza, że wszyscy będziemy walczyć [w obronie Ukrainy] - mówił Graham.
Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa. Zełenski rozmawiał z Vance'em
Spotkanie odbyło się na marginesie Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Vance powiedział, że odbyły się „dobre rozmowy” na temat tego, jak zakończyć wojnę, a Zełenski się z nim zgodził.
Czytaj więcej
Wiceprezydent USA J.D. Vance i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odbyli spotkanie na tegorocznej konferencji bezpieczeństwa w Monachium.
Zełenski omówił z liderami UE kolejny pakiet sankcji wobec Rosji
Na marginesie Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z przewodniczącym Rady Europejskiej António Costą i przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, aby omówić nowe sankcje przeciwko Rosji.
„To jest czas, kiedy kluczowe jest skoordynowanie wspólnych wysiłków na rzecz osiągnięcia sprawiedliwego i trwałego pokoju. Ważne jest również wzmocnienie nacisku sankcji na Federację Rosyjską. Ukraina oczekuje, że 16. pakiet sankcji UE znacznie ograniczy zdolność Rosji do dalszego finansowania wojny. Jestem wdzięczny za całe wsparcie dla naszego państwa i naszego narodu” – podkreślił prezydent.
Ukraina odnotowała ponad 6000 przypadków użycia broni chemicznej
"W okresie od lutego 2023 r. do lutego 2025 r. odnotowano 6129 przypadków użycia przez rosyjskie siły okupacyjne amunicji zawierającej niebezpieczne substancje chemiczne. Społeczność międzynarodowa musi pociągnąć Rosję do odpowiedzialności za zobowiązania wynikające z Konwencji o zakazie broni chemicznej" - pisze w oświadczeniu ukraińskie MSZ.
MSZ zauważyło, że dokładnie przeanalizowało drugi raport Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej dotyczący wyników wizyty technicznej OPCW na Ukrainie oraz wniosków dotyczących dowodów dostarczonych przez Ukrainę na naruszenie przez Federację Rosyjską Konwencji o zakazie rozwoju, produkcji, gromadzenia i użycia broni chemicznej oraz o jej zniszczeniu.
Główny inżynier elektrowni w Czarnobylu: Istnieje ryzyko wycieku radioaktywnego
Wcześniej pojawiły się doniesienia o ataku dronów na elektrownię jądrową w Czarnobylu, a Ukraina obwiniła Rosję o ten incydent.
Ryzyko wycieku istnieje, podkreślił Tytarczuk. Wyjaśnił jednak, że poziom promieniowania na chwilę obecną nie uległ zmianie.
Rosjanin podejrzany o koordynowanie aktów dywersji deportowany z Bośni do Polski
Zatrzymany w Bośni i Hercegowinie i deportowany do Polski Rosjanin usłyszał dziś zarzut koordynowania aktów sabotażu na terenie Polski i innych krajów, polegających na podpalaniu obiektów i wysyłaniu przesyłek kurierskich z materiałami zapalającymi.
Czytaj więcej
Premier Donald Tusk poinformował o deportowaniu do Polski Rosjanina, podejrzewanego o koordynowanie aktów dywersji. Mężczyzna ukrywał się w Bośni i Hercegowinie.
Vance: Chcemy osiągnąć trwały pokój w Europie, a nie konflikt za kilka lat
Wiceprezydent JD Vance po spotkaniu z Zełenskim w Monachium powiedział, że USA chcą osiągnąć trwały pokój w Europie, a nie konflikt za kilka lat.
- Prowadziliśmy wiele owocnych rozmów na temat tego, jak wspólnie to osiągnąć, a w nadchodzących dniach, tygodniach i miesiącach będziemy prowadzić jeszcze więcej rozmów – powiedział Vance.
Wiceprezydent USA: Ameryka nie pomoże Europie z powodu jej podejścia do propagandy
Podczas swojego przemówienia w Monachium wiceprezydent USA J.D. Vance był bardzo krytyczny wobec podejścia Unii Europejskiej do przeciwdziałania propagandzie, w tym rosyjskiej dezinformacji.
Vance rozpoczął od stwierdzenia, że z perspektywy USA nie ma już wspólnej wizji demokratycznej po obu stronach Atlantyku. - Przez lata mówiono nam, że wszystko, co finansujemy i wspieramy, dzieje się w imię naszych wspólnych demokratycznych wartości – powiedział. Tymczasem, dodał, dla nowej administracji USA europejskie wartości nie mają już znaczenia, ponieważ europejskie środki antypropagandowe ograniczają wolność słowa.
Jako przykład na poparcie tego twierdzenia podał unieważnienie przez Rumunię wyników wyborów prezydenckich z powodu domniemanej ingerencji Rosji. Vance podkreślił, że z tych powodów nie widzi również miejsca na współpracę w kwestiach bezpieczeństwa.
Negocjacje w sprawie zakończenia wojny. Kto w zespole Putina?
Bloomberg, powołując się na anonimowe źródła, pisze, że w skład zespołu negocjacyjnego wchodzą Jurij Uszakow, główny doradca Putina do spraw polityki zagranicznej, i Siergiej Naryszkin, Dyrektor Służby Wywiadu Zagranicznego Federacji Rosyjskiej.
Czytaj więcej
Prezydent Rosji Władimir Putin zbiera zespół negocjatorów z wieloletnim doświadczeniem w dyplomacji na wysokim szczeblu, który będzie negocjować porozumienie w sprawie zakończenia wojny na Ukrainie z przedstawicielami USA - pisze Bloomberg.
Zmierzch rosyjskiej ropy. Spada eksport i cena
Chińskie rafinerie gwałtownie ograniczyły zakupy rosyjskiej ropy z powodu zaostrzenia sankcji USA, które dotknęły 186 tankowców floty cieni, a także koncerny naftowe Gazprom Nieft i Surgutnieftiegaz.
Czytaj więcej
Chiny zastąpiły połowę rosyjskiej ropy dostawami z Brazylii i Afryki. Indie zmniejszą import od 27 lutego, kiedy zaczną obowiązywać pełne sankcje. W marcu chińskie zakupy ropy z Rosji będą niższe o 70 proc. Już skutkuje to spadkiem ceny surowca.
Zełenski o memorandum ws. wydobycia metali ziem rzadkich
Prezydent Wołodymyr Zełenski nie wykluczył spotkania z prezydentem Rosji, ale dopuszcza taką możliwość tylko i wyłącznie w takim przypadku, jeśli wcześniej między Ukraina i Stany Zjednoczone ustalą warunki pokoju.
Czytaj więcej
Nie chcę zapisać się w historii jako osoba, która pomogła Putinowi okupować mój kraj – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.
Łotwa podejmuje działania w celu zakazu wyjazdów turystycznych do Rosji i na Białoruś
Łotewski parlament podjął w czwartek kroki w kierunku zakazu świadczenia usług turystycznych przez agencje turystyczne w Rosji i na Białorusi, w celu zmniejszenia ryzyka możliwych naruszeń praw człowieka obywateli Łotwy w tych krajach, a także w celu zapobiegania ich rekrutacji jako szpiegów.
Zakaz miałby dotyczyć wszystkich dostawców usług turystycznych zarejestrowanych na Łotwie i zostałby wdrożony jako część pakietu sankcji przeciwko Rosji i Białorusi.
Senator Lindsey Graham w Monachium mówi, kiedy Putin przegra
- Uzbrójmy prezydenta Ukrainy, podpiszmy umowę o wydobyciu minerałów – wtedy Putin przegra – powiedział senator Republikanów Lindsey Graham podczas konferencji w Monachium.
Trwają walki w obwodzie kurskim
Do tej pory w piątek na terenie Rosji w obwodzie kurskim doszło do jedenastu starć, z których siedem się zakończyło - wynika z informacji strony ukraińskiej. Tamtejsze dowództwo podało, że Rosjanie przeprowadzili 19 uderzeń z powietrza, zrzucając 25 kierowanych bomb lotniczych.
Ukraińskie drony zestrzelone nad Rosją
Między godz. 16:00 a 17:30 czasu moskiewskiego nad obwodem biełgorodzkim zestrzelono dwa ukraińskie bezzałogowce - podało Ministerstwo Obrony Rosji.
Ponad 70 starć w 16 godzin
Sztab Generalny Ukrainy poinformował, że od północy do godz. 16:00 na froncie doszło do 72 starć bojowych. Z komunikatu wynika, że najwięcej walk odnotowano na Ukrainie na kierunkach pokrowskim (23), nowopawłowskim (12), torećkim (8), łymańskim (5) oraz kramatorskim i siewierskim (po 3).
Wybuch w Mikołajowie
Ok. godz. 14:10 w jednym z lokali gastronomicznych w Mikołajowie doszło do eksplozji - podały ukraińskie media. Na miejscu są służby. Według policji, dwie osoby zginęły, a osiem zostało rannych.
Obwód chersoński. Śmierć w ataku drona
Prokuratura w Berysławiu podała, że w piątek wojska rosyjskie przeprowadziły za pomocą bezzałogowca atak w miejscowości Zołota Bałka w obwodzie chersońskim, w wyniku czego zginął 49-letni mężczyzna. Wszczęto dochodzenie w sprawie popełnienia zbrodni wojennej - czytamy w komunikacie.
J.D. Vance pyta Europejczyków czy reprezentują te same standardy co USA
Na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa wiceprezydent USA wypomniał m.in. anulowanie wyborów prezydenckich w Rumunii. Mówił też, że europejskie demokracje nie mogą się bać swoich obywateli.
Czytaj więcej
- Nie można nakazać innowacji, nie można zmusić ludzi do tego, co mają myśleć. Gdy patrzę na Europę dziś, czasem nie jest dla mnie takie jasne, co się stało z tymi, którzy wygrali zimną wojnę - mówił w wystąpieniu na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa wiceprezydent USA J.D. Vance.
Werbowali do Grupy Wagnera. Prokurator: wykonywali zadania, które pośrednio zlecali Putin z Łukaszenką
Skazani na mocy wyroku Andrej G. i Aleksiej T. stanęli przed sądem pod zarzutem prowadzenia rekrutacji do zabronionej przez prawo międzynarodowe służby najemnej, czyli PMC Wagner (Private Military Company), działalności szpiegowskiej, czyli prowadzenia tzw. wojny hybrydowej na terenie Polski i innych krajów Unii Europejskiej oraz udziału w zorganizowanym związku zbrojnym, mającym na celu popełnienie przestępstw o charakterze terrorystycznym.
Czytaj więcej
Na karę pięć i pół roku pozbawienia wolności Sąd Okręgowy w Krakowie skazał w piątek dwóch Rosjan, oskarżonych o rozklejenie kilkuset „wlepek werbunkowych”. Mężczyźni umożliwili tym samym nawiązanie bezpośredniego kontaktu z rekrutującymi do grupy Wagnera.
Ursula von der Leyen w Monachium: Potrzebujemy zwiększenia wydatków na obronność
- Nasze wydatki wzrosły od 200 mld euro przed wojną do 320 mld euro w zeszłym roku. Musimy zwiększyć tę liczbę znacząco raz jeszcze. Potrzebujemy odważnego podejścia – mówiła szefowa Komisji Europejskiej uczestnicząca w Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. - Potrzebujemy Europy, która może przeciwdziałać zagrożeniom, takiej, która stoi ramię w ramię z Ukrainą i partnerami. Ta Europa może to zrobić i sprosta potrzebie chwili – zapewniła.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski szuka inwestorów
Ukraina oferuje Unii swój uran i tytan dla przemysłu i kompleksu wojskowo-przemysłowego.
Czytaj więcej
Ukraina oferuje Unii swój uran i tytan dla przemysłu i kompleksu wojskowo-przemysłowego. Ukraińskie złoża są w dziesiątce największych na świecie. Kraj ma też największe w Europie złoża litu. Potrzebuje inwestorów, by na wydobyciu zarabiać.
Gen. Ołeksandr Syrski podał szacunki dotyczące rosyjskich strat w obwodzie kurskim
Głównodowodzący ukraińskiej armii powiedział, że rosyjskie straty w obwodzie kurskim przekroczyły 48 tys. żołnierzy, w tym ok. 20 tys. zabitych.
Radosław Sikorski skomentował uderzenie drona w sarkofag chroniący reaktor elektrowni jądrowej w Czarnobylu
„W 1986 roku radioaktywna chmura zagroziła całej Europie i nie tylko” - przypomniał Sikorski pisząc o katastrofie w Czarnobylu. Jak dodał piątkowy atak drona „wzmacnia argumenty na rzecz wzmocnienia ukraińskiej obrony przeciwlotniczej w naszym interesie”.
Pete Hegseth nie chciał wykluczyć w Warszawie ograniczenia liczebności wojsk USA na flance wschodniej NATO
Sekretarz obrony USA podkreślił, że jesteśmy na początku rokowań z Rosją. Zwrócił też uwagę, że przyszła obecność wojsk amerykańskich w Europie zależy od wyzwań, jakie w przyszłości staną przed Stanami Zjednoczonymi, w tym relacji z Chinami. Dlatego, jego zdaniem, europejscy sojusznicy muszą bardzo poważnie potraktować konieczność zwiększenia wydatków na obronę.
Czytaj więcej
Sekretarz obrony USA Pete Hegseth nie chciał w Warszawie wykluczyć, że częścią porozumienia z Władimirem Putinem może być ograniczenie liczebności wojsk natowskich i amerykańskich na flance wschodniej NATO.
Rozmowy USA-Rosja na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. „Nie akredytowano żadnych przedstawicieli rosyjskiego rządu”
W rozmowie z radiem Deutschlandfunk Christoph Heusgen – przewodniczący Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa (MSC), która trwać będzie w Niemczech od piątku do niedzieli – powiedział, że spodziewa się, iż wiceprezydent USA J.D. Vance ogłosi podczas wydarzenia, że Stany Zjednoczone chcą wycofać „znaczącą część swoich żołnierzy z Europy”. Heusgen odniósł się też do zapowiedzi Donalda Trumpa ws. planowanych rozmów pomiędzy wysokiej rangi przedstawicielami USA i Rosji. Jak zaznaczył, „nie akredytowano żadnych przedstawicieli rosyjskiego rządu”. Dodał także, że „nie ma żadnych przesłanek”, które mogłyby potwierdzić, że takie rozmowy odbędą się w Monachium, poza deklaracjami prezydenta USA.
Czytaj więcej
Przewodniczący Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa (MSC) stwierdził, iż prawdopodobne jest, że wiceprezydent USA J.D. Vance ogłosi podczas wydarzenia, że Stany Zjednoczone chcą wycofać „znaczącą część swoich żołnierzy z Europy”.
Zełenski: Jeśli Ukraina nie wejdzie do NATO, potrzebuje armii liczącej 1,5 mln żołnierzy
Wołodymyr Zełenski wypowiadając się w Monachium, gdzie przybył na Konferencję Bezpieczeństwa stwierdził, że jeśli Ukraina nie wejdzie do NATO, co byłoby „najtańszym” sposobem zagwarantowania jej bezpieczeństwa, wówczas będzie potrzebować liczącej 1,5 mln żołnierzy armii.
Ciała 757 ukraińskich żołnierzy wróciły na terytorium kontrolowane przez Ukrainę
Ukraińcy odzyskali ciała żołnierzy poległych w obronie Kurachowego, Pokrowska, Bachmutu, Wuhłedaru, a także żołnierze walczący na kierunkach ługańskim i zaporoskim.
Rosyjskim politykom nie podoba się obchodzenie w kraju walentynek
– Rosyjskie media nie będą już aktywnie promować tego święta, bo tworzą jedno, informacyjne pole, zorientowane na tradycyjne wartości. Dlatego ten dzień zakochanych zostanie zapomniany – ogłosiła deputowana Tatiana Buckaja. Zamiast obchodzenia walentynek zaproponowała inne święto – Dzień Zabawki. – Na razie jego koncepcja jeszcze jest opracowywana, ale już mówimy o czymś w rodzaju osobnego logotypu, albo innym symbolu tego dnia – wyjaśniła.
Czytaj więcej
Rosyjscy parlamentarzyści chcą zamienić świętowanie „dnia grzesznej miłości” na obchody Dnia Miękkiej Zabawki albo Święta Przyjaźni i Koleżeństwa.
Wołodymyr Zełenski w Monachium: Władimir Putin pragnie, by USA wyszły z tej walki
- To byłoby groźne dla wszystkich, w tym Ameryki. Europa rozumie, że są bardzo blisko (Rosji). Ręce Putina ich dosięgną. Bez Ameryki stanie się to szybciej – z Ameryką wszystko może być odwrotnie – powiedział Zełenski ostrzegając, przed wycofaniem się Stanów Zjednoczonych z kontynentu europejskiego. Zełenski dodał, że „Putin musi być zatrzymany”. - Im szybciej, tym lepiej. Im mocniej wspiera się Ukrainę, tym bezpieczniejsza jest Europa – podkreślił.
Rosjanie informują o zajęciu dwóch miejscowości w obwodzie donieckim
Ministerstwo Obrony Rosji podało, że rosyjska armia zajęła miejscowości Dacznoje i Zielienoje Polie. Resort obrony Rosji podał też, że jednostki zgrupowań „Centrum” i „Południe” poprawiły swoje pozycje taktyczne i zadały ciężkie straty Ukraińcom.
Pete Hegseth mówi w Warszawie, że Ukraina może wrócić do granic sprzed 2022 roku
Sekretarz obrony USA pytany o to, czy widzi możliwość powrotu Ukrainy do granic sprzed rosyjskiej inwazji odparł: - Myślę, że wszystko jest możliwe. Moim zadaniem było wprowadzenie pewnej nutki realizmu do naszych rozmów, powrót do granic sprzed roku 2014 jest bardzo mało realistyczny. Bardzo mało realistyczne jest to, aby żołnierze amerykańscy byli w Ukrainie, bardzo mało realne jest, aby Ukraina była w NATO. Ja w żaden sposób nie ograniczam tego, co prezydent USA może wynegocjować z władzami Rosji – stwierdził w nawiązaniu do swoich wcześniejszych wypowiedzi.
Hegseth: Nie ma trudniejszego przeciwnika, niż polski żołnierz. Byliśmy razem w Iraku, w Afganistanie i widzieliśmy to
- Postrzegamy Polskę jako modelowego sojusznika na kontynencie europejskim, który chce inwestować nie tylko w swoją obronność, ale również we wspólną obronność i obronę całego kontynentu. Polska jest strategicznym i frontowym partnerem na wschodniej flance NATO. Polska jest sprawdzonym sojusznikiem w NATO – nie tylko w słowach, słowa są tanie, łatwo je rzucać, ale też w czynach. Polska daje przykład w wielu obszarach – mówił sekretarz obrony USA po rozmowie z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem.
Czytaj więcej
- USA chcą współdziałać, będą robić wszystko, aby Sojusz Północnoatlantycki był coraz silniejszy, ale Europa też musi pokazać swój wkład. My to rozumiemy - mówił na konferencji po rozmowie z sekretarzem obrony USA, Petem Hegsethem, wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.
Rzecznik Kremla nic nie wie o Rosjanach, którzy mieliby pojawić się na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa
- Nic o tym nie wiem, mogę tylko powiedzieć, że jest mało prawdopodobne, by rosyjscy urzędnicy skorzystaliby z amerykańskiego samolotu wojskowego. Ale, jeszcze raz, nic o tym nie wiem – tak Dmitrij Pieskow odpowiedział na pytanie o to, czy samolot amerykański, który przywiózł do Rosji uwolnionego przez Amerykanów w ramach wymiany więźniów Aleksandra Winnika, zabrał do Monachium, gdzie rozpoczyna się dziś Konferencja Bezpieczeństwa, przedstawicieli Rosji.
Pożar na przedmieściu miasta Sumy po ataku rosyjskich dronów
Z ogniem walczyli funkcjonariusze Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. W pożarze ucierpiała jedna osoba.
10 budynków mieszkalnych uszkodzonych w ataku dronów na przedmieścia Sum
W ataku nikt nie ucierpiał - wynika z komunikatu sumskiej rady miejskiej.
Rosja otrzymała zgodę na utworzenie bazy morskiej w Port Sudan
Rosji otrzymała zezwolenie na utworzenie bazy morskiej w Port Sudan na wybrzeżu Morza Czerwonego – poinformował minister spraw zagranicznych Sudanu Ali Jusuf Szarif podczas swojej wizyty w Moskwie. Baza ma pomóc Rosjanom utrzymać silną pozycję w regionie po opuszczeniu przez nich bazy w syryjskim porcie Tartus. Jej strategiczna lokalizacja pozwoli kontrolować Kremlowi Wschodnią i Północną Afrykę, ale także zachodnią część Oceanu Indyjskiego, gdzie o wpływy rywalizują Chiny i Indie.
Minister obrony Ukrainy: Swoją przyszłość widzimy w NATO
Rustem Umerow mówił o tym w czasie spotkania z sekretarzem obrony NATO, Markiem Rutte.
Alarm powietrzny na Ukrainie
Alarm ogłoszono w związku z groźbą ataku Rosjan przy użyciu pocisków balistycznych. Alarm ogłoszono m.in. w obwodzie kijowskim.
Jabłoński: Trump mówi to, co myśli wielu przywódców państw zachodniej Europy
- Mówiąc brutalnie: dzisiaj administracja USA mówi to, co myśli bardzo wielu przywódców państw zachodniej Europy. Oni bardzo chcą, przebierają nogami do nowego resetu z Rosją. Wielu polityków w zachodniej Europie, uzależnionych też od swoich przemysłowców, którzy znów chcą kupować tani rosyjski gaz, ropę, dąży zakulisowo do tego, żeby się z Rosją dogadać. Trump się różni tym od nich, że mówi o tym otwarcie - powiedział w rozmowie z RMF24 Paweł Jabłoński. - Reset z Rosją i uznanie jakichkolwiek zdobyczy terytorialnych Rosji może spowodować – i jest to niestety bardzo prawdopodobne – że Rosja uzna to za swoje zwycięstwo. W związku z tym będzie wyciągała z tego jedyny logiczny wniosek – że za kilka lat, a może kilkanaście miesięcy, warto rozpocząć kolejną wojnę, może znów uda się zdobyć jakieś terytoria. To jest bardzo niebezpieczny kierunek - dodał.
Szmyhal: Ukraińska armia może być alternatywą dla wojsk USA w Europie
Ukraińska armia – zahartowana w boju – mogłaby stać się alternatywą dla obecności wojsk amerykańskich w Europie, które liczą obecnie ponad 65 tysięcy żołnierzy, stacjonujących głównie w Niemczech, Włoszech i Hiszpanii. Decyzja ta, oprócz praktycznego znaczenia, mogłaby również wzmocnić relacje z USA, które coraz częściej kwestionują konieczność utrzymywania swoich wojsk za granicą - powiedział w rozmowie z „Politico” premier Ukrainy Denys Szmyhal. - Przyjmując Ukrainę do Unii, kraje UE nie tylko rozszerzyłyby swoje granice. Zyskałyby także niezawodnych obrońców z ogromnym doświadczeniem wojskowym, gotowych przyjąć pierwszy cios – nie tylko ze strony Rosji, ale także innych potencjalnych zagrożeń militarnych i politycznych na wschodnich granicach Europy - dodał.
Czytaj więcej
W obliczu rosnących zagrożeń dla bezpieczeństwa Europy, Ukraina staje się nie tylko obiektem wsparcia międzynarodowego, ale także strategicznym partnerem, który może odegrać kluczową rolę dla przyszłości Unii Europejskiej - ocenił w rozmowie z „Politico” premier Ukrainy Denys Szmyhal.
Władysław Kosiniak-Kamysz wita Pete'a Hegsetha w Warszawie
Hegseth spotka się w Warszawie z wicepremierem i ministrem obrony Kosiniakiem-Kamyszem oraz prezydentem Andrzejem Dudą.
Rosjanie uszkodzili placówkę edukacyjną i klinikę dziecięcą w Chersoniu
O ostrzale Chersonia informuje mer miasta Roman Mroczko.
Gen. Roman Polko: Działania Trumpa to zdrada Europy
Zdaniem byłego dowódcy jednostki GROM porównania działań prezydenta USA do układu monachijskiego z 1938 roku „nie są przypadkowe”.
Czytaj więcej
– Ukraina w rękach Rosji oznacza, że Władimir Putin będzie się umacniał, żeby uderzać w Europę – stwierdził gen. Roman Polko, były dowódca GROM-u, komentując ogłoszenie przez Donalda Trumpa rozpoczęcia negocjacji z Władimirem Putinem w sprawie wojny na Ukrainie.
Rosyjski dron uszkodził sarkofag elektrowni w Czarnobylu. Poziom promieniowania jest monitorowany
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w mediach społecznościowych, że w nocy rosyjski dron uderzeniowy „trafił w schron znajdujący się przy zniszczonym czwartym bloku energetycznym elektrowni jądrowej w Czarnobylu”. „Chroni świat przed promieniowaniem” – zaznaczył polityk.
Czytaj więcej
W nocy z 13 na 14 lutego dron uderzył w elektrownię atomową w Czarnobylu – podaje Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA). Informację tę potwierdził już prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Rosyjskie bomby spadły na wieś Prieobrażenka w obwodzie zaporoskim
Pod gruzami uszkodzonych przez bomby budynków znajdują się ludzie – poinformował gubernator obwodu zaporoskiego Iwan Fedorow.
Rosyjski chargé d'affaires wezwany do rosyjskiego MSZ
Rumuński resort spraw zagranicznych przekazał rosyjskiemu dyplomacie protest w związku z naruszaniem przestrzeni powietrznej Rumunii przez rosyjskie drony, do czego dochodzi w czasie ataków Rosji na południe Ukrainy.
W nocy Rosjanie atakowali Ukrainę z użyciem 133 dronów-kamikadze
Ukraińcy strącili 73 drony-kamikadze, kolejnych 58 nie osiągnęło swoich celów.
Dwie osoby zginęły w ostrzale obwodu chersońskiego w ciągu minionej doby
W rosyjskim ostrzale rannych zostało pięć osób – poinformował gubernator obwodu chersońskiego Ołeksandr Prokudin.
W nocy rosyjska artyleria ostrzelała rejon nikopolski
W ostrzale uszkodzonych zostało siedem budynków mieszkalnych, trzy budynki gospodarcze i linia wysokiego napięcia – informuje Serhij Łysak, gubernator obwodu dniepropietrowskiego.
Rosyjskie drony atakowały Sumy
W wyniku ataku budynek gospodarczy na przedmieściach miasta stanął w płomieniach. Jedna osoba została ranna.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 855 480 żołnierzy, 10 057 czołgów, 20 910 pojazdów opancerzonych, 1 282 wyrzutni rakiet, 1 066 zestawów przeciwlotniczych, 370 samolotów, 331 śmigłowców, 25 224 bezzałogowe statki powietrzne, 3 063 pociski manewrujące, 28 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 37 252 pojazdy (w tym cysterny) i 3 745 jednostek sprzętu specjalnego.
Mieszkaniec wsi w obwodzie biełgorodzkim zginął w wyniku ataku ukraińskich dronów
Gubernator obwodu Wiaczesław Gładkow poinformował o śmierci mieszkańca wsi Kukujewka w rejonie wałujskim w czasie nocnego ataku dronów na cele w obwodzie. Mężczyzna zginął, gdy dron zrzucił ładunek wybuchowy na jego dom. Łącznie w atakach ukraińskich dronów uszkodzonych miało zostać siedem budynków mieszkalnych we wsi Kukujewka. Budynki mieszkalne zostały też uszkodzone we wsi Dołgoje.
Powszechna jest obawa, że jeśli Ukraina nie uzyska wiarygodnych gwarancji bezpieczeństwa Zachodu, Putin za jakiś czas wznowi inwazję
Ale w grze jest też bezpośrednio bezpieczeństwo Europy. Duński wywiad ostrzega, że Rosja uderzy na europejskie kraje NATO już za pięć lat, jeśli Ameryka de facto porzuci sojusz. Los Europy, a w szczególności Polski, może jednak zostać rozstrzygnięty już w trakcie rokowań Trumpa z Putinem. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że integralną częścią negocjacji ma być „architektura bezpieczeństwa europejskiego”. Moskwa chce wycofania z flanki wschodniej NATO wojsk alianckich, w szczególności amerykańskich – pisze Jędrzej Bielecki.
Czytaj więcej
Donald Trump podjął rokowania pokojowe z Władimirem Putinem, nie pytając o zdanie europejskich sojuszników. Ani Wołodymyra Zełenskiego.
Rosjanie: Elektrownia cieplna w okupowanym Enerhodarze uszkodzona w wyniku ostrzału
Zaporoska Elektrownia Cieplna w Enerhodarze została uszkodzona w wyniku ostrzału prowadzonego przez ukraińską armię. Ponad 50 tysięcy odbiorców zostało pozbawionych prądu – informują władze okupacyjne zajętej przez Rosjan części obwodu zaporoskiego. Ostrzał miał mieć miejsce w czwartek ok. 23:40 czasu lokalnego.
JD Vance mówi, że USA mogą wysłać na Ukrainę wojska, jeśli Władimir Putin nie będzie negocjował w dobrej wierze
Vance w wywiadzie dla „Washington Post” zagroził Rosji nowymi sankcjami, a być może również „działaniami militarnymi”, jeśli prezydent Władimir Putin nie zgodzi się na porozumienie pokojowe w sprawie Ukrainy, które gwarantuje Kijowowi zachowanie niepodległości.
Czytaj więcej
J.D. Vance, wiceprezydent USA, który weźmie udział w Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, w rozmowie z „Washington Post” podkreślił, że Ukraina musi zachować „suwerenną niepodległość”.
W nocy nad Rosją strącono 50 ukraińskich dronów
Ministerstwo Obrony Rosji podaje, że 41 dronów zostało strąconych nad obwodem biełgorodzkim, 5 nad obwodem woroneskim i cztery nad obwodem rostowskim.
W czasie nocnego ataku dronów w Kijowie rozległy się eksplozje
Alarm powietrzny w związku z groźbą ataku dronów ogłoszono w Kijowie w czwartek późnym wieczorem. Mieszkańców stolicy Ukrainy wezwano do zejścia do schronów.
Ukraińcy publikują nagranie z ataku dronów na rosyjski moździerz samobieżny
Moździerz 2S4 Tiulpan został zniszczony przez żołnierzy z 100. Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej. Do ataku doszło w rejonie odpowiedzialności zgrupowania operacyjno-taktycznego „Chortyca”.
Alarm powietrzny w Kijowie
Alarm ogłoszono też w obwodach środkowej i wschodniej Ukrainy, w związku z groźbą użycia przez Rosjan pocisków balistycznych.
Do Rosji wrócił wypuszczony z amerykańskiego więzienia Aleksandr Winnik
Winnik był szefem BTC-e, platformy, na której handlowano bitcoinami, zamkniętej przez FBI. W 2017 roku aresztowano go w Grecji w związku ze stawianymi mu przez stronę amerykańską zarzutami dotyczącymi prania brudnych pieniędzy (od 4 do 9 mld dolarów). W 2022 roku Grecja wydała go Stanom Zjednoczonym. Winnik odzyskał wolność w związku z wymianą więźniów, w ramach których do USA wrócił, skazany w Rosji na 14 lat więzienia amerykański dyplomata Marc Fogel.
W nocy ukraińskie drony atakowały obwód biełgorodzki
Gubernator obwodu WIaczesław Gładkow poinformował o dronach strąconych nad obwodem starooskolskim. Jak dodał nie ma informacji o ofiarach lub zniszczeniach.
Donald Trump zapewnił, że Ukraina będzie stroną rozmów pokojowych z Rosją
W czasie spotkania z dziennikarzami w Gabinecie Owalnym prezydent USA zapewnił, że Ukraina będzie mieć miejsce przy stole negocjacyjnym w czasie rozmów pokojowych z Rosją. - Są tego stroną. Będziemy mieć Ukrainę i będziemy mieć Rosję, i będziemy mieć wiele innych osób zaangażowanych, wiele osób – podkreślił.
Sekretarz stanu USA Marco Rubio uważa, że ze względu na złożoność sytuacji zakończenie wojny na Ukrainie odbywać się bęzie etapami
Rubio podkreślił, że Trump chce zakończyć wojnę. - Ale to będzie trudne i musi być robione etapami – zaznaczył w rozmowie z amerykańskim radiem Rubio. Sekretarz stanu USA nie wykluczył, że pierwszym etapem zakończenia wojny będzie zawieszenie broni. Dodał, że nie było to jeszcze omawiane z żadną ze stron. Rubio podkreślił, że obie strony muszą powstrzymać się od ataków na obiekty infrastruktury energetycznej. Sekretarz stanu stwierdził też, że w proces kończenia wojny muszą być zaangażowane nie tylko USA i NATO, ale też „kraje z całego świata”. W kontekście gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy sekretarz stanu USA stwierdził, że musi je zapewnić Europa.
Rosyjskie korwety ćwiczyły zwalczanie okrętów podwodnych na Morzu Jawajskim
Ministerstwo Obrony Rosji informuje, że korwety Riezkij oraz Gieroj FR Aldar Cydenżapow wzięły udział w ćwiczeniach w czasie których ich załogo wykrywały i zwalczały okręty podwodne wykorzystując śmigłowce Ka-27M. Załogi korwet ćwiczyły też zwalczanie celów powietrznych.
Tak wyglądała sytuacja na froncie 13 lutego
Tak wyglądała sytuacja na froncie 13 lutego
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Donald Trump zapowiada, że spotka się z Władimirem Putinem w Arabii Saudyjskiej.