Wiceprezydent USA nie wyklucza wysłania amerykańskich wojsk na Ukrainę

J.D. Vance, wiceprezydent USA, który weźmie udział w Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, w rozmowie z „Washington Post” podkreślił, że Ukraina musi zachować „suwerenną niepodległość”.

Aktualizacja: 14.02.2025 13:52 Publikacja: 14.02.2025 05:49

J.D. Vance

J.D. Vance

Foto: REUTERS/Leah Millis

arb

Vance w wywiadzie dla amerykańskiego dziennika zagroził Rosji nowymi sankcjami, a być może również „działaniami militarnymi”, jeśli prezydent Władimir Putin nie zgodzi się na porozumienie pokojowe w sprawie Ukrainy, które gwarantuje Kijowowi zachowanie niepodległości.

J.D. Vance przekonuje: Porozumienie pokojowe ws. Ukrainy „zaszokuje”

- Są ekonomiczne środki nacisku, i są oczywiście militarne środki nacisku – powiedział Vance przedstawiając możliwości, jakie mają USA jeśli chodzi o wywieranie presji na Rosję.

Czytaj więcej

Jerzy Haszczyński: Zmiana przy głównym stole. Trump, Putin i ten trzeci

Vance wyraził też przekonanie, że porozumienie, które wyłoni się z rozmów pokojowych ws. wojny na Ukrainie „zaszokuje ludzi”. Jak dodał Trump negocjując z Rosją powie: „wszystko jest na stole, zawrzyjmy porozumienie”.

Wiceprezydent USA mówił też, że Trump może zmienić swoje stanowisko w zależności od tego, jak przebiegać będą negocjacje z Rosją. - Prezydent Trump może powiedzieć, zobaczcie, nie chcemy tego, to nam się nie podoba, ale jesteśmy gotowi znów położyć to na stole, jeśli Rosjanie nie będą wystarczająco dobrymi partnerami negocjacyjnymi lub mogą być kwestie, które są bardzo ważne dla Ukraińców, z których możemy się wycofać - wyjaśnił. 

Wiceprezydent USA stwierdził przy tym, że możliwość wysłania na Ukrainę amerykańskich wojsk nadal pozostaje „na stole”, jeśli Moskwa nie będzie prowadzić negocjacji w dobrej wierze. Jego wypowiedź stoi w sprzeczności z tym, co mówił w czasie spotkania grupy Ramstein (państwa udzielające pomocy wojskowej Ukrainie) w Brukseli sekretarz obrony USA Pete Hegseth, który wykluczył wysłanie amerykańskich wojsk nad Dniepr.

Trump i Hegseth wypowiadając się o warunkach przyszłego pokoju przyznali, że Ukraina nie odzyska wszystkich utraconych na rzecz Rosji po 2014 roku

Donald Trump i Pete Hegseth zapowiedzieli, że Ukraina nie odzyska swoich ziem i nie wejdzie do NATO

Donald Trump 12 lutego poinformował, że odbył długą rozmowę telefoniczną z Władimirem Putinem, w czasie której obaj prezydenci zgodzili się na rozpoczęcie rozmów pokojowych ws. Ukrainy. Dopiero po tej rozmowie Trump zadzwonił do Wołodymyra Zełenskiego, by poinformować go o jej przebiegu. O planach rozmowy z Putinem Trump nie informował europejskich sojuszników USA. Jednak w czwartek w czasie spotkania z dziennikarzami w Gabinecie Owalnym Trump zapewnił, że Ukraina będzie uczestniczyć w rozmowach pokojowych, jako ich strona.

- Może Rosja ustąpi w wielu kwestiach, może nie – mówił w czwartek Trump dodając, że jego zdaniem możliwe jest zawarcie porozumienia. - Rozmawiamy z prezydentem Zełenskim i prezydentem Putinem. Wiem, że prezydent Zełenski chce zawrzeć porozumienie i czuję, że prezydent Putin też chce zawrzeć porozumienie - stwierdził amerykański prezydent.

Trump i Hegseth wypowiadając się wcześniej o warunkach przyszłego pokoju przyznali, że Ukraina nie odzyska wszystkich utraconych na rzecz Rosji po 2014 roku ziem (choć Trump nie wykluczył, że odzyska ich część), a także że nie powinna liczyć, iż w wyniku rozmów pokojowych zostanie członkiem NATO. Z wypowiedzi prezydenta i sekretarza obrony USA wynika, że oczekują oni, iż gwarancji bezpieczeństwa Ukrainie po wojnie udzielą państwa Europy, których wojska miałyby zostać wysłane nad Dniepr w charakterze sił pokojowych.

Europejscy partnerzy USA w większości skrytykowali administrację Trumpa za to, że jeszcze przed formalnym rozpoczęciem negocjacji sygnalizuje gotowość do ustępstw w najważniejszych dla Rosji sprawach – utrzymania zajętych części Ukrainy oraz wykluczenia członkostwa Ukrainy w NATO.

Vance w wywiadzie dla amerykańskiego dziennika zagroził Rosji nowymi sankcjami, a być może również „działaniami militarnymi”, jeśli prezydent Władimir Putin nie zgodzi się na porozumienie pokojowe w sprawie Ukrainy, które gwarantuje Kijowowi zachowanie niepodległości.

J.D. Vance przekonuje: Porozumienie pokojowe ws. Ukrainy „zaszokuje”

Pozostało jeszcze 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dyplomacja
Wiceprezydent USA w Monachium pyta Europejczyków: Co się z wami stało?
Dyplomacja
Memorandum USA-Ukraina na wydobycie metali rzadkich. Zełenski nie jest gotów na jego podpisanie
Dyplomacja
Rozmowy Donald Trump-Narendra Modi. Myśliwce F-35 mogą trafić do Indii
Dyplomacja
Rozmowa Tuska z europejskimi przywódcami i Zełenskim. Jasne przesłanie dla USA
Dyplomacja
Dmitrij Miedwiediew po rozmowie Donalda Trumpa z Władimirem Putinem: Czas Europy się skończył