E-papierosy nie z jednym, a już z dwoma projektami ustaw. Tusk znów się wściekł

Podczas gdy sztandarem rządu została deregulacja, Ministerstwo Zdrowia zaskoczyło kolejnym projektem ustawy, która zakazywałaby sprzedaży e-papierosów. Ta legislacyjna nadprodukcja to efekt wezwania przez Donalda Tuska minister Izabeli Leszczyny na dywanik.

Publikacja: 31.03.2025 04:53

Z informacji „Rz” wynika, że ostatnie działanie Ministerstwa Zdrowia to efekt rozmowy premiera Donal

Z informacji „Rz” wynika, że ostatnie działanie Ministerstwa Zdrowia to efekt rozmowy premiera Donalda Tuska z ministrą Izabelą Leszczyną

Foto: PAP/Radek Pietruszka

Ten rozdział historii o e-papierosach zaczął się 12 marca 2025 r., gdy minister zdrowia Izabela Leszczyna zapowiedziała w TVP Info, że jednorazowe e-papierosy z nikotyną będą całkowicie zakazane dla wszystkich. – Moim celem jest także zakaz aromatyzowania nieszczęsnych woreczków nikotynowych i zakaz wprowadzania różnych wynalazków, które uzależniają od nikotyny – powiedziała. A już 17 marca projekt znalazł się w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu. To pierwszy krok, aby projekt stał się obowiązującym w Polsce prawem.

Czytaj więcej

Naukowe ostrzeżenia przed e-papierosami

Legislacyjne zaskoczenie i chaos. Co z deregulacją? 

Wszystko to jest sporym zaskoczeniem, bo w Sejmie znajduje się już projekt zakazujący sprzedaży jednorazowych e-papierosów – ale dotyczy on nieletnich i e-papierosów bez nikotyny. Ta ustawa w Sejmie to zresztą krok wstecz wobec zapowiedzi z początku 2024 roku – minister zdrowia deklarowała wówczas, że w pierwszym projekcie ustawy znajdzie się zapis o zakazie sprzedaży wszystkich rodzajów e-papierosów. Rząd miał więc okazję, by załatwić tę sprawę wcześniej.  

To wszystko jest też sprzeczne z obecnym zwrotem rządu Donalda Tuska na deregulację. Zamiast jednej ustawy – która przecież była zapowiadana i tak od ponad roku – są zatem dwie. Co na to nasi rozmówcy? – Eksperci od wielu miesięcy ostrzegali przed popularnością e-papierosów wśród niepełnoletnich. Rząd zamiast znaleźć skuteczne i poparte analizami rozwiązanie tego problemu, od ponad roku zmienia zdanie. Ostatecznie zdecydowano się na zakazy dla nieletnich i dodatkowe opłaty. Teraz Ministerstwo Zdrowia nagle wraca do pełnego zakazu, nie tylko dla nieletnich, i łączy go z innymi produktami, takimi jak saszetki, które dopiero co opodatkowano, planując wpływy z akcyzy – mówi nam Marek Tatała, prezes Fundacji Wolności Gospodarczej. – Ten legislacyjny chaos i nieprzewidywalność regulacyjna ma miejsce w czasie rządowych prac nad deregulacją. Deregulacja będzie mieć ograniczoną skuteczność, jeśli nie poprawimy jakości i przewidywalności procesu stanowienia prawa w Polsce – dodaje w rozmowie z nami Tatała. 

Czytaj więcej

Izabela Leszczyna o programie Moje Zdrowie: „Koniec noszenia papierowych wyników badań”

Donald Tusk się znów wściekł

Kluczowe pytanie brzmi, dlaczego nagle pojawił się projekt zakazu sprzedaży e-papierosów wszystkim konsumentom, skoro w ubiegłym roku wydawało się, że ten pomysł kompletnie upadł, a do Sejmu trafił projekt dotyczących tylko niepełnoletnich. Z naszych informacji od źródeł wynika, że ostatnie działanie Ministerstwa Zdrowia to efekt nieprzyjemnej rozmowy na dywaniku u premiera Donalda Tuska. Roboczy tytuł spotkania jest doskonale już w Polsce znany: „Donald Tusk się wściekł”. Tym razem na Izabelę Leszczynę. To po rozmowie z Tuskiem resort zdrowia przygotował obecny projekt ustawy z całkowitym zakazem sprzedaży e-papierosów.

Co mogło być tłem rozmowy w Kancelarii Premiera? W „Rzeczpospolitej” już pod koniec 2024 roku opisywaliśmy kulisy wojny o e-papierosy i pytania dotyczące m.in. relacji prawnika Marka Chmaja, spółki Evapify Poland (lidera na rynku jednorazowych e-papierosów z nikotyną w Polsce) oraz resortem zdrowia i jego szefową. Sprawa z resztą rozgrzewa kuluary Sejmu już od dawna. 

Co na to wszystko samo Ministerstwo Zdrowia? Zapytaliśmy resort, ale do tej pory nie udało nam się uzyskać oficjalnego stanowiska. A rzecznika całego rządu jak nie było, tak dalej nie ma. 

Pytania o koordynację prac legislacyjnych w rządzie. Czy ktoś nad tym panuje?

W tle pojawiają się pytania o koordynację prac nad projektami w rządzie już nie tylko wokół e-papierosów, ale w ogóle tymi, które wychodzą z resortów, a dotykają kluczowych branż gospodarki. To też szersze pytanie, jak wyglądają prace nad innymi, „szerokimi” projektami w rządzie, takimi choćby jak ustawa wiatrakowa, kwestie związane z mieszkalnictwem, likwidacją Funduszu Kościelnego itd. 

Kwestie e-papierosów i tytoniowych saszetek będą miały swój ciąg dalszy w czasie prac nad ustawą w Sejmie. Zwłaszcza zakaz sprzedaży saszetek z wielu przyczyn może okazać się kontrowersyjny. Z naszych rozmów wynika bowiem, że w tej sprawie w rządzie interweniowały już organizacje pracodawców. 

Jak dalej ma przebiegać harmonogram prac nad ustawami? Projekt dotyczący nieletnich czeka na notyfikację Komisji Europejskiej, co ma nastąpić pod koniec kwietnia. Jeśli tak się stanie, prace ruszą ponownie, co utoruje przyjęcie projektu być może jeszcze przed wakacjami. Co z drugą, szerszą regulacją? Ten proces potrwa dłużej, bo projekt znajduje się dopiero na starcie prac legislacyjnych w rządzie. Przy okazji wspomnianego wpisu do wykazu prac legislacyjnych znajduje się adnotacja, że Rada Ministrów ma przyjąć projekt w III kwartale 2025 roku, czyli teoretycznie mógłby trafić do Sejmu jesienią.

Ten rozdział historii o e-papierosach zaczął się 12 marca 2025 r., gdy minister zdrowia Izabela Leszczyna zapowiedziała w TVP Info, że jednorazowe e-papierosy z nikotyną będą całkowicie zakazane dla wszystkich. – Moim celem jest także zakaz aromatyzowania nieszczęsnych woreczków nikotynowych i zakaz wprowadzania różnych wynalazków, które uzależniają od nikotyny – powiedziała. A już 17 marca projekt znalazł się w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu. To pierwszy krok, aby projekt stał się obowiązującym w Polsce prawem.

Pozostało jeszcze 90% artykułu

Czytaj więcej, wiedz więcej!
9zł za pierwszy miesiąc.

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
9 zł pierwszy miesiąc, a potem 39 zł/msc
Polityka
„Proszę zamknąć zachodnią granicę Polski”. Karol Nawrocki z apelem do Donalda Tuska
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Polityka
MSWiA o zawieszeniu prawa do azylu. „Ponad sto ataków na polskie służby”
Polityka
Rafał Trzaskowski nie wyklucza zamknięcia granicy z Niemcami. „Myśmy swoje zrobili”
Polityka
„Uwaga! Zmiana!”. Donald Tusk podał nową datę „Wielkiego Marszu Patriotów”
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Polityka
Spór o rocznicę koronacji Chrobrego. Hołownia kwituje propozycje Kaczyńskiego i Tuska: To nie temat na żarty
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście