Ten rozdział historii o e-papierosach zaczął się 12 marca 2025 r., gdy minister zdrowia Izabela Leszczyna zapowiedziała w TVP Info, że jednorazowe e-papierosy z nikotyną będą całkowicie zakazane dla wszystkich. – Moim celem jest także zakaz aromatyzowania nieszczęsnych woreczków nikotynowych i zakaz wprowadzania różnych wynalazków, które uzależniają od nikotyny – powiedziała. A już 17 marca projekt znalazł się w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu. To pierwszy krok, aby projekt stał się obowiązującym w Polsce prawem.
Czytaj więcej
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH - Państwowy Instytut Badawczy wnioskuje do instytucji p...
Legislacyjne zaskoczenie i chaos. Co z deregulacją?
Wszystko to jest sporym zaskoczeniem, bo w Sejmie znajduje się już projekt zakazujący sprzedaży jednorazowych e-papierosów – ale dotyczy on nieletnich i e-papierosów bez nikotyny. Ta ustawa w Sejmie to zresztą krok wstecz wobec zapowiedzi z początku 2024 roku – minister zdrowia deklarowała wówczas, że w pierwszym projekcie ustawy znajdzie się zapis o zakazie sprzedaży wszystkich rodzajów e-papierosów. Rząd miał więc okazję, by załatwić tę sprawę wcześniej.
To wszystko jest też sprzeczne z obecnym zwrotem rządu Donalda Tuska na deregulację. Zamiast jednej ustawy – która przecież była zapowiadana i tak od ponad roku – są zatem dwie. Co na to nasi rozmówcy? – Eksperci od wielu miesięcy ostrzegali przed popularnością e-papierosów wśród niepełnoletnich. Rząd zamiast znaleźć skuteczne i poparte analizami rozwiązanie tego problemu, od ponad roku zmienia zdanie. Ostatecznie zdecydowano się na zakazy dla nieletnich i dodatkowe opłaty. Teraz Ministerstwo Zdrowia nagle wraca do pełnego zakazu, nie tylko dla nieletnich, i łączy go z innymi produktami, takimi jak saszetki, które dopiero co opodatkowano, planując wpływy z akcyzy – mówi nam Marek Tatała, prezes Fundacji Wolności Gospodarczej. – Ten legislacyjny chaos i nieprzewidywalność regulacyjna ma miejsce w czasie rządowych prac nad deregulacją. Deregulacja będzie mieć ograniczoną skuteczność, jeśli nie poprawimy jakości i przewidywalności procesu stanowienia prawa w Polsce – dodaje w rozmowie z nami Tatała.
Czytaj więcej
Od 1 maja 2025 r. w Polsce zacznie funkcjonować nowy program profilaktyczny Moje Zdrowie, który o...