Władysław Kosiniak-Kamysz dziękuje, za żołnierzy USA w Polsce. Pete Hegseth: Ukraina może wrócić do granic z 2022 roku

- USA chcą współdziałać, będą robić wszystko, aby Sojusz Północnoatlantycki był coraz silniejszy, ale Europa też musi pokazać swój wkład. My to rozumiemy - mówił na konferencji po rozmowie z sekretarzem obrony USA, Petem Hegsethem, wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Publikacja: 14.02.2025 11:46

Pete Hegseth i Władysław Kosiniak-Kamysz

Pete Hegseth i Władysław Kosiniak-Kamysz

Foto: PAP/Marcin Obara

arb

- Bardzo dziękujemy, że jako pierwsze miejsce swojej oficjalnej, bilateralnej wizyty pan sekretarz wybrał właśnie Polskę. To wyraz naszego partnerstwa, przyjaźni, wspólnej strategii bezpieczeństwa dla USA, dla Polski, Europy, dla całego świata – mówił Kosiniak-Kamysz witając Pete'a Hegsetha.

Władysław Kosiniak-Kamysz dziękuje podatnikom za środki na modernizację polskiej armii

- Dziękuję za dobrą dyskusję. Mieliśmy okazję prowadzić rozmowy dotyczące naszego sojuszu i Sojuszu Północnoatlantyckiego. Sojusz polsko-amerykański nigdy nie był tak silny jak teraz. Umówiliśmy się na wspólne inwestycje, wspólne gwarancje bezpieczeństwa, na podnoszenie swoich zdolności – podkreślił wicepremier.

Czytaj więcej

Wiceprezydent USA nie wyklucza wysłania amerykańskich wojsk na Ukrainę

- Polska jest krajem, który rozumie zagrożenie. Widzi, czuje, bo ma swoją historię, gdzie te zagrożenia często powodowały, że na naszym terenie, w naszej ukochanej ojczyźnie, była wojna. Nie mieliśmy swojej niepodległości, możliwości samostanowienia. Gdy to odzyskaliśmy wiemy, jak ważne jest bezpieczeństwo, pokój, wolność. Wolność potrzebuje siły, pokój potrzebuje siły. Nie ma tej siły bez wydatków, bez pieniędzy, które musimy wydawać na obronność. Wiemy o tym dobrze, i to jest coś, co nas łączy - kontynował.

- Polska jest przykładem jak należy dbać o swoje i sojusznicze bezpieczeństwo – zaznaczył Kosiniak-Kamysz wskazując m.in. na polskie zakupy sprzętu wojskowego w USA jako „absolutny priorytet”. - Dziękuję podatnikom, dzięki którym możemy realizować wielki plan modernizacji naszej armii - zaznaczył.

Władysław Kosiniak-Kamysz: Polska chce łączyć USA z Europą

- Europa musi więcej wydawać - z tym przesłaniem przyjechał sekretarz obrony na spotkanie ministrów państw NATO. USA chcą współdziałać, będą robić wszystko, aby Sojusz był coraz silniejszy, ale Europa też musi pokazać swój wkład. My to rozumiemy, Polska wywiązuje się ze swoich sojuszniczych obowiązków – kontynuował wicepremier. Następnie Kosiniak-Kamysz podziękował za „każdego żołnierza amerykańskiego, który ćwiczy z żołnierzem polskim”. - Zapraszamy, jesteście tu,. jak u siebie w domu. Tak będziecie traktowani – mówił podkreślając, że obecność amerykańskich żołnierzy w Polsce zwiększa bezpieczeństwo naszego kraju.

Czytaj więcej

„Zdrada!”. Gen. Roman Polko komentuje działania Donalda Trumpa ws. Ukrainy

- Polska może być i powinna być hubem infrastrukturalnym, serwisowym, ekonomicznym dla Stanów Zjednoczonych. Naszą strategią jest być transatlantykiem, które łączy USA z Europą - zadeklarował Kosiniak-Kamysz.

- Jesteśmy żelaznymi partnerami, Polska i USA, USA i Polska to prawdziwi przyjaciele – podsumował wicepremier.

Pete Hegseth: Polska sprawdzonym sojusznikiem nie tylko w słowach

- To jest celowe, ze moja pierwsza wizyta bilateralna jest w Polsce. Postrzegamy Polskę jako modelowego sojusznika na kontynencie europejskim, który chce inwestować nie tylko w swoją obronność, ale również we wspólną obronność i obronę całego kontynentu. Polska jest strategicznym i frontowym partnerem na wschodniej flance NATO. Polska jest sprawdzonym sojusznikiem w NATO – nie tylko w słowach, słowa są tanie, łatwo je rzucać, ale też w czynach. Polska daje przykład w wielu obszarach – mówił z kolei Hegseth.

Hegseth mówił, że im więcej nowoczesnych, amerykańskich systemów uzbrojenia ma polska armia „tym bardziej jesteśmy interoperacyjni”. Podziękował też Polakom za wsparcie dla amerykańskich sił stacjonujących w Polsce. Mówił, że amerykańscy żołnierze, z którymi rozmawiał, komplementowali Polaków.

- Nie ma trudniejszego przeciwnika, niż polski żołnierz. Byliśmy razem w Iraku, w Afganistanie i widzieliśmy to – podkreślił sekretarz obrony USA.

Pete Hegseth nie wyklucza, że Ukraina wróci do granic sprzed 2022 roku

Hegseth był następnie pytany przez dziennikarza czy widzi możliwość powrotu Ukrainy do granic sprzed rosyjskiej inwazji. - Myślę, że wszystko jest możliwe. Moim zadaniem było wprowadzenie pewnej nutki realizmu do naszych rozmów, powrót do granic sprzed roku 2014 jest bardzo mało realistyczny. Bardzo mało realistyczne jest to, aby żołnierze amerykańscy byli w Ukrainie, bardzo mało realne jest, aby Ukraina była w NATO – odparł. - Ja w żaden sposób nie ograniczam tego, co prezydent USA może wynegocjować z władzami Rosji – dodał.

Wcześniej, w czasie spotkania tzw. grupy Ramstein w Brukseli Hegseth stwierdził m.in. że jest mało prawdopodobne, by Ukraina odzyskała wszystkie swoje ziemie utracone na rzecz Rosji od 2014 roku.

Sekretarza obrony spytano też o słowa JD Vance'a, który nie wykluczył w rozmowie z „Washington Post” obecności żołnierzy USA na Ukrainie, co wykluczył wcześniej Hegseth. - Powiedziałem, że nie sądzę, aby prezydent Trump chciał tego, to Europejczycy powinni to rozwiązać. Oczywiście negocjacje dopiero będą się toczyły, prezydent Trump ma swobodę, ale oczywiście nie ma różnicy między mną a wiceprezydentem. My wspólnie reprezentujemy prezydenta. On ma prawo, żeby wykorzystać jakąkolwiek opcję w dyskusjach – odparł Hegseth.

- Negocjacje, które rozpoczyna prezydent Trump to jest pierwszy krok. Warto, żebyśmy sobie wszyscy – w Polsce, na Ukrainie i w Europie, zdali sobie z tego sprawę. Jaki będzie finał zobaczymy – to jest dopiero przed nami – dodał Kosiniak-Kamysz.

Hegseth nie wykluczył, że wstępem do pokoju na Ukrainie może być zawieszenie broni.

- Bardzo dziękujemy, że jako pierwsze miejsce swojej oficjalnej, bilateralnej wizyty pan sekretarz wybrał właśnie Polskę. To wyraz naszego partnerstwa, przyjaźni, wspólnej strategii bezpieczeństwa dla USA, dla Polski, Europy, dla całego świata – mówił Kosiniak-Kamysz witając Pete'a Hegsetha.

Władysław Kosiniak-Kamysz dziękuje podatnikom za środki na modernizację polskiej armii

Pozostało jeszcze 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Fort Trump - temat wrócił. Andrzej Duda: Wierzę, że faktycznie powstanie w Polsce
Polityka
„Polityczne Michałki”: Kulisy gry Tuska z biznesem, jak geopolityka wpłynie na kampanię, tłok na prawicy może wzrosnąć
Polityka
Jest nowy wpis Tuska. Pisze o „jawnym wspieraniu prorosyjskich tendencji”
Polityka
Adrian Zandberg ocenił propozycje w programie „Pierwsze klucze”. „Minister Paszyk może się zaklinać na różne sposoby”
Polityka
Nowy sondaż prezydencki. Wiemy, na kogo Polacy głosowaliby w drugiej turze wyborów