Konieczność wypłaty odszkodowań to efekt reformy komorniczej, która weszła w życie z początkiem 2019 roku. Wśród licznych zmian, jakie wprowadzono nową ustawą o komornikach sądowych, było obniżenie wieku emerytalnego komornikom oraz asesorom komorniczym z 70. do 65. roku życia. Przepis ten od początku budził kontrowersje, ponieważ w przypadku innych zawodów prawniczych, takich jak notariusze, wiek emerytalny wynosił 70 lat, adwokaci i radcy prawni nie mają określonego limitu wieku, do którego mogą wykonywać zawód. Z kolei sędziowie i prokuratorzy mogą co do zasady pełnić służbę do 65. roku, ale jeśli nie ma przeciwskazań zdrowotnych, termin ten może być wydłużony do 70. roku życia.
Czytaj więcej
Komornicy apelują o zmianę przepisów. W przeciwnym razie część osób może stracić prawo do wykonywania zawodu.
Dlatego część komorników, którzy po ukończeniu 65 lat otrzymywali od ministra sprawiedliwości decyzje odwołujące ich z zajmowanych stanowisk z powodu osiągnięcia limitu wieku, zaskarżała je do sądów administracyjnych. Naczelny Sąd Administracyjny w szeregu wyroków za każdym razem stwierdzał, że art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy o komornikach sądowych określający konieczność odwołania komornika w chwili ukończenia przez niego 65. roku życia stanowi przejaw dyskryminacji ze względu na wiek.
Korzystna, a przy tym jednolita linia orzecznicza sądów administracyjnych otwiera pozbawionym możliwości wykonywania zawodu komornikom i asesorom (po uzyskaniu pozytywnego wyroku) szansę na dochodzenie od Skarbu Państwa roszczeń odszkodowawczych w oparciu o przepis art. 417[1] § 2 kodeksu cywilnego.
Czytaj więcej
Odwołanie komornika sądowego z chwilą ukończenia 65 roku życia skutkuje traktowaniem komorników mniej korzystnie w porównaniu z innymi osobami wykonującymi prawniczą działalność zawodową i posiadającymi również status funkcjonariuszy publicznych lub zawodu zaufania publicznego takimi, jak notariusze, sędziowie, czy prokuratorzy - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.