W Polsce dwa miliony osób żyje w ubóstwie – także jeśli chodzi o jedzenie – a równocześnie ogromne ilości jedzenia trafiają na śmietniki. System faworyzuje korporacje, ignorując realne potrzeby ludzi i planety. Obecny system żywnościowy to globalna katastrofa. Rolnictwo odpowiada za blisko jedną czwartą emisji gazów cieplarnianych, przyczyniając się do zmiany klimatu, utraty bioróżnorodności i degradacji gleby. Model oparty na intensywnej hodowli zwierząt i nadmiernej konsumpcji mięsa nie tylko zanieczyszcza powietrze i wodę, ale również podważa nasze prawo do zdrowej żywności. Uznanie rozwoju zrównoważonych systemów żywnościowych musi być traktowany jak priorytet dla bezpieczeństwa: zdrowotnego, środowiskowego i klimatycznego.
Sto dziesięć organizacji pozarządowych i dwudziestu siedmiu naukowców i naukowczyń podpisało apel Green Rev Institute do Komisji Europejskiej. To nie jest kolejny technokratyczny dokument – to wezwanie do działania.
Bezpieczeństwo, Europo!
Hasło polskiej prezydencji w Radzie UE, które ma zmobilizować głowy państw do zwiększenia wydatków na zbrojenia oraz wyrażenie zgody się na współfinansowanie przez Unię Europejską Tarczy Wschód i Bałtyckiej Linii Obrony, zamyka się tylko i wyłącznie na bezpieczeństwo militarne. A szkoda – w programie prezydencji brakuje szerzej pojętego bezpieczeństwa dnia codziennego, którego pozbawione są miliony obywatelek i obywateli UE.
Czytaj więcej
Polska prezydencja będzie wspierać strategiczny plan konsolidacji władzy w UE prowadzony w dużej mierze w interesie Europy Zachodniej. Jednak wiele wskazuje na to, że nie będzie przy tym w należyty sposób chroniła polskich interesów w zakresie bezpieczeństwa geopolitycznego, energetycznego, gospodarczego i żywnościowego.
Polski rząd zdaje się nie rozumieć powagi kryzysu mieszkalnictwa i ubóstwa energetycznego. Nie postrzega też priorytetowo walki z ubóstwem żywnościowym – to aż dwa miliony Polek i Polaków, których dotyka niedożywienie lub po prostu nie ma dostępu do pełnowartościowej żywności, w cenach adekwatnych dla swojego portfela. Tylko przyjmując szczere i szerokie podejście do bezpieczeństwa, możemy zapewnić stabilny i pomyślny świat dla przyszłych pokoleń.