Doniesieniom o ogromnych możliwościach nowej technologii przesyłu danych w sieci komórkowej 5G towarzyszą bowiem liczne przekłamania i mity, którymi zdążyła obrosnąć. A wiedza na ten temat jest niewystarczająca.
Do Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi wpłynął wniosek o przekazanie informacji, czy na świecie wykonano badania nad technologią 5G, które potwierdzają jej bezpieczeństwo lub niebezpieczeństwo dla ludzi, oraz o udostępnienie ich wyników. – Technologia 5G jest bowiem obecnie powszechnie dostępna, a eksponowane na 5G są miliony Polaków. Należy więc wyjaśnić kwestie bezpieczeństwa biologicznego 5G – argumentowała wnioskodawczyni.
Czytaj więcej:
Ponieważ Instytut milczał, złożyła skargę na bezczynność do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi. Instytut Medycyny Pracy jest bowiem państwową jednostką naukowo-badawczą kompetentną w zakresie oddziaływania biologicznych sztucznych pól elektromagnetycznych z zakresu mikrofalowego (np. 5G) na ludzi.
Wskazują na to liczne publikacje naukowe, wypowiedzi i wykłady naukowców z IMP, których tytuły i zakres skarżąca wymieniła. Monitorowanie ogólnoświatowych badań naukowych na temat 5G wchodzi w zakres zadań publicznych IMP. Informacje na ten temat stanowią więc informację publiczną, a wniosek ma na celu uzyskanie informacji, czy 5G jest bezpieczne czy niebezpieczne dla ludzi.