Kończymy relację
Dziękujemy za uczestniczenie wraz z nami w zaprzysiężeniu 47. prezydenta USA.
Prezydent Meksyku gratuluje Trumpowi
Prezydent Meksyku Claudia Sheinbaum pogratulowała Trumpowi, pisząc na platformie społecznościowej X, że „dialog, szacunek i współpraca" zawsze będą symbolem relacji USA i Meksyku.
Senat zagłosuje nad zatwierdzeniem Marco Rubio na stanowisko sekretarza stanu
Senat zaplanował dziś wieczorem głosowanie nad zatwierdzeniem Marco Rubio na stanowisko sekretarza stanu prezydenta Donalda Trumpa. Głosowanie będzie pierwszym zatwierdzeniem urzędnika gabinetu Trumpa przez Senat.
Amerykańska Unia Swobód Obywatelskich domaga się informacji ws. CBP One
Administracja Trumpa już stoi w obliczu batalii prawnej z powodu decyzji o zamknięciu aplikacji granicznej, znanej jako CBP One, która pozwalała migrantom legalnie migrować do Stanów Zjednoczonych.
Amerykańska Unia Swobód Obywatelskich (ACLU) złożyła wniosek w istniejącej sprawie przeciwko ówczesnym prezydentowi Joe Bidenowi ograniczeniom azylowym wzdłuż południowej granicy USA. W tym czasie administracja Bidena argumentowała, że ograniczenia nie blokowały azylu, ponieważ CBP One było dostępne dla migrantów ubiegających się o azyl.
Jednak krótko po zaprzysiężeniu Trumpa aplikacja, która pozwalała 1450 migrantom dziennie ubiegać się o azyl, została wyłączona.
W związku z tym prawo ubiegania się o azyl na granicy już nie istnieje, bez względu na to, jak wielkie niebezpieczeństwo grozi migrantom, w tym rodzinom z dziećmi-zauważa Unia Swobód Obywatelskich.
ACLU zażądała natychmiastowej informacji w sprawie statusu sprawy.
Trump w drodze do Capitol One Arena
Prezydent ma tam podpisać kolejne rozporządzenia wykonawcze.
Trump dokonał tradycyjnego przeglądu wojsk
Przegląd to inspekcja wojsk i tradycyjna ceremonia, która zwykle odbywa się na schodach Kapitolu Stanów Zjednoczonych. Jednak podobnie jak reszta dzisiejszych uroczystości, została ona również przeniesiona do środka przez niskie temperatury.
Brat policjanta, który zginął w zamieszkach 6 stycznia, potępia zamiary Trumpa
Brat policjanta ze służby Kapitolu, Briana Sicknicka, który zmarł dzień po ataku 6 stycznia w wyniku odniesionych obrażeń, potępił plan prezydenta Donalda Trumpa, aby ułaskawić uczestników zamieszek.
„Nic nie wymaże wydarzeń z tamtego dnia ani nie przywróci Briana do życia” – napisał Craig Sicknick. „Ale ułaskawienie uczestników zamieszek jest ciosem dla każdej osoby, która troszczy się o uczciwość, sprawiedliwość i wolność”.
„To zdrada nie tylko rodzin i bliskich osób, które zostały ranne i zabite, ale wszystkich Amerykanów” - dodał Sicnick.
Komentator CNN: Dziwne milczenie Trumpa na temat Ukrainy
Komentator CNN Nick Paton Walsh analizuje brak jakiejkolwiek wzmianki o wojnie na Ukrainie w przemówieniu inauguracyjnym Donalda Trumpa.
Podczas kampanii wyborczej Trump obiecał zaprowadzić pokój przed swoją inauguracją, następnie w ciągu 24 godzin od objęcia urzędu prezydenta, a ostatnio w ciągu sześciu miesięcy. Wspomniano o Panamie, Chinach, Meksyku, Izraelu, a nawet Marsie, ale o wojnie rosyjsko-ukraińskiej - nie.
„Będziemy mierzyć nasz sukces nie tylko bitwami, które wygramy, ale także wojnami, które zakończymy, a co najważniejsze, wojnami, w które nigdy nie wejdziemy” — tę wypowiedź Trumpa Walsh ocenia jako najbardziej zbliżoną do sytuacji na Ukrainie - do wojny, która przez miesiące wydawała się najbardziej ambitnym punktem polityki zagranicznej przyszłego prezydenta.
Zdaniem Walsha milczenie Trumpa można tłumaczyć dwojako: albo była to świadoma decyzja prezydenta, który faktycznie ma już władzę wykonawczą i nie chce komentować swojego stanowiska i harmonogramu działań. I taką decyzję Walsh traktowałby jako dojrzałą i racjonalną. Albo Trump zdał sobie sprawę, że zadanie jest trudne, a cel łatwego zwycięstwa jest poza jego bezpośrednim zasięgiem.
Nie działa rządowa strona poświęcona antykoncepcji i aborcji
Strona internetowa reproductiverights.gov została uruchomiona przez administrację Bidena w odpowiedzi na decyzję Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych o uchyleniu federalnych przepisów aborcyjnych. Szczegółowo opisano w niej sposoby, w jakie kobiety mogą uzyskać środki antykoncepcyjne, pigułki poronne i aborcje awaryjne.
Administracja Bidena argumentowała, że szpitale, nawet w stanach ze ścisłym zakazem aborcji, powinny być zobowiązane do przeprowadzania aborcji awaryjnej kobietom z poważnymi powikłaniami ciąży.
Obecnie strona nie działa.
Portret gen. Marka Milleya usunięty z Pentagonu
Portret i tabliczka z nazwiskiem byłego przewodniczącego Kolegium Połączonych Szefów Sztabów, generała Marka Milleya, zostały usunięte z Pentagonu.
Portret, który jest tradycyjnym sposobem honorowania wszystkich byłych przewodniczących, do co najmniej godziny 12:46 w poniedziałek wisiał na korytarzu obok portretu byłego przewodniczącego Josepha Dunforda.
Dzisiaj rano były prezydent Joe Biden ułaskawił Milleya prewencyjnie przed jakimkolwiek potencjalnym oskarżeniem przez Trumpa.
Musk: Będę dla was harować
Elon Musk z zaciśniętymi pięściami przemawiał na imprezie z okazji Dnia Inauguracji w Capital One Arena.
Świętował zwycięstwo Trumpa, nazywając je „naprawdę ważnym” i podkreślając obietnicę nowego prezydenta, że zatknie flagę USA na Marsie.
- Będę dla was harował - powiedział Musk w krótkim przemówieniu.
Kamala Harris leci do Kalifornii z kobiecą załogą US Air Force
Była wiceprezydent Kamala Harris wraca do Kalifornii z pierwszą całkowicie żeńską załogą US Air Force.
„Wiceprezydent wielu 'pierwszych razów'" - napisał na X asystent Harris, Juan Ortega.
Harris przeszła do historii cztery lata temu, gdy została wiceprezydentem — stając się pierwszą kobietą, a także pierwszą czarnoskórą Amerykanką na tym stanowisku.
Grypy klimatyczne szykują się do procesów
Kilka grup klimatycznych i ekologicznych zapowiedziało, że będzie prowadzić spory sądowe w sprawie nadchodzących działań administracji Trumpa rozszerzających wiercenia, dzierżawę paliw kopalnych i rozwój wydobycia minerałów krytycznych.
Grupy ekologiczne prowadziły udane procesy sądowe przeciwko kilku próbom administracji Trumpa rozszerzenia rozwoju paliw kopalnych w trakcie jego pierwszej kadencji. Teraz zapowiedziały, że podwoją swoje wysiłki.
Lunch na Kapitolu
Na Kapitolu rozpoczął się uroczysty lunch. Na przystawkę podano placek z kraba z Chesapeake z tatarem pomidorowym, sosem laurowym, marynowanymi warzywami, koperkiem i olejem szczypiorkowym.
Daniem głównym jest stek z Omaha, podany z marchewką, rapini, sosem truflowym z czerwonego wina i ziemniaczanym gratin.
Deser to terrine z jabłek z Minnesoty z lodami śmietankowymi i solonym karmelem.
Trump podpisał pierwszy zestaw aktów wykonawczych
Po inauguracji Donald Trump podpisał kilka z zapowiadanych 200 aktów wykonawczych.
Biden "opuszcza urząd, ale nie rezygnuje z walki"
Zegnając się ze współpracownikami w bazie lotniczej Andrews, były już prezydent Joe Biden w „stonowany”sposób zareagował na inauguracyjne przemówienie Donalda Trumpa.
"Słyszeliśmy dziś przemówienie inauguracyjne — wiecie, mamy dużo więcej do zrobienia”, powiedział, żegnając się, co wywołało śmiech współpracowników. Biden powiedział, że „opuszcza urząd, ale nie opuszcza walki”, wzywając ich do „pozostania zaangażowanymi na wszystkie możliwe sposoby”.
Dyrektor operacyjna CIA będzie pełnić obowiązki dyrektora agencji do czasu zatwierdzenia nominacji Trumpa
Maura Burns została wybrana na stanowisko pełniącego obowiązki dyrektora CIA do czasu zatwierdzenia Johna Ratcliffe'a, wskazanego przez Donalda Trumpa.
Trump przemawia do zwolenników w Emancipation Hall
Prezydent spotyka się ze swoimi zwolennikami w Emancipation Hall na Kapitolu. Wygłasza znacznie bardziej swobodne uwagi, nazywając ich „młodszym, o wiele piękniejszym tłumem” niż ten, do którego właśnie przemawiał w Rotundzie.
Premier Kanady gratuluje Trumpowi i "nie może się doczekać współpracy"
Premier Kanady Justin Trudeau pogratulował prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi jego drugiej inauguracji i powiedział, że Kanada nie może się doczekać współpracy z nową administracją, „chroniąc jednocześnie i broniąc interesów Kanadyjczyków”.
Słowa te padły krótko po groźbach Trumpa, że nałoży 25 proc. cło na kanadyjskie produkty, a Kanada stanie się 51 stanem USA.
Administracja Trumpa zamyka aplikację graniczną
Administracja Trumpa zakończyła korzystanie z aplikacji granicznej o nazwie CBP One, która umożliwiała migrantom legalny wjazd do Stanów Zjednoczonych.
Funkcjonariusze Homeland Security stwierdzili, że aplikacja pomaga ograniczyć liczbę migrantów przekraczających granicę, zapewniając uporządkowany sposób składania wniosków o wjazd do Stanów Zjednoczonych. Teraz, gdy to jest wyłączona, granica jest skutecznie zamknięta dla osób ubiegających się o azyl.
Były prezydent Joe Biden odleciał do bazy Andrews
Tam ma się pożegnać ze swoimi współpracownikami.
Zełenski: Gratuluję prezydentowi Trumpowi i narodowi amerykańskiemu
"Dzisiaj jest dzień zmian, a także dzień nadziei na rozwiązanie wielu problemów, w tym globalnych wyzwań. Prezydent Trump zawsze jest zdecydowany, a ogłoszona przez niego polityka pokoju poprzez siłę daje szansę na wzmocnienie amerykańskiego przywództwa i osiągnięcie długoterminowego i sprawiedliwego pokoju, co jest najwyższym priorytetem" - napisał Zełenski.
Netanjahu gratuluje Trumpowi. "Najlepsze dni dopiero nadejdą"
Premier Izraela Beniamin Netanjahu pogratulował prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi jego drugiej inauguracji, mówiąc w nagraniu wideo, że „najlepsze dni naszego sojuszu jeszcze nadchodzą”.
Prezydent, wiceprezydent i oficjele opuszczają rotundę Kapitolu
Zakończyła się oficjalna część zaprzysiężenia 45. i 47. prezydenta USA.
Za chwilę Trump podpisze pierwsze z zapowiadanych przez siebie dekretów wykonawczych.
Błogosławieństwo
Kapłani różnych wyznań błogosławią 47. prezydenta USA.
Donald Trump zakończył przemówienie
Czytaj więcej
Jesteśmy u zarania nowej fantastycznej ery naszego kraju. Fala zmian przepływa przez kraj - mówił w wystąpieniu po zaprzysiężeniu na 47. prezydenta USA Donald Trump.
Trump zapowiada odebranie Kanału Panamskiego
Prezydent zapowiedział odebranie Panamie Kanału Panamskiego, „lekkomyślnie oddanego”, po zainwestowanie w tę inwestycję milionów dolarów. Inwestycje, z której obecnie korzystają Chiny – mówił Trump.
Donald Trump wprowadzi stan zagrożenia energetycznego
Prezydent-elekt Donald Trump podpisze dekret ogłaszający krajowy stan zagrożenia energetycznego mający na celu zwiększenie wydobycia ropy i gazu w USA oraz obniżenie kosztów dla amerykańskich konsumentów.
Trump chce zostać zapamiętany jako "prezydent niosący pokój"
Donald Trump podkreślił, że już dzień przed objęciem przez niego urzędu izraelscy zakładnicy przetrzymywani przez Hamas „zaczęli wracać do domu”.
Trump zapowiada uznanie "tylko dwóch płci"
- Przywrócimy prawo i porządek w naszych miastach. Od dziś mamy dwie płcie: męską i żeńską - zapowiada Trump.
Trump zapowiada podpisanie "historycznych decyzji"
Prezydent zapowiada m.in. realizację założeń swojej polityki z pierwszej kadencji - „Zostań w Meksyku” oraz usunięcie ze Stanów Zjednoczonych „milionów przestępców” i nielegalnych imigrantów.
Trump o zamachu: Bóg mnie uratował, abym ja uratował Amerykę
- Przez ostatnie osiem lat byłem wystawiany na próbę i wyzwania bardziej niż jakikolwiek prezydent w naszej 250-letniej historii i wiele się po drodze nauczyłem – mówił Trump.
Wspomniał o zamachu, podczas którego został ranny w ucho, mówiąc, że uratował go Bóg, by ocalił Amerykę.
Przemówienie Trumpa: Inne narody będą nam zazdrościć
- Od dziś nasz kraj będzie rozkwitał i znów będzie szanowany na całym świecie. Będziemy przedmiotem zazdrości każdego narodu i nie pozwolimy, by nas dłużej wykorzystywano – mówi 47. prezydent USA. - Naszym najwyższym priorytetem będzie stworzenie narodu dumnego, zamożnego i wolnego.
Przemówienie Donalda Trumpa: Dziś zaczyna się Złoty Wiek Ameryki
- Od tego dnia nasz kraj zacznie rozkwitać. Podczas każdego dnia prezydentury będę przedkładał Amerykę na pierwszym miejscu – mówił Donald Trump.
Zapowiedział wyrównanie „szal sprawiedliwości” i zakończenie "niesprawiedliwego wykorzystywania departamentu sprawiedliwości.
Donald Trump zaprzysiężony
Donald Trump złożył przysięgę i został zaprzysiężony na 47. prezydenta USA.
Jego przysięgę przyjął przewodniczący Sądu Najwyższego John Roberts.
Przysięgę składa wiceprezydent J.D. Vance
„Uroczyście przysięgam, że będę popierał i bronił Konstytucji Stanów Zjednoczonych przed wszystkimi wrogami, zagranicznymi i krajowymi; że będę dochowywał jej prawdziwej wiary i wierności; że podejmuję ten obowiązek dobrowolnie, bez żadnych zastrzeżeń umysłowych lub zamiaru uchylania się; i że będę dobrze i wiernie wypełniał obowiązki urzędu, na który mam zamiar wstąpić. Tak mi dopomóż Bóg” - brzmi treść przysięgi.
Przyjmuje ją sędzia Sądu Najwyższego Brett Kavanaug.
Demokratka Amy Klobuchar przypomina wagę demokracji
Na początku zaprzysiężenia przemówiła Amy Klobuchar z Partii Demokratycznej, która przewodniczy wspólnemu komitetowi nadzorującemu przygotowania do inauguracji
Do rotundy Kapitolu weszli Joe Biden i Kamala Harris
Zbliża się zatem moment złożenia przysięgi przez wiceprezydenta J.D. Vance'a.
Przed przemówieniem Trumpa. Będzie długie?
Pierwsze przemówienie inauguracyjne prezydenta elekta Donalda Trumpa w 2017 r. było jednym z krótszych tego typu przemówień. Z liczbą 1433 słów było dłuższe tylko od przemówienia Jimmy'ego Cartera i Johna F. Kennedy'ego.
Jednak zanim inauguracje zaczęto transmitować w telewizji, występowały bardziej ekstremalne różnice w długości przemówień. Drugie przemówienie inauguracyjne George'a Washingtona liczyło zaledwie 135 słów, podczas gdy William Henry Harrison, dziewiąty i najkrócej urzędujący prezydent USA, wypowiedział ponad 8400 słów.
Przemówienie Joe Bidena było jednym z najdłuższych przemówień inauguracyjnych w najnowszej historii.
Do Gabinetu Owalnego wrócił portret Andrew Jacksona
Trump umieścił portret Jacksona w gabinecie podczas swojej pierwszej kadencji. Biden zastąpił portret obrazami Franklina D. Roosevelta i innych prezydentów.
Trump był zagorzałym fanem populistycznego siódmego prezydenta, którego zapamiętano między innymi za podpisanie ustawy usuwającej rdzennych Amerykanów z ich ziem.
Burza oklasków dla Georga i Laury Bush. Skąpe oklaski dla Baracka Obamy
Goście burzą oklasków przywitali wchodzących Georga i Laurę Bush – republikański były prezydent i była pierwsza dama witani byli z entuzjazmem. Wchodzącego tuż za nimi Baracka Obamę, eksprezydenta Demokratów, powitały chłodne oklaski.
Kto przyszedł na inaugurację Trumpa?
Zebrani w rotundzie Kapitolu czekają na prezydenta-elekta. Na sali są m.in. prezes Apple'a Tim Cook, twórca Facebooka Mark Zuckerberg, prezes Amazona Jeff Bezos, dziennikarz Tucker Carlson, szef FIFA Gianni Infantino.
Na Kapitol przybywają goście zaproszeni na inaugurację
Media pokazały Baracka Obamę, który samotnie zmierza na uroczystość.
Żona byłego prezydenta, który rządził USA przez dwie kadencje, demonstracyjnie zbojkotowała inaugurację. Już wcześniej Michelle Obama zarzucała Trumpowi, że swoja agresywną retoryką naraża na szwank bezpieczeństwo jej rodziny.
Flagi na Kapitolu wciągnięte na szczyty masztów
Na Kapitolu ponowie wciągnięto na szczyty masztów flagi, opuszczone na znak żałoby po śmierci byłego prezydenta Jimmy'ego Cartera.
Podniesienie flag na inaugurację Trumpa nakazał spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson.
Joe Biden i Donald Trump opuścili Biały Dom
Aktualny i przyszły prezydent opuścili Biały Dom i prezydencką limuzyną udali się na Kapitol. Tradycją jest, że ustępujący prezydent towarzyszy prezydentowi-elektowi w drodze do Kapitolu USA na ceremonię zaprzysiężenia. Cztery lata temu, gdy Trump nie uznawał swojej przegranej w wyborach, ta tradycja została złamana.
Zaprzysiężenie Donalda Trumpa. Ostatnia inauguracja w pomieszczeniu miała miejsce w 1985 roku
Inauguracja prezydenta elekta Donalda Trumpa odbędzie się w pomieszczeniu z powodu niebezpiecznie niskich temperatur prognozowanych w Waszyngtonie. Ostatni raz miało to miejsce w 1985 roku, kiedy Ronald Reagan złożył przysięgę w rotundzie Kapitolu.
Były wiceprezydent z pierwszej kadencji Trumpa weźmie udział w inauguracji
„To dzień, w którym każdy Amerykanin powinien świętować naszą demokrację i pokojowe przekazanie władzy na mocy Konstytucji Stanów Zjednoczonych” — napisał były wiceprezydent Mike Pence w poście na platformie społecznościowej X.
„Zachęcamy wszystkich naszych rodaków, aby dołączyli do nas w modlitwie za prezydenta Trumpa i wiceprezydenta Vance'a, gdy podejmą niesamowitą odpowiedzialność przewodzenia temu wielkiemu narodowi” - apeluje Pence.
Trump i Pence kiedyś mieli bliskie relacje, ale poróżnili się, gdy Pence odmówił przyjęcia niekonstytucyjnego planu Trumpa, mającego na celu unieważnienie wyników wyborów w 2020 roku.
Joe i Jill Bidenowie publikują ostatnie selfie przed opuszczeniem Białego Domu
„Kochamy cię, Ameryko” - piszą Bidenowie. Zdjęcie opublikowano na oficjalnym profilu Białego Domu w serwisie X.
Schwarzenegger opuści USA przez Trumpa? Jest dementi
Aktor Arnold Schwarzenegger zareagował na krążące w mediach społecznościowych plotki, jakoby miał ogłosić, że opuści Stany Zjednoczone z uwagi na zmęczenie „bzdurami Trumpa”. „Nie wierzcie w fałszywe wiadomości. Urodziłem się w Austrii, ale jestem z Ameryki i nigdy jej nie opuszczę” - zadeklarował w serwisie X były gubernator Kalifornii.
Donald Trump ma podpisać dziś 10 rozporządzeń wykonawczych ws. imigracji
Taką informację przekazuje CNN, powołując się na przedstawiciela przyszłej amerykańskiej administracji.
Władimir Putin pogratulował Donaldowi Trumpowi objęcia urzędu
Putin w czasie spotkania z członkami Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej podkreślił, że Moskwa „nigdy nie odmawiała zaangażowania w dialog z Waszyngtonem”. - Widzimy oświadczenie nowo wybranego prezydenta USA i członków jego ekipy o chęci wznowienia bezpośrednich kontaktów z Rosją, przerwanych nie z naszej winy, przez odchodzącą administrację. Słyszymy też jego oświadczenia ws. potrzeby zrobienia wszystkiego, by przeciwdziałać III wojny światowej. Oczywiście przyjmujemy to nastawienie z zadowoleniem i gratulujemy prezydentowi USA objęcia urzędu – dodał rosyjski prezydent.
Putin jest gotowy do dialogu z nową administracją amerykańską ws. Ukrainy
- Jesteśmy otwarci na dialog z nową amerykańską administracją ws. ukraińskiego konfliktu. Najważniejsze jest, aby wyeliminować źródła kryzysu – powiedział Putin na spotkaniu z członkami Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej. Putin dodał, że „celem nie powinno być zawieszenie broni, jakieś wytchnienie dające czas na przegrupowanie sił i przezbrojenie w celu kontynuowania konfliktu, ale długoterminowy pokój oparty na poszanowaniu uprawnionych interesów wszystkich ludzi, wszystkich narodów żyjących w tym regionie”.
Donald Trump wraz z żoną Melanią uczestniczy we mszy świętej
Trump wraz z wiceprezydentem-elektem J.D. Vancem uczestniczy we mszy świętej W Kościele Episkopalnym Św. Jana w pobliżu Białego Domu.
Bartkiewicz: Joe Biden ułaskawiając dr. Anthony'ego Fauciego czy gen. Marka Milleya prewencyjnie zadaje cios demokracji
Przewagą demokracji liberalnej nad autokracjami mają być zasady, jakimi się kieruje – naczelne miejsce zajmuje tu zasada równości wobec prawa. Alternatywą dla niej jest arbitralność systemów autokratycznych, w których reguły w ręku rządzącego są elastyczne jak plastelina. Co nam jednak zostanie z tej równości, gdy przywódca wolnego świata postanawia wykorzystać posiadaną przez siebie prerogatywę tak, by wcielić się nie tylko w dobrego króla, darującego winy podanym, ale również w sąd i prokuratora w sprawie osób ze swojego otoczenia, by postawić je w uprzywilejowanej pozycji wobec wszystkich innych tylko dlatego, że należą do jego drużyny? - pisze publicysta „Rzeczpospolitej”.
Czytaj więcej
Joe Biden w czasie swojej czteroletniej prezydentury wielokrotnie podkreślał, że broni demokracji – zarówno tej światowej, przed zakusami dyktatorów pokroju Władimira Putina, jak i tej w USA, przed zagrożeniem, jakie w jego ocenie stanowi dla niej Donald Trump. Na koniec jednak postanowił zadać demokracji liberalnej silny cios w splot słoneczny.
Trump szykuje ułaskawienia
Donald Trump i jego współpracownicy przygotowali listę ułaskawień, na której są osoby, które zostały skazane w związku z wydarzeniami z 6 stycznia 2021 r., określanymi jako „szturm na Kapitol” - podało CNN. Powołując się na dwa źródła stacja przekazała, że ułaskawienia mają zostać ogłoszone pierwszego dnia urzędowania nowego prezydenta.
Ratunek dla Intela? Kupcem może być Elon Musk
Właściciela Tesli i SpaceX zaczęto wymieniać wśród potencjalnych inwestorów w przeżywającego kłopoty producenta chipów. Kilka dni temu w Mar-a-Lago na Florydzie, luksusowej rezydencji Donalda Trumpa, doszło do spotkania przedstawicieli Intela i Qualcomm z Elonem Muskiem.
Czytaj więcej
Wiele wskazuje na to, że wkrótce może dojść do sprzedaży jednego z największych na świecie producentów układów scalonych. Przejęciem amerykańskiego giganta interesować mają się Qualcomm i Elon Musk.
Joe Biden ułaskawił m.in. dr. Anthony'ego Fauciego i gen. Marka Milleya w ostatnich godzinach urzędowania
Joe Biden zdecydował się na ułaskawienie osób, które nie zostały jeszcze skazane, ani nawet nie usłyszały zarzutów, po zapowiedziach Trumpa dotyczących wyciągnięcia odpowiedzialności wobec osób, które próbowały pociągnąć go do odpowiedzialności za próbę zmiany wyniku wyborów prezydenckich z 2020 roku i podżeganie do szturmu na Kapitol, który zwolennicy Trumpa przeprowadzili 6 stycznia 2021 roku. W administracji, którą stworzy Trump, znajdą się osoby, które również zapowiadały odwet na przeciwnikach politycznych Trumpa – pisze AP.
Czytaj więcej
Prezydent Joe Biden w ostatnich godzinach przed zakończeniem kadencji, ułaskawi dr. Anthony'ego Fauciego, emerytowanego generała Marka Milleya oraz członków komisji w Izbie Reprezentantów, która prowadziła postępowanie ws. ataku na Kapitol z 6 stycznia 2021 roku - informuje AP.
Andrzej Duda skomentował brak zaproszenia dla siebie na zaprzysiężenie Donalda Trumpa
- Ja wolę robić politykę dla Polski, która polega na rozmowach z liderami, dyskusjach, bo ja nie mam wątpliwości co do moich dobrych relacji z Donaldem Trumpem i nie muszę stać w tłumie, żeby te dobre relacje pokazywać. One po prostu są - mówił Duda pytany o brak zaproszenia do Waszyngtonu mimo dobrych relacji, jakie – co wiele razy podkreśla - łączą go z Donaldem Trumpem.
Czytaj więcej
Andrzej Duda, który nie został zaproszony na zaprzysiężenie Donalda Trumpa, w rozmowie z dziennikarzami przed wylotem do Davos stwierdził, że „nie sądzi, by prezydent Donald Trump miał dzisiaj głowę do tego, by z kimkolwiek się spotykać i rozmawiać o polityce”.
Nieoficjalnie: Nancy Pelosi nie pojawi się na inauguracji
Według informacji CNN, była spikerka Izby Reprezentantów Nancy Pelosi (Partia Demokratyczna) nie przybędzie na zaprzysiężenie Donalda Trumpa. Pelosi była na inauguracji miliardera w 2017 r. CNN podało, że w poniedziałek spodziewana jest obecność m.in. lidera mniejszości w Izbie Reprezentantów Hakeema Jeffriesa oraz miliarderów Elona Muska, Jeffa Bezosa i Marka Zuckerberga.
Andrzej Duda o Donaldzie Trumpie: Zawsze traktował nas przyjaźnie
Prezydent przed wylotem do Davos mówił o Trumpie, że „rozumie sprawy naszej części Europy znakomicie”. - Mogę to powiedzieć z osobistego doświadczenia – dodał wyrażając nadzieję na „cztery lata dobrej polityki dla Polski, która będzie umacniała więzi ze Stanami Zjednoczonymi”.
Jędrzej Bielecki: Na razie nie bardzo widać, co mogłoby połączyć w czasach Donalda Trump Zachód
Odpowiedź trzeba będzie jednak znaleźć szybko. Pekin, Moskwa czy Teheran z pewnością już się szykują, aby z tego skorzystać - pisze dziennikarz działu świat „Rzeczpospolitej”.
Czytaj więcej
Demokracja i rządy prawa były od 80 lat spoiwem wolnego świata. Zjednoczona Europa i Ameryka znajdą coś na to miejsce?
Byli prezydenci USA wezmą udział w zaprzysiężeniu Donalda Trumpa
Na zaprzysiężeniu ma być obecny George W. Bush wraz z małżonką, a także Bill Clinton i Hillary Clinton oraz Barack Obama – choć temu ostatniemu nie będzie towarzyszyła żona.
Najważniejsze wydarzenia z życia Donalda Trumpa
Najważniejsze wydarzenia z życia Donalda Trumpa
„Zimowy Biały Dom” Donalda Trumpa. Co dalej z luksusową rezydencją nowego prezydenta USA?
Donald Trump wraca do Waszyngtonu po czteroletniej przerwie, ale jego kwaterą główną – i twierdzą – w ostatnim czasie stała się posiadłość Mar-a-Lago na Florydzie. Pielgrzymują do niej zwolennicy ruchu MAGA – a także amerykańscy miliarderzy, choćby Elon Musk, który w posiadłości Trumpa wynajął apartament. Amerykańskie media oceniają, że 47. prezydent USA nie zrezygnuje z częstego bywania w Mar-a-Lago i będzie dzielił swój czas między Waszyngton i Florydę.
Czytaj więcej
Historia zabytkowej willi, która stała się domem dla Donalda Trumpa, jest nie mniej barwna niż życiorys człowieka, który właśnie został 47. prezydentem Stanów Zjednoczonych i powrócił do Białego Domu po czterech latach nieobecności. Jakie będą w tej sytuacji losy „zimowego Białego Domu”?
Hołownia: Mam nadzieję, że prezydentura Trumpa będzie za czymś
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia (Polska 2050) odniósł się do nadchodzącej prezydentury Donalda Trumpa. - Powinniśmy współpracować i szukać dróg wyjścia z tych wszystkich wyzwań, które dzisiaj przed nami stoją - powiedział. - Bardzo bym chciał wierzyć, że prezydentura Donalda Trumpa, że to, co się będzie działo w Stanach Zjednoczonych, nie będzie przeciwko nikomu, ale będzie za czymś. A ponieważ jestem człowiekiem nadziei, to tej wiary łatwo nie stracę - dodał.
Prof. Chwedoruk: Fakt zwycięstwa Donalda Trumpa wzmocnił PiS
- Teraz PiS stanie się trochę mniej nieatrakcyjny potencjalnie dla Konfederacji czy dla PSL-u, bo będzie mógł wskazać, że ma potężnego partnera międzynarodowego, że świat nie kończy się na CDU, SPD, Macronie - ocenił w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem politolog prof. Rafał Chwedoruk.
Czytaj więcej
- Póki rząd Donalda Tuska będzie transferował gigantyczne pieniądze związane z zakupami drogich surowców w Stanach Zjednoczonych i nie mniej drogiego sprzętu dla wojska, to nie będzie żadnych większych strukturalnych problemów - powiedział prof. Rafał Chwedoruk, w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem odnosząc się do przyszłych relacji między obecnymi władzami Polski a administracją Donalda Trumpa.
Od 1970 roku mieliśmy czterech prezydentów z Partii Demokratycznej i sześciu z Partii Republikańskiej
Dwóm prezydentom z Partii Demokratycznej – Billowi Clintonowi i Barackowi Obamie – udało się po 1970 roku wywalczyć reelekcję. W przypadku prezydentów z Partii Republikańskiej udało się to trzem prezydentom – Ronaldowi Reaganowi, George'owi W. Bushowi i Donaldowi Trumpowi, choć w jego przypadku drugą kadencję od pierwszej oddziela prezydentura Bidena.
Prezydenci USA
Rafał Trzaskowski z życzeniami dla Donalda Trumpa
- Nie mamy sojuszu z jedną partią. Życzę Trumpowi wszystkiego co najlepsze, jak najmniej kryzysów, a przede wszystkim tego, aby stał się patronem pokojowego rozwiązania na Ukrainie, które będzie w pełni akceptowane przez Ukraińców i które pokaże siłę świata Zachodu, wobec strasznej tyranii (Władimira) Putina. Mam nadzieję, że Donald Trump Putina po prostu dociśnie do ściany, w ramach dobrze rozumianego interesu NATO, Polski, ale również Stanów Zjednoczonych - mówił kandydat KO na prezydenta w czasie konferencji prasowej.
Czytaj więcej
- Do partnerów europejskich mamy przesłanie – muszą brać odpowiedzialność za bezpieczeństwo Europy, bezpieczeństwo Sojuszu Północnoatlantyckiego - mówił na konferencji prasowej w Warszawie prezydent stolicy, kandydat KO na prezydenta, Rafał Trzaskowski.
W składzie nowej administracji znaleźć się ma przynajmniej 11 miliarderów
Gdy urząd obejmował Joe Biden, zsumowany majątek netto członków jego gabinetu wyniósł 118 mln dol., czyli mniej więcej tyle, ile Donald Trump i jego ministrowie wydają na „waciki”.
Czytaj więcej
Będzie o czym pisać w antologiach dziwów i ciekawostek. Nawet pojedynczy członkowie rządu nowego-starego prezydenta USA byliby w stanie uwolnić od długów niejedno państwo, bo nie licząc samego Trumpa, w składzie jego nowej administracji znaleźć się ma przynajmniej 11 miliarderów.
Donald Trump jest najstarszym w historii prezydentem USA, który ponownie obejmuje urząd
Wiek prezydentów USA
Przyszła pierwsza dama USA zarabia na kryptowalutach
„Możecie już kupować $MELANIA” - zatweetowała Melania Trump, odsyłając do strony internetowej melaniameme.com, na której można nabywać tę wirtualną walutę.
Trump i Biden w jednej limuzynie?
Prezydent Joe Biden i prezydent-elekt Donald Trump pojadą dziś na Kapitol jedną limuzyną - poinformowało CNN źródło zaznajomione ze sprawą. Cztery lata temu Trump - zrywając z tradycją - nie wziął udziału w zaprzysiężeniu Bidena.
Rekordowy poziom kursu bitcoina w dniu zaprzysiężenia Donalda Trumpa
Cena bitcoina ustanowiła 20 stycznia nowy rekord przekraczając 109 tysięcy dolarów.
Czarzasty przed inauguracją Trumpa: Nie brakuje mu pewności
- Wprowadzenie w świat dzisiejszy nowych elementów destabilizujących idzie moim zdaniem w bardzo złą stronę. Czy Trump to zrealizuje? Może próbować, dlatego że druga kadencja jest kadencją ostatnią. On się czuje bardzo pewny - powiedział w TVN24 lider Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty.
Czytaj więcej
- Według tego, co prezydent Trump zapowiadał, powinniśmy jutro mieć koniec wojny na Ukrainie, koniec z imigrantami wszelkiego typu, podwyższenie finansów na zbrojenia, radykalne zwiększenie wydobycia gazu i ropy - powiedział przed inauguracją 47. prezydenta USA współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty. W rozmowie z TVN24 ocenił, że Trump przed swą drugą kadencją czuje się bardzo pewny.
Szymon Hołownia skierował list gratulacyjny do przewodniczącego Izby Reprezentantów
„Z radością przyjąłem wiadomość o Pana ponownym wyborze na stanowisko Spikera Izby Reprezentantów. Proszę przyjąć moje szczere gratulacje i serdeczne życzenia sukcesów. Proszę pozwolić, że na Pana ręce złożę również gratulacje dla zaprzysiężonego dziś prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki Pana Donalda Trumpa. Wierzę, że przez najbliższe cztery lata Ameryka będzie miała przywódcę, który zapewni jej dobrobyt i bezpieczeństwo, oraz który nie tylko utrzyma, ale wzmocni relacje sojusznicze – ponieważ wszyscy potrzebujemy przyjaciół, szczególnie w trudnych i nieprzewidywalnych czasach” - napisał do Mike'a Johnsona marszałek Sejmu.
Jacek Czaputowicz wskazał, czego w sprawie prezydentury Trumpa obawia się Putin
- Trump pojawia się, gdy sytuacja jest dużo, dużo gorsza niż wtedy, gdy kończył pierwszą kadencję - stwierdził w RMF FM były szef polskiej dyplomacji, zwracając uwagę, że „nikt nie mówi dzisiaj, że Ukraina ma odzyskać terytoria zajęte przez Rosję”.
Czytaj więcej
Wizyta Wołodymyra Zełenskiego w Warszawie pokazała, że kwestia ekshumacji na Wołyniu nie jest załatwiona – ocenił Jacek Czaputowicz, były minister spraw zagranicznych, według którego „rząd chciał licytować kwestie wołyńskie z Prawem i Sprawiedliwością”.
Wiceprezydent Chin spotkał się z przyszłym wiceprezydentem USA
Han Zheng spotkał się nie tylko z Elonem Muskiem, ale też z J.D. Vancem, przyszłym wiceprezydentem USA. Han rozmawiał z Vancem m.in. o problemie fentanylu i równowadze w bilansie handlowym – wynika z komunikatu zespołu odpowiedzialnego za proces przejmowania władzy przez administrację Donalda Trumpa.
Biały Dom publikuje nagranie podsumowujące prezydenturę Joe Bidena
Po czterech latach Biden i Kamala Harris żegnają się z Białym Domem.
Donald Trump chce w najbliższych dniach odbyć rozmowę telefoniczną z Władimirem Putinem
CNN podaje, ze Donald Trump nakazał swoim współpracownikom zaaranżowanie rozmowy telefonicznej z prezydentem Rosji w najbliższych dniach. Byłaby to pierwsza rozmowa urzędującego prezydenta USA z Władimirem Putinem od czasu wybuchu wojny na Ukrainie. Rozmowa miałaby dotyczyć m.in. organizacji spotkania prezydentów USA i Rosji.
Bogusław Chrabota o inauguracji Donalda Trumpa: Namawiam, by porzucić kasandryczne wizje, że oto kończy się Zachód, jaki znamy
Otóż przekonywanie, że Zachód jest w jakimś nadzwyczajnym kryzysie, to bujda. Tak naprawdę – zawsze był; cykl rozwoju kapitalistycznej demokracji z zasady opiera się na sytuacjach kryzysowych i wychodzeniu z nich. Tak zresztą można czytać samą demokrację: jako system, który oparty jest na szukaniu i znajdywaniu dróg wyjścia z problemów. Paradoksalnie trumpizm jest jedną z nich. A co będzie jego skutkiem, dopiero zobaczymy – pisze redaktor naczelny grupy medialnej Gremi Media, wydawcy „Rzeczpospolitej”.
Czytaj więcej
47. prezydent USA może wywołać chaos i liczne kryzysy. Może też oddać światu i Ameryce przysługi. Jedno jest pewne: Donald Trump nie chce zniszczyć Zachodu, tylko go wzmocnić.
Dlaczego Amerykanie głosują na Donalda Trumpa?
M.in. na to pytanie odpowiada amerykański historyk Philip Earle Steele w podcaście „Globalny chrząszcz” Jerzego Haszczyńskiego.
Czytaj więcej
- Moje miejsce jest już tu, w Polsce - mówi w kolejnym odcinku podcastu „Globalny Chrząszcz” Philip Earl Steele, amerykański historyk pochodzący ze stanu Idaho.
Prawie nikt z 220 tys. zaproszonych na inaugurację Trumpa nie zobaczy go na żywo
Po raz pierwszy od 40 lat poniedziałkowa inauguracja prezydencka nie odbędzie się na otwartej przestrzeni National Mall, ale wewnątrz Kapitolu, w Rotundzie. Decyzję tę podjęło otoczenie Donalda Trumpa z powodu zapowiadanych na poniedziałek mrozów w Waszyngtonie. Meteorolodzy spodziewają się najniższych w historii inauguracji temperatur około minus 6 st. Celsjusza. Rotunda nie jest miejscem przypadkowym. Za każdym razem jest alternatywą na inaugurację na wypadek problemów pogodowych. Ostatni raz z możliwości tej skorzystał prezydent Ronald Reagan w 1985 r., rozpoczynając drugą kadencję.
Czytaj więcej
W poniedziałek Donald Trump zostanie zaprzysiężony na drugą kadencję. Prognozy pogody nie sprzyjają przyszłemu prezydentowi, stąd uroczystość ta ma odbyć się w Rotundzie Kapitolu. Do poniedziałku, tysiące zwolenników Trumpa wzięły też udział w licznych wydarzeniach inauguracyjnych w Waszyngtonie.
Wielki skok w nieznane. Co nas czeka pod rządami Donalda Trumpa?
Czy Ameryka faktycznie porzuci rolę lidera wolnego świata, okaże się już pierwszego dnia urzędowania Trumpa. Zapowiedział on, że wtedy podpisze około stu rozporządzeń wykonawczych. Jedno z nich ma zainicjować deportację z USA kilkunastu milionów nielegalnych imigrantów przy użyciu armii, czego zakazuje konstytucja. Inne zakładają pozbawienie obywatelstwa osób urodzonych w USA w rodzinach, które żyły tu nielegalnie, co też wymaga zmiany ustawy zasadniczej. Wymowny symbol nowych czasów: Trump chce ułaskawić skazanych za udział w próbie zamachu stanu z 6 stycznia 2021 r., kiedy tłum zwolenników miliardera szturmował budynek Kongresu – pisze w „Rzeczpospolitej” Jędrzej Bielecki.
Czytaj więcej
Nowy prezydent Stanów Zjednoczonych już pierwszego dnia urzędowania chce podjąć setkę decyzji kluczowych dla swojego kraju i jego najbliższych sojuszników.
Elon Musk w niedzielę spotkał się z wiceprezydentem Chin
Do spotkania doszło w dniu, w którym Donald Trump zapowiedział rozporządzenie opóźniające wejście w życie przepisów, które miały zablokować TikToka w USA.
Czytaj więcej
W przededniu zaprzysiężenia Donalda Trumpa najbogatszy człowiek świata, Elon Musk, który w administracji Trumpa ma stanąć na czele Departamentu Efektywności Rządu, spotkał się z wiceprezydentem Chin Hanem Zhengiem.
Donald Trump ma pierwszego dnia prezydentury podpisać ponad 200 rozporządzeń wykonawczych
Donald Trump na wiecu poprzedzającym inaugurację zadeklarował, że w pierwszych godzinach prezydentury „odwoła każde radykalne i głupie rozporządzenie wykonawcze administracji Joe Bidena”.
Czytaj więcej
W czasie poprzedzającego inaugurację prezydentury Donalda Trumpa wiecu w Waszyngtonie, prezydent-elekt zapowiedział „najbardziej niezwyczajne pierwsze 100 dni w historii amerykańskiej prezydentury”
Oto najważniejsze punkty jutrzejszej ceremonii:
Zaprzysiężenie Donalda Trumpa - najważniejsze punkty
Francis Fukuyama: Przechodzimy do zupełnie innego okresu w historii
– Kiedy w 2016 r. wygrywał wybory po raz pierwszy, wiele osób uważało, że to anomalia. (...) Teraz mamy z powrotem Trumpa, tym razem z dużo silniejszym mandatem, po dużo bardziej przekonującym zwycięstwie – ocenił znany amerykański politolog w rozmowie z Onetem.
Czytaj więcej
Francis Fukuyama, znany amerykański politolog, w rozmowie z Onetem wypowiedział się na temat Donalda Trumpa, jego polityki oraz potencjalnych konsekwencji powrotu na stanowisko prezydenta Stanów Zjednoczonych. – Myślę, że naprawdę wchodzimy w niebezpieczny okres – ostrzegł.
Michał Rzeczycki pisze w „Plusie Minusie”, że w Stanach Zjednoczonych powstaje rząd biznesmenów
Biznesmeni przejmujący władzę w USA – jak czytamy w artykule w „Plusie Minusie” - dzięki zgromadzonym fortunom i przekonaniu, że państwo jest dużą firmą, mogą pozować na profesjonalistów i mężów stanu, oraz zagwarantują, że w czasach kryzysu gospodarczego nawa państwa nie spocznie na mieliźnie.
Czytaj więcej
Wkrótce wyborcy Trumpa boleśnie odczują, że państwo zredukowane do firmy zarządzanej przez biznesmenów przestaje być państwem. Staje się folwarkiem oligarchów.
Czy Donald Trump uczyni ze Stanów Zjednoczonych kryptostolicę świata?
Pod koniec lipca 2024 r. Donald Trump pojawił się na corocznej Konferencji Bitcoina w Nashville w stanie Tennessee. - Będziemy bitcoinowym supermocarstwem – mówił do uczestników konferencji Trump.
Czytaj więcej
Od kiedy Donald Trump zapowiedział utworzenie strategicznej rezerwy tej kryptowaluty, w kolejnych krajach, również w Polsce, słychać głosy o potrzebie jej pozyskania.
Bogusław Chrabota: Opatrzność nie oszczędza Stanów Zjednoczonych
Po tragicznych huraganach z końca zeszłego roku płonie Kalifornia. Obrazy, które widzą w telewizji Amerykanie, przekonują o apokaliptycznych rozmiarach katastrofy. Na dodatek to katastrofa, która nie ma zmiłowania dla nikogo; natura nie darowała nawet ludziom o statusie półboskim; gwiazdom ekranu czy celebrytom. Spłonęły domy Anthony’ego Hopkinsa i Mela Gibsona. Przerażona Ameryka obserwowała, jak policja wyprowadza z zagrożonej rezydencji Harrisona Forda. Czyżby tragedia była zemstą losu? Metafizycznym znakiem wysłanym w przeddzień nowej epoki w amerykańskiej polityce? Zwiastunem większych nieszczęść? Są i takie głosy – pisze w felietonie Bogusław Chrabota.
Czytaj więcej
Niegdyś rozsądnie dozowana wizja apokalipsy niosła ze sobą przesłanie moralne. Miała edukować ludzi. Dziś, widząc kolejne ofiary, ograniczamy naszą reakcję do wzruszenia ramionami; a niech tam.
Prof. Andrzej Bryk: Trump odrzuca mesjanistyczne podejście zachodnich neokonserwatystów
Ma świadomość, że misja przebudowy świata, promocji demokracji i liberalnych praw człowieka – z obsesją aborcji i ideologii gender – zbankrutowała. Patrzy na świat w kategoriach realpolitik, z punktu widzenia interesu USA – mówi w rozmowie z „Plusem Minusem” historyk i amerykanista.
Czytaj więcej
Być może epoka demokratyczno-liberalna i jej iluzje powoli się kończą, choć ideologia emancypacyjna z jej mantrą egalitaryzmu, inkluzywności i różnorodności może pozostać jako rytuał - mówi prof. Andrzej Bryk, historyk ustroju i amerykanista.
Europa nie wie, czego spodziewać się po Donaldzie Trumpie
Lepiej się nie wychylać. Od zwycięstwa Donalda Trumpa w wyborach 5 listopada ubiegłego roku rządy wolnej Europy starają się wykryć intencje nowego prezydenta USA, ale przede wszystkim nie chcą narazić się znanemu z pamiętliwości przywódcy – pisze w „Plusie Minusie” Jędrzej Bielecki.
Czytaj więcej
Unijne stolice gorączkowo szukają kontaktów z nową amerykańską administracją, ale nawet największym krajom, jak Niemcy, nie udaje się ustalić, jakie plany ma ekipa Donalda Trumpa wobec Ukrainy, NATO czy handlu ze Wspólnotą. To podsyca strach na Starym Kontynencie.
Czego można się spodziewać po prezydenturze Donalda Trumpa?
– Na pewno wrogowie Ameryki powinni bać się nieprzewidywalności Donalda Trumpa. Sojuszników to również stresuje, ale mam nadzieję, że stanie się to orężem jego presji na stawianie czoła wyzwaniom, przed którymi stoi wspólnota transatlantycka. Na pewno Trump swoimi wypowiedziami, czasem karkołomnymi, przyciąga uwagę wszystkich i każdy się zastanawia, co on ma na myśli. Czy należy jego słowa traktować dosłownie – mówi Zbigniew Pisarski, prezes zarządu Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego, w rozmowie z „Plusem Minusem”. Na podstawie wypowiedzi samego Donalda Trumpa i rozmów a amerykanistami kreślimy prawdopodobną agendę 47. prezydenta USA.
Czytaj więcej
– Miałem rację niemal we wszystkim – powiedział Donald Trump w telewizyjnym wywiadzie już po wyborze na prezydenta. Przekonanie o własnej nieomylności sprawia, że jest gotów łamać reguły gry w dążeniu do swoich celów. Najważniejsze pytanie brzmi jednak, co chce osiągnąć jako 47. prezydent USA.
Sondaż: Amerykanie podzieleni w ocenie Donalda Trumpa, przeważają oceny negatywne
Ostatni sondaż NPR/PBS News/Marist, przeprowadzony przed zaprzysiężeniem Donalda Trumpa na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych, wykazał, że 49 proc. respondentów ma o nim opinię negatywną, zaś 44 proc. – pozytywną.
Czytaj więcej
Donald Trump zostanie zaprzysiężony jako 47. prezydent USA już 20 stycznia w Waszyngtonie. Tuż przed uroczystością przeprowadzono sondaż sprawdzający poparcie dla obecnego prezydenta-elekta. Wskazuje on na podział opinii społecznej w jego ocenie.
Zaprzysiężenie Donalda Trumpa odbędzie się w Kapitolu, a nie przed nim
Powodem takiej decyzji są warunki pogodowe – a konkretnie zapowiadany na 20 stycznia mróz w Waszyngtonie. „Moim obowiązkiem jest chronić mieszkańców naszego kraju, ale zanim zaczniemy, musimy pomyśleć o samej inauguracji” - napisał na platformie Truth Social Trump. Dodał, że według prognozy pogody dla Waszyngtonu, przy uwzględnieniu wpływu wiatru, temperatury mogą być „rekordowo niskie”. Trump stwierdził, że przez Stany Zjednoczone przechodzi fala arktycznego chłodu. „Nie chcę, by ludzie ucierpieli lub zostali ranni w jakikolwiek sposób. To niebezpieczne warunki dla dziesiątek tysięcy funkcjonariuszy służb porządkowych, ratowników, psów służbowych i koni oraz setek tysięcy zwolenników, którzy 20 stycznia przez wiele godzin będą na zewnątrz” - podkreślił. Ostatnim prezydentem, który składał przysięgę w Kapitolu, a nie przed nim, był w 1985 roku Ronald Reagan.
Czytaj więcej
Prezydent-elekt USA Donald Trump ogłosił, że ceremonia jego zaprzysiężenia, która tradycyjnie jest zaplanowana na poniedziałek 20 stycznia, odbędzie się w innym miejscu.
16 stycznia pożegnalne wystąpienie wygłosił Joe Biden
Joe Biden odchodzi z zaufaniem ledwie 36 proc. Amerykanów, podczas gdy 56 proc. z nich odnosi się do niego nieufnie. Pod rządami Trumpa wielu może go żałować. Ale to nie zwolni odchodzącego prezydenta przed odpowiedzialnością za wystawienie amerykańskiej demokracji na największe zagrożenie od wojny secesyjnej – pisał podsumowując czteroletnią kadencję obecnego prezydenta Jędrzej Bielecki.