Mroźna inauguracja. Prawie nikt z zaproszonych nie zobaczy Trumpa

W poniedziałek Donald Trump zostanie zaprzysiężony na drugą kadencję. Prognozy pogody nie sprzyjają przyszłemu prezydentowi, stąd uroczystość ta ma odbyć się w Rotundzie Kapitolu. Do poniedziałku, tysiące zwolenników Trumpa wzięły też udział w licznych wydarzeniach inauguracyjnych w Waszyngtonie.

Aktualizacja: 20.01.2025 06:17 Publikacja: 20.01.2025 04:31

W poniedziałek Donald Trump zostanie zaprzysiężony na drugą kadencję

W poniedziałek Donald Trump zostanie zaprzysiężony na drugą kadencję

Foto: AFP

Korespondencja z USA

Swoją drugą kadencję, po czteroletniej przerwie, Trump rozpocznie – jak każdy inny prezydent – nabożeństwem w St. John’s Episcopal Church oraz symbolicznym spotkaniem z odchodzącym prezydentem Joe Bidenem i jego żoną Jill. W południe odbędzie się ceremonia zaprzysiężenia administrowana przez przewodniczącego Sądu Najwyższego Johna Robertsa. Potem Trump wygłosi przemowę inauguracyjną. W wywiadach zapowiadał, że zamierza przybrać ton „budujący i jednoczący”, w przeciwieństwie do przemowy ze swojej pierwszej inauguracji w 2017 r., kiedy to nakreślił obraz Ameryki jako kraju na krawędzi upadku.

Po raz pierwszy od 40 lat poniedziałkowa inauguracja prezydencka nie odbędzie się na otwartej przestrzeni National Mall, ale wewnątrz Kapitolu, w Rotundzie. Decyzję tę podjęło otoczenie Donalda Trumpa z powodu zapowiadanych na poniedziałek mrozów w Waszyngtonie. Meteorolodzy spodziewają się najniższych w historii inauguracji temperatur około minus 6 st. Celsjusza. Rotunda nie jest miejscem przypadkowym. Za każdym razem jest alternatywą na inaugurację na wypadek problemów pogodowych. Ostatni raz z możliwości tej skorzystał prezydent Ronald Reagan w 1985 r., rozpoczynając drugą kadencję. 

Czytaj więcej

Bogusław Chrabota: Donald Trump nie chce klęski Zachodu

Prawie nikt z 220 tys. zaproszonych na inaugurację Trumpa nie zobaczy go na żywo

W Rotundzie mieści się zaledwie 600 osób, a to oznacza, że nie ma tam miejsca dla większości z 220 tys. osób, które zdobyły bilety, by wziąć udział w tym wydarzeniu „na żywo”. W mediach społecznościowych Trump zapowiedział, że miejsca w Rotundzie zarezerwowane są dla „różnych dygnitarzy i gości”, dodając, że część zaproszonych może obejrzeć inaugurację kilka ulic od Kapitolu, w hali Capital One Arena, gdzie mieści się 20 tys. osób. Tam też ma odbyć się prezydencka parada. Reszta szukała w weekend pomysłu na to, jak spędzić dzień inauguracji prezydenckiej.

W ceremonii swój udział zapowiedział odchodzący prezydent, demokrata Joe Biden, chociaż cztery lata temu Donald Trump, wówczas kończący pierwszą kadencję, odmówił udziału w przekazaniu władzy Bidenowi. Donald Trump zaprosił również szereg prawicowych przywódców innych krajów. W przeszłości tacy dygnitarze nie uczestniczyli w tej uroczystości ze względów bezpieczeństwa i wysyłali w swoim imieniu dyplomatów. Tym razem jednak swoją obecność zapowiedzieli m.in. prezydent Argentyny Javier Milei, zagorzały zwolennik Trumpa, oraz premier Włoch Giorgia Meloni.

W uroczystości oraz innych wydarzeniach inauguracyjnych miała za to wziąć udział plejada amerykańskich gigantów technologicznych, na czele z Elonem Muskiem, dotychczasowym doradcą Trumpa, który ma pełnić czynną rolę w jego administracji, oraz Jeffem Bezosem i Markiem Zuckerbergiem. Choć ci ostatni nie podzielają linii ideologicznej prezydenta Trumpa, to w ostatnich tygodniach nie stronili od komunikacji, a nawet współpracy z nim. Mieli też być obecni na kilku przyjęciach organizowanych w weekend na cześć Trumpa w Waszyngtonie.

Czytaj więcej

Tajny dokument niemieckiego ambasadora. Ponura wizja USA pod władzą Trumpa i Muska

Szerokim echem za to odbiła się planowana nieobecność podczas inauguracji Michelle Obamy oraz byłej przewodniczącej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi, która przechodzi rekonwalescencję po urazie biodra. Do nich dołącza grupa demokratycznych ustawodawców, którzy otwarcie mówią, że ich nieobecność jest znakiem protestu przeciwko nowemu prezydentowi. – Byłam w środku w dniu ataku na Kapitol. Prezydent Trump obiecał ułaskawić tych ludzi, którzy grozili nam w tamtym dniu i pobili funkcjonariuszy porządku publicznego. Osobiście nie mogę być na jego inauguracji – powiedziała demokratyczna kongresmenka z Teksasu Veronica Escobar. 

Ceremonia jest w znacznym stopniu finansowana przez potentatów technologicznych

Druga kadencja Donalda Trumpa w Białym Domu uznawana jest za jeden z najbardziej zadziwiających powrotów politycznych w historii tego kraju i zapowiada cztery lata nieprzewidywalnej polityki dla USA oraz świata. Niemniej jednak zjednał on sobie sympatię i poparcie połowy Amerykanów. Stąd dziesiątki tysięcy ludzi z całego kraju pojechało w weekend do Waszyngtonu, by świętować początek prezydentury Donalda Trumpa. Wśród nich miała być również grupa Polonii, która wraz z TV Republika planowała polsko-amerykański wieczór inauguracyjny oraz polsko-amerykańską konferencję prowadzoną przez dziennikarkę polskiego pochodzenia Ritę Cosby.

Do poniedziałku w Waszyngtonie zaplanowano 18 gal inauguracyjnych, a na trzech z nich Trump miał pojawić się osobiście. 

W niedzielę, w wigilię swojej inauguracji, Donald Trump miał też wziąć udział w wiecu pt. „Make America Great Again Victory Rally” w Capital One Arena. To pierwsze takie masowe spotkanie zwolenników Trumpa w DC od ataku na Kapitol 6 stycznia 2021 r. W tym wydarzeniu miały wystąpić gwiazdy muzyki, takie jak Kid Rock, Billy Ray Cyrus, The Village People i Lee Greenwood, a Carrie Underwood ma wykonać utwór „America the Beautiful” podczas zaprzysiężenia. – Ten wyjątkowy weekend upamiętni historyczne zwycięstwo prezydenta Trumpa i 60. inaugurację prezydencką. Będzie to święto pełne muzyki, jedności i patriotyzmu, zapowiadające nową złotą erę Ameryki – podali w oświadczeniu organizatorzy. 

Czytaj więcej

Michał Szułdrzyński: Trump, Musk, Hegseth. Kontrrewolucja kulturowa w cieniu inauguracji prezydenta USA

Ceremonię zaprzysiężenia opłacają podatnicy, ale inne wydarzenia inauguracyjne finansowane są przez komitet inauguracyjny Trumpa, którym kieruje wieloletni zwolennik prezydenta elekta deweloper Steve Witkoff, nominowany na wysłannika na Bliski Wschód i Kelly Loeffler, była senator i kandydatka Trumpa na szefową Small Business Administration. Komitet zebrał ponad 170 milionów dolarów na ten cel m.in. od szefów firm technologicznych, którzy darowali miliony dolarów.

Nie wszyscy jednak pojawili się w Waszyngtonie, by celebrować przyszłego prezydenta. Dwa dni przed inauguracją, na wzór Marszu Kobiet w 2017 r., tysiące osób wzięło udział w Marszu Ludzi, który przeszedł miastem na znak protestu przeciwko Donaldowi Trumpowi oraz jego polityce. Uzbrojeni w transparenty takie jak „Ratujmy Amerykę”, „Nienawiść nie zwycięży” dawali wyraz poparcia dla praw obywatelskich, praw kobiet, sprawiedliwości rasowej, imigracji oraz innych kwestii, które ich zdaniem są zagrożone wraz z nadejściem administracji Donalda Trumpa. – Obawiam się, że zniszczy naszą demokrację – mówiła jedna z uczestniczek cytowana w „New York Timesie”. Jak podaje Associated Press, takich marszów zaplanowano ponad 350 w całym kraju.

Korespondencja z USA

Swoją drugą kadencję, po czteroletniej przerwie, Trump rozpocznie – jak każdy inny prezydent – nabożeństwem w St. John’s Episcopal Church oraz symbolicznym spotkaniem z odchodzącym prezydentem Joe Bidenem i jego żoną Jill. W południe odbędzie się ceremonia zaprzysiężenia administrowana przez przewodniczącego Sądu Najwyższego Johna Robertsa. Potem Trump wygłosi przemowę inauguracyjną. W wywiadach zapowiadał, że zamierza przybrać ton „budujący i jednoczący”, w przeciwieństwie do przemowy ze swojej pierwszej inauguracji w 2017 r., kiedy to nakreślił obraz Ameryki jako kraju na krawędzi upadku.

Pozostało jeszcze 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Zaprzysiężenie Donalda Trumpa. Dzień, który zmieni Amerykę
Polityka
Inauguracja Donalda Trumpa. Wielki skok w nieznane
Polityka
Donald Trump zapowiada budowę amerykańskiej „Żelaznej Kopuły”
Polityka
Nacjonalistyczni ministrowie odchodzą z rządu Netanjahu. Powodem zawieszenie broni z Hamasem
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Polityka
TikTok zostaje w USA? Firma przywraca usługi i dziękuje Trumpowi
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego