Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Strona rosyjska i ukraińska informują o ataku ukraińskiej armii na Makiejwkę - Rosjanie informują o cywilnych ofiarach ostrzału miasta, Ukraińcy - o zniszczeniu celu wojskowego.
Kończymy relację
O najnowszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
Borrell: Chiny mogą teraz zdać sobie sprawę, że ich wsparcie dla rosyjskiej agresji mogło być błędem
Wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell uważa, że wpływ Rosji na jej partnerów osłabł po buncie Grupy Wagnera.
- Chiny mogą teraz zdać sobie sprawę, że ich poparcie dla wojny Putina mogło być błędną kalkulacją z punktu widzenia ich długoterminowych interesów - oświadczył Borrell.
Podkreślił również rolę Łukaszenki w powstrzymywaniu buntu, wskazując na zależność jego reżimu od rosyjskiego wsparcia.
- Jego reżim, który jest odrzucany przez zdecydowaną większość Białorusinów, może być utrzymany tylko dzięki rosyjskiemu wsparciu, a każde wyzwanie dla władzy Putina prawdopodobnie doprowadzi do upadku Łukaszenki - ocenił.
Kim Rosja uzupełni braki po Grupie Wagnera
Zdaniem europejskich urzędników, rosyjskie wojsko uzupełnią Czeczeni i skazańcy.
Czytaj więcej
Rosja przygotowuje się do wysłania większej liczby czeczeńskich bojowników i skazańców na Ukrainę, aby wypełnić luki pozostawione przez najemników z Grupy Wagnera, którzy zostali wycofani z pola bitwy - uważają przedstawiciele europejskiego wywiadu.
Zełenski ostrzega Macrona przed rosyjskimi prowokacjami w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej
Prezydent Wołodymyr Zełenski omówił sytuację w elektrowni jądrowej w Zaporożu podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem we wtorek wieczorem.
Unilever nie może wyjść z Rosji. Tłumaczy się
Koncern poinformował, że wyjście „nie było proste”, ponieważ jego działalność zostałaby przejęta przez państwo rosyjskie, gdyby zdecydował się na opuszczenie rosyjskiego rynku.
Czytaj więcej
Koncern Unilever broni swojej decyzji o kontynuowaniu działalności w Rosji ponad rok po inwazji tego kraju na Ukrainę. Koncern poinformował, że wyjście „nie było proste”, ponieważ jego działalność zostałaby przejęta przez państwo rosyjskie, gdyby zdecydował się na opuszczenie rosyjskiego rynku.
Służby Kremla z kolejną próbą poprawy notowań Putina
Władimir Putin pozował we wtorek do zdjęć z ośmioletnią dziewczynką z Dagestanu.
Czytaj więcej
Prezydent Rosji Władimir Putin gościł we wtorek na Kremlu ośmioletnią dziewczynkę i namówił ją, by przyłączyła się do niego w rozmowie telefonicznej z ministrem finansów, aby poprosić o dotację budżetową dla jej rodzinnego regionu.
Media: Zełenski odwiedzi Bułgarię
Prezydent Wołodymyr Zełenski odwiedzi Bułgarię na zaproszenie nowego rządu - poinformowała bułgarska gazeta "24 Chasa", powołując się na źródła dyplomatyczne.
Wizyta odbędzie się prawdopodobnie 6 lipca, ale jej szczegóły są utrzymywane w tajemnicy ze względów bezpieczeństwa.
Rosja i Syria przeprowadzą ćwiczenia wojskowe
Według rosyjskich agencji informacyjnych, jutro w Syrii rozpoczną się wspólne rosyjsko-syryjskie ćwiczenia sił powietrznych i obrony powietrznej.
Potrwają one sześć dni.
Ukraińcy uderzyli w rosyjski skład amunicji
Turcy komentuje spalanie Koranu w Szwecji
Ankara do tej pory nie wydała zgody na przyjęcie Szwecji do NATO. Rozmowy trwają.
Czytaj więcej
Minister spraw zagranicznych Turcji powiedział, że nieudane próby Szwecji w zapobieganiu paleniu Koranu budzi obawy dotyczące bezpieczeństwa w związku z ewentualnym przystąpieniem tego kraju do NATO.
Kreml zaczął się niepokoić korkiem na Moście Krymskim
Rosyjska prokuratura rozpoczęła sprawdzanie powodów wielokilometrowych korków tworzących się od końca czerwca przed Mostem Krymskim.
Czytaj więcej
Rosyjska prokuratura rozpoczęła sprawdzanie powodów wielokilometrowych korków tworzących się od końca czerwca przed Mostem Krymskim. Na Kremlu specjalna narada, wojsko ma wysłać dwa dodatkowe promy, a Władimir Putin chce pchnąć ruch nazywany turystycznym, przez okupowane tereny Ukrainy, do których zbliża się front.
Watykan pracuje nad sprowadzeniem z Rosji ukraińskich dzieci
Wysłannik papieża Franciszka ds. pokoju na Ukrainie, kardynał Matteo Zuppi, powiedział, że pracuje nad "mechanizmem", który mógłby umożliwić powrót dzieci, które według Ukraińców zostały uprowadzone do Rosji.
Zapowiedział, że osobiście omówił tę kwestię z papieżem Franciszkiem.
Wolny przebieg ukraińskiej kontrofensywy. Żołnierze tłumaczą powód
Ukraińska armia metr po metrze odzyskuje tereny zajęte przez Rosjan. Wojsko rosyjskie przez kilka miesięcy dobrze przygotowało się do kontrofensywy.
Czytaj więcej
Pola minowe na południu Ukrainy są tak rozległe, że wojska próbujące wyzwolić ten obszar mogą posuwać się tylko "drzewo po drzewie" - powiedział CNN jeden z żołnierzy zaangażowanych w ukraińską kontrofensywę. Ukrainiec przyznaje, że przez wszystkie lata służby nigdy nie widział tylu min.
Dodatkowymi pieniędzmi dla służb Putin chce sobie zapewnić spokój w rządzeniu
Po buncie Prigożyna prezydent Rosji szuka sposobu, by ponownie doszło do sytuacji, która będzie stanowić zagrożenie dla jego władzy.
Czytaj więcej
Po próbie zbrojnego buntu najemników Jewgienija Prigożyna prezydent Rosji Władimir Putin próbuje zapewnić sobie większą lojalność sił bezpieczeństwa - informuje "New York Times".
Wzrósł bilans ofiar ataku na Pierwomajsk
Gubernator obwodu charkowskiego Ołeh Synehubow poinformował, że ranne są co najmniej 43 osoby, w tym 12 dzieci. Najmłodszy poszkodowany ma trzy miesiące.
Rosyjskie siły uderzyły w centrum miasta pociskiem Iskander - powiedział prokurator generalny Andrij Kostin, dodając, że w pobliżu nie było żadnych obiektów wojskowych - tylko budynki mieszkalne.
Szwajcaria chce dołączyć do europejskiego systemu obrony powietrznej
European Sky Shield to wspólny system obrony powietrznej utworzony przez Niemcy w zeszłym roku.
Viola Amherd, szwajcarska minister obrony, ma podpisać deklarację woli przystąpienia do programu podczas piątkowego spotkania ze swoimi odpowiednikami z Austrii i Niemiec.
Zachodni sojusznicy nie przyspieszą dostaw F-16
Ukraińska armia nie wykorzysta zachodnich myśliwców w czasie trwającej kontrofensywy - mówi przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO.
Czytaj więcej
Kraje NATO nie wyślą myśliwców F-16 na Ukrainę przed obecną kontrofensywą - powiedział admirał Rob Bauer z holenderskich Sił Zbrojnych, przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO.
Zachodnie firmy opuściły Rosję? Wcale nie, część nadal tam doskonale zarabia
Od rosyjskiej agresji na Ukrainę 254 firmy z 35 krajów całkowicie zaprzestały działalności w Rosji, a 1191 ją ograniczyło i ogłosiło zamiar opuszczenia tego kraju.
Czytaj więcej
Od rosyjskiej agresji na Ukrainę 254 firmy z 35 krajów całkowicie zaprzestały działalności w Rosji, a 1191 ją ograniczyło i ogłosiło zamiar opuszczenia tego kraju. Nadal jednak 40 proc. zagranicznych firm kontynuuje tu zyskowną działalność.
Kilometrowe kolejki przed Krymem
Rosyjscy turyści, którzy nie zważając na wojnę, postanowili spędzić wakacje na krymskich plażach, muszą czekać na wjazd do kilkunastu godzin. Ogromne kolejki samochodów rozciągały się od 4 km (28 czerwca) do 13 km (3 lipca).
Czytaj więcej
Kolejka samochodów oczekujących na wjazd na półwysep od strony Rosji rozciągnęła się na kilkanaście kilometrów.
Katastrofa na wschodzie Rosji. Rozbił się myśliwiec
Trwają poszukiwania załogi MiGa-31.
Czytaj więcej
Rosyjski myśliwiec MiG-31 rozbił się podczas lotu treningowego nad Zatoką Awaczyńską na Kamczatce
American Jewish Committee apeluje do przywódców o przyjęcia Ukrainy do NATO
"Dla przetrwania Ukrainy i bezpieczeństwa Europy, uważamy za konieczne aby zbliżający się szczyt w Wilnie zakończył się jasną drogą do członkostwa Ukrainy w NATO. Rosyjska agresja nie tylko zagraża przetrwaniu Ukrainy, ale jest odrzuceniem samej demokracji i zasad opartych na porządku międzynarodowym, który przez dziesięciolecia utrzymywał stabilność międzynarodową" - pisze organizacja działająca na rzecz narodu żydowskiego.
Czytaj więcej
Amerykańska organizacja działająca na rzecz narodu żydowskiego, American Jewish Committee skierowała list w sprawie poparcia dla przystąpienia Ukrainy do NATO. List skierowano do przywódców na całym świecie, w tym do premiera Mateusza Morawieckiego.
Zełenski składa Amerykanom życzenia z okazji Dnia Niepodległości
"Tylko odważni uzyskują niepodległość i tylko najodważniejsi są w stanie przekazywać wolność z pokolenia na pokolenie. To dla nas zaszczyt być sojusznikiem takich marzeń, odwagi i wolności" - przekazał prezydent Ukrainy na Twitterze.
Atak dronów w Rosji. Maria Zacharowa komentuje
Rzeczniczka MSZ Rosji zabrała głos w sprawie ataku dronów w obwodzie moskiewskim.
Czytaj więcej
Po porannym ataku dronów, do którego miało dojść pod Moskwą, głos zabrała rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa, oskarżając władze w Kijowie o terroryzm.
Kułeba wezwał Gambię do wsparcia formuły pokojowej przedstawionej przez Wołodymyra Zełenskiego
Szef MSZ Ukrainy rozmawiał z szefem MSZ Gambii, Mamadou Tangarą.
Na południu Ukrainy Rosjanie mieli stracić w ciągu doby 36 jednostek sprzętu wojskowego
Gen. Ołeksandr Tarnawski, dowódca zgrupowania "Tawria" walczącego na południu Ukrainy informuje, że w ciągu doby wróg stracił na południu Ukrainy tylu żołnierzy, ile liczą trzy kompanie (kompania to ok. 100 żołnierzy) i 36 jednostek sprzętu wojskowego, w tym dwa czołgi i 4 wyrzutnie rakiet Grad oraz jeden zestaw przeciwlotniczy Pacyr-S i jeden - 9K330 Tor.
Rosjanie ostrzelali miasteczko Pierwomajsk w obwodzie charkowskim
W wyniku ostrzału rannych zostało 12 osób, w tym pięcioro dzieci - poinformował gubernator obwodu charkowskiego, Ołeh Synehubow. Do ostrzału miało dojść o 13:35 czasu lokalnego.
Rubel najsłabszy wobec dolara od 28 marca
Kurs dolara na giełdzie w Moskwie przekroczył we wtorek po raz pierwszy od 28 marca 2022 roku 90 rubli.
Kreml o ataku dronów na Moskwę: Wszystkie zniszczone lub zneutralizowane
Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, informując o porannym ataku dronów na Moskwę podał, że wszystkie pięć dronów, które znalazły się we wtorek rano w rejonie rosyjskiej stolicy, zostały "zniszczone lub zneutralizowane".
Rosyjski gigant nawozowy zamyka fabrykę na Litwie
Jeden z największych producentów nawozów w Europie - rosyjski EuroChem, wstrzymuje pracę fabryki na Litwie. Decyzję tłumaczy sankcjami, które jakoby uniemożliwiają rentowną działalność. Wcześniej bezskutecznie próbował uzyskać od władz Litwy zwolnienie z sankcji.
Czytaj więcej
Jeden z największych producentów nawozów w Europie - rosyjski EuroChem, wstrzymuje pracę fabryki na Litwie. Decyzję tłumaczy sankcjami, które jakoby uniemożliwiają rentowną działalność. Wcześniej bezskutecznie próbował uzyskać od władz Litwy zwolnienie z sankcji.
Rosja straciła prawo do organizacji Kobiecych Mistrzostw Świata w Piłce Ręcznej
Mistrzostwa, które odbędą się w 2026 roku, zostaną przeniesione do innego kraju.
Wołodymyr Zełenski podziękował Szwecji za przewodnictwo w UE
W czasie rozmowy z premierem Szwecji, Ulfem Kristerssonem, Wołodymyr Zełenski podziękował Szwecji za przewodnictwo w UE w czasie którego przyjęto dwa pakiety sankcji wobec Rosji.
Holandia ogłosiła nowy pakiet wsparcia dla Ukrainy
Holandia przeznaczy ponad 118 mln euro na drugi pakiet pomocy dla Ukrainy w 2023 roku. 93 mln euro pochodzić będą z rządowej rezerwy, kolejne 25 mln euro - ze środków na handel zagraniczny i współpracę rozwojową. Holenderski rząd wyznaczył również dyplomatę Rodericka van Schrevena na specjalnego wysłannika ds. biznesu i odbudowy Ukrainy.
Szef MSZ Ukrainy zadowolony z przedłużonej kadencji Stoltenberga
Dmytro Kułeba, szef ukraińskiej dyplomacji, ocenił, że przedłużenie mandatu na stanowisku sekretarza generalnego NATO Jensowi Stoltenbergowi to „doskonałe wieści”. „Trudne czasy wymagają silnego przywództwa. Jens Stoltenberg właśnie to pokazał” - stwierdził na Twitterze. „Nie mogę się doczekać dalszego rozwoju naszej współpracy” - dodał minister spraw zagranicznych Ukrainy.
Rosyjski bloger: Alarmujące informacje z rejonu na północ od Bachmutu
Igor Girkin, były pułkownik FSB, obecnie wpływowy rosyjski bloger wojskowy, przedstawiciel rosyjskich ultranacjonalistów pisze o "alarmujących informacjach" płynących z terenu na północ od Bachmutu, gdzie rozmieszczone mają być jednostki rosyjskiego 3. Korpusu Armijnego. "Wróg w tym rejonie naciera - nie mogę powiedzieć jak głęboko, jest mało informacji. Ale pilnie wysłano tam rezerwy" - podkreśla Girkin.
Rosyjscy hakerzy zaatakowali popularne komunikatory
Nowy szpiegowski system przełamał systemy ochrony komunikatorów, w efekcie Federalna Służba Bezpieczeństwa monitoruje połączenia między użytkownikami i śledzi ich aktywność, w tym choćby lokalizację – donosi „New York Times”. Co ważne, najprawdopodobniej rosyjskie służby nie są jednak w stanie poznać samej treści wysyłanych komunikatów, ale system hakujący ma możliwość ustalać tożsamość korzystających z tych apek użytkowników, czas, w którym nawiązywały połączenie i ich miejsce. Oprogramowanie ma również wiele innych możliwości – pozwala „mapować” sieć relacji użytkowników WhatsAppa, czy Signala, czy wychwytywać hasła wprowadzane na różnych stronach internetowych.
Czytaj więcej
Popularne komunikatory WhatsApp, Signal i Telegram, które dzięki szyfrowaniu treści sprawiały, że można było bez większych obaw wymieniać się wiadomościami, padły ofiarą rosyjskich hakerów. Teraz Kreml ma wszystkich na widelcu.
Siły Powietrzne Ukrainy zestrzeliły w ciągu doby 26 rosyjskich dronów
Informacje takie przekazał rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy, Jurij Ihnat, na antenie ukraińskiej telewizji. Ukraińska obrona przeciwlotnicza miała strącić 20 dronów-kamikadze Shahed i dronów szturmowych Lancet w ciągu doby i 10 dronów rozpoznawczych (m.in. Orlan-10).
Jens Stoltenberg sekretarzem generalnym NATO do 1 października 2024 roku
Mandat obecnego sekretarza generalnego Sojuszu został przedłużony o rok.
Czytaj więcej
Jens Stoltenberg poinformował na Twitterze, że jego mandat na stanowisku przewodniczącego Sojuszu Północnoatlantyckiego został przedłużony do 1 października 2024 roku.
W Czeczenii ogolono głowę znanej rosyjskiej dziennikarce niezależnej
Napadnięta w Groznym Jelena Milaszina pracuje dla "Nowej Gaziety" od 1997 roku. Jej mentorką była Anna Politkowska, zamordowana w 2006 roku. Dziennikarka w swojej pracy zajmuje się tematami korupcji, łamania praw człowieka, w szczególności na Kaukazie Północnym i w Czeczenii.
Czytaj więcej
Znana rosyjska dziennikarka "Nowej Gaziety", Jelena Milaszina oraz towarzyszący jej prawnik zostali zaatakowani w stolicy Czeczenii, Groznym i pobici przez zamaskowanych mężczyzn - podał pracodawca dziennikarki i obrońcy praw człowieka.
„Putin pokazuje: Jestem może bandytą, ale bandytą przewidywalnym”. Czarnecki o „puczu”
Eurodeputowany PiS Ryszard Czarnecki ocenił w Radiu Wrocław, że po tzw. puczu Jewgienija Prigożyna Aleksander Łukaszenko „uzyskał drugie życie”. - Ewidentnie pomógł rozwiązać Putinowi problem. Rosja na zewnątrz pokazała słabość, co bardzo istotne. To może jest nieistotne dla Amerykanów, czy nawet dla nas, bo my wiemy, jak sytuacja w Rosji, natomiast dla krajów, które kiedyś były trzymane za twarz przez nią, jak chociażby Kazachstan, Uzbekistan, Kirgistan, Tadżykistan, Turkmenistan, czyli te republiki postsowieckie, czy kraje Kaukazu Południowego, jak Azerbejdżan, Armenia, Gruzja, to jest bardzo ważny sygnał - ocenił. Zdaniem Czarneckiego „Rosja może słabnąć, może nawet przegrywać bitwy, a może i wojnę”. - To słabnięcie Rosji jest bardzo korzystne. Natomiast oczywiście na Zachodzie jest obawa, co będzie, jak w Rosji nastąpi wojna domowa - zauważył. Według polityka PiS „Putin umiejętnie wychodzi z ciosem” z puczu. - Sprzedaje taką narrację na Zachód: „tak, ja, Putin jestem może bandytą, ale jest bandytą przewidywalnym, a ten, kto będzie zamiast mnie, ten dopiero wam pokaże, on dopiero może uruchomić broń jądrową i to jest jeszcze większy bandyta i do tego jeszcze bardziej nieprzewidywalny”. Zachód to kupuje, zwłaszcza w Europie - powiedział Czarnecki.
Na froncie służy obecnie 5 tys. Ukrainek
Informacje takie przekazuje wiceminister obrony Ukrainy, Hanna Malar. Łącznie w ukraińskiej armii ma służyć 42 tys. żołnierek, a - wraz z cywilami - Siły Zbrojne Ukrainy zatrudniają ponad 60 tys. kobiet.
Prezydent Litwy chce szybkiej ścieżki do członkostwa Ukrainy w NATO
W rozmowie z agencją Reutera Gitanas Nauseda doradził przywódcom państw NATO, aby ci porzucili obawy związane z tym, że wejście Ukrainy do Sojuszu Północnoatlantyckiego sprowokuje Rosję.
Czytaj więcej
Prezydent Litwy, Gitanas Nauseda, wezwał przywódców NATO, aby ci odważniej zareagowali na dążenie Ukrainy do akcesji do Sojuszu Północnoatlantyckiego na szczycie NATO w Wilnie. Zdaniem Nausedy wpłynie to pozytywnie na postawę ukraińskiej armii na polu walki.
Ostrzał w obwodzie mikołajowskim
Szef administracji obwodu mikołajowskiego (południowa Ukraina) Witalij Kim przekazał, że w ciągu ostatniej doby w regionie odnotowano prowadzony przez wojska rosyjskie ostrzał artyleryjski. Nie było ofiar w ludziach.
Ile pocisków Kalibr mogą z Morza Czarnego odpalić Rosjanie?
Rzeczniczka ukraińskiego Dowództwa Operacyjnego "Południe" Natalia Humeniuk podała, na Morzu Czarnym dyżur bojowy pełni jeden rosyjski okręt uzbrojony w pociski manewrujące Kalibr, dysponujący łącznie ośmioma rakietami. Poprzedniego dnia na tym akwenie były dwa rosyjskie okręty wyposażone w Kalibry.
Prezydent Wołodymyr Zełenski złożył życzenia ukraińskim policjantom z okazji ich święta
"Dziękuję wam za ratowanie Ukraińców! Dziękuję za heroizm w walce!" - napisał ukraiński prezydent na swoim kanale w serwisie Telegram.
Grupa Wagnera na Białorusi. Gen. Skrzypczak komentuje
Były dowódca Wojsk Lądowych gen. Waldemar Skrzypczak odniósł się do kwestii obecności sił Grupy Wagnera na Białorusi.
Czytaj więcej
Były dowódca Wojsk Lądowych generał Waldemar Skrzypczak skomentował ostatnie doniesienia na temat najemniczej Grupy Wagnera i jej szefa Jewgienija Prigożyna, który ma znajdować się na Białorusi.
Rosyjskie jednostki wracają na zajmowane wcześniej pozycje w obwodzie chersońskim
Informacje takie przekazuje Natalia Humeniuk, rzeczniczka centrum prasowego Dowództwa Operacyjnego "Południe", Natalia Humeniuk. Humeniuk mówiła, że Rosjanie wracają na pozycje zajmowane przed powodzią wywołaną zniszczeniem zapory na Dnieprze. Rosjanie mają też wykorzystywać drony Lancet do atakowania na cywilów.
Ambasador Gruzji ma opuścić Ukrainę
Wołodymyr Zełenski apeluje do władz Gruzji o odesłanie na Ukrainę Micheila Saakaszwilego, byłego prezydenta Gruzji, który jest jednocześnie obywatelem Ukrainy, byłym gubernatorem Odessy.
Czytaj więcej
Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy oświadczył, że "Rosja zabija obywatela Ukrainy, Mychajło Saakaszwilego (Micheila Saakaszwilego - red.) rękoma gruzińskich władz".
FSB zatrzymało w Tiumeniu mężczyznę, który jest podejrzany o podżeganie rosyjskich żołnierzy do przechodzenia na stronę Ukrainy
Mężczyzna miał wykonywać polecenia ukraińskich służb specjalnych - podaje FSB.
Szef unijnej dyplomacji poleci do Chin
Josep Borrell, wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa, uda się w przyszłym tygodniu do Chin, aby spotkać się z chińskim ministrem spraw zagranicznych Qin Gangiem i innymi wysokimi rangą urzędnikami - poinformował Bloomberg, powołując się na ambasadora UE w Chinach Jorge Toledo.
Agencja podkreśla w swojej depeszy, że Toledo zapowiedział w niedzielę na Światowym Forum Pokoju w Pekinie, iż Bruksela będzie nadal podnosić "kwestie strategiczne" z Chinami, w tym m. in. wojnę Rosji z Ukrainą. Dodał, że Chiny i UE będą kontynuować dialog w kwestiach gospodarczych i handlowych i mogą zorganizować szczyt z udziałem Xi Jinpinga i europejskich przywódców.
Kyryłenko o ofiarach w obwodzie donieckim
Szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko podał, że w poniedziałek w regionie w wyniku działań wojsk rosyjskich jedna osoba zginęła, a dwie zostały ranne.
Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 r. do Polski z Ukrainy wjechało 13,247 mln osób
3 lipca granicę Ukrainy z Polską przekroczyło 32,6 tys. osób wjeżdżających do Polski. Na Ukrainę wyjechało tego dnia z Polski 35,1 tys. osób, a od 24 lutego 2022 r. - 11,416 mln osób.
Wiceszef MSWiA: Możemy czuć się bezpieczni
- Możemy czuć się bezpieczni, między innymi właśnie dlatego, że jesteśmy w NATO i to jest silny sojusz. Druga rzecz, możemy czuć się bezpieczni dlatego, że dokonujemy ogromnych zakupów uzbrojenia i wzmocnienia polskiej armii - zapewniał w Polskim Radiu 24 Maciej Wąsik, wiceminister w resorcie spraw wewnętrznych i administracji. - Przypomnę że polski rząd a później Sejm przyjęły ustawę o obronie ojczyzny, która niezwykle wzmacnia wydatki na uzbrojenie i ustanawia liczniejszą polską armię - dodał.
Ostrzał w obwodzie charkowskim
W ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie ostrzelały miejscowości na terenie czterech rejonów obwodu charkowskiego, podał szef lokalnych władz Ołeh Syniehubow. Odnotowano uszkodzenia budynków, nie było ofiar w ludziach.
Korek przy wjeździe na Krym zmniejszył się
Korek przy wjeździe na Most Krymski do wtorku rano zmniejszył się do czterech kilometrów - poinformował we wtorek rano na Telegramie Nikołaj Łukaszenka, minister transportu okupacyjnych władz Krymu. W niedzielę zator ciągnął się na 13 km. Zdaniem Łukaszenki na wjazd na półwysep czeka się ok. dwie godziny.
W ciągu doby Rosjanie 61 razy ostrzelali obwód zaporoski
W wyniku ostrzału ranny został jeden cywil - podaje Jurij Małaszko, gubernator obwodu zaporoskiego.
RIA: Obrona powietrzna powstrzymała ukraińską próbę przeprowadzenia ataku przy użyciu pięciu dronów
Informacje o udaremnieniu ataku na obiekty w Moskwie i obwodzie moskiewskim podało Ministerstwo Obrony Rosji. „Dziś rano udaremniona została próba przeprowadzenia ataku terrorystycznego przez reżim kijowski przy użyciu pięciu bezzałogowych statków powietrznych na obiekty w rejonie Moskwy i Nowej Moskwy” – czytamy w komunikacie. Zaznaczono, że cztery ukraińskie drony na terenie Nowej Moskwy zostały zniszczone przez systemy obrony powietrznej. Kolejne urządzenie zostało stłumione za pomocą walki elektronicznej i rozbiło się na terenie rejonu odincowskiego.
Rankiem Rosjanie ostrzelali Chersoń, dwie osoby nie żyją
Informacje takie podaje biuro prokuratora generalnego Ukrainy.
Mer Moskwy informuje o odparciu ataku dronów na Nową Moskwę i obwód moskiewski
Drony miały zostać odparte - jak podaje Siergiej Sobianin - przez siły obrony przeciwlotniczej. Sobianin podkreśla, że w wyniku ataku nikt nie ucierpiał. Mer Moskwa wskazuje, że stolicę atakowały "ukraińskie drony".
Rosyjska ambasada w USA oskarża amerykański wywiad o próbę werbowania rosyjskich dyplomatów
"Amerykańskie agencje wywiadu korzystają z (...) prowokacji przy rozwiązywaniu problemów życia codziennego, aby werbować rosyjskich dyplomatów" - informuje rosyjska ambasada w USA, na swoim kanale w serwisie Telegram.
Moskwa: 14 lotów skierowano na lotniska inne niż Wnukowo
Informacje takie podaje agencja TASS. Wcześniej pojawiły się doniesienia, ze Wnukowo miało być celem ataku dronów.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 231 030 żołnierzy, 4 059 czołgów, 7 908 pojazdów opancerzonych, 4 252 zestawy artyleryjskie, 647 wyrzutni rakiet, 394 zestawy przeciwlotnicze, 315 samolotów, 309 śmigłowców, 3 602 bezzałogowe statki powietrzne, 1 264 pociski manewrujące, 18 jednostek nawodnych, 6 843 pojazdy (w tym cysterny), 590 jednostek sprzętu specjalnego.
Z informacji agencji TASS wynika, że w rejonie Moskwy strącono co najmniej cztery drony
- Według wstępnych danych trzy drony zmierzały w kierunku Moskwy w różnym czasie. Środki walki radioelektronicznej zwalczyły dwa z nich nad Nową Moskwą, jeden nad obwodem kałuskim - mówi rozmówca agencji. Czwarty dron spadł na terenie obiektu wojskowego w pobliżu Moskwy.
Czytaj więcej
Dwa drony zostały zwalczone przez środki walki elektronicznej nad Nową Moskwą, przedmieściami moskiewskiej stolicy - informuje agencja TASS, powołując się na rosyjskie służby.
500 policjantów zapowiedzianych przez szefa MSWiA, będzie na polsko-białoruskiej granicy we wtorek
– Przejazd pół tysiąca funkcjonariuszy na granicę rozłożyliśmy na dwa dni, i już się rozpoczął. Do wtorku będziemy w pełni skompletowani – mówi nam komendant główny policji Jarosław Szymczyk.
Czytaj więcej
W ciągu dwóch dni na granicę z Białorusią dotrze pół tysiąca policjantów. Są ściągani z całego kraju.
W obwodzie sumskim rozległ się alarm powietrzny
Obwód ma być atakowany przy użyciu dronów-kamikadze.
„Rzeczpospolita” obserwowała, jak Brytyjczycy produkują pociski CAMM
Siły Zbrojne RP to dziś jeden najważniejszych klientów Europejskiego Domu Rakietowego MBDA UK. Już zawarte kontrakty na naprowadzane radarowo przeciwlotnicze rakiety przechwytujące CAMM, brytyjskie wyrzutnie iLouncher do montowania na polskich jelczach i logistyczne know-how ich operacyjnego wykorzystywania w tarnowskich zestawach przeciwlotniczych polskiej konstrukcji Pilica+, a także błyskawicznie integrowanych w ramach pierwszych systemów obrony powietrznej Mała Narew kosztowały polski budżet ponad 10 mld zł.
Czytaj więcej
Warte dziesiątki miliardów złotych superpociski CAMM pomogą zatrzymać iskandery i skrzydlate kalibry potencjalnych agresorów ze Wschodu. „Rzeczpospolita” obserwowała, jak Brytyjczycy produkują rakiety w fabryce w Bolton.
"Le Monde": Niemcy odnieśli wrażenie, że Francji w sprawie Ukrainy było bliżej do Polski niż do Niemiec
Ścisłe współdziałanie tych dwóch ostatnich państw i tak jest teraz niemożliwe, ponieważ w kampanii wyborczej PiS obrał Berlin za główny cel ataków. Co prawda w poniedziałek do Polski przyjechał Pistorius, aby zobaczyć, jak służą tu niemieckie baterie Patriot, jednak w tym samym czasie „Spiegel” doniósł, że oba kraje nie mogą porozumieć się w sprawie budowy zakładów naprawy czołgów Leopard walczących w siłach zbrojnych Ukrainy. Zdaniem tygodnika polskie władze wolą nie iść na taki sukces w relacjach z Berlinem - pisze w "Rzeczpospolitej" Jędrzej Bielecki.
Czytaj więcej
Emmanuel Macron odwołał pierwszą od ćwierć wieku wizytę państwową za Renem z powodu zamieszek. Jednocześnie znika też okazja na pogodzenie się Francji i Niemiec.
Pojawiają się doniesienia o ataku drona na obiekt wojskowy w obwodzie moskiewskim
Zaatakowane miało zostać też lotnisko Wnukowo w Moskwie - informują rosyjskie media, cytowane przez białoruską telewizję NEXTA.
Ukraińskie Siły Powietrzne przeprowadziły 16 uderzeń na Rosjan w ciągu doby
Informacje takie przekazuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Z jego komunikatu wynika też, że w ciągu doby ukraińska artyleria i wojska rakietowe ostrzelały trzy zestawy przeciwlotnicze, dwa zgrupowania rosyjskich wojsk, 26 jednostek artylerii na pozycjach ogniowych i stację walki radioelektronicznej.
Blogerzy wojskowi z Rosji apelują, by łodzie zabrane przemytnikom wzmocniły rosyjskie wojska na Ukrainie
"Jeden z rosyjskich blogerów wojskowych wezwał do odtworzenie flotylli rzecznej 'Dniepr', która była aktywna w latach 1735-1739 oraz 1787-1792, a także w czasie wojen Rosji z Turcją, w czasie rosyjskiej wojny domowej i w czasie II wojny światowej" - pisze think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną. Zdaniem tego blogera zgrupowanie "Dniepr" może być wzmocnione zwykłymi, cywilnymi łodziami.
Czytaj więcej
Ukraińcy atakowali 3 lipca na co najmniej czterech odcinkach frontu - wynika z najnowszego raportu think tanku z USA, Instytutu Studiów nad Wojną (ISW), opisującego przebieg ukraińskiej kontrofensywy.
Szanghajska Organizacja Wojskowa poszerza swoją zachodnią flankę
Członkami organizacji, która jest obecnie platformą polityczną, ale może w przyszłości przekształcić się w sojusz wojskowy, są Rosja, Indie i Chiny. Dziś pełnoprawnym członkiem SOW zostanie Iran, a organizacja rozpocznie też proces poszerzania o Białoruś.
Czytaj więcej
Przywódcy państw Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SOW) spotykają się we wtorek, na wirtualnym szczycie, którego gospodarzem jest premier Indii, Narendra Modi. W szczycie uczestniczyć będą m.in. prezydent Rosji, Władimir Putin i prezydent Chin, Xi Jinping.
Szef MSZ Ukrainy: Szkolenie naszych pilotów na F-16 nie zaczęło się zgodnie z planem
Dmytro Kułeba, szef MSZ Ukrainy, na antenie ukraińskiej telewizji mówił, że szkolenie ukraińskich pilotów z obsługi myśliwców F-16 miało rozpocząć się w czerwcu, ale się nie rozpoczęło. - To znaczy, że harmonogram szkolenia zaczyna się zmieniać - dodał podkreślając, że może to oznaczać, iż ostateczna data przekazania zachodnich myśliwców Ukrainie może ulec zmianie.
Zełenski: Europa może być chroniona przed jakąkolwiek agresją tylko z Ukrainą w NATO
W swoim wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski przekonywał, że Europa może być chroniona przed agresją "tylko z Ukrainą i tylko z Ukrainą w NATO". - Dlatego musimy osiągnąć bezpieczną pewność co do naszej przyszłości w Sojuszu. Wtedy Rosja będzie musiała skupić się na swoim państwie - wreszcie o siebie zadbać, a nie o jakąś ekspansję - mówił Zełenski.
W nocy w kilku obwodach Ukrainy ogłoszono alarm powietrzny
Alarm obowiązywał w obwodach: kijowskim, sumskim, czernihowskim, połtawskim, zaporoskim i donieckim.
Przed północą trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,9 nawiedziło Dagestan
Hipocentrum trzęsienia ziemi znajdowało się na głębokości 8 km, w rejonie Morza Kaspijskiego.
Władimir Putin weźmie udział w zdalnym szczycie Szanghajskiej Organizacji Współpracy
W szczycie wezmą udział przywódcy Indii, Kazachstanu, Kirgistanu, Chin, Pakistanu, Tadżykistanu i Uzbekistanu, a także przywódcy państw-obserwatorów (Białorusi, Iranu i Mongolii. Przemówienie wygłosi prezydent Turkmenistanu, występujący w charakterze gościa, a także sekretarz generalny ONZ, Antonio Guterres. W czasie szczytu szczególna uwaga ma być przywiązana do rozszerzenia Organizacji. Szczyt ma skutkować zakończeniem procedury dołączania do organizacji przez Iran i rozpoczęciem procedury dołączania do organizacji przez Białoruś.
W Chimkach, na przedmieściach Moskwy, płonie była fabryka mebli
Ogień objął 2,3 tys. m2. W budynku płoną farby i lakiery. Z ogniem walczy 90 strażaków i 33 sztuki sprzętu.
Rosyjska armia informuje o ataku na wojskowy konwój w rejonie iziumskim obwodu charkowskiego
Ze słów szefa centrum prasowego Zgrupowania Wojsk "Zachód", Siergieja Żybińskiego wynika, że wskutek ostrzału przez rosyjską artylerię rakietową zniszczonych zostało pięć wyrzutni rakiet "Huragan".
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Mer okupowanego Melitopola, Iwan Fedorow twierdzi, że w mieście, w którym pozostało 60-70 tys. cywilnych mieszkańców, obecnie więcej jest rosyjskich żołnierzy niż cywilów.