Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski w wieczornym wystąpieniu mówił, że Europa może być bezpieczna tylko z Ukrainą w NATO.
Kończymy relację
O najnowszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
Pożar w podmoskiewskich Chimkach
Rosyjskie media podają, że pożar, który wybuchł w magazynie mebli, objął 400 m kwadatowych.
Czytaj więcej
W miejscowości Chimki w obwodzie moskiewskim płonie magazyn mebli. W ciągu kilku godzin ogień rozprzestrzenił się na 2,3 tys. metrów kwadratowych. Nad terenem objętym przez ogień samoloty podchodzą do lądowania na lotnisku Szeremietiewo.
Minister spraw zagranicznych Ukrainy: Przesuwa się harmonogram szkoleń na F-16
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba powiedział, że "jeden z krajów" obiecał Ukrainie w zeszłym miesiącu rozpocząć szkolenie Ukraińców na myśliwcach F-16, ale z powodu błędu w obliczeniach tak się nie stało.
Kuleba przyznał, że wcześniej był przekonany, że Ukraina otrzyma myśliwce „w pierwszych miesiącach przyszłego roku”, biorąc pod uwagę, że szkolenie F-16 miało rozpocząć się w czerwcu.
- Szkolenie nie rozpoczęło się w czerwcu. Oznacza to, że harmonogram zaczyna się przesuwać… Obecnie pracujemy ze wszystkimi zaangażowanymi stronami, ze wszystkimi krajami uczestniczącymi w koalicji lotniczej, aby maksymalnie przyspieszyć ten proces - powiedział.
- Była obietnica rozpoczęcia szkolenia w czerwcu z jednego z krajów, teraz mówią, że kontynuują przygotowania do rozpoczęcia szkolenia, pomylili się w obliczeniach, potrzebują więcej czasu Ale nie mamy czasu, więc przyspieszamy wszystko do granic możliwości – podsumował Kułeba.
Stoltenberg wciąż szefem NATO? Decyzja jutro
Stoltenberg powiedział w lutym, że nie zabiega o przedłużenie kontraktu. Ale członkowie NATO, w związku z brakiem konsensusu w sprawie jego następcy, poprosili Norwega o zgodę na pozostanie na stanowisku na kolejną kadencję.
Czytaj więcej
Członkowie NATO mają we wtorek zdecydować o przedłużeniu kadencji sekretarza generalnego Jensa Stoltenberga o kolejny rok - informuje Reuters powołując się na czterech dyplomatów.
Ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła ponad 3 tys. rosyjskich pocisków
- Żołnierze przeciwlotniczych oddziałów rakietowych Sił Powietrznych Ukrainy zestrzelili już ponad 3000 rosyjskich celów, co uratowało tysiące Ukraińców i uratowało setki obiektów infrastruktury krytycznej - powiedział w wieczornym wystąpieniu Wołodymyr Zełenski.
Zestrzelono 3000 celów: ponad 180 samolotów, ponad 130 helikopterów, prawie 40 pocisków balistycznych i ponad 1000 pocisków manewrujących, ponad 1600 różnych typów dronów.
Turcja wciąż daleka od akceptacji Szwecji w NATO
Turcja twierdzi, że zmiana ustawodawstwa w Szwecji była „bez znaczenia”, skoro zwolennicy PKK wciąż organizują protesty w kraju i palą Koran.
Czytaj więcej
Żaden kraj nie może nawiązać przyjaźni z Turcją, pozwalając terrorystom na demonstracje na centralnych placach jego miast - powiedział w poniedziałek prezydent Recep Tayyip Erdogan.
Kolejnych 13 firm opuściło rosyjski rynek
W czerwcu rosyjski rynek opuściło kolejnych 13 międzynarodowych firm, w tym Grupa Michelin, jeden z największych na świecie producentów opon samochodowych, niemiecka firma Bosch oraz amerykański koncern chemiczny 3M.
Według ekspertów Kijowskiej Szkoły Ekonomicznej, na koniec czerwca 2023 r. rosyjski rynek opuściły już firmy z 35 krajów i 39 sektorów gospodarki: większość z nich miała centrale w USA, Niemczech, Finlandii, Wielkiej Brytanii i Francji i pracowała w przemyśle motoryzacyjnym, energetycznym, naftowym i gazowym, elektronicznym, dóbr konsumpcyjnych i odzieży, przemyśle spożywczym i napojów.
Ukraina otrzymała drugą transzę w wysokości 890 mln USD od MFW
Do tej chwili Ukraina otrzymała już od MFW 3,59 mld dol., a łączne dofinansowanie programu to 15,6 mld dol.
Zełenski: Ukraińska obrona powietrzna powinna stać się podstawą europejskiej tarczy powietrznej
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że Ukraina nie ma jeszcze wystarczającej liczby systemów obrony powietrznej do ochrony całego terytorium i zestrzelenia wszystkich celów wroga, a wróg to wykorzystuje.
Zełenski dodał, że Ukraina działa na rzecz zwiększenia obrony przeciwlotniczej.
- Celem jest, aby ukraińska tarcza powietrzna mogła chronić całe nasze terytorium przed rosyjskim terrorem, a w przyszłości stać się podstawą europejskiej tarczy powietrznej. Jest to absolutnie konieczne i absolutnie możliwe - powiedział prezydent.
Władze Rostowa nad Donem oszacowały szkody wyrządzone przez Grupę Wagnera
Władze Rostowa oszacowały szkody wyrządzone miastu przez najemników na 92,5 mln rubli
Ambasador USA w Rosji spotkała się z zatrzymanym dziennikarzem "Wall Street Journal"
"Ambasador Lynne Tracy spotkała się dziś z Evanem Gershkovichem w więzieniu Lefortowo w Moskwie. To był pierwszy raz, od 17 kwietnia, kiedy urzędnicy ambasady USA uzyskali dostęp konsularny. Ambasador Tracy informuje, że pan Gershkovich jest w dobrym zdrowiu i pozostaje silny pomimo okoliczności” – powiedział rzecznik Departamentu Stan.
Ambasada USA „będzie nadal zapewniać wszelkie odpowiednie wsparcie panu Gerszkowiczowi i jego rodzinie i oczekujemy, że władze rosyjskie zapewnią stały dostęp konsularny” – dodał rzecznik.
Gershkovichowi grozi proces o szpiegostwo.
Władze Moskwy proponują deweloperom umowy z miastem w zamian za znalezienie "ochotników"
- Jest to zawsze formułowane za pomocą słowa "prośba", "podpisano dekret" - mówił rozmówca z moskiewskiego sektora budowlanego, cytowany przez niezależny portal "Wiorstka". - W ogóle nie ma zwyczaju stawiania ultimatum. Nie ma czegoś takiego: ty nam dajesz to, my ci to. Ale wszyscy wszystko rozumieją...
Czytaj więcej
Władze miasta zaproponowały co najmniej dwóm dużym firmom deweloperskim znalezienie w swoich strukturach kilkudziesięciu ochotników, którzy zgodziliby się podpisać kontrakt na służbę wojskową i udać się do strefy walk na Ukrainie - pisze niezależny rosyjski portal "Wiorstka" (Układ).
Wiceminister obrony Hanna Maliar: Sytuacja pod Bachmutem jest znowu bardzo trudna
- Sytuacja zmienia się bardzo szybko, a kontrola nad tymi samymi pozycjami może zostać utracona i przywracane dwa razy dziennie - powiedziala Maliar.
Dodała, że na południowej flance w pobliżu Bachmutu w rejonie Kleszczewki Siły Zbrojne Ukrainy „walczą, ale posuwają się naprzód”, a na północnej flance toczą się walki.
Wcześniej rzecznik Wschodniej Grupy Sił Zbrojnych Ukrainy Serhij Czerewaty powiedział, że na froncie we wschodniej Ukrainie walczyło około 180 tys. żołnierzy rosyjskich, z czego 50 tys. skoncentrowano pod Bachmutem.
Węgry domagają się kolejnego zwolnienia z sankcji
Rząd Viktora Orbana zwrócił się do Unii Europejskiej o przedłużenie o rok zwolnienia z sankcji. Dzięki temu słowacka spółka-córka węgierskiego MOL będzie mogła dostarczać do Czech produkty z rosyjskiej ropy.
Czytaj więcej
Rząd Viktora Orbana zwrócił się do Unii Europejskiej o przedłużenie o rok zwolnienia z sankcji. Dzięki temu słowacka spółka-córka węgierskiego MOL będzie mogła dostarczać do Czech produkty z rosyjskiej ropy.
Scholz rozmawiał telefonicznie z Zełenskim
Rzecznik rządu Niemiec Steffen Hebestreit przekazał w komunikacie prasowym, że Scholz i Zełenski wezwali do przedłużenia umowy zbożowej ONZ, która wygasa 17 lipca.
Czytaj więcej
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz odbył w poniedziałek rozmowę telefoniczną z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, aby omówić „sytuację polityczną, wojskową i humanitarną na Ukrainie”.
Zaporoska Elektrownia Jądrowa
Ukraińska elektrownia jądrowa została ponownie podłączona do jedynej dostępnej rezerwowej linii energetycznej, 4 miesiące po jej odłączeniu. Sytuacja energetyczna tego obiektu pozostaje jednak wyjątkowo niestabilna w związku z trającym konfliktem zbrojnym - poinformował szef IAEA Rafael Grossi.
Ukraina uznała Unilever za międzynarodowego sponsora wojny
Projekt Solidarności z Ukrainą (USP) w poniedziałek wzniósł gigantyczny billboard przed siedzibą główną angielsko-holenderskiej grupy konsumenckiej w Londynie ze zdjęciami rannych ukraińskich żołnierzy – pozujących w stylu reklamy marki kosmetycznej Dove – oraz hasłem: „Pomagamy finansować rosyjską wojnę na Ukrainie."
Unilever znalazł się w poniedziałek na liście sponsorów wojny obok takich firm jak Procter & Gamble (P&G), największy na świecie producent chemii gospodarczej i środków higieny osobistej oraz francuska grupa supermarketów Leroy Merlin.
Wszystko to po tym, jak w Rosji weszło w życie prawo, które zobowiązuje wszystkie duże firmy działające w tym kraju do bezpośredniego udziału w działaniach wojennych.
W nadchodzących tygodniach na Ukrainę przybędą dziesiątki leopardów
Chodzi o Leopardy 1A5. W lutym Berlin zapowiedział dostarczenie do Kijowa nawet 180 takich czołgów.
Zginął jeden z dowódców oddziału sił specjalnych Kadyrowa „Achmat” Jewgienij Pisarenko
Apti Alaudinow, dowódca oddziału "Achmat", poinformował o tym na Telegramie.
Nie podał szczegółów śmierci Pisarenki, który nosił pseudonim „Bolszoj”. O śmierci Pisarenki pisało też wiele rosyjskich mediów.
Pisarenko zgłosił się do wojska na ochotnika na początku inwazji. Został mianowany dowódcą oddziału sił specjalnych w ramach "Achmatu".
Wcześniej Pisarenko służył przez wiele lat w stawropolskim OMON-ie, gdzie awansował do stopnia podpułkownika.
UE chce przekazać zamrożony rosyjski majątek Ukrainie
Unia zamroziła rosyjskie aktywa o wartości 207 mld euro. Teraz może wykorzystać dochody z nich na pomoc Ukrainie. To ponad 3 mld euro rocznie.
Czytaj więcej
Unia zamroziła rosyjskie aktywa o wartości 207 mld euro. Teraz może wykorzystać dochody z nich na pomoc Ukrainie. To ponad 3 mld euro rocznie.
Szwajcaria przeznaczy ponad 6 mln dolarów na odbudowę 30 szkół na Ukrainie
Szef Komitetu Wojskowego NATO: Nie należy krytykować tempa ukraińskiej kontrofensywy
- Kontrofensywa to niezwykle złożona operacja, a sposób jej przeprowadzenia przez Ukraińców zasługuje na pochwałę - powiedział szef Komitetu Wojskowego NATO admirał Rob Bauer.
Dodał, że nie należy ani krytykować, ani wywierać presji na ukraińskie wojsko w kwestii tempa kontrofensywy. - To dla nich bardzo, bardzo trudny czas - powiedział Bauer.
Ambasadorka USA w Rosji otrzymała pozwolenie na spotkanie z
Po wielokrotnych prośbach USA Lynne M. Tracy, ambasador USA w Rosji, uzyskała pozwolenie na spotkanie z uwięzionym reporterem Wall Street Journal Evanem Gershkovichem
Gershkovich jest od marca przetrzymywany w Rosji w związku z podejrzeniem o szpiegostwo.
Departament Stanu USA formalnie uznał Gershkovitza za „bezprawnie przetrzymywanego”, a administracja Bidena wcześnie odrzuciła stawiane mu zarzuty jako „śmieszne”.
Rosja narzuciła wybory w zaanektowanych ukraińskich terytoriach
Z inicjatywą przeprowadzenia wyborów lokalnych wystąpili powołani przez Rosję gubernatorzy czterech regionów, zaanektowanych w wyniku referendów, uznawanych przez Zachód za nielegalne.
Czytaj więcej
Dziesiątego września odbędą się wybory lokalne w czterech ukraińskich regionach kontrolowanych przez Moskwę - poinformowała w poniedziałek szefowa Centralnej Komisji Wyborczej Ella Panfiłowa.
Dowódca rosyjskiej marynarki wojennej spotkał się z chińskim ministrem obrony
Dowódca rosyjskiej marynarki wojennej Nikołaj Jewmenow spotkał się w Pekinie z chińskim ministrem obrony Li Shangfu – poinformowała państwowa agencja informacyjna TASS.
Rozmawiali o wzmocnieniu współpracy na Pacyfiku.
Cztery drony-kamikadze uderzyły dziś w cele w mieście Sumy
W wyniku ataku jedna osoba zginęła, a cztery zostały ranne.
Gen. Walerij Załużny dziękuje żołnierzom wojsk rakietowej obrony przeciwlotniczej za niszczenie celów nad Ukrainą.
"Każdy zniszczony wrogi cel to uratowane ludzkie życie" - napisał głównodowodzący ukraińskiej armii na swoim kanale w serwisie Telegram w dniu święta wojsk rakietowej obrony przeciwlotniczej.
Rosyjski resort obrony podał dane o ukraińskich stratach
Ze słów rzecznika Ministerstwa Obrony Rosji, gen. Igora Konaszenkowa wynika, że od 24 lutego 2022 roku Rosja straciła na Ukrainie 446 samolotów, 240 śmigłowców, 4 873 bezzałogowe statki powietrzne, 426 zestawy przeciwlotnicze, 10 490 czołgów i innych pojazdów opancerzonych, 1 134 wyrzutnie rakiet, 5 313 zestawów artyleryjskich i moździerzy oraz 11 385 jednostek specjalnego sprzętu wojskowego.
W Warszawie odbędzie się spotkanie w sprawie odbudowy i ochrony ukraińskich zabytków
Konferencja „Filling Blind Spots. Placing Ukraine on Europe’s Cultural Map” odbędzie się od 3 do 6 lipca w Forcie Sokolnickiego w Warszawie. Gościem będzie wiceminister kultury Ukrainy Anastasia Bondar.
Czytaj więcej
W stolicy Polski odbędzie się spotkanie z przedstawicielami ponad 40 ukraińskich muzeów. Uczestnicy konferencji będą debatowali jak wspierać ukraińskie placówki kulturalne w obliczu rosyjskiej agresji.
Zełenski: Zakończenie wojny oznacza odzyskanie Krymu
Prezydent Ukrainy przekazał, że tylko odzyskanie kontroli nad okupowanym przez Rosję półwyspem będzie oznaczało zwycięstwo jego kraju.
Czytaj więcej
Reakcja Władimira Putina na zbrojny bunt Grupy Wagnera była "słaba", a rosyjski prezydent traci kontrolę nad własnym narodem - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla CNN.
Przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO chwali Ukrainę za ostrożnie prowadzoną ofensywę
- Taki rodzaj operacji jest skrajnie trudny i uważam, że sposób w jaki Ukraińcy to robią jest godny pochwały - mówił przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO, adm. Rob Bauer, o ukraińskiej kontrofensywie.
Czytaj więcej
Ukraińska kontrofensywa napotyka na trudności, ze względu na pola minowe i inne przeszkody, ale ukraińskie siły czynią słusznie przeprowadzając ją ostrożnie - twierdzi admirał Rob Bauer z holenderskich Sił Zbrojnych, przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO.
Indie bez skrupułów kupują rosyjska ropę
Kreml daje duże rabaty na zakup ropy typu Urals.
Czytaj więcej
Rabat na ropę marki Urals wyniósł w czerwcu blisko 19,5 dolara za baryłkę. Najwięcej korzystają na tym Indie. W czerwcu dzienne dostawy ropy z Rosji do Indii wzrosły do 2,2 miliona baryłek dziennie.
Jedna ofiara ataku drona na budynek mieszkalny w Sumach
Do ataku doszło w poniedziałek, przed południem.
Ociepa: Mało prawdopodobne, że Rosja użyje broni jądrowej, ale nie możemy całkowicie tego wykluczyć
Wiceszef MON stwierdził w radiowej „Trójce”, że Władimir Putin, atakując Ukrainę, popełnił błąd strategiczny. Jak ocenił, jest on początkiem końca jego rządów. - W związku z tym będziemy obserwowali szereg działań, zwrotów akcji, często chaotycznych. Nie zmienia to faktu, że choć nie możemy całkowicie wykluczyć użycia przez niego broni jądrowej, to jest to mało prawdopodobne - stwierdził Marcin Ociepa.
Czytaj więcej
Deklaracja Federacji Rosyjskiej i jej działania zmierzające do przemieszczenia broni jądrowej na terytorium Białorusi stanowią właśnie taki kontekst, który każe zasygnalizować naszym adwersarzom, że my również możemy się o taką broń starać - powiedział w radiowej „Trójce" wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa.
Siergiej Szojgu zapewnił, że próba buntu Jewgienija Prigożyna nie wpłynęła na realizację zadań rosyjskiej armii na Ukrainie
- Prowokacja nie wpłynęła na działania zgrupowania jednostek. Żołnierze odważnie (...) kontynuowali realizację zadań im przydzielonych - mówił Szojgu na posiedzeniu kierownictwa resortu obrony. Według Szojgu "próba zdestabilizowania sytuacji w Rosji" nie powiodła się "głównie ze względu na to, że personel Sił Zbrojnych Rosji wykazał się wiernością przysiędze i obowiązkowi.
Rosjanie twierdzą, że zniszczyli 16 czołgów leopard
Minister obrony Rosji przekonywał, że rosyjska armia zniszczyła w czasie walk w południowej części obwodu donieckiego, w obwodzie zaporoskim i na kierunku donieckim 16 czołgów Leopard. Jak wyliczał minister obrony Rosji na tych kierunkach Rosjanie zniszczyli 15 ukraińskich samolotów, trzy śmigłowce, 920 pojazdów opancerzonych i 16 czołgów Leopard". Szojgu dodał, że Rosjanie zniszczyli już "niemal tyle czołgów Leopard ile dostarczyły Ukrainie Polska i Portugalia". Polska przekazała Ukrainie 14 czołgów Leopard 2A4.
Czytaj więcej
Na południu Ukrainy ukraińska armia prowadzi działania ofensywne, a na wschodzie - ofensywne i defensywne - oświadczyła wiceminister obrony Ukrainy, Hanna Malar, we wpisie na swoim koncie w serwisie Telegram. Tymczasem minister obrony Rosji informuje o "poważnym zredukowaniu potencjału ofensywnego ukraińskiej armii".
Zełenski: Ostatni tydzień był trudny, ale robimy postępy
"Idziemy naprzód, krok po kroku! Dziękuję wszystkim, którzy bronią Ukrainy, wszystkim, którzy prowadzą tę wojnę do zwycięstwa Ukrainy!" - napisał prezydent Ukrainy
Siergiej Szojgu: Oczekiwania wobec zachodniej broni okazały się przesadzone
Minister obrony Rosji, Siergiej Szojgu, podczas posiedzenia kierownictwa resortu obrony stwierdził, że rosyjska armia redukuje potencjał ofensywny Sił Zbrojnych Ukrainy, które w ramach prowadzonej kontrofensywy "nie osiągnęli celów na żadnym kierunku", a "oczekiwania wobec zachodniej broni okazały się przesadzone".
Putin poinformowany o planach zamachu na szefa okupacyjnych władz Krymu
Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla oświadczył, że Władimir Putin został poinformowany o zatrzymaniu obywatela Rosji, który - jak twierdzi FSB - miał zostać zwerbowany przez wywiad Ukrainy i przygotowywał zamach na szefa okupacyjnych władz Krymu, Siergieja Aksjonowa. - Aksjonow to prawdziwy wojownik. Oczywiście to go nie zastraszy - dodał Pieskow.
Rosjanie i kolaboranci uciekają na Krym
Korek na Moście Krymskim wciąż długi. Kto może ucieka przed ukraińska kontrofensywą.
Czytaj więcej
Na wjazd na Most Krymski ludzie czekają w upale już ponad 8 godzin. Okupacyjne władze Krymu twierdzą, że sytuacja jest związana z „sezonem wakacyjnym”.
Żołnierze ukraińskiej piechoty morskiej strącili rosyjski śmigłowiec Ka-52 w czasie walk na południu
W czasie walk na kierunku berdiańskim, na południu Ukrainy, żołnierze 36. Samodzielnej Brygady Piechoty Morskiej strącili rosyjski śmigłowiec Ka-52 za pomocą pocisku przeciwpancernego Javelin.
Kijów: zyski z handlu z Rosją powinny iść na odbudowę Ukrainy
Shell nadal handluje rosyjskim gazem i ropa naftową.
Czytaj więcej
Shell nadal handluje rosyjskim gazem i to ponad rok po tym, jak obiecał wycofać się z rosyjskiego rynku energii.
W obwodzie sumskim ogłoszono alarm powietrzny
W Sumach słychać eksplozje, które mają być efektem aktywności obrony powietrznej - informuje mer miasta, Ołeksandr Łysenko.
Hiszpania rozmieści zestawy przeciwlotnicze NASAMS w Wilnie w czasie szczytu NATO
Informacje takie przekazała hiszpańska ambasada na Litwie. Hiszpańska jednostka uzbrojona w zestawy NASAMS trafi na Litwę z Łotwy (jednostka ta jest częścią międzynarodowego batalionu stacjonującego na Łotwie).
Jens Stoltenberg spotka się dziś z szefem MSZ Wielkiej Brytanii, Jamesem Cleverlym
Na razie nie przewiduje się konferencji prasowej po ich spotkaniu.
Szef okupacyjnych władz Krymu miał być celem zamachu przygotowywanego przez SBU
Zwerbowany przez SBU Rosjanin miał umieścić ładunek wybuchowy w samochodzie, który potem miał być użyty w ataku na kolumnę, którą poruszał się Siergiej Aksjonow.
Czytaj więcej
Federalna Służba Bezpieczeństwa poinformowała o zatrzymaniu obywatela Rosji, który miał planować zamach na szefa okupacyjnych władz Krymu, Siergieja Aksjonowa.
Korek na Moście Krymskim ma 13 km
Rosyjskie władze lokalne informują, że korek samochodów wjeżdżających na Krym z Kraju Krasnodarskiego ma 13 km. Wolontariusze rozprowadzają wodę wśród kierowców samochodów i ich pasażerów oczekujących w korku.
Siły Powietrzne Ukrainy podały, jakie straty zadała Rosjanom ukraińska obrona przeciwlotnicza
Płk Jurij Ihnat, rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy, poinformował, że od początku wojny na Ukrainie ukraińska obrona przeciwlotnicza strąciła 185 rosyjskich samolotów, 140 śmigłowców, ponad 1 000 pocisków manewrujących i 1 500 dronów.
Siły Powietrzne Ukrainy są gotowe na przyjęcie myśliwców F-16
Płk Jurij Ihnat, rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy poinformował, że Siły Zbrojne Ukrainy są gotowe do rozpoczęcia procesu przyjmowania zachodnich myśliwców (przede wszystkim F-16). Ukraińskie Siły Powietrzne zatwierdziły już listę pilotów, którzy mają wziąć udział w szkoleniu z obsługi tych myśliwców.
Wagnerowcy na miesiąc zawieszają rekrutację
Prywatna firma wojskowa Jewgienija Prigożyna, Grupa Wagnera, zawiesza rekrutację na miesiąc, przenosząc działalność na Białoruś - poinformował w niedzielę kanał w serwisie Telegram powiązany z Prigożynem.
Czytaj więcej
Należąca do Jewgienija Prigożyna Grupa Wagnera ogłosiła zawieszenie rekrutacji nowych najemników w Rosji, tłumacząc to przeprowadzką na Białoruś i zaprzestaniem udziału w wojnie przeciwko Ukrainie.
FSB informuje o udaremnieniu zamachu na szefa władz okupacyjnych Krymu
Siergieja Aksjonowa chciał - według FSB - zabić obywatel Rosji, urodzony w 1988 roku, który "został zwerbowany przez SBU i przeszedł szkolenie z prowadzenia działalności rozpoznawczej i dywersyjnej, w tym z używania materiałów wybuchowych".
Alarm lotniczy dla wschodniej Ukrainy
Dla kilku regionów południowej i wschodniej Ukrainy, w tym Dniepropietrowska, Chersonia, Charkowa i Sumy, ogłoszono alarm lotniczy.
Rosjanie nie planuje mobilizacji po wycofaniu z frontu najemników Prigożyna
- Nie ma potrzeby kolejnej fali mobilizacji w Rosji, pomimo utraty Grupy Wagnera z linii frontu - cytuje państwowa agencja TASS generała Andrieja Kartapołowa.
Kartapołow, który jest przewodniczącym rosyjskiego komitetu obrony, powiedział, że prezydent Putin "jasno, zrozumiale i konkretnie" przekazał mu, że dalsza mobilizacja nie jest konieczna ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.
Ukraina w NATO. Rosja mówi o zagrożeniu dla państwa
Były prezydent Dmitrij Miedwiediew uważa, że potencjalne przystąpienie Ukrainy do sojuszu stanowiłoby zagrożenie dla Rosji.
Czytaj więcej
Zastępca przewodniczącego Rady Bezpieczeństwa Rosji Dmitrij Miedwiediew przekonuje, że możliwość przyjęcia Ukrainy do NATO jest dla Rosji zagrożeniem, które kraj wyeliminować.
W ciągu doby w wyniku ostrzału obwodu donieckiego zginęły dwie osoby
Informacje takie przekazuje gubernator obwodu, Pawło Kyryłenko.
W ciągu doby ukraińskie lotnictwo zaatakowało 12 razy zgrupowania Rosjan
Informacje takie podaje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Ukraińskie lotnictwo miało zaatakować m.in. 27 zestawów artyleryjskich na pozycjach ogniowych oraz dwa zestawy przeciwlotnicze.
Co ze wspólnym centrum naprawy czołgów Leopard? Warszawa i Berlin nie mogą się porozumieć
Oprócz kwestii finansowych, problemem na drodze uruchomienia bazy serwisowej dla ukraińskich czołgów ma być również polityka.
Czytaj więcej
Aby utrzymać czołgi dostarczone do Kijowa w gotowości bojowej, centrum naprawcze miało zostać otwarte w Polsce już pod koniec maja. Do tej pory Niemcy i Polska nie były w stanie osiągnąć porozumienia. Sprawa nie dotyczy tylko kwestii finansowych - informuje "Spiegel".
W nocy z niedzieli na poniedziałek rosyjska artyleria ostrzelała Marganiec i Nikopol
W wyniku ostrzału ranna została 86-letnia kobieta - podaje Serhij Łysak, gubernator obwodu dniepropietrowskiego.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego 2022 roku Rosjanie mieli stracić na Ukrainie ok. 230 260 żołnierzy, 4 057 czołgów, 7 899 pojazdów opancerzonych, 4 220 zestawów artyleryjskich, 641 wyrzutni rakiet, 391 zestawów przeciwlotniczych, 315 samolotów. 309 śmigłowców, 3 573 bezzałogowe statki powietrzne, 1 264 pociski manewrujące, 18 jednostek nawodnych, 6 834 pojazdy (w tym cysterny) i 590 jednostek sprzętu specjalnego.
W nocy Rosjanie wysłali 17 dronów-kamikadze przeciwko celom na Ukrainie
Ukraińska obrona powietrzna strąciła 13 dronów - podaje Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy.
ISW: Doniesienia o sukcesach Ukraińców w walkach w Donbasie
Think tank zauważa też, że jeden z rosyjskich blogerów wojskowych twierdzi, że Ukraińcy uzyskali zdobycze w rejonie Kliszczijiwki (7 km na południowy zachód od Bachmutu). Ukraińcy mieli poczynić też postępy w rejonie Wołodymiriwki (12 km na południowy wschód od Wuhłedaru), w zachodniej części obwodu donieckiego.
Czytaj więcej
Ukraińskie siły miały prowadzić 2 lipca kontrofensywę na sześciu odcinkach frontu i osiągnęły zdobycze na niektórych z nich - pisze w swojej najnowszej analizie think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Rosyjskie dowództwo coraz bardziej niepokoi się sytuacją w zaporoskich stepach
W trzech miejscach ukraińska armia prowadzi tam uporczywe ataki na rosyjskie pozycje obronne. Walki są ciężkie – według Ukraińców wzdłuż całego frontu Rosjanie zaminowali ok. 20 tys. km kw. terenu.
Czytaj więcej
Na żadnym odcinku frontu ukraińska armia nie odniosła znaczącego sukcesu. Ale tam, gdzie czwarty tydzień atakuje, cały czas posuwa się do przodu.
Minister obrony Niemiec: Warunki zakończenia wojny mogą określić jedynie Ukraińcy
Będziemy wspierać Ukrainę tak długo, jak to konieczne, aby mogła się bronić przed brutalną napaścią ze strony Rosji i podyktować te warunki pokoju. W tym celu przekazujemy drugą co do wielkości pomoc wojskową na świecie zaraz po USA i największą pomoc wojskową w Europie, która obejmuje m.in. systemy obrony powietrznej, czołgi, sprzęt artyleryjski, logistykę, naprawy itp. - mówi Boris Pistorius, minister obrony Niemiec, w rozmowie z Jędrzejem Bieleckim.
Czytaj więcej
Dodatkowe wojska niemieckie w Polsce nie są potrzebne – uważa minister obrony RFN Boris Pistorius.
W okupowanym Lisiczańsku Rosjanie zamienili wszystkie placówki medyczne w szpitale wojskowe
Informacje takie przekazuje szef administracji wojskowej Lisiczańska, Wałerij Szybiko. Szybiko twierdzi też, że w mieście jest problem z dostępem do wody pitnej, ponieważ wody podziemne w mieście zostały skażone w wyniku walk toczących się w mieście.
Rosyjski hokeista miał szpiegować w Polsce dla pieniędzy i brać zapłatę w kryptowalutach
20-letni Rosjanin został zatrzymany 11 czerwca na Śląsku i aresztowany. W śledztwie Lubelskiego Wydziału ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie usłyszał zarzuty „udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz działania na rzecz obcego wywiadu przeciwko interesom RP" (grozi mu do dziesięciu lat).
Czytaj więcej
Podejrzany o szpiegowanie dla Rosji hokeista, Maksim S., zatrzymany przez ABW, był opłacany w kryptowalutach. Współpracę z rosyjskimi służbami miał podjąć z pobudek finansowych.
Okręt flagowy rosyjskiej Floty Pacyfiku wrócił do bazy we Władywostoku
Krążownik rakietowy Wariag, okręt flagowy Floty Pacyfiku i fregata Marszałek Szaposznikow wróciły do bazy Floty Pacyfiku we Władywostoku, po zakończeniu ćwiczeń na Oceanie Spokojnym - poinformowała służba prasowa Floty Pacyfiku.
Rosyjski senator przyznaje, że z Ukrainy do Rosji wywieziono 700 tys. dzieci
Grigorij Karasin, były wiceszef MSZ Rosji, na swoim kanale w serwisie Telegram napisał, że "w ostatnich latach 700 tys. dzieci znalazło schronienie w Rosji, uciekając przed bombardowaniami i ostrzałem w strefach konfliktu na Ukrainie".
Czytaj więcej
Rosja sprowadziła ok. 700 tys. dzieci ze strefy działań wojennych na Ukrainie na swoje terytorium - oświadczył senator Grigorij Karasin, członek rosyjskiej Rady Federacji (izba wyższa parlamentu).
Ołeksij Daniłow zapowiada oderwanie się Tatarstanu i Dagestanu od Rosji
- Przeanalizowaliśmy jak poszczególne regiony Rosji zareagowały na powstanie (Jewgienija) Prigożyna. W oparciu o to mogę powiedzieć jak Rosja będzie wyglądać po rozpadzie... - stwierdził Daniłow. - Tatarstan będzie oddzielnym krajem, Dagestan będzie oddzielnym krajem, który nie będzie miał nic wspólnego z Rosją. To są kolonie Federacji Rosyjskiej - dodał. Daniłow stwierdził też, że rebelia Prigożyna pokazała, iż "Rosja nie jest państwem", a "Zachód musi zrozumieć, że Rosja jest podzielona i nie ma siły, która mogłaby ją utrzymać".
Handlarz bronią, Wiktor But, kandydatem LDPR w wyborach lokalnych w Rosji
RIA podaje, cytując przedstawiciela LDPR, że But został wybrany na kandydata partii w wyborach do lokalnego parlamentu obwodu uljanowskiego w środkowej Rosji.
Czytaj więcej
Słynny handlarz bronią, Wiktor But, który w grudniu 2022 roku odzyskał wolność w wyniku wymiany więźniów między USA a Rosją (Rosjanie uwolnili wówczas amerykańską koszykarkę, Brittney Griner), wystartuje w wyborach lokalnych w Rosji z listy nacjonalistycznej Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji (LDPR).
W wyniku ran odniesionych w ostrzale Kramatorska zmarła ukraińska pisarka, Wiktoria Amelina
37-letnia Amelina została ranna 27 czerwca w wyniku ostrzału przez Rosjan restauracji w Kramatorsku przy użyciu pocisku Iskander. 1 lipca zmarła w szpitalu w Dnieprze. Amelina debiutowała w 2015 roku książką "Syndrom listopada, czyli Homo Compatiens" poświęconą wydarzeniom na Majdanie. W 2016 roku wydała książkę dla dzieci "Ktoś, czyli serce wody", a rok później - powieść "Dom dla Doma".
W ciągu tygodnia Rosjanie stracili na Ukrainie ok. 5 030 żołnierzy
Informacje takie przekazuje gen. Ołeksandr Pawliuk, wiceminister obrony Ukrainy. Z przekazywanych przez niego danych wynika, że między 26 czerwca a 2 lipca Rosjanie stracili 22 czołgi, 82 pojazdy opancerzone, 154 zestawy artyleryjskie, 13 wyrzutni rakiet i 5 zestawów przeciwlotniczych, a także 1 samolot, 85 bezzałogowych statków powietrznych, dwie rakiety manewrujące, 81 pojazdów (w tym cystern) i 31 jednostek specjalnego sprzętu wojskowego.
W okupowanym przez Rosjan Melitopolu jest więcej rosyjskich żołnierzy niż cywilów
Informacje takie przekazywał na antenie ukraińskiej telewizji ukraiński mer okupowanego Melitopola, Iwan Fedorow. Z jego słów wynikało, że w mieście pozostało ok. 60-70 tys. cywilnych mieszkańców, którzy twierdzą, że rosyjskich żołnierzy jest obecnie w mieście więcej niż cywilów. - Wróg wybrał Melitopol jako centrum logistyczne i dlatego jest tam tak wielu żołnierzy. To nie tylko ci, którzy są na froncie. Jest wiele osób odpowiedzialnych za tłumienie oporu - podkreślił Fedorow.
W obwodzie chmielnickim nad ranem rozległy się eksplozje
Jak informuje Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy eksplozje były wynikiem aktywności obrony przeciwlotniczej.
W nocy Rosjanie wystrzelili pociski Kalibr z wód Morza Czarnego
O zagrożeniu rakietowym informowało Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy.
Korek na Moście Krymskim zmniejszył się do 6 km
Minister Transportu okupacyjnych władz Krymu, Nikołaj Łukaszenko, poinformował, że korek na Moście Krymskim, od strony wjazdu z Kraju Krasnodarskiego, zmniejszył się do 6 km. Czas oczekiwania na wjazd na Krym wynosił - według stanu na godzinę 22 - do 4 godzin. Z kolei kolejka samochodów wyjeżdżających z Krymu liczyła 300 metrów, a czas oczekiwania na wyjazd wynosił ok. 20 minut.
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.