Kontrofensywa Ukrainy: Ukraińcy atakują na sześciu odcinkach frontu

Ukraińskie siły miały prowadzić 2 lipca kontrofensywę na sześciu odcinkach frontu i osiągnęły zdobycze na niektórych z nich - pisze w swojej najnowszej analizie think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Aktualizacja: 03.07.2023 07:03 Publikacja: 03.07.2023 06:53

Ukraiński żołnierz w okopie

Ukraiński żołnierz w okopie

Foto: Sztab Generalny armii Ukrainy

arb

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 495

ISW podaje, powołując się na komunikaty resortu obrony Rosji i inne rosyjskie źródła, że Ukraińcy prowadzili działania ofensywne w rejonie Łymanu, Bachmutu, na froncie między Awdijiwką a Donieckiem, w zachodniej części obwodu donieckiego, w rejonie administracyjnej granicy między obwodem zaporoskim a donieckim i w zachodniej części obwodu zaporoskiego.

"Rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy, płk Serhij Czerewaty 2 lipca informował, że ukraińskie siły czynią niesprecyzowane postępy na flankach wokół Bachmutu" - czytamy w analizie ISW.

Kontrofensywa Ukrainy: Gdzie nacierają Ukraińcy?

Think tank zauważa też, że jeden z rosyjskich blogerów wojskowych twierdzi, że Ukraińcy uzyskali zdobycze w rejonie Kliszczijiwki (7 km na południowy zachód od Bachmutu). Ukraińcy mieli poczynić też postępy w rejonie Wołodymiriwki (12 km na południowy wschód od Wuhłedaru), w zachodniej części obwodu donieckiego.

"Rosyjskie źródła twierdzą, że ukraińskie siły kontynuują kontrofensywę na południe i południowy zachód od Orichiwia w zachodniej części obwodu zaporoskiego" - pisze też ISW.

Czytaj więcej

Ukraińska kontrofensywa: Powolne przełamywanie rosyjskich linii obrony

Think tank cytuje przy tym przedstawiciela władz okupacyjnych obwodu zaporoskiego, Władimira Rogowa, który podał, że ukraińskie siły nacierają na rosyjskie okopy w pobliżu miejscowości Robotyne (12 km na południe od Orichiwia), a w okopach ma dochodzić do walk między obrońcami a nacierającymi.

"Niektóre rosyjskie źródła określają te ukraińskie działania kontrofensywne jako mniejsze operacje taktyczne niż wcześniejsze działania w ramach kontrofensywy" - zauważa ISW.

Wojna Rosji z Ukrainą: Jakie straty ponieśli Rosjanie w ciągu tygodnia

Think tank odnotowuje też, że 2 lipca doszło do kolejnego ataku powietrznego na cele w głębi Ukrainy, w tym na Kijów. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że Rosjanie wysłali przeciwko celom na Ukrainie 11 pocisków (w tym trzy pociski Kalibr) i osiem dronów-kamikadze Shahed. Ukraińska obrona powietrzna miała strącić wszystkie drony-kamikadze w rejonie Kijowa.

W nocy z niedzieli na poniedziałek Rosjanie wysłali przeciwko celom na Ukrainie 17 dronów-kamikadze - ukraińska obrona powietrzna strąciła 13 z nich - wynika z komunikatu Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy.

Gen. Ołeksandr Pawliuk, wiceminister obrony Ukrainy podał, że między 26 czerwca a 2 lipca Rosjanie stracili 22 czołgi, 82 pojazdy opancerzone, 154 zestawy artyleryjskie, 13 wyrzutni rakiet i 5 zestawów przeciwlotniczych, a także 1 samolot, 85 bezzałogowych statków powietrznych, dwie rakiety manewrujące, 81 pojazdów (w tym cystern) i 31 jednostek specjalnego sprzętu wojskowego.

Od 24 lutego 2022 roku Rosjanie mieli stracić na Ukrainie ok. 230 260 żołnierzy, 4 057 czołgów, 7 899 pojazdów opancerzonych, 4 220 zestawów artyleryjskich, 641 wyrzutni rakiet, 391 zestawów przeciwlotniczych, 315 samolotów. 309 śmigłowców, 3 573 bezzałogowe statki powietrzne, 1 264 pociski manewrujące, 18 jednostek nawodnych, 6 834 pojazdy (w tym cysterny) i 590 jednostek sprzętu specjalnego.

Tylko w ciągu doby Rosjanie stracili 600 żołnierzy, 5 czołgów, 11 pojazdów opancerzonych i 32 zestawy artyleryjskie oraz cztery wyrzutnie rakiet.

Konflikty zbrojne
Ile musi wydać Europa, aby obronić się przed Rosją bez USA? Są wyliczenia
Konflikty zbrojne
Jak rosyjski dron trafił do USA? Pomógł Radosław Sikorski i polscy żołnierze
Konflikty zbrojne
Gen. Mieczysław Bieniek: Pierwszy raz słyszę o takich negocjacjach
Konflikty zbrojne
USA mogą osierocić Europę
Konflikty zbrojne
Rosyjski opozycjonista: Druga Jałta jest możliwa. I byłaby lepsza niż całkowity chaos