Dlaczego ukraińska kontrofensywa postępuje wolniej niż oczekiwano

Pola minowe na południu Ukrainy są tak rozległe, że wojska próbujące wyzwolić ten obszar mogą posuwać się tylko "drzewo po drzewie" - powiedział CNN jeden z żołnierzy zaangażowanych w ukraińską kontrofensywę. Ukrainiec przyznaje, że przez wszystkie lata służby nigdy nie widział tylu min.

Publikacja: 04.07.2023 19:13

Członkowie ukraińskiej armii podczas naprawy czołgu w pobliżu linii frontu w kierunku Doniecka

Członkowie ukraińskiej armii podczas naprawy czołgu w pobliżu linii frontu w kierunku Doniecka

Foto: PAP/EPA

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 496

Żołnierz, który poprosił jedynie o podanie swojego pod pseudonimu "Legion", powiedział CNN, że uważa działania swoich żołnierzy za "całkiem udane i skuteczne".

Jednak gdy on i inni ukraińscy żołnierze przedzierają się przez zaminowane obszary, napotykając silnie ufortyfikowaną obronę i ataki z powietrza, większość świata wydaje się uważać, że poruszają się dość wolno.

Obawa o trwałe wsparcie Zachodu

Zachodni sojusznicy Ukrainy zaczynają się denerwować faktem, że postępy długo oczekiwanej kontrofensywy Kijowa są mierzone w metrach, a nie w kilometrach. Sojusznicy Kijowa doskonale zdają sobie sprawę, że Ukraina nie pokona Rosji bez ich pomocy, ale wolniejsze niż oczekiwano tempo kontrofensywy oznacza, że ich wsparcie może nie być trwałe w przypadku przeciągającego się konfliktu.

Czytaj więcej

NATO: Ukraina nie otrzyma myśliwców F-16 do przeprowadzenia kontrofensywy

Obecnie wsparcie z Zachodu nie słabnie. Ukraińcy urzędnicy oceniają, że prowadzona kontrofensywa nie przyniosła do tej pory wielkich sukcesów, ale powolne przesuwanie się oddziałów było uzasadnione.

Linia frontu w południowej i wschodniej Ukrainie nie przesunęła się zbytnio w ciągu ostatnich miesięcy, dając rosyjskim wojskom dużo czasu na okopanie się i przygotowanie do kontrofensywy.

Według oceny waszyngtońskiego think tanku Instytutu Studiów nad Wojną (ISW), niektóre z najbardziej strategicznych odcinków linii frontu są strzeżone przez wiele linii obrony, co bardzo utrudnia Ukraińcom ich przełamanie.

Czytaj więcej

Po zamachu stanu Putin kupuje lojalność sił bezpieczeństwa, by utrzymać się przy władzy

Przewodniczący Połączonych Szefów Sztabów USA gen. Mark Milley powiedział, że tempo nie jest zaskakujące, biorąc pod uwagę, że ukraińscy żołnierze walczą "o życie".

Zachód wspiera, ale to Ukraińcy przelewają krew

- Zapewniamy im tak duże wsparcie, jak to tylko możliwe, ale na koniec to ukraińscy żołnierze atakują przez pola minowe i okopy. Więc tak, oczywiście, idzie to trochę wolno, ale to część natury wojny - powiedział.

Ukraińcom nadal brakuje przewagi w powietrzu, sami są często atakowani przez rosyjskie lotnictwo. - Wiedzieli, że w tym obszarze nastąpi główny atak, więc dokładnie się przygotowali. Mają tu artylerię i lotnictwo, a zarówno myśliwce, jak i helikoptery działają regularnie - powiedział "Legion".

Czytaj więcej

AJC pisze do przywódców w sprawie Ukrainy w NATO. List otrzymał premier Morawiecki

Dodał, że trwające na tym obszarze walki można porównać do Bachmutu w "najgorętszej fazie". 

Gen. Milley wezwał do zachowania cierpliwości, mówiąc, że spodziewa się, iż kontrofensywa potrwa nawet 10 tygodni.

- Powiedziałem, że zajmie to sześć, osiem, 10 tygodni. To będzie bardzo trudne. Będzie bardzo długa i bardzo, bardzo krwawa. I nikt nie powinien mieć co do tego żadnych złudzeń - powiedział.

Konflikty zbrojne
Doradca Putina: Niewykluczone, że w 2025 Ukraina przestanie istnieć
Konflikty zbrojne
Czy proizraelski Donald Trump doprowadzi do porażki Izraela?
Konflikty zbrojne
Korea Południowa chce repatriować północnokoreańskich żołnierzy schwytanych na Ukrainie
Konflikty zbrojne
Rosja ponownie nie uchroniła się przed ukraińskimi dronami. Zaatakowano kilka regionów
Konflikty zbrojne
Trump chyba jednak nie porzuci Ukrainy