Francja pokłóciła się z Niemcami ws. wojny na Ukrainie

Emmanuel Macron odwołał pierwszą od ćwierć wieku wizytę państwową za Renem z powodu zamieszek. Jednocześnie znika też okazja na pogodzenie się Francji i Niemiec.

Aktualizacja: 04.07.2023 10:02 Publikacja: 04.07.2023 03:00

Emmanuel Macron opowiada się za jasną perspektywą akcesji Ukrainy do NATO. Olaf Scholz jest bardziej

Emmanuel Macron opowiada się za jasną perspektywą akcesji Ukrainy do NATO. Olaf Scholz jest bardziej sceptyczny

Foto: KENZO TRIBOUILLARD/AFP

Z braku wymiernych sukcesów w relacjach między dwoma najważniejszymi krajami Unii postawiono na obrazki. Wizyta francuskiego prezydenta, która miała się zacząć w niedzielę i potrwać do wtorku, została pomyślana jako wyjątkowy sposób na uczczenie 60. rocznicy podpisania przez generała de Gaulle’a i kanclerza Adenauera Traktatu Elizejskiego, początku pojednania po drugiej wojnie światowej.

Macron razem z Frankiem-Walterem Steinmeierem miał odwiedzić francusko-niemiecką brygadę w Ludwigsburgu w Badenii-Wirtembergii. Potem w Berlinie czekał na niego bankiet wydany w pałacu Bellevue przez prezydenta Niemiec, wspólny spacer pod Bramę Brandenburską, wycieczka statkiem po Szprewie. Zwieńczeniem „wizyty państwowej”, pierwszej francuskiej głowy państwa od kiedy do Berlina przyjechał w 2000 roku Jacques Chirac, miało być zwiedzanie wspaniale odbudowanego po alianckich bombardowaniach centrum Drezna.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Polityka
Administracja Donalda Trumpa chce cofnąć zwolnienia pracowników ds. bezpieczeństwa jądrowego. Ale nie wie, jak się z nimi skontaktować
Polityka
Timothy Snyder: Elon Musk chce skolonizować Europę
Polityka
Marco Rubio rozmawiał z Siergiejem Ławrowem. „Możliwość potencjalnej współpracy”
Polityka
Dlaczego Zełenski nie podpisał z USA umowy ws. metali ziem rzadkich? Polityk zdradza
Polityka
Metale ziem rzadkich. Brak porozumienia między USA a Ukrainą. Nieoficjalnie: Zełenski nie podpisał