Iran dołącza do organizacji, której członkami są Chiny, Indie i Rosja

Przywódcy państw Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SOW) spotykają się we wtorek, na wirtualnym szczycie, którego gospodarzem jest premier Indii, Narendra Modi. W szczycie uczestniczyć będą m.in. prezydent Rosji, Władimir Putin i prezydent Chin, Xi Jinping.

Publikacja: 04.07.2023 05:23

Władimir Putin, Narendra Modi i Xi Jinping

Władimir Putin, Narendra Modi i Xi Jinping

Foto: PAP/EPA

arb

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 496

Szanghajska Organizacja Współpracy to organizacja międzynarodowa, której celem jest umacnianie bezpieczeństwa regionalnego w Azji poprzez wielopłaszczyznową współpracę. Organizacja ma charakter paktu politycznego, choć pojawiają się sygnały o możliwości przekształcenia jej w przyszłości w sojusz wojskowy. Organizacja ma stanowić przeciwwagę dla zachodnich wpływów w Azji.

Flanka zachodnia Szanghajskiej Organizacji Współpracy się poszerza

W czasie wtorkowego szczytu pełnoprawnym członkiem SOW ma zostać Iran, a organizacja ma rozpocząć proces włączania w jej szeregi Białorusi. Oba te kraje mają obecnie status obserwatorów w SOW.

Czytaj więcej

Iran dołączy do rosyjskiej strefy wolnego handlu?

Pojawienie się Putina na szczycie SOW będzie jego pierwszym udziałem w wydarzeniu międzynarodowym od czasu rebelii Jewgienija Prigożyna, do której doszło 23-24 czerwca.

SOW powstała w 2001 roku - wówczas powołały ją do życia Rosja i Chiny, a także byłe radzieckie republiki w Azji: Kazachstan, Kirgistan i Tadżykistan. Z czasem do organizacji dołączyły Indie i Pakistan.

Rozszerzenie SOW o Iran i Białoruś poszerzy - jak zauważa Reuters - zachodnią flankę organizacji zarówno w Europie, jak i w Azji. Iran utrzymuje bliskie relacje z Rosją, którą ma wspierać, dostarczając broń (przede wszystkim drony-kamikadze Shahed) w wojnie z Ukrainą.

Szczyt ma miejsce niespełna dwa tygodnie po tym, jak jego gospodarz, premier Modi, był przyjmowany w Białym Domu przez Joe Bidena.

Dobre relacje Indii z Rosją

Indie sprawują w tym roku przewodnictwo nie tylko w SOW, ale też w G20. Rząd Modiego lawiruje między Zachodem, a strategicznie współpracującymi ze sobą Rosją i Chinami.

Czytaj więcej

Rosja daje duże rabaty na swoją ropę. Indie korzystają bez skrupułów

Putin rozmawiał z Modim w ubiegłym tygodniu przedstawiając mu bilans krótkiej rebelii twórcy Grupy Wagnera, Jewgienija Prigożyna. W czasie rozmowy premier Indii powtórzył apel o dialog i dyplomację jako metody zakończenia wojny na Ukrainie.

We wrześniu w New Delhi, w czasie szczytu G20, mają pojawić się zarówno Putin, jak i Xi. Na szczycie ma być też obecny Biden i inni przywódcy państw Zachodu.

Indie nie potępiły Rosji za jej inwazję na Ukrainę i utrzymują z Moskwą dwustronne relacje handlowe, zwiększając import rosyjskiej ropy do rekordowego poziomu.

W czasie szczytu Indie przekażą przewodnictwo w SOW Kazachstanowi.

Tematem szczytu mają być kwestie związane z sytuacją w Afganistanie, terroryzmem, regionalnym bezpieczeństwem, zmianami klimatu i przeciwdziałaniem wykluczeniu cyfrowemu.

Dyplomacja
Reuters łączy wizytę Wołodymyra Zełenskiego w Polsce z rzezią wołyńską
Dyplomacja
Wołodymyr Zełenski w Polsce. Spotka się z Donaldem Tuskiem
Dyplomacja
Koniec wojny w Strefie Gazy na wyciągnięcie ręki
Dyplomacja
Współpraca wojskowa europejskich sojuszników. Polisa na Trumpa
Dyplomacja
Król Karol III przyjedzie do Polski. Pierwsza wizyta w Auschwitz-Birkenau