Co czwarty amerykański bombowiec B-2 przerzucony w pobliże Bliskiego Wschodu. „Iran decyduje”

6 z 20 bombowców B-2 posiadanych przez amerykańską armię zostało przerzuconych do amerykańsko-brytyjskiej bazy wojskowej na wyspie Diego Garcia, położonej na Oceanie Indyjskim.

Publikacja: 10.04.2025 05:48

Bombowiec B-2

Bombowiec B-2

Foto: PAP/EPA

arb

Operując z wyspy Diego Garcia, bombowce B-2, których zasięg (bez uzupełniania paliwa w powietrzu) wynosi niemal 10 tys. km, mogłyby bez problemu zaatakować cele w dowolnym miejscu Bliskiego Wschodu.

Bombowce B-2 bombardują Jemen. Czy mają być sygnałem wysłanym Iranowi?

Bombowce B-2, wykorzystujące technologię stealth, która czyni je praktycznie niewykrywalnymi dla radarów, miały już być wykorzystywane do ataków na cele w Jemenie. USA od połowy marca bombardują cele w tym ostatnim kraju, na terenach zajętych przez rebeliantów Huti, by zmusić ich do zaprzestania ataków na statki na wodach Zatoki Adeńskiej i Morza Czerwonego. Huti atakują statki w geście solidarności z Hamasem, przeciwko któremu Izrael prowadzi operację odwetową w Strefie Gazy, po niespodziewanym ataku Hamasu na Izrael z 7 października 2023 roku.

Czytaj więcej

USA w nocy bombardowały Jemen. Celem byli przywódcy rebeliantów Huti?

Bombowce B-2 mogą przenosić najcięższe amerykańskie bomby, w tym bomby, które można uzbroić w głowice atomowe. Pojawienie się tak dużej liczby tych bombowców w bazie, z której łatwo można zaatakować cele na Bliskim Wschodzie, jest odbierane jako element amerykańskiej presji na Iran. 12 kwietnia w Omanie rozpoczną się negocjacje USA z Iranem ws. porozumienia nuklearnego. Donald Trump oświadczył 9 kwietnia w Białym Domu, że nie wyklucza działań militarnych przeciw Iranowi, jeśli będzie to niezbędne, by uniemożliwić Teheranowi wejście w posiadanie broni atomowej.

Sekretarza obrony USA Pete'a Hegsetha, w czasie jego wizyty w Panamie, pytano, czy wysłanie bombowców B-2 do bazy na Diego Garcia jest sygnałem dla Iranu. – Pozwolimy im zdecydować – odparł.

Bombowce B-2 mogą przenosić ważące niemal 14 tys. kg bomby penetrujące GBU-57, przeznaczone do niszczenia głęboko położonych i silnie umocnionych obiektów, takich jak bunkry i schrony

– To wspaniałe aktywa... wysyłają sygnał wszystkim – dodał Hegseth. – Prezydent Trump wyraził się jasno... Iran nie powinien mieć bomby atomowej – dodał. – Liczymy na to... prezydent (Trump) jest skupiony na osiągnięciu tego pokojowo – zaznaczył.

Bombowce B-2 mogą przenosić ciężkie bomby penetrujące GBU-57

Trump ostrzegał, że Iran znajdzie się „w wielkim niebezpieczeństwie”, jeśli rozmowy w sprawie porozumienia nuklearnego nie zakończą się powodzeniem.

Eksperci zwracają uwagę, że bombowce B-2 mogą przenosić ważące niemal 14 tys. kg bomby penetrujące GBU-57, przeznaczone do niszczenia głęboko położonych i silnie umocnionych obiektów, takich jak bunkry i schrony. Takie bomby mogłyby być użyte do ataków na obiekty związane z irańskim programem nuklearnym, z których wiele znajduje się głęboko pod ziemią.

Operując z wyspy Diego Garcia, bombowce B-2, których zasięg (bez uzupełniania paliwa w powietrzu) wynosi niemal 10 tys. km, mogłyby bez problemu zaatakować cele w dowolnym miejscu Bliskiego Wschodu.

Bombowce B-2 bombardują Jemen. Czy mają być sygnałem wysłanym Iranowi?

Pozostało jeszcze 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dyplomacja
Co wiadomo o negocjacjach Iran-USA w Omanie? „Izrael chciałby, żeby się nie udały”
Dyplomacja
Radosław Sikorski: Prędzej czy później USA stracą cierpliwość. Uznają to, o czym większość z nas już wie
Dyplomacja
Chiny przestrzegły Ukrainę przed „nieodpowiedzialnymi uwagami”
Dyplomacja
„WSJ”: Rosja i USA dokonały w Abu Zabi wymiany więźniów. Ksenia Karelina uwolniona
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Dyplomacja
Donald Trump chce, aby Iran się rozwijał. Ale nie wyklucza, że go zaatakuje