Maciej Maciak mówił, że jest fanem odnawialnych źródeł energii. - Ale bajki o tym, że czekają nas wielkie inwestycje w OZE, słyszę od dziesięciu lat. Dziś potrzebna nam jest reanimacja w postaci zakupu energii tam gdzie się da. Najtańsze promocje są w Rosji – przekonywał.
Karol Nawrocki zapowiedział, że będzie bronił polskiego węgla. - Polski węgiel należy fedrować, wydobywać i rozwijać Rzeczpospolitą Polską. A nasi wspaniali naukowcy będą pracowali nad tym, by nasze kopalnie były jak najmniej emisyjne. Nie zwalnia nas to z obowiązku naszej drogi, naszej wizji elektrowni atomowej. Odnawialne źródła energii tylko tam, gdzie są społecznie akceptowalne – stwierdził.
Krzysztof Stanowski stwierdził, że „dziś jako kraj jesteśmy w stanie skutecznie generować kłótnie, a nie jesteśmy w stanie generować prądu”. Jak mówił otaczają go osoby, które „kłócą się, ale nie potrafią od kilkudziesięciu lat zbudować elektrowni atomowej”. - Pytać ich, jak naprawić ten cały problem z prądem to jak pytać alkoholika jak zachować trzeźwość. Jako że wszyscy mogą tu wszystko obiecać ja mogę też obiecać: elektrownia jądrowa w co drugiej gminie, natomiast nie w tej, w której państwo mieszkają tylko w tej obok - mówił.
Rafał Trzaskowski wypomniał PiS-owi, ze ten doprowadził do tego, iż ceny prądu w Polsce były najwyższe w Europę. - To myśmy wprowadzili projekt energetycznej unii, który zapewnia nam bezpieczeństwo. Dziś wreszcie ruszył atom, wreszcie mamy miliardy z KPO na to, by modernizować sieć i tworzyć magazyny energetyczne. Wreszcie możemy inwestować w odnawialne źródła energii. A przejściowo używać także gazu – stwierdził.
Karol Nawrocki z tęczową flagą dla Rafała Trzaskowskiego
Kolejny blok tematyczny dotyczył polityki zagranicznej. Pierwsze pytanie dotyczyło tego jakie doświadczenie, kompetencje, znajomości i kontakty na arenie międzynarodowej mają.
- Ja mówię płynnie językiem angielskim i językiem hiszpańskim. Jestem członkinią delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Jestem również w bliskim kontakcie z komisarzami europejskimi i europarlamentarzystami – mówiła Magdalena Biejat.
- Wykorzystałem te półtora roku, które mi dano jako marszałkowi Sejmu do tego, by dyplomację parlamentarną podnieść na poziom do tej pory niewidziany – przekonywał z kolei Szymon Hołownia. Marszałek Sejmu mówił też, że jest na „ty” ze „wszystkimi przewodniczącymi parlamentów w Europie, może poza Węgrem”.
- Prezydent RP powinien własną politykę prowadzić, propaństwowość i mieć jedynie interesy polskie – uciął temat Jakubiak.
- My ludzie dobrej woli na całym świecie rozumiemy się bez słów – mówił z kolei Maciak. - Zdawałem na egzaminach na studia język angielski, rozumiem ten język, nie odważę się płynnie dyskutować, to samo dotyczy języka rosyjskiego – dodał. - W swojej publicystyce prosiłem o głosowanie na obecną administrację USA, nigdy nie obrażałem też drugiej potęgi świata czyli Rosji. Twierdzę, że Chiny prowadzą perfekcyjną politykę, więc ze wszystkimi się dogadam – dodał.
- Ja przez siedem lat prowadziłem politykę pamięci państwa polskiego, mam kontakty na całym świecie, nie chcę się nimi chwalić - stwierdził Karol Nawrocki, który następnie postawił na swoim pulpicie biało-czerwoną flagę, a na pulpicie Rafała Trzaskowskiego – flagę tęczową. - Ja z biało-czerwoną flagą zawsze na całym świecie, a inni – po swojemu, w wielu językach – dodał.
- Ja nikomu nie odmówię prawa do biało-czerwonej, wszyscy jesteśmy patriotami, mamy prawo, by postawić sobie biało-czerwoną na stoliku. Wy macie jakąś obsesję a propos gejów. Ja nie wiem czego wy się boicie? - pytał w odpowiedzi Trzaskowski. - A języki, z których się prawica tak nabija, czasem się nadają, jako instrument, by załatwiać polskie interesy – dodał.
Kandydatów pytano też o strategiczny cel polskiej polityki zagranicznej. Magdalena Biejat mówiła, że bezpieczeństwo Polski leży dziś w Europie. - Jestem wielką zwolenniczką oparcia się o Unię Europejską - mówiła apelując o zacieśnienie współpracy w ramach UE.
Szymon Hołownia mówił o tym, że Polska powinna być „silna w wielostronnych sojuszach”.
Karol Nawrocki mówił, że najbardziej strategicznym sojuszem dla Polski jest NATO i bilateralne relacje z USA. - Jestem przeciwnikiem wszystkich reform centralizacyjnych UE. Nie można pozwolić na to, by UE stała się parapaństwem europejskim. To nie jest ta unia, do której wchodziliśmy – podkreślił.
- Trzeba budować jak najlepsze relacje z USA. Ale najlepsze relacje z USA i najlepsze relacje w UE są ze sobą bardzo mocno powiązane – mówił z kolei Rafał Trzaskowski.
Dlaczego doszło do debaty prezydenckiej w Końskich?
Trzaskowski wyzwał Nawrockiego na debatę w nagraniu, które umieścił w serwisie X 9 kwietnia. Kandydat KO zaproponował, by debata odbyła się w Końskich 11 kwietnia o godzinie 20:00.
Wcześniej, pod koniec marca, na debatę do Końskich zaprosił Trzaskowskiego Karol Nawrocki. Po umieszczeniu przez Trzaskowskiego wpisu z 9 kwietnia w serwisie X, Nawrocki odpowiedział, że jest gotów do udziału w debacie. Postawił jednak jeden warunek – dopuszczenie do debaty również innych telewizji poza TVP, TVN i Polsatem. Jego sztab doprecyzował potem, że chodzi o udział w debacie również stacji telewizyjnych TV Republika i wPolsce.
Ostatecznie swoje studio na rynku w Końskich zorganizowała TV Republika, która zaprosiła Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego do udziału w debacie zrealizowanej przez tę telewizję. Trzaskowski z zaproszenia nie skorzystał. Debata jednak odbyła się z udziałem Nawrockiego i innych kandydatów – Szymona Hołowni, Marka Jakubiaka, Krzysztofa Stanowskiego i Joanny Senyszyn.
Do Końskich przybyła też kandydatka Lewicy Magdalena Biejat. Udziału w debacie bądź w debatach w Końskich odmówili Sławomir Mentzen i Adrian Zandberg.
Kolejna debata prezydencka ma odbyć się na antenie TV Republika 14 kwietnia – udziału w niej nie wezmą jednak Magdalena Biejat i, prawdopodobnie, Rafał Trzaskowski.
Debata wszystkich kandydatów na prezydenta zarejestrowanych przez PKW ma odbyć się 12 maja – transmitować będą ją TVP, TVN i Polsat.