Śledztwo zostało wznowione w ramach projektu „Archiwum zbrodni”, które prowadzi Instytut Pamięci Narodowej. Dotyczy ono bezprawnych działań funkcjonariuszy MO i SB podjętych wobec uczestników masowego protestu społecznego, do którego doszło w dniu 25 czerwca 1976 roku w Radomiu.
– Analiza akt śledztwa oraz informacje uzyskane z archiwum IPN pozwoliły na uznanie, że wystąpiły nowe możliwości w zakresie przeprowadzenia dowodów z dokumentów, które mogą mieć istotne znaczenie dla nowych ustaleń. Ponadto zachodzą podstawy do przyjęcia, że działania funkcjonariuszy MO i SB podjęte wobec uczestników masowego protestu społecznego w Radomiu wyczerpały znamiona zbrodni przeciwko ludzkości, która nie ulega przedawnieniu – poinformował Andrzej Pozorski, szef pionu śledczego IPN.
Na czym polegała operacja „Lato 76”
Prokurator przypomniał, że ówczesne władze komunistyczne, przygotowując w czerwcu 1976 roku wprowadzenie podwyżek cen artykułów spożywczych, podjęły jednocześnie działania zmierzające do siłowego przeciwdziałania protestom społecznym. W MSW i KG MO przygotowano projekt ćwiczeń o kryptonimie „Lato 76” dla resortu spraw wewnętrznych na wypadek naruszenia porządku publicznego w kraju.
Czytaj więcej
Sąd Najwyższy zgodził się na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej prokuratora w stanie spoczy...
– W MSW został utworzony specjalny sztab operacji „Lato 76” pod kierownictwem jednego z wiceministrów, który miał zbierać i analizować informacje o nastrojach ludności i sytuacji społeczno-politycznej w kraju otrzymywane każdego dnia z komend wojewódzkich MO oraz koordynować działania poszczególnych jednostek MSW w przypadkach wystąpienia protestów społecznych – opisywał prokurator Pozorski.