Studencki odpowiednik Solidarności obchodzi 45 lat działalności. Z tej okazji – jak nas poinformowała Martyna Klasa, przewodnicząca Zarządu Krajowego Niezależnego Zrzeszenia Studentów – organizowanych będzie wiele wydarzeń. 12 kwietnia w Poznaniu odbędzie się bieg 45-lecia NZS, 24 kwietnia – terenowa gra historyczna w Gdańsku, 26 kwietnia – III Bal NZS, a w dniach 5–7 maja zaplanowana jest konferencja historyczna w Krakowie. 22 września odsłonięty zostanie mural w Warszawie, a w październiku odbędzie się koncert.
Odznaczenia dla działaczy NZS
Kilka dni temu na Politechnice Warszawskiej odznaczonych zostało Krzyżem Wolności i Solidarności kilkudziesięciu byłych działaczy NZS z lat 1980–1989. Wśród nich znalazł się nasz redakcyjny kolega Krzysztof Adam Kowalczyk, który kieruje działem ekonomicznym „Rzeczpospolitej”. W latach 1984–1986 był kolporterem niezależnych pism i wydawnictw na Politechnice, jesienią 1987 r. wszedł w skład podziemnej struktury Konwentu Uczelnianego NZS Politechniki Warszawskiej. 23 maja 1988 r. został członkiem tajnej Komisji Uczelnianej NZS PW, a w październiku tego samego roku członkiem działającego jawnie Komitetu Organizacyjnego. Od 24 lutego 1989 r. działał w Tymczasowej Komisji Uczelnianej NZS, był też jednym z wydawców drugoobiegowego pisma Zrzeszenia „Bratnia Pomoc”.
Czytaj więcej
42 lata temu na części polskich uczelni rozpoczęły się protesty studenckie.
Jak powstało Niezależne Zrzeszenie Studentów
Warto przypomnieć, że już we wrześniu 1980 r., czyli zaraz po podpisaniu Porozumień Sierpniowych, na Politechnice Warszawskiej spotkali się przedstawicieli grup studenckich w celu omówienia powołania uczelnianego odpowiednika Solidarności. Miesiąc później doszło do Zjazdu Delegatów Komitetów Założycielskich Niezależnych Organizacji Studenckich, podczas którego zdecydowano o powstaniu NZS.