Sędzia Wrzesińska-Nowacka: Chcemy ograniczyć straty, a nie wywołać wojnę w NSA

Problem orzekania w sądach administracyjnych w składach z tzw. neosędziami staje się palący i naraża państwo na odszkodowania. Dlatego trzeba go szybko rozwiązać – mówi sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska-Nowacka, przewodnicząca Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Sędziów Sądów Administracyjnych.

Publikacja: 15.01.2024 02:00

Aleksandra Wrzesińska-Nowacka

Aleksandra Wrzesińska-Nowacka

Foto: materiały prasowe

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Sędziów Sądów Administracyjnych zaapelowało do prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) o odsunięcie od orzekania tzw. neosędziów. Dlaczego teraz?

Polski wymiar sprawiedliwości znajduje się w głębokim kryzysie. Praźródłem pogłębiającego się chaosu są zmiany dokonane w 2018 r. w Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), której niezależność i status podważany jest w kolejnych orzeczeniach trybunałów unijnych. Dewastujące zmiany wprowadzone w poprzednich latach w wymiarze sprawiedliwości w mniejszym stopniu dotykały sądownictwa administracyjnego. W NSA w odróżnieniu np. do Sądu Najwyższego „neosędziowie” na razie nie stanowią większości. Na razie grupa sędziów orzekających w NSA powołanych na podstawie uchwał sprzed 2018 r. jest liczniejsza. Tylko ok. jednej trzeciej z nich to sędziowie powołani na wniosek tzw. nowej KRS. Niemniej problem jest i obawiamy się, że będzie przybierał na sile.

Pozostało jeszcze 92% artykułu

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Praca, Emerytury i renty
Nie wszyscy uprawnieni dostaną 13. emeryturę w tej samej wysokości. Od czego zależy kwota?
Prawo karne
Rośnie przestępczość obcokrajowców. Potrzebna nowa strategia
Zawody prawnicze
Państwo nie chce już płacić milionów komornikom za przymusową emeryturę
Sądy i trybunały
Prawnicy kojarzeni z poprzednią władzą jednoczą siły. Inicjatywa wyszła z TK
Konsumenci
Jest pierwszy „polski” wyrok dotyczący sankcji kredytu darmowego