Jak pracują sądy na terenach powodziowych? Jest nowy komunikat Ministerstwa Sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości przekazało we wtorek 17 września nowe informacje na temat pracy sądów na terenach dotkniętych skutkami powodzi.

Publikacja: 17.09.2024 14:52

Sąd Rejonowy, zdjęcie poglądowe

Sąd Rejonowy, zdjęcie poglądowe

Foto: rp.pl / Mateusz Adamski

mat

Już w niedzielę wieczorem Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że w związku z powodzią odwołano wszystkie rozprawy i posiedzenia w sądach rejonowych w Prudniku, Kłodzku, Nysie i Kamiennej Górze. – Najtrudniejsza sytuacja jest w Sądzie Rejonowym w Nysie, gdzie woda zalała jeden z budynków sądu, w którym mieści się m.in. archiwum – mówił „Rzeczpospolitej” sędzia Daniel Kliś, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Opolu.

We wtorek przekazano nowe informacje na temat sądów z apelacji wrocławskiej:

  • Sąd Rejonowy w Kędzierzynie-Koźlu – sesje odwołane we wtorek 17.09. W sądzie pozostają tylko wyznaczeni pracownicy.
  • Sąd Rejonowy w Nysie – zamknięty od 16 do 18 września 2024 r.
  • Sąd Rejonowy w Kłodzku – sąd pracuje, ale mogą wystąpić problemy kadrowy ze względu na zamknięte szkoły, przedszkola oraz brak dojazdu do pracy.
  • Sąd Rejonowy w Kamiennej Górze – sąd pracuje, ale zostały odwołane rozprawy.
  • Sąd Rejonowy w Prudniku – 16 września 2024 r. odwołano rozprawy.

W komunikacie podkreślono, że żaden z sądów z obszaru apelacji katowickiej, dotknięty skutkami intensywnych opadów, nie został zamknięty.

Powódź zdezorganizowała pracę prokuratury

Wielka woda, która nawiedziła Dolny Śląsk i Opolszczyznę, zdezorganizowała również pracę prokuratury. Od poniedziałku nie działają prokuratury rejonowe w Prudniku i Nysie w okręgu opolskim, w Bystrzycy i Kłodzku w okręgu świdnickim, a także Prokuratura Rejonowa w Lwówku Śląskim w okręgu jeleniogórskim. – Wszystkie te jednostki są zamknięte do odwołania. W tej chwili nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak długo potrwa przerwa. Prokuratura jako całość nie zawiesza postępowania i jednostki nadrzędne, a więc prokuratury okręgowe w Opolu, Świdnicy i Jeleniej Górze, będą miały baczenie na to, by wszystko odbywało się zgodnie z przepisami – powiedziała Anna Zimoląg, rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu.

We wtorek podano, iż Prokuratura Rejonowa w Lwówku Śląskim wznowiła działalność.

Pomoc prawna w innym miejscu, zdalnie lub hybrydowo

W poniedziałek resort przekazał informację o możliwym zmianie miejsca udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej. "W związku z wprowadzeniem stanu klęski żywiołowej na terenie części trzech województw udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej może się tam odbywać także zdalnie, w innym niż dotychczas miejscu lub hybrydowo. Decyzję o sposobie udzielania pomocy podejmuje starosta" - podano.

Zmiany mogą dotyczyć następujących powiatów:

  • w województwie dolnośląskim – powiaty: kamiennogórski, karkonoski, kłodzki, lwówecki, wałbrzyski i ząbkowicki oraz miasta na prawach powiatu Wałbrzych i Jelenia Góra;
  • w województwie opolskim – powiaty: głubczycki, nyski i prudnicki oraz gmina Strzeleczki w powiecie krapkowickim;
  • w województwie śląskim – powiaty: bielski, cieszyński, pszczyński i raciborski oraz miasto na prawach powiatu Bielsko-Biała.

Zmiana w funkcjonowaniu Punktów Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem na terenach powodziowych

W związku z sytuacją powodziową zamknięte zostały niektóre punkty działające w ramach Sieci Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem:

  • Lokalny Punkt Pomocy Pokrzywdzonym w Nysie prowadzony przez Diecezjalną Fundację Ochrony Życia;
  • Lokalny Punkt Pomocy Pokrzywdzonym w Prudniku prowadzony przez Diecezjalną Fundację Ochrony Życia;
  • Okręgowy Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym w Jeleniej Górze prowadzony przez Stowarzyszenie na Rzecz Integracji i Rozwoju Społecznego ‘GRONO”;
  • Lokalny Punkt Pomocy Pokrzywdzonym w Kamiennej Górze prowadzony przez Stowarzyszenie na Rzecz Integracji i Rozwoju Społecznego ‘GRONO”.

Resort sprawiedliwości poinformował, iż w miarę możliwości punkty udzielają pomocy zdalnie.

Czytaj więcej

Powódź zmyła sprawy z wokand

Już w niedzielę wieczorem Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że w związku z powodzią odwołano wszystkie rozprawy i posiedzenia w sądach rejonowych w Prudniku, Kłodzku, Nysie i Kamiennej Górze. – Najtrudniejsza sytuacja jest w Sądzie Rejonowym w Nysie, gdzie woda zalała jeden z budynków sądu, w którym mieści się m.in. archiwum – mówił „Rzeczpospolitej” sędzia Daniel Kliś, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Opolu.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Posiadaczy starych kominków czeka kara lub wymiana. Terminy zależą od województwa
W sądzie i w urzędzie
Prawo jazdy nie do uratowania, choć kursanci zdali egzamin
Prawo karne
Przerwanie wałów w Jeleniej Górze Cieplicach. Jest stanowisko dewelopera
Prawo dla Ciebie
Pracodawcy wypłacą pracownikom wynagrodzenie za 10 dni nieobecności
Materiał Promocyjny
Zarządzenie flotą może być przyjemnością
Prawo karne
Powódź 2024. Szaber to kradzież zasługująca na szczególne potępienie