Przypomnijmy, iż w wyroku tym Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że przepis Konwencji o ochronie praw człowieka jest niezgodny z konstytucją w zakresie, w którym umożliwia Europejskiemu Trybunałowi Praw Człowieka kontrolę statusu sędziów krajowych.
TK w składzie Stanisław Piotrowicz (przewodniczący), Mariusz Muszyński (sprawozdawca), Krystyna Pawłowicz, Wojciech Sych i Andrzej Zielonacki rozpatrywał wniosek Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry w zakresie "prawa do rzetelnego procesu".
Czytaj więcej
Przepis Konwencji o ochronie praw człowieka jest niezgodny z konstytucją w zakresie, w którym umożliwia Europejskiemu Trybunałowi Praw Człowieka kontrolę statusu sędziów krajowych - stwierdził w czwartek Trybunał Konstytucyjny.
Dziekani wydziałów prawa wyrazili swoją "głęboką dezaprobatę wobec instrumentalnego stosowania instytucji prawnych służących ochronie zasady nadrzędności Konstytucji dla celów bieżącej polityki państwa w dobie bezprecedensowej agresji Rosji na Ukrainę, co stawia Rzeczpospolitą Polską w jednym szeregu z Federacją Rosyjską, która w 2015 r. zastrzegła, że będzie respektowała wyroki Europejskiego Trybunału Praw Człowieka tylko wówczas, gdy uzna je za zgodne z własnym, wewnętrznym porządkiem prawnym".