Aktualizacja: 27.11.2020 02:27 Publikacja: 27.11.2020 01:15
Foto: stock.adobe.com
Nawet dwa miliony gotowych do wzrostu komórek jajowych – z takim „rozrodczym bagażem” rodzą się dziewczynki. Ta pula to tak zwana rezerwa jajnikowa. W chwili pojawienia się pierwszej miesiączki u zdrowych Polek około 12.–13. roku życia – jest już ich „zaledwie” ok. 400 tys. Każda miesiączka to strata kolejnych komórek. Po trzydziestce obniżanie się rezerwy jajnikowej przyspiesza. Definitywny koniec następuje w chwili menopauzy. Zanim to jednak nastąpi, posiadana pula rozrodcza powinna starczyć jej aż do momentu założenia rodziny.
Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zezwoliła na wprowadzenie na rynek 20 rodzajów saszetek nikotynowych. Zdaniem FDA wyrób stwarza mniejsze ryzyko dla zdrowia niż tradycyjne papierosy i bezdymne produkty tytoniowe.
Pierwszy całkowicie elektryczny model Suzuki został właśnie zaprezentowany w Mediolanie. Produkcja e VITARY rozpocznie się wiosną przyszłego roku, a zapewne latem zobaczymy pierwsze egzemplarze na naszych drogach.
Wysokie spożycie czerwonego mięsa wiąże się z ryzykiem wystąpienia wielu schorzeń. W nowym badaniu naukowcy wzięli na celownik poziom spożycia przetworzonego, czerwonego mięsa i ryzyko powstania demencji. Co pokazały wyniki?
Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego opublikowali wyniki badań, które dowodzą, że codzienne picie mleka wiąże się z obniżeniem ryzyka zachorowania na raka jelita grubego. Badania były prowadzone przez wiele lat na szerokiej grupie osób. Potwierdziły również, że alkohol i czerwone, przetworzone mięso zwiększają ryzyko tego nowotworu.
Nowe, przekrojowe badanie pokazuje związek pomiędzy spożyciem napojów słodzonych a ryzykiem powstania cukrzycy typu 2. Zbadano również wpływ tej kategorii napojów na ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia. Globalny raport oparto na danych ze 184 krajów świata.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii nie zgadza się na zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych w godzinach 22:00-6:00. - Na pewno będziemy tego stanowiska cały czas bronili – zapowiedział wiceszef resortu Michał Jaros.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Rząd wprowadza zakaz sprzedaży nieletnim woreczków nikotynowych i papierosów bez nikotyny. Aromatyzowany tytoń też będzie zakazany.
Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt rozporządzenia, który zakłada wprowadzenie bezpłatnych testów HPV HR na najbardziej onkogenne typy wirusa dla kobiet u kobiet w wieku 25–64 lat. Świadczenie ma zastąpić cytologię klasyczną.
Popularność środków pomagających zmniejszyć wagę ujawnia się również w branży mody. Na problem zwracają uwagę eksperci, którzy przeanalizowali to zjawisko. Dane pokazują, że opanowało ono pokazy czołowych marek modowych.
Post przerywany jest popularnym rodzajem diety. Polega na stosowaniu postu w określonym godzinach dnia. W pozostałym czasie można jeść bez ograniczeń. Jak wpływa to na nasze zdrowie? Czy metoda jest skuteczna? Są najnowsze wyniki badań naukowców.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało, iż do programu profilaktyki raka szyjki macicy wprowadzone zostaną dwa nowoczesne badania: test HPV HR oraz cytologia na podłożu płynnym (LBC).
6 na 10 lekarzy przeszłoby z kontraktu na etat, gdyby ich wynagrodzenie kształtowało się w przedziale 30-60 tys. zł brutto. Likwidacja możliwości zawierania umów kontraktowych przez lekarzy spowodowałaby natychmiastowy zawał systemu – mówi szef NIL.
W przeszłości leczenie ograniczało się do czterech cykli chemioterapii i kończyło się, bo następował zgon chorego. Nowoczesne terapie pozwalają leczyć ich o wiele dłużej – mówi prof. Dariusz M. Kowalski, onkolog.
Lekarze i nauczyciele stosujący przymus bezpośredni mogą być ścigani z urzędu za przestępstwo z nienawiści – uważa rzecznik praw obywatelskich i apeluje o rozwagę przy reformie prawa karnego. Eksperci nie są co do tego zgodni.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas