Onkolog: Chorzy na raka mogą już żyć latami
W przeszłości leczenie ograniczało się do czterech cykli chemioterapii i kończyło się, bo następował zgon chorego. Nowoczesne terapie pozwalają leczyć ich o wiele dłużej – mówi prof. Dariusz M. Kowalski, onkolog.
Nowe świadczenia stomatologiczne dostępne na NFZ. Kto będzie mógł skorzystać?
Z początkiem 2025 r. zwiększy się lista świadczeń stomatologicznych dostępnych na NFZ. Pojawi się na niej m.in. pantomogram dla pacjentów leczonych endodontycznie i protetycznie oraz proteza całkowita overdenture oparta na korzeniach. Zwiększy się też liczba procedur dostępnych w przypadku zwichniętych zębów. Rozporządzenie wprowadza także refundację zabiegów stomatologicznych w znieczuleniu ogólnym u tzw. dzieci niewspółpracujących. Ta zmiana wejdzie jednak w życie dopiero od 1 stycznia 2026 r.
Konkurencyjność ma służyć pacjentom
Profilaktyka, reforma unijnego prawa farmaceutycznego, konkurencyjność, bezpieczeństwo lekowe – to zadania, jakie Polska stawia podczas prezydencji w Radzie UE.
Mamy olbrzymi problem dziury w budżecie NFZ. Tymczasem system prywatny gwarantuje pacjentom coraz lepszą dostępność
Po raz pierwszy w historii mamy olbrzymi problem deficytu w budżecie narodowego płatnika. I to nie wynika z niczego innego, jak tylko z rabunkowej gospodarki na NFZ-cie, którą brutalnie wykorzystano do celów politycznych pod koniec poprzedniej kadencji. Niedobór środków w systemie publicznym to sytuacja, która w sposób szczególny uzasadnia funkcjonowanie prywatnych ubezpieczycieli i prywatnego sektora opieki zdrowotnej, gdyż sektor prywatny ułatwia pacjentom dostęp do świadczenia opieki zdrowotnej. Sektor prywatny oferuje także pacjentom gwarancję przewidywalnych terminów oczekiwania na poszczególne konsultacje lekarskie oraz wiele innych korzyści – mówi prezes Zarządu PZU Zdrowie dr n. med. Igor Radziewicz-Winnicki.
Rak prostaty. Komu jeszcze grozi seryjny zabójca?
Obecnie jedną piątą wszystkich przypadków nowotworów u mężczyzn stanowi rak prostaty. Interesować powinni się nim również synowie i bracia kobiet chorujących na raka piersi i jajnika – wynika z badań naukowych.