Pacjentka wybierze szpital, w którym dostanie znieczulenie przy porodzie

Placówki będą miały obowiązek informowania o dostępnych formach zmniejszenia bólu porodowego. Zostaną także zobligowane do zapewnienia konsultacji z anestezjologiem.

Publikacja: 19.12.2024 16:33

Program „Za życiem” ma wspierać rodziców, którzy zdecydowali się urodzić niepełnosprawne dziecko, a

Program „Za życiem” ma wspierać rodziców, którzy zdecydowali się urodzić niepełnosprawne dziecko, a wada została ujawniona jeszcze w życiu płodowym

Foto: Adobe Stock

Tak wynika z projektu nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej. To kolejny krok w celu zwiększenia dostępności znieczuleń. Przypomnijmy, że od lipca premiowane są szpitale, w których jest minimum 10-proc. udział znieczuleń przy porodach drogami natury.

Z danych NFZ wynika, że w 2023 r. odsetek porodów naturalnych ze znieczuleniem zewnątrzoponowym wyniósł 17 proc. w skali całego kraju, a rok wcześniej – 14 proc. Jeszcze przed zarządzeniem NFZ mieliśmy w Polsce szpitale, które w ogóle nie zapewniały rodzącym kobietom znieczulenia.

Pacjentki nie dostają znieczulenia, bo o takim prawie nie wiedzą lub nie pamiętają

Jednym z powodów może być brak odpowiedniego finansowania. Dla przykładu, NFZ nie płaci za procedurę znieczulenia w przypadku porodów, które po kilku godzinach zakończyły się cesarskim cięciem. 

Z taką tezą nie zgadza się jednak lek. med. Marcin Kuta, dyrektor Specjalistycznego Szpitala im. E. Szczeklika w Tarnowie. Jak tłumaczy, próbował stosować zachęty finansowe dla położników i ginekologów za podawanie znieczuleń, ale nie zauważył wówczas zmian. Wprowadził zatem w karcie przyjęcia pacjentki zapis, czy wyraża zgodę na znieczulenie. Wskutek takiej zmiany w ciągu dwóch miesięcy w tarnowskim szpitalu odsetek porodów z podawanym znieczuleniem wzrósł z ok. 2 proc. do ok. 67 proc. Pozostałe przypadki dotyczą sytuacji, gdy pacjentka nie wyraża zgody na znieczulenie zewnątrzoponowe lub gdy nie ma już na to czasu. Aby z kolei rozwiać wątpliwości pacjentek związane z podaniem znieczulenia, szpital zapewnia możliwość konsultacji z anestezjologiem.

Czytaj więcej

Co dalej z likwidacją porodówek? Będzie dodatkowe kryterium

W ocenie dr. Kuty, aby zwiększyć liczbę podawanych znieczuleń, należy poinformować pacjentki o takiej możliwości oraz umożliwić pozyskanie informacji i rozwianie wątpliwości. W praktyce tego typu rozwiązania zakłada wspomniany projekt nowelizacji rozporządzenia.

– Bardzo pozytywnie oceniamy fakt, że zgodnie z projektem rozporządzenia szpitale będą miały obowiązek informować kobiety o tym, jakie metody łagodzenia bólu są dostępne w placówce. Dzięki temu kobiety będą mogły świadomie podejmować decyzje, w którym szpitalu chcą rodzić. Ważne jest, że informacje mają być dostępne i na bieżąco aktualizowane, zatem nie wystarczy ich raz opublikować w mediach społecznościowych – mówi Joanna Pietrusiewicz, prezeska Fundacji Rodzić po Ludzku.

Te pacjentki, które mają wątpliwości co do znieczulenia, będą mogły przed porodem skonsultować się z anestezjologiem.

Zmiany dla kobiet w ciąży: konsultacje z położną, oddzielne sale

Prezeska tłumaczy, że oprócz tego postulatu fundacji uwzględniono także wiele innych. – W projekcie rozporządzenia określono wymogi dotyczące niepełnosprawności i wspierania kobiet ze szczególnymi potrzebami. Dotychczas takie obowiązki nie były literalnie wpisane w rozporządzeniu – tłumaczy.

Po zmianach pacjentki będą mogły także konsultować się od początku ciąży z położną. Obecnie takie konsultacje są dostępne od 21. tygodnia ciąży.

Projekt zakłada też inną ważną zmianę. – W tej chwili kobieta, która doświadcza urodzenia martwego lub chorego dziecka, może być umieszczona w sali razem z innymi kobietami, które urodziły zdrowe dzieci, co potęguje jej poczucie bólu czy traumę – podkreśla prezeska Joanna Pietrusiewicz. Po wejściu w życie projektowanych zmian takie umieszczanie nie będzie już możliwe.

Czytaj więcej

Rodzice wcześniaków z dodatkowym urlopem. Rząd przyjął projekt

Standardy porodowe. Co najmniej dwugodzinny pierwszy kontakt z dzieckiem po porodzie

Szpitale zostaną także zobowiązane do dwugodzinnego kontaktu po porodzie matki z nagim dzieckiem. – Nasze badania wskazują, że taki kontakt w wielu miejscach się nie odbywa, a przyczyną tego jest ważenie i mierzenie. Po zmianach ważenie i mierzenie będzie się odbywać po zakończonym pierwszym kontakcie – tłumaczy prezeska Pietrusiewicz.

Ma ona natomiast wątpliwości co do użytego w projekcie określenia, że należy ograniczyć liczbę cesarskich cięć. – Chociaż w liczbie przeprowadzanych cesarskich cięć Polska jest ewenementem na skalę światową i powinniśmy rozmawiać o tym, jakie działania podjąć, aby było ich mniej, to nie powinniśmy używać sformułowań, że należy „ograniczać liczbę cesarskich cięć”. Może to rodzić obawy pacjentek, że ich prawa mogą być ograniczone, a zdrowie i życie zagrożone. Pamiętajmy przecież, że cesarskie cięcie jest operacją, która ma ratować zdrowie i życie matek i dzieci i ma być wykonywana w każdej sytuacji, gdy jest potrzebna – podkreśla prezeska.

Jak dodaje, jednym z powodów prowadzących do dużej liczby cesarskich cięć może być brak dostępu do znieczulenia.

Etap legislacyjny: konsultacje publiczne

Tak wynika z projektu nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej. To kolejny krok w celu zwiększenia dostępności znieczuleń. Przypomnijmy, że od lipca premiowane są szpitale, w których jest minimum 10-proc. udział znieczuleń przy porodach drogami natury.

Z danych NFZ wynika, że w 2023 r. odsetek porodów naturalnych ze znieczuleniem zewnątrzoponowym wyniósł 17 proc. w skali całego kraju, a rok wcześniej – 14 proc. Jeszcze przed zarządzeniem NFZ mieliśmy w Polsce szpitale, które w ogóle nie zapewniały rodzącym kobietom znieczulenia.

Pozostało jeszcze 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
Mateusz Morawiecki straci immunitet? Jest wniosek prokuratury
Administracja rządowa
Losy budżetu w rękach prezydenta. Co z wynagrodzeniami dla urzędników i nauczycieli?
Prawo drogowe
Przekroczenie prędkości zaboli nie tylko w mieście. Projekt wreszcie gotowy
Praca, Emerytury i renty
Waloryzacja emerytur 2025. Jedna grupa seniorów dostanie wyższe przelewy już w lutym
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego