Wielka konferencja Putina. Prezydent Rosji chwali się gospodarką, nie mówi, kiedy Rosja odzyska cały obwód kurski (WIDEO)

Prezydent Rosji Władimir Putin podsumował mijający rok na wielkiej konferencji prasowej. Obywatele Rosji mieli do niego ponad 2 miliony pytań. Rosyjski przywódca był pytany m.in. o gospodarkę, sytuację na froncie wojny na Ukrainie i walki w obwodzie kurskim.

Aktualizacja: 19.12.2024 16:48 Publikacja: 19.12.2024 10:58

Prezydent Rosji Władimir Putin na dorocznej konferencji prasowej

Prezydent Rosji Władimir Putin na dorocznej konferencji prasowej

Foto: REUTERS/Maxim Shemetov

zew

W czwartek prezydent Rosji wziął udział w tradycyjnym podsumowaniu roku. Kolejny raz połączone zostały dwa wydarzenia – program „Linia bezpośrednia z Władimirem Putinem”, w którym rosyjski przywódca odpowiada na pytania Rosjan, oraz konferencja prasowa. Rosyjskie media podały, że przed rozpoczęciem programu wpłynęły dwa miliony pytań do Putina i że do zakończenia wystąpienia prezydenta można było wysyłać kolejne. W tym roku po raz pierwszy do klasyfikowania pytań wykorzystano sztuczną inteligencję.

„Wyniki roku z Władimirem Putinem”. Prezydent Rosji odpowiada na pytania

Pytania do Putina dotyczyły spraw krajowych oraz polityki międzynarodowej, m.in. relacji z przyszłym prezydentem USA Donaldem Trumpem, rozwoju BRICS i współpracy z Chinami czy uniezależnienia się Rosji od dolara.

Czytaj więcej

Wojna na Ukrainie. Putin mówi o przełomie. „Całkowite przejęcie inicjatywy”

„Linia Bezpośrednia”, podczas której Putin odpowiada na pytania obywateli, jest organizowana od 2001 r. Program nie odbył się w 2022 – roku, w którym Rosja dokonała inwazji na Ukrainę. Od 2001 r., gdy Putin sprawował funkcję prezydenta lub premiera, przeprowadzono 18 „Linii Bezpośrednich” i 16 dużych konferencji prasowych. Od 2020 r. oba wydarzenia są organizowane jednocześnie, od 2023 r. pod nazwą „Wyniki roku z Władimirem Putinem”.

Czwartkowe wydarzenie tradycyjnie odbywało się w Gostinnym Dworze w Moskwie. Dzień przed konferencją akredytowanym pracownikom mediów przeprowadzono testy PCR na koronawirusa SARS-CoV-2.

Władimir Putin chwali rosyjską gospodarkę

Władimir Putin rozpoczął od pytania dotyczącego ekonomii. Powiedział, że w ciągu dwóch lat wzrost PKB w Rosji wyniósł łącznie ok. 8 proc. i był wyższy niż w USA i Unii Europejskiej. Stopa bezrobocia, kontynuował, osiągnęła historycznie niski poziom i wynosi 2,3 proc. Przyznał, że niepokojąco wysoka jest inflacja w Rosji, która według miejscowego banku centralnego osiągnęła 9,3 proc. Putin przekonywał jednak, że realne wynagrodzenia rosną szybciej od inflacji. Zaznaczył, że nałożone na Rosję sankcje wpływają na wzrost cen w kraju.

Władimir Putin na dorocznej konferencji prasowej

Władimir Putin na dorocznej konferencji prasowej

Foto: REUTERS/Maxim Shemetov

- Wzrost gospodarczy jest w dużej mierze wynikiem wzmocnienia suwerenności - podkreślił Putin wspominając, że niektórzy producenci opuścili rosyjski rynek, co sprawiło, że produkcję przejęły przedsiębiorstwa z Rosji. - Jest to szczególnie ważne dla naszego kraju, bo tracąc suwerenność, tracimy państwowość - dodał.

Wojna na Ukrainie. Czego Władimir Putin życzy rosyjskim żołnierzom?

Putin został też zapytany o to, jak ocenia postępy „specjalnej operacji wojskowej”, jak w Rosji oficjalnie nazywa się inwazję na Ukrainę. Odparł, że regularnie spotyka się z żołnierzami z linii frontu. Dodał, że sytuacja w sposób istotny się zmienia, a postępy wojsk rosyjskich następują na całej linii frontu. Wojska rosyjskie każdego dnia opanowują kolejne kilometry kwadratowe terenu - mówił. Władimir Putin życzył wszystkim walczącym na froncie powodzenia, zwycięstwa i powrotu do domu.

Powiedział także - deklarując, że robi to bez ironii - że Rosja ma z kim rozmawiać na Ukrainie i że jest tam wielu ludzi, którzy marzą o „uwolnieniu kraju” od „reżimu”, który Putin nazwał neonazistowskim.

Jedno z pytań dotyczyło sytuacji w obwodzie kurskim, gdzie w pierwszej połowie sierpnia Siły Zbrojne Ukrainy rozpoczęły działania rajdowe. Putin zadeklarował, że ukraińskie jednostki zostaną wyparte z tego regionu, ale nie podał żadnej daty. Mówił, że wojska rosyjskie odzyskają kontrolę nad obwodem.

Czytaj więcej

Gen. Waldemar Skrzypczak: Jeżeli Putin tego nie osiągnie, nie wstrzyma działań zbrojnych

Putin: Rosja chce zapewnić bezpieczeństwo Białorusi

Putin mówił, że władze pomogą tym, którzy chcą wyjechać z obwodu kurskiego. Dodał, że po wyzwoleniu regionu wszystko zostanie załatwione, a administracja będzie pracowała także w święta, by rozwiązać sprawy mieszkaniowe i inne problemy. - Nie jest jasne, dlaczego Siły Zbrojne Ukrainy wkroczyły do obwodu kurskiego, nie było takiej potrzeby militarnej – ocenił. Obiecał, że zniszczone domy i obiekty infrastruktury zostaną odbudowane.

- Zrobimy wszystko, aby zapewnić Białorusi bezpieczeństwo. Robimy to w porozumieniu z białoruskim kierownictwem, w porozumieniu z prezydentem Białorusi Aleksandrem Łukaszenką. Myślę, że to bardzo ważny element zaktualizowanej strategii nuklearnej Federacji Rosyjskiej – oświadczył prezydent Rosji.

Prezydent Rosji chwali się Oriesznikiem

Władimir Putin powiedział na konferencji, że brał udział w podejmowaniu ostatecznych decyzji dotyczących terminu i wielkości produkcji nowej rosyjskiej broni - hipersonicznych pocisków balistyczny średniego zasięgu Oriesznik. Podkreślił, że to „bardzo nowoczesna broń”. Mówiąc o Orieszniku Putin wspomniał także o natowskich systemach obrony przeciwrakietowej i o Polsce. - Wyobraźmy sobie, że nasz system znajduje się w odległości dwóch tysięcy kilometrów, nawet przeciwrakiety rozmieszczone na terytorium Polski go nie dosięgną – powiedział.

Zapewnił także, że Rosji wystarczy środków na odbudowę „terenów odzyskanych”, czyli ukraińskich ziem, okupowanych przez wojska rosyjskie. Ogłosił, że Rosja chce wybudować drogę wokół Morza Azowskiego. Putin mówił również o likwidacji wycieku ropy z rosyjskich tankowców na Morzu Azowskim.

Czytaj więcej

Trump o zgodzie na użycie broni USA do ataków na Rosję: Nie powinno się na to pozwolić

Putin chce spotkać się z Asadem, gotów do spotkania z Trumpem

Na konferencji prasowej prezydent Rosji wyraził gotowość do spotkania z prezydentem-elektem USA, ale zastrzegł, że nie wie, kiedy spotkanie mogłoby się odbyć i zaznaczył, że nie rozmawiał z Donaldem Trumpem od czterech lat. Trump przekonywał w kampanii, że jeśli wygra wybory prezydenckie to szybko doprowadzi do zakończenia wojny na Ukrainie.

Władimir Putin odniósł się także do sytuacji w Syrii, gdzie niedawno rebelianci obalili Baszara Asada, który uciekł do Moskwy. Rosyjski przywódca powiedział, że nie spotkał się jeszcze z Asadem, ale że ma taki plan. Ocenił, że wydarzenia w Syrii to nie porażka Rosji. - Pojawiliśmy się tam dziesięć lat temu, by uniemożliwić powstanie tam terrorystycznej enklawy - stwierdził.

Czytaj więcej

Asad skomentował swoją ucieczkę z Syrii. Pisze o "wolności i niezależności"

Negocjacje Rosji i Ukrainy?

Władimir Putin deklarował gotowość do negocjacji z Ukrainą bez warunków wstępnych. - Nie mamy warunków wstępnych. Chcemy podjąć dialog bez warunków wstępnych, na podstawie tego, co uzgodniliśmy – mówiłem to już setki razy – w czasie negocjacji w Stambule w 2022 roku, ale też w oparciu o realia terytorialne, które mamy obecnie – powiedział. Wcześniej mówił, że jest gotów na negocjacje i kompromisy jeśli chodzi o wojnę na Ukrainie, ale dodał, że druga strona też musi być na nie gotowa.

W czwartek oświadczył, że ewentualne porozumienie mógłby podpisać jedynie z ukraińskim parlamentem. Rosja nie uważa Wołodymyra Zełenskiego (którego kadencja upłynęła, a wybory ze względu na stan wojenny nie zostały rozpisane) za legalnego prezydenta Ukrainy i twierdzi, że musiałby on zostać ponownie wybrany, by Moskwa uznała go za prawowitego sygnatariusza umowy. Putin mówił, że w przypadku negocjacji wzięta pod uwagę musiałby zostać aktualna sytuacja na froncie.

Czytaj więcej

Wybuch bomby w Moskwie. W zamachu zginął rosyjski generał Igor Kiriłłow

Putin mówi, że przestał się śmiać

Prezydent Rosji ocenił na konferencji, że niedawny zamach, w którym zginął dowódca rosyjskich wojsk obrony radiologicznej, chemicznej i biologicznej gen. Igor Kiriłłow to akt terroru. Putin odpowiadał też na pytania dotyczące demografii, stosunków Rosji z Chinami, sytuacji na rynku pracy, dostępie do internetu i kłopotów w służbie zdrowia. Pytany, jak zmienił go trwający konflikt z Ukrainą odparł, że mniej żartuje i że prawie przestał się śmiać. Wyraził opinię, że Rosja powinna rozpocząć „operację” (inwazję) na Ukrainie wcześniej niż w lutym 2024 r. i że powinna być do tego lepiej przygotowana.

Konferencja Władimira Putina trwała ponad 4,5 godziny.

W czwartek prezydent Rosji wziął udział w tradycyjnym podsumowaniu roku. Kolejny raz połączone zostały dwa wydarzenia – program „Linia bezpośrednia z Władimirem Putinem”, w którym rosyjski przywódca odpowiada na pytania Rosjan, oraz konferencja prasowa. Rosyjskie media podały, że przed rozpoczęciem programu wpłynęły dwa miliony pytań do Putina i że do zakończenia wystąpienia prezydenta można było wysyłać kolejne. W tym roku po raz pierwszy do klasyfikowania pytań wykorzystano sztuczną inteligencję.

Pozostało jeszcze 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Raport Pentagonu: Korupcja mogła zniweczyć plany armii Chin
Polityka
Unia Europejska dyskutuje o rozszerzeniu. Długa droga przed Bałkanami Zachodnimi
Polityka
Donald Trump pisze, że chciałby uczynić z sąsiada USA kolejny stan
Polityka
Kanada: Koniec rządów Justina Trudeau jest coraz bliżej
Polityka
Biden pobił rekord Obamy. Kogo ułaskawił odchodzący prezydent USA?
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10