NFZ ostrzega: apteczka za 8 zł może kosztować utratę danych i pieniędzy

Narodowy Fundusz Zdrowia ostrzega przed e-mailami z ofertą otrzymania dobrze wyposażonej "darmowej apteczki". To fałszywe wiadomości oraz próba wyłudzenia danych i pieniędzy.

Ministerstwo Zdrowia wprowadza dwa nowe badania dla kobiet

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, iż do programu profilaktyki raka szyjki macicy wprowadzone zostaną dwa nowoczesne badania: test HPV HR oraz cytologia na podłożu płynnym (LBC).

Wybierasz się na ferie za granicę? NFZ przypomina o ważnym dokumencie

Problemy ze zdrowiem podczas pobytu za granicą mogą narazić nas na spore wydatki. W związku z tym NFZ przypomina o możliwości wyrobienia karty EKUZ, która zapewnia dostęp do publicznej opieki zdrowotnej w krajach UE i EFTA.

Minister Leszczyna: zakaz sprzedaży e-papierosów małoletnim na wiosnę

Rząd jeszcze w styczniu zajmie się projektem ustawy, która wprowadzi zakaz sprzedaży wszystkich e-papierosów osobom małoletnim tj. poniżej 18. roku życia - poinformowała w TVP Info minister zdrowia Izabela Leszczyna.

Nowy system weryfikujący uprawnienia do bezpłatnych leków. Pojawiły się trudności

Od 1 stycznia br. działa nowy system przygotowany weryfikujący poprawność informacji o uprawnieniach dodatkowych posiadanych przez pacjentów (np. o prawie do bezpłatnych leków). Informacje te są wprowadzane przez lekarzy przy wystawianiu e-recept. Nie obyło się bez problemów, dlatego Centrum e-Zdrowia poinformowało o czasowej zmianie sposobu weryfikacji recept.

Wyjazd do sanatorium na koszt ZUS w 2025 roku. Będą nowe możliwości

Ubezpieczeni, którzy są zagrożeni utratą zdolności do pracy, mogą skorzystać z rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS, czyli tzw. "sanatorium z ZUS". W 2025 roku uruchomione zostaną nowe profile rehabilitacji.

Nowe świadczenia stomatologiczne dostępne na NFZ. Kto będzie mógł skorzystać?

Z początkiem 2025 r. zwiększy się lista świadczeń stomatologicznych dostępnych na NFZ. Pojawi się na niej m.in. pantomogram dla pacjentów leczonych endodontycznie i protetycznie oraz proteza całkowita overdenture oparta na korzeniach. Zwiększy się też liczba procedur dostępnych w przypadku zwichniętych zębów. Rozporządzenie wprowadza także refundację zabiegów stomatologicznych w znieczuleniu ogólnym u tzw. dzieci niewspółpracujących. Ta zmiana wejdzie jednak w życie dopiero od 1 stycznia 2026 r.

"Ustawa Kamilka" nie ochroniła głodzonej dziewczynki. Dzieci bez lekarza rodzinnego poza systemem

Obecnie, jeśli rodzic wypisze dziecko z przychodni, nikt nie kontroluje, czy jest pod opieką innego lekarza. Może się zdarzyć, że do czasu pójścia do szkoły nikt nie sprawdzi, czy prawidłowo się rozwija oraz czy najbliżsi się nad nim nie znęcają.

Pacjentka wybierze szpital, w którym dostanie znieczulenie przy porodzie

Placówki będą miały obowiązek informowania o dostępnych formach zmniejszenia bólu porodowego. Zostaną także zobligowane do zapewnienia konsultacji z anestezjologiem.

Ważne terminy dla pacjentów. Kiedy wygasa prawo do darmowego leczenia?

Osoby ubezpieczone mogą korzystać z darmowego leczenia w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. W pewnych przypadkach jednak możliwość ta wygasa.

Będą ważne zmiany dla pacjentów. Nowa lista leków refundowanych od 1 stycznia

Minister zdrowia Izabela Leszczyna oraz wiceminister Marek Kos ogłosili w piątek nową listę leków refundowanych. Będzie ona obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Po diagnozie HIV. Czy trzeba informować pracodawcę? Co z kontaktem z bliskimi?

Osoby po diagnozie HIV zastanawiają się, czy mają obowiązek informowania pracodawców i co zmieni się w ich sposobie kontaktu z bliskimi. Zdają sobie sprawę, że kodeks karny zabrania im narażania innych na ryzyko - mówi dr Katarzyna Julia Kowalska.

To jednak nie koniec programu "Profilaktyka 40 Plus"

Ministerstwo Zdrowia wydłuża możliwość korzystania z programu "Profilaktyka 40 Plus" do końca kwietnia 2025 roku. Do konsultacji publicznych trafiło rozporządzenie w tej sprawie.

Ważne zmiany w zasadach wystawiania recept. Pacjenci mają powody do radości

Nawet lekarz, który przyjmuje pacjentów prywatnie, wystawi receptę na leki refundowane. Dzięki temu pacjent, który po prywatnej wizycie będzie chciał dostać bezpłatny lek, nie będzie musiał już iść po taką receptę do lekarza rodzinnego.

Wyjazd do sanatorium w ciągu kilku dni? Jest na to sposób, ale trzeba spełnić warunki

Oczekiwanie na leczenie uzdrowiskowe z Narodowego Funduszu Zdrowia niejednokrotnie się przedłuża. Jedną z opcji przyspieszenia wyjazdu jest wykorzystanie tzw. zwrotów. Skorzystanie z tej metody zależy jednak od kilku czynników.

Koniec z paleniem na plażach i placach zabaw? Polska poparła zmiany unijnych zasad

Ministrowie zdrowia państw Unii Europejskiej zaktualizowali zalecenia dotyczące miejsc wolnych od dymu papierosowego. Najnowsze rekomendacje unijne obejmą także e-papierosy oraz podgrzewane wyroby tytoniowe.

Kradzież danych osobowych ze szpitala. Co mogą zrobić pacjenci?

Po tym, gdy we włocławskim szpitalu doszło do włamania do skrzynki mailowej sekretariatu, pytamy ekspertów, co mogą teraz zrobić pacjenci i jak ochronić się przed takimi zdarzeniami w przyszłości. Pierwszym krokiem może być zastrzeżenie numeru PESEL.

Zespoły ds. AI obowiązkowe w szpitalach?

Podmioty medyczne będą zobowiązane do przestrzegania AI Act. Konieczne może być powołanie zespołów ds. zgodności.