Od 1 stycznia działa nowy system weryfikujący poprawność recept. Pojawiły się trudności

Od 1 stycznia działa nowy system weryfikujący poprawność informacji o uprawnieniach dodatkowych posiadanych przez pacjentów (np. o prawie do bezpłatnych leków). Informacje te są wprowadzane przez lekarzy przy wystawianiu e-recept. Nie obyło się bez problemów, dlatego Centrum e-Zdrowia poinformowało o czasowej zmianie sposobu weryfikacji recept.

Publikacja: 15.01.2025 07:01

Po wdrożeniu nowego systemu weryfikacji uprawnień pacjentów część gabinetów miała problem z wystawia

Po wdrożeniu nowego systemu weryfikacji uprawnień pacjentów część gabinetów miała problem z wystawianiem recept

Foto: Elnur / Adobe Stock

Uprawnienia dodatkowe, z których mogą skorzystać pacjenci, to: S – uprawnienie dla pacjentów powyżej 65. roku życia, DZ – uprawnienie dla pacjentów do 18. roku życia, C – uprawnienie dla kobiet w ciąży.

Na czym polega system weryfikacji uprawnień zapisanych ma recepcie?

W ramach systemu wdrożonego przez Centrum e-Zdrowia (CeZ), aby uprawnienie S, DZ lub C znalazło się na recepcie, muszą zostać spełnione cztery warunki:

  • pacjent ma prawo do świadczeń (jest ubezpieczony),
  • pacjent spełnia wskazania przepisania leku,
  • kryterium uzyskania uprawnienia (np. wiek 65+),
  • lek znajduje się na jednej z list leków refundowanych (np. bezpłatnych leków dla seniorów 65+).

„Narzędzie przygotowane przez CeZ weryfikuje, czy recepta jest wystawiona poprawnie – między innymi sprawdza, czy w przypadku zaznaczenia na recepcie uprawnienia S, DZ lub C, przepisany lek występuje na liście bezpłatnych leków” – czytamy w komunikacje CeZ (CeZ to publiczna instytucja odpowiedzialna za wdrożenie systemu e-Zdrowie (P1), w ramach którego działają e-recepty).

Czytaj więcej

Naukowcy sprawdzili, ile żyją osoby z diagnozą demencji. Jeden czynnik ma kluczową rolę

Na czym polega problem z wystawianiem recept?

System wystawiania e-recept funkcjonuje „dwuetapowo”. Placówki ochrony zdrowia mają własne systemy komputerowe (mogą być to programy komercyjne lub bezpłatna aplikacja gabinetowa przygotowana przez Centrum e-Zdrowia; CeZ to publiczna instytucja). Oprogramowanie placówek musi być zintegrowane z platformą P1 (w tym z systemem e-Recepta). Z komunikatu opublikowanego 9 stycznia br. przez CeZ wynika, po wdrożeniu nowego narzędzia do weryfikacji uprawnień zapisywanych na receptach w placówkach ochrony zdrowia, które mają bezpłatne, publiczne oprogramowanie gabinetowe, działało sprawnie. Trudności pojawiły się w przypadku niektórych programów komercyjnych.

„Narzędzie działa poprawnie, ale otrzymujemy sygnały, że występują trudności w wystawianiu recept w przypadku niektórych systemów oprogramowania gabinetowego pochodzących od niezależnych, komercyjnych dostawców” – czytamy w komunikacie. Dalej CeZ informuje: „Te systemy gabinetowe, w których automatyczne nadanie uprawnienia (np. S) ogranicza się jedynie do weryfikacji wieku pacjenta (bez sprawdzania konkretnego leku na recepcie i warunku jego obecności na liście leków bezpłatnych dla seniorów), mogły odnotowywać trudności przy zapisywaniu recept z uprawnieniem w systemie centralnym P1” – informuje CeZ.

Czytaj więcej

Szklanka tego popularnego napoju może zmniejszyć ryzyko raka. Naukowcy potwierdzają

CeZ uspokaja ws. recept: Jest ostrzeżenie, nie ma blokady. Dostawcy dostaną więcej czasu

W komunikacje Centrum e-Zdrowia informuje, że współpracuje z niezależnymi dostawcami oprogramowania, „których systemy nie realizują wszystkich warunków wykorzystania list leków refundowanych, aby jak najszybciej doprowadzić je do pełnej funkcjonalności”. Centrum dokonało też czasowej zmiany sposobu weryfikacji recept. „(…) w przypadku wykrycia braku wypełnienia wszystkich wymaganych warunków uprawnienia S, DZ lub C narzędzie zgłasza ostrzeżenie, ale nie blokuje wystawienia recepty. Dostawcy oprogramowania zyskują dzięki temu więcej czasu na pełne dostosowanie swoich rozwiązań” – czytamy.

Uprawnienia dodatkowe, z których mogą skorzystać pacjenci, to: S – uprawnienie dla pacjentów powyżej 65. roku życia, DZ – uprawnienie dla pacjentów do 18. roku życia, C – uprawnienie dla kobiet w ciąży.

Na czym polega system weryfikacji uprawnień zapisanych ma recepcie?

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Samorząd
Rząd chce podnieść prestiż niani i opiekunki w żłobku
Zdrowy styl życia
Jak napoje słodzone wpływają na zdrowie? Najnowsze badanie potwierdza groźny trend
Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Podatki
Ważny wyrok ws. prawa do ulgi przy darowiźnie od najbliższej rodziny
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem