Najnowszy raport dotyczący wpływu napojów słodzonych na zdrowie opublikowano 6 stycznia w czasopiśmie „Nature”. Badanie zostało przeprowadzone przez grupę naukowców z Tufts University w Stanach Zjednoczonych. Zgodnie z wynikami raportu w 2020 r. spożycie napojów słodzonych odpowiadało za ponad 2,2 miliony nowych przypadków cukrzycy typu 2 (rocznie, skala globalna) oraz 1,2 miliona nowych przypadków schorzeń układu krążenia.
Wpływ napojów słodzonych na zdrowie. Czego dotyczy nowe badanie?
Jak podkreślili autorzy najnowszego raportu, dotychczas brakowało szerokiej, kompleksowej analizy wpływu napojów z wysoką zawartością cukru na zdrowie. Grupa badaczy z Tufts University oszacowała w najnowszym badaniu wpływ napojów słodzonych na „obciążenie zdrowotne” mieszkańców 184 krajów świata (wpływ napojów słodzonych na ryzyko powstania cukrzycy typu 2 i schorzeń układu krążenia). Dokonano m.in. analizy danych pochodzących z 1990 roku i 2020 roku, biorąc pod uwagę miejsce pochodzenia, wiek, płeć i wykształcenie badanych osób. Pod uwagę były brane zarówno statystyki globalne, jak i dane krajowe oraz regionalne. Na potrzeby badania zdefiniowano „napój słodzony” jako każdy typ napoju z dodatkiem cukru, w tym m.in.: napoje energetyczne, owocowe, bezalkoholowe oraz lemoniady. W badaniu nie były brane pod uwagę m.in. 100-procentowe soki owocowe, soki warzywne oraz słodzone mleko.
Czytaj więcej
Doniesienia o wzroście liczby osób u których zdiagnozowano infekcje spowodowane wirusem HMPV najpierw dotyczyły Chin. Aktualne informacje podawane przez polskie media mówią o Ukrainie, Niemczech i Portugalii. Oficjalne źródła i eksperci podkreślają jednak, że powtórka z pandemii COVID-19 nam nie grozi. Wirusa HMPV znamy od lat, a wirus SARS-CoV-2 był nowy.
Cukrzyca typu 2 a napoje słodzone. Co pokazały wyniki badania?
Wyniki analizy pokazały, że w samym 2020 r. spożycie napojów słodzonych mogło mieć wpływ w skali globalnej na:
- ponad 2,2 miliona nowych przypadków cukrzycy typu 2,
- ok. 1,2 miliona nowych przypadków schorzeń układu krążenia.