Ilość wapnia w diecie odpowiadająca wypiciu dużej szklanki mleka dziennie może zmniejszyć ryzyko raka jelita grubego o 17 proc. - ustalili naukowcy z Uniwersytetu w Oksfordzie. Badania prowadzili przez 16 lat na grupie ponad pół miliona kobiet.
Naukowcy zalecają: szklanka mleka dla zdrowia
Mleko i inne pokarmy zawierające wapń mają największy wpływ na obniżenie ryzyka raka jelita grubego spośród 97 przebadanych produktów żywnościowych – wynika z wieloletnich analiz naukowców z Uniwersytetu w Oksfordzie, które zostały właśnie opublikowane w czasopiśmie "Nature Communications". Przeprowadzono je na zlecenie Cancer Research UK – największej na świecie niezależnej organizacji zajmującej się badaniami nad nowotworami.
Czytaj więcej
Nowe, przekrojowe badanie pokazuje związek pomiędzy spożyciem napojów słodzonych a ryzykiem powstania cukrzycy typu 2. Zbadano również wpływ tej kategorii napojów na ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia. Globalny raport oparto na danych ze 184 krajów świata.
Badania wykazały, że dzienne spożycie 300 mg wapnia, czyli ilości odpowiadającej dużej szklance mleka, może zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwór jelita grubego o 17 proc. Dotyczy to nie tylko mleka krowiego. Spośród produktów nabiałowych wszystkie z wyjątkiem sera i lodów wykazały działanie przeciwnowotworowe. Płatki śniadaniowe, owoce, produkty pełnoziarniste, węglowodany, błonnik i witamina C również miały wpływ na obniżenie ryzyka zachorowania na raka, ale w dużo mniejszym stopniu.
"To najbardziej kompleksowe pojedyncze badanie, jakie kiedykolwiek przeprowadzono na temat związku między dietą a rakiem jelita grubego. Podkreśla potencjalną ochronną rolę nabiału, głównie ze względu na wapń, w rozwoju tej choroby" - powiedziała główna autorka badania, dr Keren Papier z Uniwersytetu w Oksfordzie.