Wiemy kiedy Homo sapiens krzyżował się z neandertalczykami. To mniej odlegał przeszłość, niż nam się wydawało

Około 1-2 proc. DNA współczesnych ludzi pochodzi od neandertalczyków. Najnowsze badania pokazują, że szczytowy monet mieszania się genów miał miejsce ok. 47 tys. lat temu. Geny neandertalskie wpłynęły na nasz genom w zakresie takich funkcji jak pigmentacja skóry, odpowiedź immunologiczna i metabolizm.

Piwo sprzed 10 tys. lat? Nietypowe odkrycie archeologów dotyczące starożytnych Chin

Chińskim archeologom udało się odkryć ślady procesu fermentacji piwa ryżowego z okresu neolitycznego. Zbadano skamieniałości z kilkunastu starożytnych naczyń, pochodzących z wykopalisk archeologicznych w Shangshan w Chinach.

Nowe odkrycie dotyczące prehistorycznej diety. Archeolodzy uzyskali przełomowy dowód

Najnowsze wyniki badań potwierdziły jedną z teorii dotyczących diety prehistorycznych mieszkańców Ameryki Północnej. Archeolodzy dokonali analizy diety matki na podstawie szczątków dziecka pochodzących sprzed ok. 12 800 lat.

Polscy archeolodzy zbadają królewski grobowiec w Egipcie. Potrzebują pieniędzy

Polscy naukowcy zbierają pieniądze na misję archeologiczną, w trakcie której zostanie zbadany królewski grobowiec w Egipcie. Potrzeba 250 tys. zł.

Niezwykłe odkrycie archeologów. Naukowcy odnaleźli zaginione miasto Majów

Południowo-wschodni meksykański stan Campeche stał się przedmiotem zainteresowania naukowców, odkąd okazało się, że w leśnych gęstwinach znajdują się ruiny dawnego miasta Majów. Prawdopodobnie założono je przed 150 r. n.e.

Premierowy pokaz strojów z Faras w Luwrze

17 października w paryskim Luwrze odbędzie się pokaz strojów zrekonstruowanych przez badaczy i projektantów z Polski na podstawie malowideł z Faras.

Co archeolodzy znaleźli w podziemnym tunelu w Gucin Gaju?

Monety i inne zabytki odkryli archeolodzy w podziemnym tunelu w Gucin Gaju w Warszawie, który znajduje się na terenie dawnego założenia pałacowego króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie. To tam, według legendy, mieli spotykać się masoni.

Tajemnica mulla-mullung. Pięćset pokoleń, czyli chichot prehistorii

Socjologowie rozszczepili włos na czworo: podzielili pojęcie „tradycja” na wiele kategorii – wyróżnili w nich typy, grupy i podgrupy. Ale najbardziej pierwotny mechanizm tradycji ukazała ostatnio archeologia.

Pompeje wciąż niepoznane. Archeolodzy odkryli szczątki kolejnych ofiar erupcji Wezuwiusza

Prawie dwa tysiące lat po erupcji Wezuwiusza archeolodzy wciąż odkrywają tajemnice Pompei. Najnowsze znalezisko opisane zostało w "E-Journal of the Archaeological Park of Pompeii".

Wybrzeże Anatolii. Złoty skarb odkryty w ruinach starożytnego Notion

W ruinach antycznego miasta Notion w dzisiejszej Turcji archeolodzy z uniwersytetu w Michigan odkryli dzban złotych monet z czasów Imperium Achemenidów, z V wieku p.n.e.

Tajemnica dziwnej mumii rozwiązana. "Kobieta Krzycząca" umierała w cierpieniu

Dzięki nowoczesnej technice naukowcy rozwiązali tajemnicę "Krzyczącej Kobiety" - mumii o nietypowym wyrazie twarzy, odkrytej w egipskiej nekropolii w 1935 roku.

Wandal w Pompejach. Kazachski turysta zniszczył mur Domu Ceii

Pracownicy nadzoru parku archeologicznego w Pompejach zatrzymali turystę z Kazachstanu, gdy rył napis na tynku Domu Ceii.

Tajemnica garnków na wodę. Czas na odkrycie "czarnej" historii Australii

Są dwie historie Australii: czarna i biała. Ta druga rozpoczęła się w 1606 r., gdy holenderski żeglarz Willem Janszoon jako pierwszy biały człowiek dotarł do tego kontynentu. Natomiast ta pierwsza historia rozpoczęła się około 65 tys. lat temu – wraz z przybyciem pierwszych ludzi z Nowej Gwinei.

Czechy: Średniowieczny skarb znaleziony przez spacerowiczkę. "To niewyobrażalne"

Jedno z największych znalezisk archeologicznych ostatniej dekady znalazła w Czechach spacerująca po lesie kobieta. W glinianym garnku znalazła ponad 2 tysiące srebrnych denarów sprzed 900 lat.

Kolos Konstantyna powrócił do Rzymu. Można go zobaczyć w Muzeach Kapitolińskich

Od wtorku odwiedzający Muzea Kapitolińskie w Rzymie mogą podziwiać rekonstrukcję Kolosa Konstantyna opartą na kilku znanych pozostałych fragmentach oryginalnego posągu z IV wieku naszej ery.

Egipt restauruje piramidę w Gizie. "Dar dla świata XXI wieku"

Egipscy i japońscy archeolodzy rozpoczęli realizację gigantycznego projektu, mającego na celu przywrócenie najmniejszej z trzech słynnych piramid w Gizie stanu z czasu, gdy została zbudowana ponad 4000 lat temu.

We włoskim Paestum odkryto dwie nowe świątynie doryckie

Włoskie Ministerstwo Kultury podało w sobotę, że w słynnym mieście Paestum (grecka Posejdonia) na południe od Neapolu odkryto dwie nowe świątynie doryckie.

Cucuteni-Trypole. Wegeosady sprzed sześciu tysięcy lat

Megaosady społeczeństw Cucuteni-Trypole, zwanej też kulturą ceramiki malowanej, powstałe około 6000 lat temu na terenie obecnej Mołdawii i Ukrainy, były prawie wyłącznie wegetariańskie.