Na początku przyszłego roku naukowcy z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych Polskiej Akademii Nauk przy wsparciu Fundacji Umbra Orientis rozpoczną badania w Egipcie, w ramach polsko-egipskiej misji archeologicznej „Mastaba Faraona”. Naukowcy chcą zbadać grób faraona Szepseskafa, który znajduje się na terenie starożytnej nekropolii w Sakkarze niedaleko Kairu. Organizatorzy wyprawy podkreślają, że grobowiec ten nie został nigdy szczegółowo zbadany.
Badanie grobowca faraona Szepseskafa
Badanie tego obiektu rozpoczęło się już na początku tego roku. Wtedy stworzony został model 3D grobowca, analiza konstrukcji architektonicznej mastaby, przeprowadzono też badania powierzchniowe, które miały na celu m.in. identyfikację ukrytych pod piaskami pustyni słabo widocznych struktur.
Teraz naukowcy planują badania interdyscyplinarne. Oprócz archeologów, wezmą w nich udział m.in architekci, geodeci geolodzy i konserwatorzy.
Czytaj więcej
Wniosek o uhonorowanie na UJ wybitnej polskiej uczonej utknął na lata. O tym, że sprawa w końcu ruszyła, nie przesądził światowej miary dorobek owej badaczki, lecz argument, że honorowe doktoraty otrzymuje zbyt mało kobiet. Co nam to mówi o polskim środowisku naukowym?
Polacy otrzymali zgodę władz Egiptu na otworzenie bazaltowego sarkofagu i eksplorację wnętrza grobowca faraona. Naukowcy zbadają kamienie, z których zbudowany został grobowiec, ceramikę, szczątki roślinne i zwierzęce.