Dotychczasowe teorie związane z dietą praprzodków Indian opierały się na dowodach pośrednich. Badano m.in. szczątki kamiennych narzędzi, które były używane w trakcie prehistorycznych polowań oraz szczątki zwierząt łownych.
Prehistoryczna dieta pod lupą archeologów
Wyniki badania opublikowanego 4 grudnia w czasopiśmie „Science Advances” są uważane za pierwszy, bezpośredni dowód na to, że w diecie przedstawicieli tzw. kultury Clovis dominowało m.in. mięso mamutów. Tym samym potwierdzono, że członkowie tej grupy polowali na przedstawicieli tzw. magafauny, czyli mamuty i inne gatunki dużych, prehistorycznych zwierząt.
Inna z dyskutowanych hipotez zakładała, że przedstawiciele kultury Clovis byli zbieraczami, żywiącymi się zarówno mniejszymi zwierzętami, jak i roślinami. Członków tej kultury, żyjącej ok. 13 tys. lat temu w Ameryce Północnej, uważa się za przodków współczesnych Indian Ameryki Północnej. Nazwa wywodzi się od miejscowości Clovis (w stanie Nowy Meksyk), w której po raz pierwszy w latach 30. XX wieku odkryto archeologiczne ślady istnienia tej prehistorycznej kultury.
Czytaj więcej
Podczas lotu nad Grenlandią i testów radaru UAVSAR naukowcom udało się uchwycić Camp Century – opuszczone „miasto pod lodem” stworzone przez armię USA w czasie Zimnej Wojny. – Dzięki nowym danym poszczególne struktury w tajemniczym mieście są widoczne w sposób, jakiego nigdy wcześniej nie widziano” – komentuje Chad Greene naukowiec z NASA specjalizujący się w badaniu kriosfery, czyli powłoki lodowej Ziemi.
Szczątki dziecka kluczem do nowego odkrycia?
Wyniki najnowszych badań to efekt analizy szczątków szkieletu 18-miesięcznego chłopca z okresu kultury Clovis. Szczątki, którym nadano nazwę „Anzick-1”, odkryto w 1968 roku w pobliżu miejscowości Wilsall w stanie Montana. Archeolodzy mogli dokonać szczegółowej analizy znaleziska ze względu na stosunkowo kompletny stan szkieletu. Warto również dodać, że do tej pory badaczom udało się zidentyfikować zaledwie trzy zestawy szczątków, które – zgodnie z teorią postawioną przez archeologów – mogą przynależeć do kultury Clovis.