Nowe odkrycie dotyczące prehistorycznej diety. Archeolodzy uzyskali przełomowy dowód

Najnowsze wyniki badań potwierdziły jedną z teorii dotyczących diety prehistorycznych mieszkańców Ameryki Północnej. Archeolodzy dokonali analizy diety matki na podstawie szczątków dziecka pochodzących sprzed ok. 12 800 lat.

Publikacja: 06.12.2024 06:00

Archeolodzy uzyskali dowód na obecność mamuciego mięsa w diecie praprzodków Indian Ameryki Północnej

Archeolodzy uzyskali dowód na obecność mamuciego mięsa w diecie praprzodków Indian Ameryki Północnej

Foto: Adobe Stock

Dotychczasowe teorie związane z dietą praprzodków Indian opierały się na dowodach pośrednich. Badano m.in. szczątki kamiennych narzędzi, które były używane w trakcie prehistorycznych polowań oraz szczątki zwierząt łownych.

Prehistoryczna dieta pod lupą archeologów

Wyniki badania opublikowanego 4 grudnia w czasopiśmie „Science Advances” są uważane za pierwszy, bezpośredni dowód na to, że w diecie przedstawicieli tzw. kultury Clovis dominowało m.in. mięso mamutów. Tym samym potwierdzono, że członkowie tej grupy polowali na przedstawicieli tzw. magafauny, czyli mamuty i inne gatunki dużych, prehistorycznych zwierząt.

Inna z dyskutowanych hipotez zakładała, że przedstawiciele kultury Clovis byli zbieraczami, żywiącymi się zarówno mniejszymi zwierzętami, jak i roślinami. Członków tej kultury, żyjącej ok. 13 tys. lat temu w Ameryce Północnej, uważa się za przodków współczesnych Indian Ameryki Północnej. Nazwa wywodzi się od miejscowości Clovis (w stanie Nowy Meksyk), w której po raz pierwszy w latach 30. XX wieku odkryto archeologiczne ślady istnienia tej prehistorycznej kultury.

Czytaj więcej

Radar NASA wychwycił „opuszczone miasto” na Grenlandii. Jego istnienie zagraża środowisku

Szczątki dziecka kluczem do nowego odkrycia?

Wyniki najnowszych badań to efekt analizy szczątków szkieletu 18-miesięcznego chłopca z okresu kultury Clovis. Szczątki, którym nadano nazwę „Anzick-1”, odkryto w 1968 roku w pobliżu miejscowości Wilsall w stanie Montana. Archeolodzy mogli dokonać szczegółowej analizy znaleziska ze względu na stosunkowo kompletny stan szkieletu. Warto również dodać, że do tej pory badaczom udało się zidentyfikować zaledwie trzy zestawy szczątków, które – zgodnie z teorią postawioną przez archeologów – mogą przynależeć do kultury Clovis.

„Chemiczny odcisk palca” dziecka i matki

Szczątki prehistorycznego chłopca zostały już wcześniej zbadane, co pozwoliło archeologom określić w jego przypadku tzw. „izotopowy odcisk palca”. „Izotopy dostarczają chemicznego odcisku palca diety konsumenta” - wyjaśnił w cytowanym przez Newsweeka komunikacie prasowym autor badania Matthew Wooller. Na podstawie danych otrzymanych ze szczątków Anzick-1 badaczom udało się pozyskać informacje o diecie jego matki (dziecko zmarło w wieku, w którym karmione było jeszcze mlekiem matki). Szczegółowa analiza wykazała, że ok. 40 proc. diety kobiety stanowiło mięso mamuta. Oprócz tego kobieta żywiła się także mięsem innych, dużych zwierząt m.in. łosi i bizonów. Co ciekawe, na podstawie wyników analizy oceniono, że mięso małych ssaków i rośliny stanowiły niewielką część jej codziennego pożywienia.

Czytaj więcej

Polscy archeolodzy zbadają królewski grobowiec w Egipcie. Potrzebują pieniędzy

„Megafauna, a szczególnie ogromne mamuty kolumbijskie, dostarczały ogromnych pakietów mięsa i wysokoenergetycznego tłuszczu. Jedno zwierzę mogło utrzymać społeczność złożoną z dzieci, kobiet i mniej mobilnych, starszych członków grupy przez dni, a nawet tygodnie, podczas gdy myśliwi szukali kolejnej zdobyczy” – wyjaśnia (cytowany przez Reutersa) archeolog James Chatters, współautor badania.

Dieta matki chłopca została porównana z dietą zwierząt mięsożernych i wszystkożernych, które żyły mniej więcej w tym samym okresie prehistorycznym. Jak się okazało, największe podobieństwo zaobserwowano w przypadku diety ssaka z rodziny kotowatych, który również żywił się mięsem mamutów.

Dieta zapewniająca większą mobilność?

Nowe odkrycie fascynuje archeologów także pod kątem badania stylu życia kultury Clovis. Badacze zauważają, że najnowsze dane potwierdzają część wcześniej postawionych hipotez. Do tej pory m.in. na podstawie znalezionych szczątków przyrządów, które służyły do polowania (głównie grotów), oceniano, że badana grupa mogła być wysoce mobilna. Dzięki umiejętności polowania na duże zwierzęta, w tym mamuty, prehistoryczni przodkowie Indian nie musieli polegać na żywności złożonej m.in. z małych ssaków – co mogą potwierdzać najnowsze badania. To pozwalało z kolei na dużą elastyczność dotyczącą przemieszczania się na nowe obszary. Może być to również odpowiedź na pytanie, jak przedstawicielom kultury Clovis udało się szybko rozprzestrzenić na terenach prehistorycznej Ameryki Północnej.

Dotychczasowe teorie związane z dietą praprzodków Indian opierały się na dowodach pośrednich. Badano m.in. szczątki kamiennych narzędzi, które były używane w trakcie prehistorycznych polowań oraz szczątki zwierząt łownych.

Prehistoryczna dieta pod lupą archeologów

Pozostało jeszcze 94% artykułu
Kosmos
Naukowcy mylili się co do Wenus? Najnowsze odkrycie dotyczące „złego bliźniaka Ziemi”
Archeologia
Wiemy kiedy Homo sapiens krzyżował się z neandertalczykami. To mniej odlegał przeszłość, niż nam się wydawało
Archeologia
Piwo sprzed 10 tys. lat? Nietypowe odkrycie archeologów dotyczące starożytnych Chin
Archeologia
Polscy archeolodzy zbadają królewski grobowiec w Egipcie. Potrzebują pieniędzy
Materiał Promocyjny
eDO Post – nowa era bezpiecznej komunikacji cyfrowej dla biznesu
Archeologia
Niezwykłe odkrycie archeologów. Naukowcy odnaleźli zaginione miasto Majów
Materiał Promocyjny
Unikalna okazja inwestycyjna