Naukowcy mylili się co do Wenus? Najnowsze odkrycie dotyczące „złego bliźniaka Ziemi”

Część naukowców przez lata uważała, że Wenus, nazywana często „złym bliźniakiem Ziemi”, była kiedyś o wiele bardziej gościnną planetą. Podejrzewano m.in., że znajdowały się na niej oceany ciekłej wody. Najnowsze badanie wskazuje jednak, że te teorie były błędne.

Publikacja: 04.12.2024 11:51

Według najnowszych badań na Wenus nigdy nie było oceanów wody

Według najnowszych badań na Wenus nigdy nie było oceanów wody

Foto: Adobe Stock

Choć Wenus jest podobnej wielkości co Ziemia, to jednak są to dwa różne światy. Temperatura na tej pierwszej planecie wynosi blisko 500 stopni Celsjusza, a nad powierzchnią unoszą się chmury kwasu siarkowego. 

Na Wenus nigdy nie było życia podobnego do ziemskiego

W najnowszym badaniu naukowcy z University of Cambridge przeanalizowali dwa scenariusze, dotyczące historii Wenus. Pierwszy z nich zakładał, że w przeszłości panowały tam dużo niższe temperatury, planeta była o wiele bardziej podobna do Ziemi i miała płytkie oceany. Potem jednak doświadczyła niekontrolowanego efektu cieplarnianego i wielkiej zmiany klimatu w okresie wulkanizmu.

Drugi scenariusz zakładał, że Wenus od zawsze była niegościnną planetą. Miała zostać wysuszona już na wczesnym etapie z powodu powolnego krzepnięcia oceanu magmy, którym była pokryta na początku swojego formowania się. Większość zasobów wodnych planety zostało wyczerpanych właśnie w wyniku tego procesu.

Aby sprawdzić, który scenariusz jest bardziej prawdopodobny, naukowcy przeprowadzili analizę atmosfery Wenus. Wykazała ona, że na planecie nigdy nie istniało życie podobne do ziemskiego, a jej wnętrze jest suche. Wyniki nowego badania zostały opublikowane w czasopiśmie Nature Astronomy.

Brak oceanów wodnych w przeszłości Wenus sugeruje, że nigdy nie doświadczyła ona warunków niezbędnych do rozwoju i utrzymania życia podobnego do ziemskiego. Każde potencjalne życie w atmosferze Wenus powstałoby i ewoluowało w zupełnie innych warunkach, być może przystosowanych do przetrwania w chmurach kwasu siarkowego

Tereza Constantinou, pierwsza autorka badania z University of Cambridge, fragment wypowiedzi dla serwisu ScienceAlert.

Naukowcy doszli do wniosku, że zachowanie stabilności atmosfery Wenus wymaga, by wszelkie substancje chemiczne, które są z niej usuwane, również do niej wracały. Następnie obliczyli obecną szybkość niszczenia atmosferycznego wody, dwutlenku węgla i siarczku karbonylu. Wszystkie z nich muszą zostać przywrócone przez gazy wulkaniczne. Dzieje się to w momencie, gdy magma podnosi się z płaszcza na powierzchnię i uwalnia gazy z głębszych części planety.

Przeszłość Wenus a egzoplanety

Na Ziemi z wybuchających wulkanów wychodzą duże, kłębiaste chmury, a ich większą część stanowi woda. Wynika to z faktu, że we wnętrzu naszej planety znajdują się jej ogromne ilości. Gdyby na Wenus zaszły podobne procesy, woda ze stygnącej magmy trafiłaby do atmosfery jako para i nie byłaby uwięziona we wnętrzu. Po przeanalizowaniu składu gazów wulkanicznych niezbędnych do utrzymania atmosfery Wenus, okazało się, że zawierają one maksymalnie 6 proc. wody. Oznacza to, że praktycznie nie występowała ona w erupcjach. Zdaniem Constantinou „niedobór wody w emisjach wulkanicznych odzwierciedla równie suche wnętrze Wenus”. 

Czytaj więcej

Radar NASA wychwycił „opuszczone miasto” na Grenlandii. Jego istnienie zagraża środowisku

Badacze twierdzą, że najnowsze wyniki nie zgadzają się z teorią, że na Wenus znajdowały się kiedyś powierzchniowe oceany wody. Warto też dodać, że obserwacje powierzchni wykazały brak erozji wodnej, która występuje na Ziemi i Marsie.

Analiza naukowców już niedługo może zostać potwierdzona. Pod koniec tej dekady NASA planuje bowiem rozpocząć misję DaVinci, w ramach której wykona przeloty obok Wenus i zrzuci sondę na jej powierzchnię. Tereza Constantinou przyznała, że weryfikacja nowej teorii może pomóc w zawężeniu zakresu poszukiwań planet nadających się do życia. 

„Wenus stanowi naturalne laboratorium do badania ewolucji warunków do życia – lub ich braku. Dotyczy to nie tylko naszego systemu nadającego się do zamieszkania, ale także egzoplanet. Gdyby Wenus była zamieszkana w przeszłości, oznaczałoby to, że inne planety, które już znaleźliśmy, również mogłyby być zamieszkane” – powiedziała Constantinou w wypowiedzi dla serwisu ScienceAlert.

Choć Wenus jest podobnej wielkości co Ziemia, to jednak są to dwa różne światy. Temperatura na tej pierwszej planecie wynosi blisko 500 stopni Celsjusza, a nad powierzchnią unoszą się chmury kwasu siarkowego. 

Na Wenus nigdy nie było życia podobnego do ziemskiego

Pozostało 94% artykułu
Nauka
Orki kontra „największa ryba świata”. Naukowcy ujawniają zabójczą taktykę polowania
Materiał Promocyjny
Transformacja w miastach wymaga współpracy samorządu z biznesem i nauką
Kosmos
Naukowcy ostrzegają przed satelitami w atmosferze. Domagają się zmian
Kosmos
Ziemia traci miniksiężyc. Koniec rzadkiego zjawiska
Kosmos
Naukowcy opublikowali nowe zdjęcia Słońca. Takich fotografii jeszcze nie było
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Kosmos
Kosmiczne „czerwone potwory”. Astronomowie zaskoczeni odkryciem Teleskopu Webba
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska