Dorosłe rekiny wielorybie (Rhincodon typus) uważane są przez biologów za największe ryby na świecie. Mogą osiągać imponujące wymiary, przy długości ciała nawet 18 metrów. Młodsze osobniki osiągają zazwyczaj długość od 3 do 7 metrów, co czyni je bardziej podatnymi na działania dużych, morskich drapieżników.
Biolodzy nagrali strategię polowania orek na rekina wielorybiego
Wyniki badania zostały opublikowane 29 listopada w czasopiśmie „Frontiers in Marine Science”. Do analizy zachowania zwierząt posłużyły zdjęcia i nagrania z czterech oddzielnych polowań, udokumentowanych w latach 2018-2024 (zdjęcia są dostępne na stronie www.frontiersin.org). Grupa badaczy skupiła się na orkach polujących na młode rekiny wielorybie, żerujące w Zatoce Kalifornijskiej. W trakcie obserwacji zwierząt, badaczom udało się nagrać skuteczną strategię, jaką przyjmuje stado orek, aby obezwładnić i upolować ofiarę. Obserwacje były na tyle precyzyjne, że pozwoliły m.in. na rozpoznanie konkretnych osobników spośród orek biorących aktywny udział w polowaniu. Jednym z wielokrotnie obserwowanych zwierząt był samiec orki o długości ok. 8 metrów, nazwany przez biologów „Moctezumą” (na cześć legendarnego wodza Azteków).
Czytaj więcej
Badanie przeprowadzone przez paleontologów z Polski, Szwecji, Norwegii oraz Węgier uzupełniły lukę w wiedzy na temat pierwszych 30 milionów lat ewolucji dinozaurów w późnym triasie. Jak zaznaczają eksperci, ich odkrycia mogą dostarczyć istotnych spostrzeżeń na temat tego, jak życie dostosowuje się i rozwija w zmieniających się warunkach środowiskowych. To niezwykle ważne w świetle współczesnych wyzwań – między innymi masowego wymierania i zmian klimatycznych.
Zabójcza precyzja. Jak stado orek poluje na rekina wielorybiego?
Biologów fascynuje przemyślana, wspólna strategia, którą przyjmuje stado orek, aby obezwładnić ofiarę. Podczas udokumentowanych polowań orki w pierwszej kolejności starały się zdezorientować rekina wielorybiego. Na wstępnym etapie ataku uderzały z dużą prędkością w ofiarę, wykorzystując siłę swoich ciał. Później stado wspólnie pracowało nad tym, aby odwrócić zdezorientowanego rekina brzuchem do góry. W ten sposób orki blokują ofierze jedną z jej najbardziej skutecznych metod obrony, czyli ucieczkę poprzez nurkowanie. - Można wyraźnie zobaczyć, jak wszyscy członkowie stada orek próbują sprowadzić rekina wielorybiego w dół - wyjaśnia jeden z autorów badania, biolog morski Eric Higuera Rivas.
Jak podkreślają biolodzy, rekiny wielorybie to „łagodne olbrzymy”. Przedstawiciele tego gatunku mają niewielkie zęby, są też bardzo powolni w porównaniu z przedstawicielami innych gatunków rekinów. Jedną z kluczowych metod samoobrony rekina wielorybiego jest bardzo głębokie nurkowanie (na głębokość nawet 2 km). Ryba odwrócona brzuchem do góry staje się jednak zupełnie bezbronna. Podczas ataku orek rekin wchodzi w stan tymczasowego paraliżu pod wpływem stresu. Na finalnym etapie polowania stado orek nadgryza brzuch ofiary, doprowadzając do upływu krwi, a następnie zaczyna zjadać narządy wewnętrzne rekina. Zdaniem badaczy orki mogą polować na rekina wielorybiego m.in. ze względu na jego wątrobę - narząd bogaty w liczne składniki odżywcze.