Orki kontra „największa ryba świata”. Naukowcy ujawniają zabójczą taktykę polowania

Biologom udało się szczegółowo udokumentować strategię polowania orek na rekina wielorybiego. Na zdjęciach i nagraniach została utrwalona taktyka stada wymierzona w „największą rybę na świecie”.

Publikacja: 02.12.2024 13:13

Dorosłe rekiny wielorybie (Rhincodon typus) mogą osiągać nawet do 18 metrów długości.

Rekin wielorybi

Dorosłe rekiny wielorybie (Rhincodon typus) mogą osiągać nawet do 18 metrów długości.

Foto: Adobe Stock

Dorosłe rekiny wielorybie (Rhincodon typus) uważane są przez biologów za największe ryby na świecie. Mogą osiągać imponujące wymiary, przy długości ciała nawet 18 metrów. Młodsze osobniki osiągają zazwyczaj długość od 3 do 7 metrów, co czyni je bardziej podatnymi na działania dużych, morskich drapieżników.

Biolodzy nagrali strategię polowania orek na rekina wielorybiego

Wyniki badania zostały opublikowane 29 listopada w czasopiśmie „Frontiers in Marine Science”. Do analizy zachowania zwierząt posłużyły zdjęcia i nagrania z czterech oddzielnych polowań, udokumentowanych w latach 2018-2024 (zdjęcia są dostępne na stronie www.frontiersin.org). Grupa badaczy skupiła się na orkach polujących na młode rekiny wielorybie, żerujące w Zatoce Kalifornijskiej. W trakcie obserwacji zwierząt, badaczom udało się nagrać skuteczną strategię, jaką przyjmuje stado orek, aby obezwładnić i upolować ofiarę. Obserwacje były na tyle precyzyjne, że pozwoliły m.in. na rozpoznanie konkretnych osobników spośród orek biorących aktywny udział w polowaniu. Jednym z wielokrotnie obserwowanych zwierząt był samiec orki o długości ok. 8 metrów, nazwany przez biologów „Moctezumą” (na cześć legendarnego wodza Azteków).

Czytaj więcej

Co pozwoliło dinozaurom dominować? Nowe odkrycia naukowców z Polski

Zabójcza precyzja. Jak stado orek poluje na rekina wielorybiego?

Biologów fascynuje przemyślana, wspólna strategia, którą przyjmuje stado orek, aby obezwładnić ofiarę. Podczas udokumentowanych polowań orki w pierwszej kolejności starały się zdezorientować rekina wielorybiego. Na wstępnym etapie ataku uderzały z dużą prędkością w ofiarę, wykorzystując siłę swoich ciał. Później stado wspólnie pracowało nad tym, aby odwrócić zdezorientowanego rekina brzuchem do góry. W ten sposób orki blokują ofierze jedną z jej najbardziej skutecznych metod obrony, czyli ucieczkę poprzez nurkowanie. - Można wyraźnie zobaczyć, jak wszyscy członkowie stada orek próbują sprowadzić rekina wielorybiego w dół - wyjaśnia jeden z autorów badania, biolog morski Eric Higuera Rivas.

Jak podkreślają biolodzy, rekiny wielorybie to „łagodne olbrzymy”. Przedstawiciele tego gatunku mają niewielkie zęby, są też bardzo powolni w porównaniu z przedstawicielami innych gatunków rekinów. Jedną z kluczowych metod samoobrony rekina wielorybiego jest bardzo głębokie nurkowanie (na głębokość nawet 2 km). Ryba odwrócona brzuchem do góry staje się jednak zupełnie bezbronna. Podczas ataku orek rekin wchodzi w stan tymczasowego paraliżu pod wpływem stresu. Na finalnym etapie polowania stado orek nadgryza brzuch ofiary, doprowadzając do upływu krwi, a następnie zaczyna zjadać narządy wewnętrzne rekina. Zdaniem badaczy orki mogą polować na rekina wielorybiego m.in. ze względu na jego wątrobę - narząd bogaty w liczne składniki odżywcze.

Czytaj więcej

Skąd wzięły się dziwne kratery na Syberii? Badacze mają nową hipotezę

Biolodzy: Może powstać nowy ekotyp

Autorzy badania przewidują, że zaobserwowane zachowanie zwierząt może stać się nowym ekotypem. Chodzi o wyspecjalizowaną aktywność, dotyczącą różnych grup zwierząt, będących przedstawicielami jednego gatunku. W przypadku orek polujących w Zatoce Kalifornijskiej, na oryginalną „specjalizację” (lub cechę charakterystyczną) może wskazywać właśnie udokumentowana strategia polowania na rekiny wielorybie. - Potrzebne są dalsze badania, aby zrozumieć, gdzie ta wyspecjalizowana grupa wpisuje się w naszą wiedzę o ekotypach – wyjaśnia Sarah Teman, doktorantka z Uniwersytetu Waszyngtońskiego. Jak przewidują biolodzy, obserwowane stado orek może utworzyć nowy ekotyp, który będzie specjalizował się w polowaniach na rekiny i płaszczki.

Podobną specjalizację (dotyczącą techniki polowania) zaobserwowano m.in. w przypadku orek polujących u wybrzeży Republiki Południowej Afryki. Biolodzy zaobserwowali, że zwierzęta z tej grupy opracowały wspólną technikę polowania na białe rekiny (co zniechęciło te zwierzęta do obecności m.in. w pobliżu części wybrzeża Kapsztadu).

Dorosłe rekiny wielorybie (Rhincodon typus) uważane są przez biologów za największe ryby na świecie. Mogą osiągać imponujące wymiary, przy długości ciała nawet 18 metrów. Młodsze osobniki osiągają zazwyczaj długość od 3 do 7 metrów, co czyni je bardziej podatnymi na działania dużych, morskich drapieżników.

Biolodzy nagrali strategię polowania orek na rekina wielorybiego

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Nauka
Tajemniczy wulkan, który ochłodził klimat Ziemi. Naukowcy wreszcie go zlokalizowali
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Nauka
Superwulkan Yellowstone: Gdzie może dojść do wybuchu? Najnowsze ustalenia naukowców
Nauka
Naukowcy o możliwym wybuchu potężnego wulkanu. Świat nie jest przygotowany
Nauka
Naukowcy obliczyli, jak szybko myślą ludzie. Liczba jest „wyjątkowo niska”
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Nauka
Kiedy wypada pierwszy dzień zimy 2024? Zima kalendarzowa i astronomiczna
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay