Naukowcy obliczyli, jak szybko myślą ludzie. Prędkość jest „wyjątkowo niska”

Ludzki mózg przetwarza informacje w tempie 10 bitów na sekundę – wynika z obliczeń naukowców z Kalifornijskiego Instytutu Technologicznego (California Institute of Technology – Caltech). Badacze stwierdzili, że jest to liczba „wyjątkowo niska”. To wyjaśnia, dlaczego ludzie są w stanie przetwarzać tylko jedną myśl jednocześnie.

Publikacja: 23.12.2024 14:31

Nasze mózgi przetwarzają dane o wiele wolniej niż odbierają. Najnowsze analizy wskazują, że myślimy

Nasze mózgi przetwarzają dane o wiele wolniej niż odbierają. Najnowsze analizy wskazują, że myślimy z prędkością 10 bitów na sekundę

Foto: Adobe Stock

Artykuł Markusa Meistera i Jieyu Zheng „Nieznośna powolność bytu: dlaczego żyjemy z prędkością 10 bitów/s?” („The unbearable slowness of being: Why do we live at 10 bits/s?”) został opublikowany na łamach grudniowego numeru czasopisma naukowego „Neuron”. Obaj naukowcy pracują na Wydziale Biologii i Inżynierii Biologicznej Caltech – jednej z czołowych uczelni technologicznych w USA. O najważniejszych wnioskach płynących z ich pracy informuje portal dziennika „The Independent”.

Skąd wiemy, że ludzie tak wolno myślą?

Naukowcy przeanalizowali istniejącą literaturę naukową dotyczącą ludzkich zachowań takich jak czytanie, pisanie, granie w gry wideo i układanie kostki Rubika. Obliczyli, że ludzie myślą z prędkością 10 bitów na sekundę. Bit to najmniejsza jednostka informacji używana w odniesieniu do sprzętu komputerowego. Dla przykładu, średniej jakości połączenie wi-fi przetwarza ok. 50 milionów bitów na sekundę (50 Mb/s).

Badacze stwierdzili, że prędkość przetwarzania informacji przez ludzki mózg jest „wyjątkowo niska”. Nie tylko jeśli porównamy ją z mocą obliczeniową maszyn. Jest to liczba zaskakująco mała również, jeśli zestawimy ją z ilością danych, która dociera do nas w każdej sekundzie z otoczenia za pomocą zmysłów. Nasze oczy, uszy, nos, skóra itd. zbierają dane z szybkością około miliarda bitów na sekundę. - W każdej chwili wyodrębniamy zaledwie 10 bitów z biliona, które odbierają nasze zmysły i wykorzystujemy je do postrzegania otaczającego nas świata i podejmowania decyzji – powiedział współautor badania Markus Meister cytowany przez Independent. - Rodzi to paradoks: co robi mózg, aby filtrować wszystkie te informacje? – dodał.

Czytaj więcej

Nauka bez uczenia się? To nie sci-fi, a nowe odkrycie

Wolne myślenie u człowieka to efekt ewolucji?

Wiadomo, że poszczególne komórki nerwowe w mózgu są potężnymi procesorami, które z łatwością mogą przesyłać informacje z szybkością ponad 10 bitów na sekundę. Jednak nowe odkrycia sugerują, że to nie przekłada się na równie szybkie przetwarzanie danych. U ludzi dzieje się to stosunkowo wolno. Nie możemy przetwarzać wielu myśli równolegle. W efekcie np. szachiści są w stanie przeanalizować tylko jedną sekwencję ruchów naraz, a nie kilka jednocześnie.

Zdaniem autorów artykułu to ograniczanie prędkości przez ludzki mózg wymaga dalszych badań. Spekulują, że prawdopodobnie pojawiło się ono u pierwszych zwierząt wyposażonych w układ nerwowy. Istoty te prawdopodobnie wykorzystywały swoje mózgi przede wszystkim do nawigacji, aby przemieszczać się w stronę pożywienia i oddalać się od drapieżników. Naukowcy piszą: „Nasi przodkowie wybrali niszę ekologiczną, w której świat działa na tyle wolno, że możliwe jest przetrwanie. (…) W rzeczywistości 10 bitów na sekundę jest potrzebnych tylko w najgorszych sytuacjach, a przez większość czasu nasze środowisko zmienia się w znacznie wolniejszym tempie” – twierdzą.

„Odkrycia sugerują, że maszyny mogą ostatecznie osiągnąć doskonałe wyniki w każdym zadaniu wykonywanym obecnie przez człowieka, ponieważ ich moc obliczeniowa podwaja się co dwa lata” – czytamy w „The Independent”.

Czytaj więcej

Monstrualny obiekt w teleskopie Webba. Naukowcy odkryli, co uśpiło czarną dziurę
Kosmos
Zaskakujące odkrycie w pobliżu czarnej dziury w naszej galaktyce. Naukowcy sądzili, że to niemożliwe
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Nauka
Nauka bez uczenia się? To nie sci-fi, a nowe odkrycie
Nauka
Nowy gatunek ptasznika australijskiego. Naukowcy radzą: nie dotykać
Nauka
Badacze odbyli „podróż” do wnętrza Ziemi. Natknęli się na coś nieznanego
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Nauka
Tajemniczy wulkan, który ochłodził klimat Ziemi. Naukowcy wreszcie go zlokalizowali
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego