Badania przeprowadzone zostały przez międzynarodowy zespół pod przewodnictwem Floriana Peisskera z Uniwersytetu w Kolonii. Wyniki opublikowano 17 grudnia w czasopiśmie multidyscyplinarnym „Nature Communications”, wydawanym od 2010 roku przez Nature Portfolio.
Pierwsza gwiazda podwójna w pobliżu Sagittarius A*
Sagittarius A* (Sgr A*) to supermasywna czarna dziura w centrum naszej galaktyki, czyli Drogi Mlecznej. Jest ona jasnym i zwartym źródłem radiowym. Stanowi część większej struktury astronomicznej, noszącej nazwę Sagittarius A. W trakcie ostatnich 5-10 miliardów lat Sagittarius A* zwiększył swoją masę dwu- lub nawet czterokrotnie, a to za sprawą pochłaniania pobliskich gwiazd. Masa tej czarnej dziury jest 4 miliony razy większa od masy Słońca.
Nowo odkryta gwiazda podwójna znaleziona została w gromadzie S, czyli gęstej gromadzie obiektów, które krążą wokół Sagittarius A*. W gromadzie tej do najbardziej tajemniczych należą obiekty G, zachowujące się jak gwiazdy, a wyglądające jak obłoki gazu i pyłu.
Czytaj więcej
Naukowcom udało się prawdopodobnie rozwiązać zagadkę dotyczącą wulkanicznej aktywności księżyca Io, krążącego wokół Jowisza. Najnowsze dane uzyskano dzięki misji sondy kosmicznej Juno.
Gwiazda podwójna w pobliżu supermasywnej czarnej dziury odkryta w samą porę
Gwiazdy podwójne, czyli pary gwiazd krążące wokół siebie, powszechnie występują we Wszechświecie. Jednak nigdy wcześniej nie znaleziono ich w pobliżu supermasywnej czarnej dziury, wokół której występuje silna grawitacja, która – jak sądzono – może przyczyniać się do niestabilności systemów gwiezdnych.