1 grudnia rozpoczęła się zima meteorologiczna. W grudniu ta pora roku rozpocznie się jeszcze dwukrotnie – przed nami początek zimy kalendarzowej i astronomicznej. Druga z wymienionych łączy się z dniem przesilenia zimowego i najkrótszego dnia w roku.
Czym jest przesilenie zimowe?
Przesilenie zimowe to moment, w którym nasza półkula znajduje się najdalej od Słońca, jest więc ono dla nas widoczne w najniższym punkcie. Dzień jest krótki, a noc najdłuższa w roku. To także moment, po którym każdej doby długość dnia się wydłuża, a położenie Słońca na niebie jest coraz wyższe.
Kiedy wypada najkrótszy dzień w 2024 roku?
Najkrótszy dzień w roku, czyli przesilenie zimowe, a tym samym początek zimy astronomicznej, wypada w tym roku 21 grudnia. Zima zacznie się dokładnie o godzinie 10:19.
Czytaj więcej
W najbliższą niedzielę (15 grudnia) na niebie pojawi się ostatnia w tym roku pełnia Księżyca. Grudniowy Księżyc w pełni nazywa się często Zimnym Księżycem. Jak to się stało, że dawne indiańskie określenia są do dziś w powszechnym użyciu? Kiedy dokładnie wypada grudniowa pełnia Księżyca w Polsce? I dlaczego będzie wyjątkowa?
Przesilenie zimowe nie ma stałej daty, ponieważ długość roku słonecznego wynosząca około 365 dni 5 godzin i 49 minut, i fakt stosowania lat przestępnych sprawia, że ten moment – czyli Słońce w zenicie nad zwrotnikiem Koziorożca – może przypadać 21 lub 22 grudnia.