Najkrótszy dzień i najdłuższa noc w 2024 roku. Kiedy wypada przesilenie zimowe?

W grudniu czeka nas przesilenie zimowe. Który dzień w 2024 roku będzie najkrótszy?

Publikacja: 15.12.2024 07:00

Kiedy przypada najdłuższa noc w roku?

Kiedy przypada najdłuższa noc w roku?

Foto: rogozinski / Adobe Stock

1 grudnia rozpoczęła się zima meteorologiczna. W grudniu ta pora roku rozpocznie się jeszcze dwukrotnie – przed nami początek zimy kalendarzowej i astronomicznej. Druga z wymienionych łączy się z dniem przesilenia zimowego i najkrótszego dnia w roku.

Czym jest przesilenie zimowe?

Przesilenie zimowe to moment, w którym nasza półkula znajduje się najdalej od Słońca, jest więc ono dla nas widoczne w najniższym punkcie. Dzień jest krótki, a noc najdłuższa w roku. To także moment, po którym każdej doby długość dnia się wydłuża, a położenie Słońca na niebie jest coraz wyższe.

Kiedy wypada najkrótszy dzień w 2024 roku?

Najkrótszy dzień w roku, czyli przesilenie zimowe, a tym samym początek zimy astronomicznej, wypada w tym roku 21 grudnia. Zima zacznie się dokładnie o godzinie 10:19.

Czytaj więcej

Pełnia Księżyca w grudniu. Zimny Księżyc będzie wyjątkowy, bo trwa wielkie przesilenie księżycowe

Przesilenie zimowe nie ma stałej daty, ponieważ długość roku słonecznego wynosząca około 365 dni 5 godzin i 49 minut, i fakt stosowania lat przestępnych sprawia, że ten moment – czyli Słońce w zenicie nad zwrotnikiem Koziorożca – może przypadać 21 lub 22 grudnia.

Kiedy rozpoczyna się zima kalendarzowa 2024?

Rozpoczęcie zimy kalendarzowej, które wypada 22 grudnia, w tym roku nie zbiega się z przesileniem zimowym.

Ile potrwa najkrótszy dzień w roku?

To, jak długi będzie w Polsce najkrótszy dzień w 2024 roku, zależy od miejsca w kraju, w którym się znajdujemy. W punkcie najdalej wysuniętym na północ będzie to około 7 godzin i 10 minut, natomiast na południe – 8 godzin i 15 minut.

Czytaj więcej

Przełomowe odkrycie przy pomocy teleskopu Webba. To galaktyka z początków wszechświata

Słońce w Gdańsku wzejdzie o godzinie 8.05 i zajdzie o 15.25, w Warszawie wzejdzie o 7.43 i zajdzie o 15.25, we Wrocławiu będą to godziny 7.53 oraz 15.47, w Poznaniu – 8.00 i 15.41, w Krakowie – 7.37 i 15.40, natomiast w Rzeszowie – 7.28 i 15.32.

Kiedy następne przesilenie? 

Przesilenia występują dwa razy w roku. Przesilenie letnie na półkuli północnej występuje 20–21 czerwca. Oś obrotu Ziemi jest wówczas maksymalnie wychylona w kierunku Słońca, które góruje wtedy w zenicie na szerokości zwrotnika Raka. W 2025 roku przesilenie letnie przypadnie 21 czerwca.

Między przesileniem letnim a zimowym ma miejsce równonoc wiosenna, która przypada między 19 a 21 marca. Jest to moment, po którym Słońce zaczyna dłużej oświetlać naszą półkulę. W 2025 roku równonoc wiosenna przypadnie 20 marca.

Z kolei między 21 a 24 września ma miejsce równonoc jesienna. Rozpoczyna się wtedy czas, w którym Słońce oświetla bardziej południową półkulę Ziemi. W 2025 roku równonoc jesienna przypada 22 września.

1 grudnia rozpoczęła się zima meteorologiczna. W grudniu ta pora roku rozpocznie się jeszcze dwukrotnie – przed nami początek zimy kalendarzowej i astronomicznej. Druga z wymienionych łączy się z dniem przesilenia zimowego i najkrótszego dnia w roku.

Czym jest przesilenie zimowe?

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Nauka
Nowy gatunek ptasznika australijskiego. Naukowcy radzą: nie dotykać
Nauka
Badacze odbyli „podróż” do wnętrza Ziemi. Natknęli się na coś nieznanego
Nauka
Tajemniczy wulkan, który ochłodził klimat Ziemi. Naukowcy wreszcie go zlokalizowali
Nauka
Superwulkan Yellowstone: Gdzie może dojść do wybuchu? Najnowsze ustalenia naukowców
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Nauka
Naukowcy o możliwym wybuchu potężnego wulkanu. Świat nie jest przygotowany
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego