Nauka religii ma długą tradycję w polskich szkołach. Jej powrót do szkolnych ław w latach 90. wymusił konieczność wypracowania odpowiedniej dydaktyki i umiejscowienia jej w szkolnej rzeczywistości. Obecnie nauczanie religii w szkole gwarantuje prawo międzynarodowe (konkordat) i prawo krajowe, a jest prowadzone przez katechetów z odpowiednim wykształceniem pedagogicznym. Zdaniem KEP katecheza i nauczanie religii w szkole powinny się wzajemnie uzupełniać. Tymczasem ciągle słyszalne są głosy, że katecheza parafialna została zmarginalizowana i należy podejmować działania na rzecz jej reaktywacji. Według Jana Pawła II nie ma podziału na „katechezę a lekcję religii”, ale jest „katecheza i lekcja religii”, gdyż wychowanie religijne (czyli katecheza) dokonuje się w różnych środowiskach („miejscach”), wśród których, zdaniem papieża, jest również szkoła.
Czym jest nauczanie religii w szkole, a czym katecheza?
Dzisiejszy głos Episkopatu mówi „o pięciu typach katechezy parafialnej: chrzcielnej, przygotowującej rodziców i dzieci do przyjęcia i przeżywania sakramentu pokuty i pojednania oraz Pierwszej Komunii Świętej, przed bierzmowaniem, ewangelizacyjnej. Ważnym elementem każdej katechezy ma być głoszenie kerygmatu i inspirowanie się katechumenatem realizowanym w starożytności chrześcijańskiej”. Obecnie przygotowaniem do przyjęcia sakramentów zajmują się głównie katecheci podczas lekcji religii w szkole. Te zmiany rodzą kolejne pytania czy katecheza parafialna zastąpi lekcje w szkole, czy może wyłącznie je uzupełni. Kolejnym aspektem jest obowiązkowość uczestnictwa w katechezie i jej ewentualny wpływ na ocenianie w szkole. Jakie będą wzajemne relacje pomiędzy nauczaniem religii w szkołach a katechezą. Kto będzie prowadził katechezę przy parafiach – wyłącznie księża czy również osoby świeckie? Czy są to pojęcia tożsame? Albo czy może wzajemnie się uzupełniają?
Wyraźnie należy podkreślić, że istnieje różnica pomiędzy nauczaniem religii w szkołach a katechezą, choć niewątpliwie jest pomiędzy tymi pojęciami nierozerwalny związek. Wśród głosu polskich biskupów już od 2023 roku widoczne jest wyraźne rozgraniczenie obu tych terminów.
Czytaj więcej
Kościół jest otwarty na dialog. Chcemy rozmawiać z resortem edukacji, by w sprawie lekcji religii...
Zdaniem Przewodniczącego Zespołu Roboczego KEP ds. Katechezy Parafialnej bp. Artura Ważnego: „głównym celem lekcji religii w szkole jest przekaz wiedzy religijnej i dostarczenie porządku aksjologicznego. Z kolei katecheza parafialna pogłębia formację wiążąc wychowanie z życiem sakramentalnym. Obok nauczania i wychowania jedynie w parafii może być realizowana trzecia funkcja katechezy, którą jest chrześcijańskie wtajemniczenie”.