Jarosław Kaczyński naruszył mir domowy publicznej telewizji? Prokurator wszczyna śledztwo

W półtora roku od interwencji posłów PiS w Telewizji Polskiej prokuratura wszczęła postępowanie w sprawie naruszenia miru domowego i przekroczenia uprawnień – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Wśród posłów objętych dochodzeniem prawdopodobnie znajdzie się Jarosław Kaczyński.

Publikacja: 15.04.2025 13:54

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński i były prezes zarządu TVP Mateusz Matyszkowicz w b

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński i były prezes zarządu TVP Mateusz Matyszkowicz w budynku TVP przy ulicy Woronicza w Warszawie w grudniu 2023 r.

Foto: PAP/Paweł Supernak

19 grudnia 2023 roku Sejm podjął uchwałę w sprawie „przywrócenia porządku prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej”, a tego samego dnia ówczesny minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz odwołał władze mediów, w tym TVP. Problem w tym, że w ówczesnym stanie prawnym kompetencje do odwoływania zarządów miała Rada Mediów Narodowych, obsadzona w większości przez PiS. Posłowie tej partii tłumnie udali się więc do siedzib TVP i PAP, twierdząc, że dokonują interwencji poselskiej.

Czytaj więcej

Artur Bartkiewicz: Groteskowy protest posłów PiS w TVP. Mieli osiem lat, by zrobić w Polsce BBC

I mogą za to ponieść odpowiedzialność karną. Jak ustaliła „Rzeczpospolita”, Prokuratura Okręgowa w Warszawie 4 kwietnia wszczęła śledztwo w sprawie „działania w krótkich odstępach czasu od dnia 20 grudnia 2023 roku, nie później niż do końca grudnia 2023 roku (…) przy ul. Woronicza 17 i Pl. Powstańców Warszawy 7, w wykonaniu z góry powziętego zamiaru, na szkodę interesu publicznego poprzez przekroczenie uprawnień przez będących funkcjonariuszami publicznymi posłanki i posłów (…) polegające na wdarciu się do siedziby Telewizji Polskiej S.A. i Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, a następnie wbrew żądaniu osoby uprawnionej nieopuszczaniu tego miejsca, przekroczeniu dozwolonych granic interwencji poselskiej”.

Z zawiadomienia o wszczęciu śledztwa nie wynika, których posłów ma ono dotyczyć

Śledztwo ma być prowadzone w kierunku nadużycia uprawnień przez funkcjonariusza, zmuszania do określonego zachowania przy zastosowania groźby bezprawnej oraz zakłócenia miru domowego. W drugim wątku śledztwa prokuratura ma badać podobne zachowania posłów PiS, tyle że w budynku Polskiej Agencji Prasowej.

Których konkretnie posłów ma to dotyczyć? Nie wynika to z zawiadomienia o wszczęciu śledztwa, które prokuratura wysłała do zawiadamiającego, fundacji Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych (OMZRiK). – Jako głównych sprawców okupowania TVP, PAP i TAI wskażemy posłów Jacka Ozdobę, Pawła Szrota, Dariusza Mateckiego i Jarosława Kaczyńskiego – mówi nam fundator ośrodka Rafał Gaweł.

Śledztwo dotyczy też używania przemocy w postaci naruszania nietykalności cielesnej i bezprawnego pozbawienia wolności dziennikarzy w celu zmuszenia ich do zaniechania wykonywania interwencji prasowej, a także publicznego ich znieważania.

Rzeczywiście, wspomniane nazwiska przewijały się w relacjach z okupacji TVP. Np. media informowały, że prezes PiS Jarosław Kaczyński spędził w siedzibie TVP całą noc z 19 na 20 grudnia. Jednak lista posłów, którzy brali udział w „interwencji” w siedzibach spółek medialnych, jest dużo dłuższa. „To postępowanie może doprowadzić do wyroków, które usuną z polityki kilkudziesięciu posłów Prawa i Sprawiedliwości” – twierdzi OMZRiK w internecie.

Przebieg wydarzeń w TVP prokuratura bada już w ramach innych postępowań

I nie jest to pierwsze podobne postępowanie. Już w grudniu 2023 roku Prokuratura Okręgowa w Warszawie informowała o wszczęciu śledztwa w sprawie wydarzeń TVP, którego powodem było kilka zawiadomień. Np. z jednej strony posłowie PiS twierdzili, że minister kultury przekroczył uprawnienia służbowe, odwołując zarządy mediów, z drugiej nowy zarząd TVP zawiadamiał w sprawie przekroczenia uprawnień przez posłów PiS. Ten drugi wątek jest więc zbliżony do śledztwa, które właśnie wszczęła prokuratura z zawiadomienia OMZRiK.

Czytaj więcej

Bogusław Chrabota: Co zostanie z TVP, gdy opadnie kurz po bitwie?

Czym się skończyły tamte śledztwa? – Postępowania pozostają w toku. Trwa przesłuchiwanie licznych świadków. Czynności w sprawie są prowadzone w sposób bardzo intensywny. Z uwagi na dobro postępowania przygotowawczego nie informujemy o planowanych czynnościach i dokonanych ustaleniach – informuje nas rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Piotr Skiba.

W TVP rzeczywiście doszło do naruszenia miru domowego. Tyle że dokonała tego agencja ochrony

Poseł PiS Marek Suski, uczestnik wydarzeń w TVP

Zaś rozpoczęcie nowego śledztwa, w półtora roku od wydarzeń w TVP, poseł PiS Marek Suski nazywa „kolejnym aktem demokracji walczącej”. – W siedzibie TVP rzeczywiście doszło do naruszenia miru domowego, jednak dokonała tego agencja ochrony, która napadła na telewizję publiczną przy bierności policji. To w tym kierunku powinno być prowadzone śledztwo, szczególnie że po dziś dzień nie wskazano podstawy prawnej do siłowego przejmowania jakiejkolwiek instytucji – komentuje.

19 grudnia 2023 roku Sejm podjął uchwałę w sprawie „przywrócenia porządku prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej”, a tego samego dnia ówczesny minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz odwołał władze mediów, w tym TVP. Problem w tym, że w ówczesnym stanie prawnym kompetencje do odwoływania zarządów miała Rada Mediów Narodowych, obsadzona w większości przez PiS. Posłowie tej partii tłumnie udali się więc do siedzib TVP i PAP, twierdząc, że dokonują interwencji poselskiej.

Pozostało jeszcze 88% artykułu
1 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Jakie są oczekiwania wobec nowego prezydenta? Polacy wskazali, na czym im zależy
Polityka
Radosław Sikorski: Ja bym poszedł na debatę do Republiki
Polityka
Nowy sondaż. Który kandydat ma największą szansę na zwycięstwo w drugiej turze?
Polityka
20 proc. rosyjskich dyplomatów w Europie to szpiedzy. Polska i Czechy chcą większej kontroli
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Polityka
Debata w Telewizji Republika. Nawrocki przeciw euro. Hołownia do Mentzena: Kłamca