Zmiana pór roku jest związana z ruchem obrotowym Ziemi wokół Słońca oraz z nachyleniem osi obrotu naszej planety do płaszczyzny orbity. Gdy na półkuli północnej zaczyna się astronomiczna zima, na południu cieszą się z początku lata. Pierwszy dzień zimy przypada w różnych dniach w zależności od tego, czy mamy na myśli zimę kalendarzową, astronomiczną, czy meteorologiczną.
Przesilenie zimowe 2024. Kiedy zaczyna się zima astronomiczna?
Zima astronomiczna rozpoczyna się wraz z przesileniem zimowym. Mówimy o nim w momencie, gdy Słońce góruje w zenicie w zwrotniku Koziorożca, czyli równoleżniku znajdującym się na półkuli południowej. Przesilenie zimowe nie wypada zawsze w tym samym dniu. Ze względu na długość roku słonecznego oraz stosowanie lat przestępnych może to być 21 albo 22 grudnia.
W tym roku przesilenie zimowe i początek zimy astronomicznej przypadną 21 grudnia. Będzie to jednocześnie najkrótszy dzień w roku. Jego długość będzie różnić się w zależności od regionu Polski, jednak uśredniona wartość dla całego kraju wynosi 7 godzin i 40 minut. Po nim nastąpi najdłuższa noc w roku, trwająca około 16 godzin i 20 minut. Po tej dacie kolejne dni będą już coraz dłuższe, a noce krótsze. Koniec astronomicznej zimy również jest datą ruchomą, zależną od tego, kiedy wypada równonoc wiosenna, czyli astronomiczna wiosna. W 2025 roku przypadnie ona 20 marca.
Czytaj więcej
W grudniu czeka nas przesilenie zimowe. Który dzień w 2024 roku będzie najkrótszy?
Pierwszy dzień kalendarzowej zimy - kiedy przypada?
Kalendarzowa zima, w przeciwieństwie do astronomicznej, ma stały termin. Zaczyna się zawsze 22 grudnia. Data ta została przyjęta na potrzeby kalendarza i nie ma związku z astronomią. Pierwszy dzień kalendarzowej zimy wypadnie w tym roku w niedzielę. Warto dodać, że kalendarzowa zima zawsze trwa tyle samo – 3 miesiące – i kończy się w tym samym dniu, czyli 21 marca, wraz z rozpoczęciem kalendarzowej wiosny.