Z najnowszego badania przeprowadzonego na Uniwersytecie Yale wynika, że niemowlęta są zdolne do kodowania wspomnień, choć jako dorośli nie mają do nich dostępu. Naukowcy mają przypuszczenia, dlaczego tak się dzieje.
Dlaczego nie pamiętamy wczesnego dzieciństwa? Naukowcy są bliżej odpowiedzi
Wydarzenia z pierwszych lat naszego życia znamy tylko z opowieści bliskich. Niezależnie od tego, jak bardzo byśmy się starali, nie jesteśmy w stanie przypomnieć sobie wczesnego dzieciństwa. Wcześniejsze badania naukowe sugerowały, że przyczyną jest fakt, iż część mózgu odpowiedzialna za zapisywanie wspomnień nadal się wtedy rozwija i nie jest w stanie kodować ich w sposób trwały.
Jednak naukowcy z Uniwersytetu Yale doszli do wniosku, że nie chodzi o to, iż nie mamy wspomnień z tego okresu. Według nich niemowlęta są w stanie je tworzyć, lecz nie mogą ich później odzyskać. Najnowsze wyniki badań opublikowano w prestiżowym czasopiśmie naukowym „Science".
Czytaj więcej
Zdolność ludzi do posługiwania się językiem istniała już co najmniej ok. 135 tys. lat temu, a pow...
Jak przeprowadzono badania?
Aby zgłębić tę tajemnicę, zespół naukowców przebadał 26 niemowląt i dzieci w wieku od 4 miesięcy do dwóch lat. Podzielono je na dwie grupy. W pierwszej znalazły się niemowlęta do 12. miesiąca życia, a w drugiej – dzieci między 13. a 24. miesiącem.