Kwietniowa pełnia już wkrótce. Kiedy Różowy Księżyc rozświetli niebo?

Już z soboty na niedzielę czeka nas wyjątkowo jasna noc. Fani obserwacji nocnego nieba będą mieli okazję, by podziwiać Pełnię Różowego Księżyca. Co oznacza jej intrygująca nazwa i kiedy dokładnie przypada kwietniowa pełnia?

Publikacja: 11.04.2025 07:10

Różowy Księżyc rozświetli niebo. Kwietniowa pełnia już wkrótce

Różowy Księżyc rozświetli niebo. Kwietniowa pełnia już wkrótce

Foto: Adobe Stock

Kwietniowa pełnia określana jest jako Pełnia Różowego Księżyca. To pierwsze takie zjawisko po rozpoczęciu astronomicznej wiosny. Księżyc w pełnej okazałości będzie można obserwować na nocnym niebie po raz czwarty w tym roku.

Kiedy obserwować kwietniową pełnię Księżyca?

W tym roku kwietniowa pełnia Księżyca przypada w nocy z 12 na 13 kwietnia. Z soboty na niedzielę niebo rozświetli Pełnia Różowego Księżyca. Jej kulminacja nastąpi dokładnie o godz. 2.23. Nie trzeba jednak wstawać w środku nocy, by podziwiać to zjawisko. Księżyc w pełnej krasie będzie można obserwować, gdy tylko zapadnie zmrok. Jego tarcza będzie dobrze widoczna również poprzedniej i następnej nocy, jasność Księżyca wyniesie wtedy powyżej 98 proc.

Czytaj więcej

Wszystkie pełnie Księżyca w 2025 roku: Kiedy wypadają? Lista

Co oznacza nazwa „Pełnia Różowego Księżyca”?

Pełnia Różowego Księżyca określana jest również jako Pełnia Paschalna, ponieważ jej data wpływa na termin Wielkanocy. Chociaż kwietniowa pełnia nosi nazwę Różowego Księżyca, to nasz satelita nie zmienia wtedy swojej barwy. Jej nazwa związana jest z budzącą się do życia na wiosnę przyrodą. Pochodzi dokładnie od różowych kwiatów pojawiających się na łąkach w kwietniu - dzikich floksów. Dawno temu nazwę tę nadali rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej. Używane przez nich określenia faz Księżyca były związane ze zmianami zachodzącymi w tym czasie w naturze. Jest to pierwsza pełnia po równonocy wiosennej.

Czym jest pełnia Księżyca?

Pełnia Księżyca jest zjawiskiem astronomicznym, które możemy obserwować średnio co 29,5 dnia. To jedna z czterech faz Księżyca. Występuje w momencie, gdy nasz satelita znajduje się po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce. Podczas niej cała tarcza Księżyca jest oświetlona przez Słońce.

Zdarza się, że w jednym miesiącu występują dwie pełnie, wtedy druga z nich nosi nazwę pełni niebieskiego Księżyca. Jeśli natomiast pełnia Księżyca zbiega się z jego położeniem w pobliżu perygeum, czyli miejscem na orbicie znajdującym się możliwie najbliżej Ziemi, mamy do czynienia z superpełnią. Podczas tego zjawiska Księżyc wydaje się nawet o 14 proc. większy i świeci do 30 proc. jaśniej niż w apogeum, czyli w czasie, gdy znajduje się w najbardziej odległym od Ziemi punkcie orbity.

Czytaj więcej

Kiedy wypadają niedziele handlowe w kwietniu? Na zakupy możemy pójść dwa razy

Jak obserwować pełnię Księżyca?

Księżyc w pełni można obserwować gołym okiem, ponieważ nie emituje on tak silnego światła jak Słońce. Zjawisko najlepiej będzie widoczne w miejscu oddalonym od świateł miasta - jeśli pozwolą na to warunki atmosferyczne i zachmurzenie nie będzie zbyt duże. Aby dostrzec więcej szczegółów przydatna będzie lornetka lub teleskop.

Pełnie Księżyca w 2025 roku

Kolejna okazja, by podziwiać Księżyc w pełnej okazałości już 12 maja. Na niebie pojawi się wtedy Kwiatowy Księżyc. Kolejne pełnie nastąpią:

  • 11 czerwca – Truskawkowy Księżyc.
  • 10 lipca – Koźli Księżyc, Burzowy Księżyc.
  • 9 sierpnia – Księżyc Jesiotrów.
  • 7 września – Kukurydziany Księżyc, Księżyc Żniwiarzy.
  • 7 października – Krwawy Księżyc, Księżyc Myśliwych.
  • 5 listopada – Księżyc Bobrów, Mroźny Księżyc.
  • 5 grudnia – Zimny Księżyc.

Kwietniowa pełnia określana jest jako Pełnia Różowego Księżyca. To pierwsze takie zjawisko po rozpoczęciu astronomicznej wiosny. Księżyc w pełnej okazałości będzie można obserwować na nocnym niebie po raz czwarty w tym roku.

Kiedy obserwować kwietniową pełnię Księżyca?

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Materiał Partnera
Roman jest przełomowy. W kosmiczną misję zaangażowani są Polacy. Co i jak będą badać?
Nauka
Rewolucyjne odkrycie biologów. Bonobo porozumiewają się w sposób podobny do ludzi?
Nauka
Wilki straszne zostały wskrzeszone? Niezwykły eksperyment z wymarłym gatunkiem
Materiał Partnera
Sąsiedzi-turyści. Czy Warszawa powinna ograniczyć najem krótkoterminowy?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Nauka
Naukowcy kłócą się o jeszcze większy Wielki Zderzacz Hadronów. Plany CERN podzieliły badaczy