W momencie, gdy Księżyc jest w pełni, mamy możliwość podziwiania go w pełnej krasie. Oświetlony jest niemal cały obszar zwrócony w stronę Ziemi, dzięki czemu widać okrągłą tarczę. Pełnia trwa zazwyczaj przez około trzy dni.
Pełnie Księżyca w 2025 r. Kiedy wypadają?
Pierwszą w tym roku pełnię mogliśmy zaobserwować 13 stycznia. Była to tzw. Wilcza Pełnia lub Wilczy Księżyc. To określenie, podobnie jak spora część nazw dotyczących pełni w kolejnych miesiącach, została wymyślona przez rdzenną ludność Ameryki Północnej. Indianie przywiązywali dużą wagę do życia w zgodzie z naturą i do obserwacji przyrody. Z tego względu większość określeń nawiązuje do zachowań zwierząt w danym czasie. Skąd wzięła się nazwa Wilczy Księżyc? W dawnych czasach zimy były dużo dłuższe i mroźniejsze niż obecnie, a o tej porze można było słyszeć wyjące z głodu wilki, które zbliżały się do ludzkich osad, poszukując jedzenia.
Kiedy wypadają kolejne pełnie?
- 12 lutego – Śnieżny Księżyc, Głodny Księżyc.
- 14 marca – Pełnia Robaczego Księżyca, Skrzypiąca Pełnia.
- 13 kwietnia – Różowy Księżyc.
- 12 maja – Kwiatowy Księżyc.
- 11 czerwca – Truskawkowy Księżyc.
- 10 lipca – Koźli Księżyc, Burzowy Księżyc.
- 9 sierpnia – Księżyc Jesiotrów.
- 7 września – Kukurydziany Księżyc, Księżyc Żniwiarzy.
- 7 października – Krwawy Księżyc, Księżyc Myśliwych.
- 5 listopada – Księżyc Bobrów, Mroźny Księżyc.
- 5 grudnia – Zimny Księżyc.
Czytaj więcej
Zbliża się druga w tym roku pełnia Księżyca. W lutym na nocnym niebie będziemy mogli obserwować tak zwany Śnieżny Księżyc. Skąd wzięła się ta nazwa? Kiedy dokładnie nastąpi najbliższa pełnia Księżyca?