Wszystkie pełnie Księżyca w 2025 roku: Kiedy wypadają? Lista

Pełnia Księżyca to zjawisko astronomiczne, które mamy szansę podziwiać średnio co 29,5 dnia. Występuje w momencie, gdy nasz satelita znajduje się po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce. Jak wygląda kalendarz księżycowy na ten rok?

Publikacja: 12.02.2025 06:00

Każda pełnia Księżyca ma swoją nazwę

Każda pełnia Księżyca ma swoją nazwę

Foto: athapet / Adobe Stock

W momencie, gdy Księżyc jest w pełni, mamy możliwość podziwiania go w pełnej krasie. Oświetlony jest niemal cały obszar zwrócony w stronę Ziemi, dzięki czemu widać okrągłą tarczę. Pełnia trwa zazwyczaj przez około trzy dni.

Pełnie Księżyca w 2025 r. Kiedy wypadają?

Pierwszą w tym roku pełnię mogliśmy zaobserwować 13 stycznia. Była to tzw. Wilcza Pełnia lub Wilczy Księżyc. To określenie, podobnie jak spora część nazw dotyczących pełni w kolejnych miesiącach, została wymyślona przez rdzenną ludność Ameryki Północnej. Indianie przywiązywali dużą wagę do życia w zgodzie z naturą i do obserwacji przyrody. Z tego względu większość określeń nawiązuje do zachowań zwierząt w danym czasie. Skąd wzięła się nazwa Wilczy Księżyc? W dawnych czasach zimy były dużo dłuższe i mroźniejsze niż obecnie, a o tej porze można było słyszeć wyjące z głodu wilki, które zbliżały się do ludzkich osad, poszukując jedzenia.

Kiedy wypadają kolejne pełnie?

  • 12 lutego – Śnieżny Księżyc, Głodny Księżyc.
  • 14 marca – Pełnia Robaczego Księżyca, Skrzypiąca Pełnia.
  • 13 kwietnia – Różowy Księżyc.
  • 12 maja – Kwiatowy Księżyc.
  • 11 czerwca – Truskawkowy Księżyc.
  • 10 lipca – Koźli Księżyc, Burzowy Księżyc.
  • 9 sierpnia – Księżyc Jesiotrów.
  • 7 września – Kukurydziany Księżyc, Księżyc Żniwiarzy.
  • 7 października – Krwawy Księżyc, Księżyc Myśliwych.
  • 5 listopada – Księżyc Bobrów, Mroźny Księżyc.
  • 5 grudnia – Zimny Księżyc.

Czytaj więcej

Zbliża się pełnia Księżyca w lutym 2025. Kiedy obserwować Śnieżny Księżyc?

Czym jest pełnia Księżyca?

Księżyc krąży wokół Ziemi oraz wokół własnej osi. W obu przypadkach pełny obrót zajmuje 27 dni. Z tego względu w każdym miejscu na Ziemi widać tylko jedną część naszego satelity. Podczas swojej wędrówki Księżyc zmienia ułożenie wobec Ziemi i Słońca. Dzięki temu widzimy jego płaszczyznę pod różnymi kątami, co zostało nazwane fazami Księżyca. Pierwszą fazą jest nów. W tym czasie nasz satelita jest zwrócony do Ziemi nieoświetloną, ciemną stroną, przez co w ogóle nie widać go na niebie. Każdej nocy Księżyca „przybywa”. 

Drugą fazę określa się jako pierwszą kwadrę. Oznacza ona, że Ziemia, Księżyc oraz Słońce tworzą ze sobą kąt prosty. Na niebie widzimy tylko wschodnią część tarczy. Trzecia faza to pełnia, podczas której widać całego satelitę. Następnie Księżyca stopniowo „ubywa”. Ostatnia faza nazywana jest ostatnią lub trzecią kwadrą i jest odwrotnością pierwszej kwadry. W tym czasie Ziemia, Księżyc i Słońce również tworzą ze sobą kąt prosty, ale na niebie widzimy tylko zachodnią część satelity. W kolejnych dniach Księżyc będzie coraz bardziej zbliżać się do nowiu, a cały cykl się powtórzy.

Czytaj więcej

Niedziele handlowe w 2025 roku. Kiedy wypadają? Pierwsza już w styczniu. Oto pełna lista

Jak pełnia Księżyca wpływa na organizm człowieka?

Podczas pełni Księżyca wiele osób ma problemy ze snem. U niektórych pojawiają się jego zaburzenia, u innych nawet bezsenność. W 2021 r. naukowcy z Uniwersytetu w Uppsali w Szwecji przeprowadzili badania, które wykazały, że fazy Księżyca faktycznie mogą mieć wpływ na jakość snu, ale nie wszyscy są podatni na ich wpływ w takim samym stopniu. Co ciekawe, na problemy teoretycznie bardziej narażeni są mężczyźni. Podczas badań zaobserwowano u nich gorszą jakość snu i dłużej utrzymujący się stan wybudzenia w porównaniu z mężczyznami, których sen analizowano w momencie, gdy zmieniła się faza Księżyca i nie był on już tak jasny. Póki co nie udało się ustalić związku przyczynowo-skutkowego, jednak naukowcy podejrzewają, że może chodzić o zmianę siły przyciągania księżycowego oraz zmiany w natężeniu pola magnetycznego Ziemi.

W momencie, gdy Księżyc jest w pełni, mamy możliwość podziwiania go w pełnej krasie. Oświetlony jest niemal cały obszar zwrócony w stronę Ziemi, dzięki czemu widać okrągłą tarczę. Pełnia trwa zazwyczaj przez około trzy dni.

Pełnie Księżyca w 2025 r. Kiedy wypadają?

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Społeczeństwo
Zmiana czasu na letni 2025. Kiedy przestawiamy zegarki?
Kosmos
Potężny strumień radiowy z wczesnego wszechświata. Namierzono rekordowy obiekt
Kosmos
Uderzenie asteroidy drastycznie zmieni Ziemię. Naukowcy przeprowadzili symulację
Kosmos
Rośnie groźba zderzenia Ziemi z asteroidą. Chodzi o 2032 rok
Kosmos
Zbliża się pełnia Księżyca w lutym 2025. Kiedy obserwować Śnieżny Księżyc?