Niedziele handlowe w 2025 roku. Kiedy wypadają? Pierwsza już w styczniu. Oto pełna lista

Każdego miesiąca miliony Polaków zastanawiają się nad tym, kiedy przypada niedziela handlowa. Tego dnia można robić zakupy tylko kilka razy w ciągu roku. Kiedy wypadną niedziele handlowe w 2025? Pierwsza taka okazja będzie już w tym miesiącu.

Publikacja: 02.01.2025 10:02

W 2025 r. wprowadzona zostanie nowa niedziela handlowa

W 2025 r. wprowadzona zostanie nowa niedziela handlowa

Foto: Adobe Stock

Ustawa ograniczająca handel obowiązuje od 2018 r. Przepisy dotyczące ograniczenia handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni obejmują większe sklepy oraz galerie handlowe. Regulacje dopuszczają otwarcie mniejszych sklepów, o ile za obsługę klientów będzie odpowiadać sam właściciel. 

Niedziele handlowe w 2025 r. W te dni sklepy będą otwarte 

Niedziele handlowe przypadają kilka razy w roku. W tym czasie otwarte są zarówno supermarkety, jak i galerie handlowe oraz inne duże sklepy. W 2025 r. wypadną tylko w pięciu miesiącach - w styczniu, kwietniu, czerwcu, sierpniu i grudniu. Po podpisaniu przez prezydenta nowelizacji Ustawy z dnia 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy oraz niektórych innych ustaw, handel będzie dozwolony w 8 spośród 52 niedziel, a nie w 7, jak było w 2024 r. Kiedy zrobimy zakupy bez ograniczeń?

  • 26 stycznia
  • 13 kwietnia
  • 27 kwietnia
  • 29 czerwca
  • 31 sierpnia
  • 7 grudnia
  • 14 grudnia
  • 21 grudnia

W pozostałe niedziele obowiązuje zakaz. Zakupy zrobimy wtedy wyłącznie w małych, osiedlowych sklepikach oraz w placówkach franczyzowych, o ile za ladą stanie właściciel lub jego rodzina.

Czytaj więcej

Nowe terminy wypłat 800 plus w styczniu 2025. Zmiany w harmonogramie

Jakie placówki nie są ograniczone zakazem handlu?

Zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni zakaz nie obowiązuje m.in. na stacjach paliw, w aptekach i punktach aptecznych, w placówkach handlowych, w których przeważająca działalność polega na handlu pamiątkami lub dewocjonaliami, prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych, w piekarniach, cukierniach i lodziarniach, w których przeważająca działalność polega na handlu wyrobami piekarniczymi i cukierniczymi oraz w placówkach handlowych, w których przeważającą działalnością jest działalność gastronomiczna.

Osoby, które powierzają pracownikowi lub zatrudnionemu czynności związane z handlem w niedziele lub święta wbrew zakazowi, podlegają karze grzywny w wysokości od 1000 do 100 000 zł.

Grudzień 2025 z dodatkową niedzielą handlową

24 grudnia 2024 r. prezydent podpisał nowelizację ustawy, która przewiduje ustanowienie Wigilii dniem wolnym od pracy. Będzie to dotyczyć wszystkich pracowników, również pracowników placówek handlowych. Nowelizacja przewiduje także, że od 2025 r. trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą handlowe. Pomimo tego pracownik lub zatrudniony będzie mógł wykonywać pracę w handlu lub czynności związane z handlem nie więcej niż w dwie niedziele w miesiącu. Ustawa wejdzie w życie 1 lutego 2025 r.

Czytaj więcej

Ważne zmiany dla emerytów w styczniu 2025. Dotkną cztery grupy seniorów

Pomysł wolnej Wigilii popiera większość Polaków, co potwierdzają badania. Z sondażu przeprowadzonego przez IBRiS w listopadzie 2024 r. wynikało, że 67,5 proc. respondentów zgadzało się z tym pomysłem. Tego samego zdania było 67,3 proc. osób biorących udział w ankiecie United Surveys. 24 grudnia jest dniem wolnym od pracy również w Bułgarii, na Cyprze, w Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Irlandii, Litwie, Łotwie, na Słowacji i na Węgrzech.

Dni wolne od pracy w 2025 r.

Po wejściu w życie znowelizowanych przepisów, w 2025 r. pracownikom będzie przysługiwać 14 dni ustawowo wolnych od pracy. Zaliczamy do nich:

  • 1 stycznia (środa) – Nowy Rok,
  • 6 stycznia (poniedziałek) – Trzech Króli,
  • 20 kwietnia (niedziela) – Wielkanoc,
  • 21 kwietnia (poniedziałek) – Poniedziałek Wielkanocny, 
  • 1 maja (czwartek) – Święto Pracy,
  • 3 maja (sobota) – Święto Konstytucji 3 Maja,
  • 8 czerwca (niedziela) – Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki),
  • 19 czerwca (czwartek) – Boże Ciało,
  • 15 sierpnia (piątek) – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, 
  • 1 listopada (sobota) – Wszystkich Świętych,
  • 11 listopada (wtorek) – Święto Niepodległości,
  • 24 grudnia (środa) – Wigilia,
  • 25 grudnia (czwartek) – Boże Narodzenie (pierwszy dzień),
  • 26 grudnia (piątek) – Boże Narodzenie (drugi dzień).

Liczba dni ustawowo wolnych w ciągu roku jest podobna w większości krajów Unii Europejskiej. W Bułgarii i na Cyprze pracownicy mają 16 dni wolnych, w Austrii, na Słowacji i w Słowenii 15 dni, zaś we Włoszech 14 dni.

Ustawa ograniczająca handel obowiązuje od 2018 r. Przepisy dotyczące ograniczenia handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni obejmują większe sklepy oraz galerie handlowe. Regulacje dopuszczają otwarcie mniejszych sklepów, o ile za obsługę klientów będzie odpowiadać sam właściciel. 

Niedziele handlowe w 2025 r. W te dni sklepy będą otwarte 

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Handel
Luksusowe zegarki będą jeszcze bardziej luksusowe. Cena odstraszy kupujących?
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Handel
Sylwester 2024/2025. Do której zrobimy zakupy? Godziny otwarcia Biedronki, Lidla, Aldi i innych
Handel
Czy 29 grudnia to niedziela handlowa? Które sklepy będą otwarte?
Handel
Rozpoczynają się wyprzedaże. Jakie okazje czekają na kupujących?
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Handel
Wigilia 2024: Do której zrobimy zakupy? Godziny otwarcia Biedronki, Lidla, Aldi i innych
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay