Pochodzenie i kształt asteroidy, która miała uderzyć w Ziemię, zaskoczyły naukowców

Naukowcy przebadali dokładnie asteroidę, która według wcześniejszych prognoz miała w 2032 roku uderzyć w Ziemię. Okazało się, że prawdopodobnie pochodzi ona z głównego pasa asteroid, czyli miejsca, w którym – jak dotąd sądzono – nie występują tego typu obiekty przecinające orbitę naszej planety.

Publikacja: 12.04.2025 09:33

Badaczy zaskoczył nie tylko kształt asteroidy 2024 YR4, ale także jej pochodzenie / zdjęcie ilustrac

Badaczy zaskoczył nie tylko kształt asteroidy 2024 YR4, ale także jej pochodzenie / zdjęcie ilustracyjne

Foto: Mopic / Adobe Stock

Asteroida 2024 YR4 zaskoczyła naukowców nie tylko swoim pochodzeniem, ale także kształtem.

Badania asteroidy 2024 YR4

Asteroida 2024 YR4 została odkryta 27 grudnia 2024 roku przez chilijską stację programu ATLAS. Niedługo po tym NASA ustaliła, że istnieje prawdopodobieństwo jej uderzenia w Ziemię. Miało to nastąpić 22 grudnia 2032 roku. Informacja ta wzbudziła wówczas duże zainteresowanie opinii publicznej i mediów. Asteroida zyskała miano „city killer”, czyli „zabójcy miast”, z powodu tego, że gdyby uderzyła w naszą planetę, spowodowałaby najprawdopodobniej ogromne zniszczenia. Aktualnie możliwość kataklizmu spadła jednak niemal do zera. Astronomowie dostrzegają natomiast prawdopodobieństwo uderzenia tej asteroidy w Księżyc.

Szczegółowe badania asteroidy 2024 YR4 przeprowadził zespół naukowców pod kierownictwem Bryce’a Bolina z Eureka Scientific, kalifornijskiej korporacji zajmującej się badaniami z astrofizyki i pokrewnych dziedzin. Najważniejsze wnioski ze swojej pracy naukowcy przedstawili w specjalnym oświadczeniu zamieszczonym 8 kwietnia na stronie internetowej National Optical-Infrared Astronomy Research Laboratory (NOIRLab), czyli Narodowego Laboratorium Badań Astronomii Optycznej i Podczerwonej. Ponadto zamieścili wstępną wersję publikacji na temat swoich odkryć w serwisie arXiv, który jest elektronicznym archiwum wstępnych wersji publikacji naukowych funkcjonującym przy Uniwersytecie Cornella. Wkrótce też ma ukazać się artykuł w „Astrophysical Journal Letters”, czasopiśmie naukowym publikującym wyniki badań z zakresu astronomii.

Asteroida 2024 YR4: Naukowcy zbadali jej kształt i skład

Astronomowie w swoich badaniach nad asteroidą 2024 YR4 wykorzystali przede wszystkim dane zebrane od grudnia 2024 roku do lutego 2025 roku za pomocą teleskopu Gemini South (Bliźniak Południowy) w Chile, który razem z Gemini North (Bliźniakiem Północnym) tworzy obserwatorium astronomiczne Gemini.

Badacze wykonali zdjęcia asteroidy 2024 YR4 przy różnych długościach fal świetlnych. Wykorzystali jej wzór strumienia świetlnego w czasie, czyli krzywą świetlną, aby określić jej trójwymiarowy kształt, skład i charakterystykę orbity. Okazało się, że ma ona niezwykle płaski kształt dysku, podobny do krążka hokejowego.

„To odkrycie było dość nieoczekiwane, ponieważ większość asteroid ma kształt ziemniaków lub zabawkowych bąków, a nie płaskich dysków” – zaznaczył w oświadczeniu główny autor badania Bryce Bolin.

Czytaj więcej

Doba na Uranie jest dłuższa niż sądzono. Nowe obliczenia naukowców

Na podstawie badań naukowcy wywnioskowali również, że 2024 YR4 jest prawdopodobnie asteroidą typu S. Oznacza to, że ​​jest bogata w krzemiany — klasę minerałów, do której należy kwarc. Udało im się także ustalić, że asteroida bardzo szybko się obraca – mniej więcej raz na 20 minut. Ponadto oszacowali jej średnicę na 30 do 65 metrów, co oznacza, że jest jednym z największych obiektów w najnowszej historii, który mógłby uderzyć w Księżyc.

Badanie asteroidy, jak podkreślił Bryce Bolin, było niezwykle istotne. Pomogło astronomom zrozumieć populację tych ciał niebieskich, które są słabo poznane, a mogą potencjalnie uderzyć w Ziemię. Natomiast gdyby asteroida rzeczywiście uderzyła w Księżyc, naukowcy po raz pierwszy mieliby możliwość zbadania związku między rozmiarem asteroidy a rozmiarem krateru, który ona pozostawia.

Czytaj więcej

Dlaczego upadło Cesarstwo Rzymskie? Kryzys klimatyczny w czasach antyku

Pochodzenie asteroidy 2024 YR4 zaskoczyło badaczy

Badaczy zaskoczył jednak nie tylko kształt asteroidy 2024 YR4, ale także jej pochodzenie. Na podstawie charakterystyki jej orbity ustalili, że pochodzi ona prawdopodobnie z głównego pasa asteroid znajdującego się między orbitami Marsa i Jowisza. Została najprawdopodobniej przesunięta w kierunku naszej planety na skutek oddziaływania grawitacyjnego z Jowiszem.

„Jesteśmy nieco zaskoczeni jej pochodzeniem z centralnego pasa głównego asteroid, czyli miejsca w pasie asteroid, w którym – jak sądziliśmy – nie mogło powstać wiele asteroid przecinających orbitę Ziemi” – przyznał Bolin.

Asteroida 2024 YR4 zaskoczyła naukowców nie tylko swoim pochodzeniem, ale także kształtem.

Badania asteroidy 2024 YR4

Pozostało jeszcze 97% artykułu
Kosmos
Doba na Uranie jest dłuższa niż sądzono. Nowe obliczenia naukowców
Kosmos
Powtórzono eksperyment o powstaniu życia na Ziemi. Pojawił się nowy, zaskakujący czynnik
Kosmos
Astronomowie zaobserwowali dziwne zjawisko. To samo czeka naszą Drogę Mleczną?
Kosmos
Kosmiczny wir na polskim niebie. Czym było tajemnicze zjawisko?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Kosmos
Częściowe zaćmienie słońca już za kilka dni. Kiedy i jak je obserwować?